PLEMENA KOČEK

Přestože stále převažují ty obyčejné kočky domácí, existují i kočky šlechtěné, čistokrevné, a tedy i různá plemena koček (nebo také kočičí rasy). Kočičí plemena byla postupně vyšlechtěna z různých druhů koček, nejenom kočky domácí (kočky evropské), té, se kterou se jako lidé setkáváme nejčastěji. Při šlechtění se využívá i kočka divoká a další druhy koček. Aktuálně existují stovky kočičích plemen, a neustále se šlechtí nová. Ročně vznikne minimálně jedna nová kočičí rasa. Kočičí svět se tak neustále rozrůstá. Níže najdete kompletní seznam, ať již jde o oficiální plemena uznaná FIFe, anebo nová plemena koček, (zatím) neuznaná.

NEJOBLÍBENĚJŠÍ PLEMENA KOČEK

Pokud jde o ta nejoblíbenější plemena v ČR, jistě mezi nimi nebude chybět britská kočka. Popularita britské kočky zdaleka přesáhla hranice Británie, i u nás se co do počtu řadí mezi ty nejoblíbenější plemena koček. Spolu s perskou kočkou také dlouhou dobu žebříčku nej kočičích plemen v Česku vévodila. Perská kočka, která se řadí mezi dlouhosrsté kočky, však v poslední době na oblibě ztrácí, aby ji vystřídala mainská mývalí kočka s původem v USA. Velká plemena jsou v kurzu, důkazem je i nárůst popularity plemene norská lesní kočka, ta se však co do počtu odchovaných koťat v ČR nemůže mainské mývalí kočce rovnat.

Podle počtu odchovaných koťat v České republice dle Českého svazu chovatelů je nejoblíbenější kočičí rasa mainská mývalí kočka, hned za ní je to britská kočka a s velkým odstupem následuje ragdoll. V desítce nejoblíbenějších plemen se uchytila i sibiřská kočka, perská kočka, ruská modrá, bengálská kočka, sphynx, něvská maškaráda a kartouzská kočka.

NEJZAJÍMAVĚJŠÍ PLEMENA KOČEK

Za pozornost stojí i další kočičí plemena, například posvátná Dalajlámova kočka birma. U nás patří k těm méně rozšířeným, například ve Švédsku je však druhým nejoblíbenějším plemenem. Vyšlechtěna přitom byla ve Francii, ačkoliv její název má odkazovat na barmu (barmská kočka je však jiné plemeno).

K těm nejvzácnějším plemenům patří bombajská kočka, která byla vyšlechtěna tak, aby se podobala černému panterovi z Knihy džunglí. Nejstarší kočičí plemeno představuje turecká angora, z Turecka pochází také plemeno turecká van – kočka, která byla objevena při hledání předků kočky angorské. Unikátní jezerní kočka, jak se turecké van také říká, vznikla přirozeně, podobně i nové plemeno lykoi – kočka vlkodlak.

PLEMENA KOČEK DLE FIFE

Ve výčtu oficiálních plemen koček od A do Z bude dle FIFe první americký curl, dále mj. americký bobtail, balineská kočka, bengálská kočka, birma, britská kočka, burmila, bohemian rex… devon rex, donský sphynx, egyptská mau, také perská nebo siamská kočka, nakonec pak turecká angora a turecká van… všechna plemena koček podle abecedy.

Mezinárodní federace koček FIFe rozděluje všechny kočičí plemena celkem do čtyřech hlavních skupin. V první skupině jsou zařazeny Perské a exotické kočky. Do druhé skupiny dle FIFe spadají všechny Polodlouhosrsté kočky, například lesní kočky – norská lesní kočka, mainská mývalí kočka, sibiřská kočka, něvská maškaráda, ale také ragdoll, birma, turecká angora a turecká van, americká kadeřavá kočka aj. Třetí skupina zahrnuje Krátkosrsté a somálské kočky, mezi které patří například britská kočka, bengálská kočka, barmská kočka, burmilla, habešská kočka, kartouzská kočka, cornish rex, donský sphynx, egyptská mau, německý rex, japonský bobtail, korat, kymerská kočka, manská kočka, ocicat, ruská modrá kočka, snowshoe, sokoke, somálská kočka, sphynx nebo singapura. Čtvrtá skupina koček FIFe představuje Siamské a orientální kočky, vedle siamské a orientální kočky v ní najdeme i balinéskou kočku, peterbalda nebo seychelskou kočku.

DRUHY KOČEK ANEB NENÍ KOČKA JAKO KOČKA

Zdá se vám ta vaše kočka spíš divoká než domácí? Přestože se dnes kočky označují jako kočky domácí (evropské), jejich předkem je kočka divoká. A zdaleka to neplatí jenom pro šlechtěná plemena. I ty obyčejné kočičky chované doma mají předchůdce v kočce divoké, dokonce se předpokládá, že nejde jen o kočku divokou, ale i další druhy koček.

V současnosti rozlišujeme několik druhů malých koček z rodu Felix, vedle kočky domácí a kočky divoké je to i kočka bažinná, kočka pouštní nebo kočka černonohá.Stejně jako tygři, lvi a další velcí predátoři i malé kočkovité šelmy se pravděpodobně vyvinuly z kočkovitých šelem rodu Miacidis. Mezi malými kočkovitými šelmami najdeme vedle rodu Felix i další rody. Rod Prionailurus reprezentuje kočka bengálská, také kočka cejlonská, kočka rybářská nebo kočka plochočelá. Je tu také kočka mramorovaná z rodu Pardofelis, kočka bornejská z rodu Catopuma, kočka zlatá, serval nebo karakal z rodu Caracal, kočka tmavá, margay, ocelot z rodu Leopardus, gepard z rodu Acinonyx, jaruarundy a puma z rodu Puma, manul z rodu Otocolobus nebo rysové z rodu Lynx. Kompletní přehled, všechny druhy koček najdete v článku: Kočka domácí, kočka divoká a další druhy koček.

Zajímají vás kočky a tipy, jak si s nimi rozumět? Chcete vrátit kočce vše, co vám dává? Chcete se postarat o svoji kočku co nejlépe? Pak se vám jistě budou hodit praktické informace z kočičího světa. Právě tyto informace najdete v našich článcích.  Péči o kočku se věnujeme z mnoha pohledů, každý z nich je zajímavý, podnětný i užitečný. Naše praktické články přijdou vhod zejména těm, kteří mezi chovateli koček patří mezi začátečníky, ale máme i články pro zkušené chovatele.

KOCOUR/KOČKA | NÁVODY PRO KOČKOMILY | KOŤATA | KOČIČÍ PŘÍBĚHY