Příroda si to zařídila prakticky. Tam, kde to voní, se člověk cítí dobře. Bylinky a další přírodní ingredience můžeme snadno využít k tomu, abychom kdekoliv zajistili příjemnou atmosféru. Vhod přijdou zejména doma, kde by příjemně mělo být vždy, ať se venku děje cokoliv. Existuje nespočet způsobů, jak doma vytvořit zázemí klidu a pohody. Bylinkování má mnoho různých podob.
Vůni bylinek si užíváme pokaždé, když připravujeme čaj. Bylinky však můžeme uvařit i do podoby domácího osvěžovače vzduchu. Nahradí vůni čerstvých rostlin, bez chemie provoní, osvěží a vyčistí vzduch. Je to snadné.
Bylinkové osvěžení
Levandule, jedna z těch nejoblíbenějších bylinek, se skvěle snoubí s dalšími aromatickými bylinkami. Může to být například šalvěj, rozmarýn, tymián, mateřídouška a jiné bylinky, které se podobně jako levandule pyšní i dezinfekčními vlastnostmi. Jako osvěžovač vzduchu si tedy poradí i se škodlivými mikroorganismy, bakteriemi, viry nebo plísněmi. Jejich antibakteriálních, antivirových a protiplísňových vlastností se také využívá při šetrném úklidu bez chemie, třeba v kombinaci s černým mýdlem. Černé mýdlo, čistě přírodní mýdlo z lněného oleje je ve své ryzí podobě totiž co do vůní neutrální…
Pokud jde o DIY přírodní osvěžovač vzduchu, využít můžete bylinky čerstvé i sušené, v kombinaci, která vám bude příjemná. Klidně můžete připravit pouze levandulový osvěžovač, ale také můžete část levandule nahradit šalvějí, rozmarýnem nebo dalšími bylinkami, které máte k dispozici a které jsou vám milé. Vybírat můžete i z bylinek, jako je mateřídouška, máta peprná, santolína, šanta kočičí aj., které U Kocoura doma představujeme v rámci našeho bylinkování…
DIY: PŘÍRODNÍ OSVĚŽOVAČ VZDUCHU. JAK NA TO?
Je to docela snadné, jde to i bez chemie. Vyberte si bylinky podle vůně a atmosféry, kterou chcete vytvořit, pro osvěžení přidejte citron či jiný z citrusů. A pro konzervaci využijte alkohol.

Co budete potřebovat?
Jak na to? Jak vyrobit domácí osvěžovač vzduchu?
Do hrnce vlijeme vodu, přidáme bylinky, příp. citrusy a přivedeme k varu. V zakrytém hrnci vaříme bylinky asi 5 minut, poté odstavíme a necháme zakryté ještě luhovat min. 20 minut.
Po vyluhování bylinky a citrusy scedíme, lépe přefiltrujeme přes kávový filtr. Vonnou směs nalijeme do rozprašovače. Kvůli konzervaci je možné bylinkový výluh smíchat s alkoholem (v poměru výluh – alkohol 2:1).
Používáme jako osvěžovač vzduchu kdykoliv, když se nám zasteskne po bylinkové vůni.
Není osvěžovač jako osvěžovač
Zatímco přírodní osvěžovač přijde vhod v každé domácnosti, kde se postará o provonění a pročištění ovzduší, konvenční osvěžovače vzduchu patří k těm největším znečišťovatelům vzduchu. Nezřídka do ovzduší spolu se syntetickými vůněmi uvolňují i řadu škodlivých a potenciálně nebezpečných látek. Poukázala na to mj. Evropská spotřebitelská organizace BEUC ve své zprávě. Na základě testu reálných osvěžovačů vzduchu lze konstatovat, že obsahují alergeny dráždící dýchací ústrojí a další zdraví nebezpečné látky, jako například toluen, chlorbenzen a ftaláty. Riziko představuje mj. formaldehyd jako potenciální karcinogen, který patří k nejčastěji se vyskytujícím škodlivým látkám v interiérech.
Kde jinde než doma bychom přitom měli dýchat čistý vzduch, který nás nabije novou energií, povzbudí nebo zbaví stresu? Věnujte pozornost tomu, co dýcháte. Využijte přírodní osvěžovače, třeba ty podle našeho návodu, a postarejte se o to, aby vzduch, který dýcháte, byl skutečně svěží.
Jak doma zlepšit ovzduší?
- Základem je pravidelné a dostatečné větrání. Využívejte pouze přírodní osvěžovače vzduchu.
- Nezamořujte ovzduší toxickými látkami. Jejich zdrojem může být nekvalitní nábytek a textilie, konvenční drogerie, čistící a mycí prostředky, ale i kutilství a hobby aktivity (lepidla, barvy, nátěrové hmoty).
- Vyhýbejte se agresivní chemii v domácnosti, pro úklid využívejte přírodní čističe a EKO drogerii.
- Pěstujte pokojové rostliny, fungují jako přírodní čističky vzduchu.
- Pokud to jde, využívejte v interiéru proudící vodu. Může to být například fontána pro zvířata na pití… Zajišťuje udržení dostatečné vlhkosti a podílí se také na ionizaci ovzduší.
Znečištěné ovzduší? Ano, vzduch ve městech není právě nejčistší. Vzduch uvnitř budov je však až…
Psal se rok 1930 a myšlenka, že zdraví člověka je nedílně spojené s jeho emocemi,…
BYLINKOVÁNÍ | AROMATERAPIE | DŮM & ZAHRADA | ZDRAVÉ BYDLENÍ
Roztomilé mládě pandy červené v Zoo Plzeň přivítali na svět po dlouhém čekání
Ohrožené pandy červené chovají v Zoo Plzeň již od roku 2013. Teprve letos se tady…
Do Zoo Olomouc se vrátili gepardi. Tyto kočky oslní svým zbarvením, schopnostmi i stylem života
Po roční přestávce se na Svatém kopečku v Olomouci zase těší z nádherných kočičích šelem…
Meteorologové varují před bouřkami. Na riziko bouřek upozorňuje i OSN, ovšem těch písečných
Česko zažívá tropické léto. Teploty, které trhají rekordy, provází i riziko bouřek. Zatímco sobota 15….
Belgický ovčák Avatar bude bojovat s pytláky v Africe. Nyní se chystá na náročný tréning
Mladý pes, který se v rámci oslav Dne dětí v Safari parku Dvůr Králové představil…
Skryté poklady mezi kočičími plemeny: Seznamte se s těmito méně známými kočičími kráskami
V kočičím království existuje celá řada plemen, která nezaslouženě zůstávají v pozadí, zatímco některá populární…
Meditace levou zadní?
Meditace? Zkoušela jsem to, už několikrát. Ještě jsem se ani pořádně nezaměřila na sledování dechu,…