Recenze od kocoura: Tierra Verde BIKA, soda bicarbona neboli jedlá soda 1 kg. Ani velké balení se doma neztratí!

U Kocoura doma se bez jedlé sody neobejdeme. Ani velké balení – 1 kg sáček Tierra Verde tak u nás nepřijde ladem. A to nám přitom jedlá soda neslouží proti pálení žáhy či překyselení žaludku, nepraktikujeme pečení, kdy by jedlá soda jako kypřidlo nahrazovala kypřící prášek do pečiva. Jedlá soda v naší kočičí domácnosti vítězí v soutěži o největší přírodní pomocníky pro šetrný úklid (jedlá soda a ocet). Jedlá soda BIKA, 1 kg sáček Tierra Verde patří také k vítězům i v hodnocení poměru cena/výkon.

Hop pro něj, Testování U Kocoura doma

Níže si posvítíme na jedlou sodu Tierra Verde, otevíráme u nás pro vás 1 kg balení v papírovém sáčku. A nezapomínáme přitom ani na popisek a informace, které produkt provázejí od výrobce…

Pořádek musí být!

Pro pořádek se sluší hned na úvod uvést, že v sáčku BIKA Tierra Verde se skrývá potravinářská jedlá soda, ačkoli obal popisuje pouze její použití v domácnosti, především pro šetrný úklid. Vnitřní užití vynechává. Předpisy jsou předpisy. Společnost Tierra Verde, na rozdíl od mnoha jiných, však své produkty eko drogerie, provází řadou užitečných, praktických a vysvětlujících informací. A tak nechybí ani vysvětlení toho, že je sice jedlá soda Tierra Verde potravinářská, ale není doporučená pro vnitřní použití.

Jedlá soda Tierra Verde pro vnitřní užití?

Vysvětlující informace na webu výrobce Tierra Verde hovoří jasně:

Bika – jedlá soda je prodávána jako úklidový a čisticí prostředek a z tohoto důvodu není balena v potravinářském provozu do potravinářských obalů. Proto na obalu jako výrobce deklarujeme, že není vhodná k vnitřnímu užití. Jinak se samozřejmě jedná o jedlou sodu, navíc surovinou v potravinářské kvalitě. Jedlá soda se vyrábí v různých čistotách (analytická, potravinářská, krmná, technická). Pro použití, které uvádíme my, by stačila i technická kvalita.

Pokud někteří zákazníci naši Biku k potravinářským účelům používají, je to na jejich zodpovědnost – z naší strany se nicméně snažíme udělat maximum a eliminovat potenciální rizika alespoň tím, že surovinu nakupujeme v (dražší) potravinářské čistotě a jediným zdrojem potenciální kontaminace tak zůstává samotný proces přebalování suroviny do spotřebitelských obalů v naší provozovně. Jako firma vyrábějící ekodrogerii neplánujeme náš provoz certifikovat pro potravinářství, neboť by se nám taková investice nevyplatila. Na první pohled může trochu klamat samotný název „jedlá soda“. Jedná se ale o termín, kterým se tato látka běžně označuje a nemůžeme ani nechceme jej zcela přestat uvádět (a používat jen chemický název), neboť většina zákazníků tuto surovinu vyhledává právě podle obecného názvu.

Jedlá soda 1 kg Tierra Verde

Maximum informací a chemický minimalismus

Na jedné straně Tierra Verde překládá ke svým produktům maximum informací, na straně druhé zastává chemický minimalismus, minimalismem, kdy se spoléhá na jednoduché přírodní látky se supervlastnostmi a multifunkčním využitím. Složky eko drogerie Tierra Verde jsou přitom vždy voleny tak, aby co nejméně zatěžovali člověka i planetu. Zásadně se vyhýbají také testování na zvířatech.

Jedlá soda bez hliníku? Samozřejmě, bez hliníku!

V duchu chemického minimalismu a ekologického přístupu Tierra Verde jedlá soda této značky neobsahuje hliník. Hliník v jedlé sodě nemá co dělat, přesto některé jiné produkty s jedlou sodou mohou obsahovat protihrudkující látky nebo nečistoty se stopami hliníku. To není případ jedlé sody Tierra Verde, která na webu u produktu BIKA popisuje také hliníkovou dezinformaci, která mohla vzniknout z nevhodného překladu anglického termínu baking powder, tedy prášek do pečiva….

Jedlá soda se v angličtině označuje jako baking soda, navíc má s práškem do pečiva (v angličtině baking powder) stejné využití. Na rozdíl od prášku do pečiva, který může obsahovat vysokoteplotní kyselé sody s hliníkem (např. E521 síran sodno-hlinitý, E541 fosforečnan sodno-hlinitý, E523 síran amonno-hlinitý), jedlá soda , baking soda je chemicky čistá látka bez hliníku, konkrétněhydrogenuhličitan sodný (NaHCO3). I to se dozvíte přímo od Tierra Verde, přímo na webu výrobce…

Jedlá soda Tierra Verde, balení 1 kg sáček
Foto: Jedlá soda Tierra Verde Bika: Balení 1 kg sáček obsahuje bílý prášek, ukrývá i informační leták.
© Foto zdroj: U Kocoura doma, autor: Radka Křivánková

Co skrývá 1 kg sáček BIKA?

Maximum informací a chemický minimalismus. To jsou základní parametry eko drogerie Tierra Verde i značek produktových řad v čele s Yellow & Blue. Česká značka Tierra Verde je charakteristická také tím, že jednoduché přírodní látky s multifunkčním využitím vkládá za jednoduché názvy. Tak jako do sáčku Tierra Verde s názvem BIKA najdete 100% prášek jedlé sody neboli sody bicarbona, sody potravinářské, jak popisujeme výše.

Za stejným 1 kg sáčkem s názvem Odstraňovač vodního kamene se ukrývá 100% kyselina citronová, další z báječných pomocníků pro ekologický úklid. Ani v případě obalu kyseliny citronové, resp. Odstraňovače vodního kamene Tierra Verde, však nechybí informace o produktu a jeho použití. A tak se dozvíte i to, že kyselina citronová odstraňuje vodní kámen z pračky, myčky, kávovaru i varné konvice, aby v dalším kole horký roztok vyčistil i WC nebo odpady. Výrobce navíc přidává i návod na domácí výrobu máchadla, kde je hlavní složkou zase kyselina citronová.

Kyselina citronová: Stejný sáček, jiný pomocník

Účinky roztoku kyseliny citronové zesílí kombinace s jedlou sodou či bělicím práškem Puer, dočtete se na sáčku kyseliny citronové, přesněji produktu s názvem Odstraňovač vodního kamene.

Až budete pořizovat 1 kg sáček jedlé sody, klidně k němu můžete rovnou přihodit i sáček s označením Odstraňovač vodního kamene, tedy kyselinu citronovou. I v případě, že náhodou sáhnete vedle a výrobky zaměníte, každý z nich najde v domácnosti využití. Kámen odstraňují oba. Jako neutrální odstraňovač pachů však funguje primárně jedlá soda, ač je i kyselina citronová přes svůj název přirozeně bez vůně.

Puer: Perkarbonát sodný, další v řadě Tierra Verde

Pokud jde o Puer, v sáčku je 100% perkarbonát sodný, nazývaný také peruhličitan sodný, oxidační činidlo, dle wikipedie adukt uhličitanu sodného a peroxidu vodíku. I ten můžete využít pro úklid, čištění a odstraňování vodního kamene, funguje i jako bělící prášek a odstraňovač skvrn na bázi kyslíku. Využívá se však primárně na namáčení prádla a v kombinaci s pracím práškem i přímo při praní, kdy zajišťuje lepší čistící, bělící a dezinfekční účinky. Z dílny Tierra Verde pochází celá řada prostředků pro eko praní, celá řada jich je balena ve známém sáčku: eko prací prášky z mýdlových ořechů, mleté olivové mýdlo, mýdlové vločky, vločky ze žlučového mýdla nebo mýdlové ořechy, specialita eko praní s Tierra Verde. Nechybí ani změkčovač vody ve složení: > 30 % uhličitan sodný, 15 – 30 % citronan sodný, 5 – 15 % silikát. Jako změkčovat vody slouží největším podílem uhličitan sodný, prací soda.

Tierra Verde však nabízí i 100% prací sodu. Z pohledu názvosloví je prací soda Tierra Verde výjimkou, která potvrzuje pravidlo. Najdete ji na obalu sáčku s názvem Prací soda.

Jedlá soda a prací soda nejsou totéž

Prací sodu firma Tierra Verde balí poněkud netradičně a překvapivě. Sáček má navíc rovnou 5 kg! Chemicky jde o uhličitan sodný (Na2CO3), zatímco jedlá soda/soda bicarbona je chemicky hydrogen uhličitan sodný (NaHCO3). Říká se jí také těžká soda a opravdu není jedlá. Prací soda a jedlá soda jsou dvě rozdílné látky. I to se ostatně dozvíte přímo od výrobce, který upozorňuje na to, že jedlou a prací sodu nejde zaměňovat.

Jedlá soda se sice dá využít na praní (jako slabší varianta sody na praní), prací soda však v domácnosti slouží především na praní, mj. jako jedna ze základních ingrediencí při výrobě pracího slizu. Pokud jde o úklid, bílý prášek, který udělá velkou službu, dle Tierra Verde přímo královnou ekologické péče o domácnost není nic jiného než jedlá soda.

Jedlá soda Tierra Verde, balení 1 kg sáček, popis
Foto: Tierra Verde Bika: Balení 1 kg sáček popisuje sodu jako nejuniverzálnější ekologický čistič a pohlcovač pachů.
© Foto zdroj: U Kocoura doma, autor: Radka Křivánková

Co dokáže jedlá soda?

Jedlá soda čistí a pohlcuje pachy, rozpouští mastnoty a účinně tak pomáhá s úklidem, maximálně ohleduplně k přírodě i našemu zdraví. Slovy výrobce Tierra Verde: Jedlá soda je nejuniverzálnější ekologický čistič a pohlcovač pachů. Její krystalická struktura funguje jako jemné abrazivo bez nebezpečí poškrábání povrchů. Mírná zásaditost pomáhá rozpouštět mastné nečistoty.

Jedlá soda má mnohostranné využití v domácnosti. Například v kuchyni, k odstranění odstranění pachů z myčky na nádobí, mikrovlnné trouby a lednice, odstranění pachů a usazenin z odpadů, čistění a dezodorizace plastových kontejnerů na potraviny i krájecího prkénka, čistění trouby, čištění připáleného nádobí, čistění kávových a čajových konvic a hrnků, termosek a kávovaru (nezanechává nežádoucí zápach), čistění ovoce a zeleniny aj.

Poslouží také k efektivnímu odstranění pachů z koberce a čalouněného nábytku, čištění a dezodorizaci hraček a dětských pomůcek nebo mytí silně znečištěných rukou. V koupelně pomáhá při čištění vany, sprchy, dřezů a keramických povrchů, i jako prevence zatuchlé pračky. Dá se využít při eko praní jako pohlcovač zápachu, primárně pro namáčení znečištěného prádla, jako jsou např. látkové pleny, tím konkuruje přípravku Čistič a dezinfekce plen bio-D NAPPY FRESH.

Tím však použití jedlé sody při úklidu a péči o domácnost zdaleka nekončí. Je toho na celý leták, který výrobce vkládá do každého 1 kg sáčku. Najdete v něm i tipy na použití sody při čištění auta, potahů sedadel a koberců v autě, čištění popelníků, čištění kontaktů automobilových akumulátorů, stejně jako čištění olejových skvrn v garáži. Dozvíte se i to, že se jedlá soda dá využít i jako náplň domácích hasicích přístrojů, protože dokáže pomoci i při hašení malých domácích požárů.

Jedlá soda Tierra Verde, balení 1 kg sáček, informace
Foto: Tierra Verd Bika: V 1 kg sáčku najdete i informační leták s detailním přehledem o použití sody.
© Foto zdroj: U Kocoura doma, autor: Radka Křivánková

Jedlá soda v domácnosti se zvířaty

Suchý šampon pro psy, bez chemie a složitostí? Právě tak by se dala nazvat jedlá soda. Stačí prášek vetřít do srsti tak, jako když se vtírá do koberce, aby odstranila nečistoty a zbavila pachů. Takže vetřít, krátce nechat působit, a pak psa řádně vykartáčovat. Výsledkem bude čistá a lesklá srst bez zápachu. A nemusíte se přitom obávat, že by došlo k nějaké újmě, nebo se v domácnosti s práškem rozneslo něco nebezpečného. Opatrnosti není nazbyt, zvláště tam, kde chlupáče reprezentují i kočky.

Sodu lze s úspěchem využít i pro čištění hraček pro psy a kočky, stejně jako kočičích škrabadel, pelíšků a dalšího vybavení. Velkou službu udělá i v hygieně kočičí toalety, třeba tím, že ji umístíte na dno pod stelivo jako pohlcovač zápachu. Ještě užitečnější bude přímo při čištění kočičího záchodku…

DIY Úklid snadno a rychle

Jedlá soda jako pohlcovač pachu

Čistá kočičí toaleta je základní podmínkou k tomu, aby kočka vykonávala potřebu právě na tam, kde má. Čistota kočky a člověka však může mít různou podobu, resp. vůni. Jakýkoliv pach by kočku od chození na kočičí wc mohl odradit. Může to být i vůně čističe… Neutrální soda, která čistí a odstraňuje zápachy bez jakýkoliv pachových stop je proto ideálním prostředkem pro čištění kočičí toalety. Nic lepšího jsme U Kocoura doma, kde máme aktuálně čtyři kočičí záchodky, jsme zatím neobjevili.

Jedlá soda Tierra Verde, použití
Foto: Jedlá soda BIKA: Ideální čistič pro kočičí wc
© Foto zdroj: U Kocoura doma, autor: Radka Křivánková

Minimalistická drogerie pro maximalisty

Jedlá soda a její použití v praxi dokonale ztělesňuje multifunkčního pomocníka pro úklid. A nejenom to. Má i vnitřní použití při pečení, anebo poslouží jako lék při pálení žáhy. I když ponecháme vnitřní použití jedlé sody stranou, ostatně tak tomu U Kocoura doma opravdu je, stále je jedlá soda natolik funkční, že 1 kg sáček spíš dřív než později vždy ukáže své dno.

Kupovat miniaturní sáčky s jednou sodou, které jsou běžně k vidění v klasických obchodech, tak nepřichází v úvahu. Naopak se zdá, že i velké 5 kg papírový pytel by v domácnosti, která myslí maximálně minimalisticky, našel své místo. Maximum však Tierra Verde posunula ještě výš, má podobu plechového kbelíku, konkrétně 15 kg kbelíku jedlé sody.

Tím však výčet možností, které Tierra Verde nabízí, zase ještě nekončí. Jedlá soda BIKA se dá koupit i jako 1 kg dóza. V dóze, sklenici nebo třeba cukřence na moučkový cukr, která je ideální na rozsypávání bicarbony, stejně spíš dřív než později vždy prášek skončí… Ceny a cenové srovnání jednotlivých variant balení najdete v tabulce níže.

Testování U Kocoura doma

Čistič a dezinfekce bio-D se ke kocourovi domů dostala k testování v rámci SPOLUPRÁCE. Obsah článku/recenze je však nezávislý.

Sdílíme své zkušenosti s konkrétními produkty, protože ve sdílení věříme. Tu a tam narazíme na něco, co stojí za článek, resp. recenzi. Píšeme jenom o tom, co se nám líbí, chceme šířit dobro. Testování a recenze U kocoura doma představují především tipy na produkty, které nám udělaly radost a/nebo nás doma těší opakovaně. Třeba potěší i vás!

Jedlá soda 1 kg Tierra Verde
Foto: Jedlá soda BIKA Tierra Verde 1 kg: balení papírový sáček nebo dóza

Jedlá soda BIKA Tierra Verde: Základní údaje a fakta

Jedlá soda BIKA Tierra Verde
100% přírodní
Složení:
100 % hydrogenuhličitan sodný (soda bicarbona)
Certifikace: Ecogarantie
Země původu: Česko

Popis výrobce: Jedlá soda je nejuniverzálnější ekologický čistič a pohlcovač pachů. Její krystalická struktura funguje jako jemné abrazivo bez nebezpečí poškrábání povrchů. Mírná zásaditost pomáhá rozpouštět mastné nečistoty. Jedlá soda má mnohostranné využití v domácnosti, například k odstranění odstranění pachů z myčky na nádobí, mikrovlnné trouby a lednice, čistění ovoce a zeleniny aj.

Jedlá soda BIKA Tierra Verde se dá koupit v 1 kg balení jako papírový sáček nebo praktická dóza, velké balení představuje 5 kg sáček. Pokud je to stále málo, existuje i větší balení. To největší balení Biky Tierra Verde vytvořila jako 15 kg kbelík.

Výhody & nevýhody

Proč právě BIKA?

  • minimalistická chemie, 100% soda bicarbona
  • ryze přírodní produkt, který nijak přírodu nezatěžuje
  • čistí, odmašťuje, neutralizuje, velký pomocník nejen při úklidu
  • účinná, cenově dostupná alternativa mnoha a mnoha přípravků drogerie
  • je to výborný pohlcovač pachu, který nezanechá vůbec žádnou stopu, pachovou ani jinou
  • v některých situacích, např. při čištění kočičí toalety, je nenahraditelný, nemá konkurenci
  • ideální v domácnosti s domácími mazlíčky

Proč ne?

  • Není vhodný pro ty, kteří trpí alergií na sodu. Naštěstí žádná taková alergie není. Naopak dokáže alergikům pomoct tím, že dokonale vyčistí domácnost bez dráždivé chemie.

JEDLÁ SODA V PRAXI

Jak vypadalo testování produktu U Kocoura doma a hlavně – jak dopadlo? Jaké jsou naše zkušeností? Jaké je naše hodnocení sáčku sody bicarbona BIKA?

JEDLÁ SODA BIKA TIERRA VERDE: RECENZE OD KOCOURA

Aby bylo jasno. Tato recenze nehodnotí látku jedlá soda (a její použití v domácnosti), ale hodnotí produkt Tierra Verde Bika 1 kg v papírovém sáčku, který se k nám dostal z eshopu econea.cz. V sáčku je sice 100% jedlá soda, ale recenze má v první řadě udělat jasno v tom, v čem je konkrétně tato jedlá soda jiná, čím je specifická. Cílem recenze bylo popsat konkrétní produkt Tierra Verde BIKA 1 kg v papírovém sáčku, jaké jsou jeho výhody, co umí a jak poslouží v kočičí domácnosti. Zda-li se to povedlo, to už je na posouzení každého. Pokud jde o nás, Tierra Verde BIKA 1 kg v papírovém sáčku je přesně ta jedlá soda, která se U Kocoura doma neztratí.

Kocour

Jedlá soda Tierra Verde Testování
HODNOCENÍ NA PRVNÍ DOJEM
CELKOVÉ HODNOCENÍ PO TESTOVÁNÍ
Praktické použití v domácnosti
Složení bez chemie

SHRNUTÍ RECENZE

Tierra Verde BIKA 1 kg v papírovém sáčku je přesně ta jedlá soda, která se U Kocoura doma neztratí. Pokud bychom snad uvažovali i její alternativě, bylo by to větší 5 kg balení, možná i celý 15 kg kbelík. BIKA přesně plní svůj účel, je účinná, ale naprosto bezpečná, čistá a jednoduchá. V praxi plní účel dokonce nad očekávání, z hlediska jejího využití je totiž stále co objevovat. Je to minimalistický, přitom multifunkční přírodní přípravek, který obstará práci za celou řadu jiných. Minimalizuje množství přípravků pro úklid a čištění, které jsou v domácnosti potřeba, a to nám U Kocoura doma maximálně vyhovuje.

4.8
Hop pro něj, Testování U Kocoura doma

Cena, slevy, slevový kód

Kde koupit produkt BIKA a další přípravky eko drogerie Tiera Verde?

Značka Tierra Verde, její jedlá soda Bika a další přípravky eko drogerie založené na chemickém minimalismu na vás čekají v eshopu Econea.cz, eshopu pro každodenní hrdiny, kde najdete tisíce produktů šetrných k přírodě i k vašemu zdraví.

Cena je 89 Kč (1 kg papírový sáček)

Aktualizace/cena je platná k 20.10.2022. Cena nezahrnuje aktuální slevy.

Eshop econea.cz nabízí průběžně různé slevy, produkty ve slevě najdete TADY.

Pravidelně tady také vyhlašují značku měsíce, kdy produkty dané značky pořídíte s mimořádnou slevou. Mezi značky měsíce najdete vedle Tierra Verde (značka měsíce října 2022) i další oblíbené značky jako Ecodis, laSaponaria, Lavera, Sonett, Hydrophil, Lamazuna, OnlyBio, bio-D, Kvitok i další české značky jako Purity Vision, Kokoza, Mýdlárna Koukol, Mýdlovar, Nobilis Tilia, Konopný táta aj. Značka měsíce a slevy pro tuto značku na vás čekají TADY.

Jistěže se dá koupit, resp. kupovat jedlá soda v maličkých sáčcích. Cena za 1 kg pak bude podstatně jinde než vychází velké balení Tierra Verde. Cena 1 kg sáčku sody je více než sympatická, a to se dá cena kilogramu sody ještě snížit zakoupením balení 5 kg sáček či dokonce 15 kg kbelík. Ceny všech balení zobrazuje tabulka, najdete v ní celkovou cenu i propočet ceny na kilogram.

ALTERNATIVY: PŘÍRODNÍ DEZINFEKCE NA BÁZI ALKOHOLU

Hodit se bude banner

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *