Jak správně větrat?

Větrání, otevřená okna

V současnosti, v době plastových oken a izolačních přestaveb domů i bytů, je větrání ještě důležitější než dříve. Klasické větrání je stále tou hlavní cestou, jak zlepšit ovzduší v místnosti. Přivádí do místnosti kyslík a odvádí oxid uhličitý. Větrání je také nezbytné pro udržení přiměřené vlhkosti. S vyšší vlhkostí totiž dochází i k rozvoji plísní, které ještě více zatěžují již tak těžký, vydýchaný a znečištěný vzduch.

Okna dokořán!

Větrání není žádná věda, a přece mnoho z nás větrá nedostatečně nebo přímo špatně. Jak větrat správně? Odpověď najdete na řádcích níže.

Větrání bychom měli přizpůsobit tomu, o jaký interiér se jedná, o jakou konkrétní místnost jde, a také tomu, jak ona místnost vypadá, kolik se v ní pohybuje lidí, kolik je v ní rostlin apod. Například koupelna má pochopitelně mnohem vyšší nároky na větrání než jiné místnosti. Na druhé straně například větrání v ložnici před spaním je jedním ze základních předpokladů pro dobrý spánek.

Klíčové pravidlo pro větrání zní: okna dokořán, ale krátce. Při oknech otevřených dokořán dochází k intenzivní výměně vzduchu a nejmenším ztrátám tepla. Je přitom nutné větrat pravidelně během dne tak, aby se vzduch v místnosti zcela vyměnil.

Začínáme hned ráno tím, že otevřeme okna dokořán alespoň na 5 minut. Pak ideálně pokračujeme každé dvě hodiny.

Každá místnost by se měla větrat ideálně alespoň 3x denně.

Orosená okna jsou známkou špatného větrání

Orosená okna ukazují na vysokou vlhkost v interiéru, která se dá snížit právě větráním.

Na nedostatečné větrání však poukazuje i suchý vzduch. Také pocit dusnosti, podrážděné sliznice, rýma, kýchání, podrážděné oči, bolesti hlavy, ospalost až únava… to vše jsou projevy vydýchaného vzduchu s vysokou koncentrací oxidu uhličitého.

Otevřené okno

Léto není zima

Čím chladněji je venku, tím kratší čas větráme.

Na jaře a na podzim je ideální větrat po dobu 10 – 20 minut. V parném létě nebo v zimě létě stačí 4 – 6 minut. V topné sezóně je dobré při větrání ztlumit topení.

I v zimě bychom měli větrat dokořán otevřenými okny, nejlépe okny otevřenými tzv. do kříže. Otevření protilehlých oken, příp. dveří v místnosti nebo přes chodbu vytvoří průvan, podpoří proudění vzduchu a jeho rychlejší výměnu.

Video: Přednáška MUDr. Ivana Holcátová, CSc., 1. lékařská fakulta UK: Větrání domů a bytů. Jaká hrozí rizika při nedostatečném větrání?

Není ventilace jako ventilace

Otevření tzv. ventilačky, jen částečně vyklopené okno rozhodně není vždy dobrým způsobem větrání. Tzn. šterbinová ventilace, lidově ventilačka, pouští úzkou šterbinou jen malé množství čerstvého vzduchu. Výměna vzduchu je nedostatečná, avšak v zimě prostřednictvím ventilačky dochází k velkým tepelným ztrátám. Na stěnách navíc kondenzuje studený vzduch a může se zde rozvíjet plíseň.

Nevyhovující v zimních podmínkách je i tzv. mikroventilace. Ta má ještě nižší průdušnost než ventilačky, ve funkční spáře kondenzuje vzduch a dokonce může namrzat. Celý funkční mechanismus těsnění okna je ohrožen mrazem.

Zvláštním případem jsou tzv. větrací klapky. Jsou umístěny pevně na okenním rámu a zajišťují stálou cirkulaci vzduchu s minimalizací tepelných ztrát a dodržením zvukového útlumu. Fungují na principu rozdílů tlaku vzduchu.

Klimatizace a rekuperace

Větrání rozhodně nenahrazuje klasická klimatizace. Ta může ochlazovat anebo zahřívat vzduch, ale je to pořád ten stejný vzduch, který je vydýchaný a znečištěný. Klimatizace nemívá přívod čerstvého vzduchu, a právě o čerstvý vzduch při větrání jde.

Vedle klimatizace však dnes technologie nabízí i tzv. rekuperaci. Rekuperace je řízená výměna vzduchu, kdy odcházející vzduch předává své teplo přicházejícímu vzduchu. Je to tedy ten nejefektivnější způsob větrání, který minimalizuje tepelné ztráty a zajistí v interiéru neustále čerstvý vzduch. Tímto systémem však disponují jen některé budovy, většina českých kanceláří, domů a bytů musí stále spoléhat na klasické větrání.

Malé shrnutí na závěr…

ZÁKLADNÍ PRAVIDLA SPRÁVNÉHO VĚTRÁNÍ

  • Větráme plně otevřenými okny, intenzivně, ale krátce.
  • Na jaře a na podzim větráme 10 – 20 minut, v létě a v zimě 4 – 6 minut.
  • S větráním začínáme ráno, ideálně větráme alespoň 3x denně.
  • Větrání přizpůsobujeme tomu, o jakou jde místnost.
  • Při větrání přihlížíme také k aktuálnímu ročnímu období, venkovním teplotám, smogové situaci či klimatickým podmínkám.

Větrání může být problematické za deště, kdy zvyšuje v interiéru vlhkost. Ani pylová sezóna nenabízí optimální podmínky pro klasické větrání, zvláště pro alergiky. Při alergii na plyn je naopak žádoucí větrání za deště, to je totiž ve venkovním ovzduší pylu nejméně.

Zlepšit vzduch nejenom pro alergiky, ale i pro domácnosti s dětmi nebo domácími mazlíčky je úkolem čističky vzduchu. Důmyslný přístroj sice nenahrazuje větrání, ale efektivně čistí vzduch od prachu, alergenů jako jsou roztoči, pyl nebo chlupy, také od škodlivých chemických látek.

reklama

Jak vyčistit vzduch doma?

Zlepšit doma své ovzduší můžete nejenom prostřednictvím správného a dostatečného větrání, ale také pomocí čističky vzduchu. Kvalitní čističky vzduchu obsahují hned několik filtrů zachycujících různé škodliviny ze vzduchu.

Ty důmyslné čističky navíc doplňuje i ionizátor, který podporuje očistu vzduchu od škodlivin a vytváří příjemnou atmosféru čerstvého vzduchu.

Každá hvězdička je dobrá! Ušlo to.Bylo to fajn, ale...Článek se líbil.Super článek.Super článek, chválím. (Hvězdičkujte!)

Loading…

Zdroje: vlastní poznatky a zkušenosti, literatura, internetové zdroje, více…

Internetové zdroje a další informace: 

/1/ KOTLÍK, K., MIKEŠOVÁ, M. Vnitřní ovzduší. SZU.cz [online] Praha: SZU, Centrum hygieny životního prostředí, Odborná skupina hygieny ovzduší, 2019 [cit. 2019-02-27]. Dostupné z: http://www.szu.cz/uploads/documents/chzp/ovzdusi/konz_dny_a_seminare/2007/kurs_ovzdusi_1/4_vnitrni_ovzdusi.pdf

/2/ GRYGERA, F. Větrat se musí i v zimě, aby se nedělala plíseň. Jak často a dlouho? iDnes.cz [online] Praha: Mafra, 6. ledna 2016 [cit. 2019-02-27]. Dostupné z: https://www.idnes.cz/bydleni/stavba/jak-vetrat-v-byte.A160104_135308_stavba_web

/3/ Kdo dostatečně nevětrá, bývá unavený. Časem může být i nemocný. iDnes.cz [online] Praha: Mafra, 12. července 2012 [cit. 2019-02-27]. Dostupné z: https://www.idnes.cz/bydleni/na-navsteve/jak-a-proc-spravne-vetrat.A120711_153752_stavba_rez

/4/ Vydýchaný vzduch a jak ho správně vyvětrat. Stavebnictví3000.cz [online] Hradec Králové: Vega, 16. listopadu 2009 [cit. 2019-02-27]. Dostupné z: https://www.stavebnictvi3000.cz/clanky/vydychany-vzduch-a-jak-ho-spravne-vyvetrat

/5/ Jak správně větrat? Český kutil.cz [online] Praha: Český kutil.cz, 2019 [cit. 2019-02-27]. Dostupné z: https://www.ceskykutil.cz/energie/jak-spravne-vetrat

/6/ Pět pravidel správného větrání v zimním období [online] Praha: Borgis, 17. října 2018 [cit. 2019-02-27]. Dostupné z: https://www.novinky.cz/bydleni/jak-na-to/486279-pet-pravidel-spravneho-vetrani-v-zimnim-obdobi.html

/7/ CHALUPA, M. Špatně se vám dýchá? Vzduch je doma špinavý, zatočte s plísněmi a roztoči. Čtidoma.cz [online] Praha: Centa, 9. února 2019 [cit. 2019-02-27]. Dostupné z: https://www.ctidoma.cz/hobby/2019-02-09-spatne-se-vam-dycha-vzduch-je-doma-spinavy-zatocte-s-plisnemi-roztoci-40309

/8/ Jak správně větrat? E.ON.cz [online] Praha: E.ON Česká republika, 2019 [cit. 2019-02-27]. Dostupné z: https://www.eon.cz/radce/jak-spravne-vetrat

/9/ Rada k nezaplacení: Jak správně větrat. DŮMAZAHRADA.cz [online] Praha: VLTAVA LABE MEDIA, 2019 [cit. 2019-02-27]. Dostupné z: http://www.dumazahrada.cz/bydleni/2012/8/13/jak-spravne-vetrat/

/10/ HANZELÍN, P. Jak správně větrat okny? Tepelná-izolace.cz [online] Praha: Tepelná-izolace.cz, 5. února 2016 [cit. 2019-02-27]. Dostupné z: http://www.tepelna-izolace.cz/jak-spravne-vetrat-okny.html

/11/ Zbytečně si ubližujeme. Kvalitu vzduchu, který doma dýcháme, můžeme přitom snadno zlepšit. Dumplnyuspor.cz [online] Praha: Dům plný úspor, 26. září 2017 [cit. 2019-02-27]. Dostupné z: https://www.dumplnyuspor.cz/bd/zbytecne-si-ublizujeme-kvalitu-vzduchu-ktery-doma-dychame-muzeme-pritom-snadno-zlepsit/

/12/ CHVOSTOVÁ, L. 8 rad, jak doma vyčistit vzduch, aby se vám lépe dýchalo. ABECEDAZAHRADYABYDLENI. [online] Praha: CZECH NEWS CENTER, 2019 [cit. 2019-02-27]. Dostupné z: https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/8-rad-jak-doma-vycistit-vzduch-aby-se-vam-lepe-dychalo

Obrázky:

Zdroj ilustračních obrázků: Pixabay.com

Upozornění: žádné informace na tomto webu nemají odborný charakter…

Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v herbářích a další literatuře, v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů, a nejenom jich. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče.

Náš web má pouze informativní charakter. Nemůžeme nahradit lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel.

Nejsme a nechceme se tvářit jako odborníci. Jsme jenom nadšení chovatelé, milovníci přírody a bylinek, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními. 

Jsme pisálci, fotografové a designéři života. Chceme se podělit o své poznatky, zkušenosti a zážitky ze života s chlupáči. Chceme sdílet svoji radost. Více…

Přinášíme tipy na zdravé bydlení, inspiraci pro dům i zahradu, praktické návody a kouzla aromaterapie nebo články o bylinkování, to aby doma bylo jako doma.

#zdravebydleni #kouzlaaromaterapie #aromaterapie #bylinkovani #bylinky

Naší smečce vládne černý kocour. Máme i kočičku a nechybí nám ani pes.

  • Černý kocour se svým sametově něžným kožíškem přímo vybízí k pohlazení. Jen si ho pohlaďte! Jen se podívejte do jeho magických očí a nechte všechny starosti zmizet.
  • Máme i kočičku. Je to potvora, ale hlavně je to radost!
  • Největší mazel sice vypadá jako pes baskervillský, ale jenom vypadá, opravdu. Náš pes, tedy fenka je doslova ten největší mazel.:-)

Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, vrnivou spokojenost a harmonii. Náš web U KOCOURA DOMA má být útočištěm pro všechny milovníky zvířat a přírody. Jsme tady pro všechny vyznavače šťastného domova, věčné hledače krásy, i pro ty, kterým voní bylinky nebo jim přirostla k srdci zahradaVíce o nás…

Buďte s námi v kontaktu na sítích:  Facebook instagram pinterest youtube 

Kontaktujte nás na emailu ukocouradoma/zavináč/seznam.cz anebo využijte kontaktní formulář.

Jsme otevřeni různým formám spolupráce.

© 2016 – 2019 U KOCOURA DOMA Všechna práva vyhrazena. Pokud čerpáte z našeho obsahu, nezapomeňte nás uvést jako zdroj. Spolupráci se nebráníme.

Stojíme si za svým.

Aby tento web za něco stál.

Píšeme o tom, co se nás týká. Jsme osobní. Jsme chovatelé, ale nejsme odborníci. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odbornou pomoc, ať již lékařskou či veterinární v případě, že půjde o zvíře.

Nejsme eshop. Pouze doporučujeme, doporučujeme produkty, které známe, máme rádi a sami používáme. Naše tipy jsou skutečně naše tipy. Představujeme to, co se nám fakt líbí, nejenom na oko.

Affiliate Disclaimer

Když něco doporučujeme, tak to doporučujeme z vlastní vůle, nikoli proto, že nám za to někdo zaplatil.

Náš web má pouze informativní charakter, nejsme a netváříme se jako odborníci. Nemůžeme nahradit odbornou lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky. Nedáváme odborná ani obchodní doporučení. Tím však nevylučujeme partnerskou spolupráci.

NĚCO PRO PANIČKY A PÁNÍČKY

Udělejte něco pro spokojenost svých mazlíčků, dopřejte jim spokojené paničky a páníčky. Inspirujte se u chlupáčů, radujte se ze života, relaxujte, nedejte šanci stresu.