Kočka rybářská – výjimečná šelma, která vyznává život u vody

Řadí se mezi malé kočky. Oproti kočce domácí je však asi dvakrát větší. Na rozdíl od většiny koček, které máme doma, tato kočka miluje vodu. Na to ostatně odkazuje již její název. Pozoruhodná kočka rybářská je jedna z těch koček, které nevítají přítomnost člověka. Není divu, člověk je jejich jediným přirozeným nepřítelem. Také se postaral o to, že je tato kočkovitá šelma ohroženým druhem. A tak ji můžeme vidět zejména v zoologických zahradách.

Jak vypadá? – Vydra – Cibetka – Život – Chov v ZOO

Jak vypadá kočka rybářská?

Tak trochu jako vydra

Kočka rybářská, lat. Prionailurus viverrinus, dříve Felis viverrina, má podsaditou postavu, krátké, silné končetiny. Její zploštělý ocas je tupě zakončený, takže na první pohled vypadá jako useknutý. Zajímavé jsou i uši kočky, které jsou malé a položené vzadu na hlavě. Kočka, která není jen vynikající plavec, ale také se ve vodě umí potápět, dokáže uši při potápění přisunout k hlavě natolik, že do nich nenateče.
Zvláštností kočky rybářské jsou prsty předních končetin. Má mezi nimi kožní řasu, která připomíná plovací blány. Její drápy navíc neustále vyčnívají z pochvy, kočka je totiž pod vodou využívá jako harpunu. Neumí drápky zatáhnout zcela tak, jak to známe od kočky domácí.

Rybářka, anglicky fishing cat, zvládá pohyb ve vodě tak dokonale, že se nedá vzpomenout na vydru. Ovšem plovací blány jako takové mezi prsty nedá, jde skutečně jen o náznak, jak vysvětluje pro server iDnes.cz i Pavel Brandl, kurátor savců v Zoo Praha:

Pokud si pozorně prohlédnete tlapky kočky, najdete na jakýsi náznak plovacích blan mezi prsty. Není to ovšem víc než kožní řasa, tlapička vydry to rozhodně není, natož aby byla srovnatelná se specializovanými vodními šelmami jako tuleni nebo lachtani.

Fishing cat kittens (Prionailurus viverrinus)

Video: Kočka rybářská loví ryby

Tak trochu jako cibetka

Řadí se mezi malé kočky, tedy kočkovité šelmy, ale oproti kočce domácí je s hmotností od 5 do 16 kilogramů dvojnásobná. Samci jsou oproti samicím ještě nápadně větší a robustnější. Robustní vzhled je pro kočku bažinou typický.

Má krátkou hrubou srst olivově šedé barvy, kterou zdobí tmavé kulaté skvrny. Na uších má výraznou bílou skvrnu, jinak šedou srst doplňují bílé chlupy i na spodní části brady a v okolí čenichu.

Vzhled kočky rybářské se přirovnává k cibetce. Cibetka také dostala rodové jméno viverra podle druhového jména kočky rybářské.

Fishing Cat (Prionailurus viverrinus)

Video: Kočka rybářská

Život poustevníka

Fishing cat, sestra kočky bengálské, je doma je v bažinách, mokřadech a mangrovových porostech jižní a jihovýchodní Asie.

Indické kočky jsou přitom mohutnější než kočky Indonéské. Vedle Indie a Indonésie obývá také oblasti v Nepálu, na Srí Lance, v Laosu, Bhútánu, Bangladéši, nebo v Kambodži. Izolovaná populace žije na Lávě.

Typem obývaných oblastí i chováním, kdy se pohybuje v blízkosti vody a ve vodě se zásadně liší od jiných kočkovitých šelem. Tím je naprosto výjimečnou kočkou i dle Pavla Brandla. Ten také přibližuje její evoluci, kdy si kočka výhodně vybrala své působiště.

Tento druh kočky vznikl pravděpodobně během evoluce v oblasti, kde nežil jiný predátor lovící ryby. Také je možné, že v této oblasti bylo ryb tolik, že zde byl volný prostor. Naopak na souši o kořist bojují jiné kočkovité šelmy, suchozemské kočky a další predátoři…

Zvířata se v přírodě samozřejmě snaží využít všechny zdroje potravy, proto jednotlivé druhy vyhledávají volné potravní niky – tedy to, co by mohlo sloužit k jejich obživě. A pokud je ta daná nika volná, tak ji obsadí.

Každá kočka je skvělý lovec, rybářka však vyniká i mezi kočkami. Nejenže se vrhá střemhlav pod vodní hladinu pro ryby, ale často kořist láká i čeřením vodní hladiny tlapkou. Její kořistí jsou ryby, ale také žáby, raci, měkkýši, vodní hmyz. Chutnají ji však i myši nebo malí savci. Loví v noci nebo brzy ráno. Přes den bývá v úkrytu.

Žije samotářským životem v blízkosti vodních ploch, potoků a řek. Své území si značkuje. Je to poustevník. Protože se člověku vyhýbá, moc toho o životě kočky rybářské nevíme. V zajetí rodí samice 2 až 4 mláďata jednou ročně. Na výchově se podílí i samec.

Zahlédnout se dá v přírodě jen těžko. I proto, že se člověku vyhýbá. Rozhodně to není žádný domácí mazlíček. Pokud toužíte po kočce s divokými kořeny a pozoruhodnou kresbou, na chov se hodí kočka bengálská, blízká příbuzná kočky rybářské.

Fishing cat hunting in Thailand

Video: Rybářka na lovu

Chov kočky v ZOO

Kočka rybářská je ohrožena kvůli vysušování mokřadů, znečišťování biotopů a zabíráním přirozené krajiny. Bohužel se také loví kvůli kožešině nebo masu. Ve volné přírodě patří kočka rybářská mezi zranitelná zvířata – podle stupnice IUCN ohrožených zvířat.

V Česku je kočka rybářská k vidění v zoologických zahradách, mj. v ZOO Olomouc, ZOO Děčín, ZOO Ostrava, Zooparku Na Hrádečku nebo ZOO Praha.

Koťata v ZOO Praha

První kotě kočky rybářské se v ZOO Praha narodilo v říjnu 2014. Naposled se koťata v Zoo Praha narodila 29. listopadu 2019. Jejich otcem je samec Banduka, který se do Prahy dostal v roce 2018 z anglického Port Lympne Wild Animal Park. Jejich matka – samice Oruwa se narodila 2011 v ZOO Ostrava.  V ZOO Praha porodila již třetí vrch koťátek.

A takto koťátka v ZOO Praha vypadají v lednu 2020:

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Zoo Praha (@zoopraha),

Literatura

  • Gordoň, Zdeněk; Thámová, Olga: Plemena koček: Průvodce do kapsy. Praha: Aventinum, 1999.
  • Verhoef – Verhallen, Ester: Kočky – Velký atlas plemen. Praha: Rebo Production, 2015.
  • Gordoň, Zdeněk, Kočky – příruční atlas. Praha: Universum, 2018.
  • Říhová, Marie: Chov koček. Praha: Grada, 2007.
  • Hüsemann, Lena: Kočka: chov, bydlení, hry. Praha: Grada, 2010.

Internetové zdroje

/1/ Spletli byste si ji s obyčejnou kočkou, jenže tahle divoška loví ryby. iDnes.cz [online]. Praha: MAFRA, a. s., 13. října 2013 [cit. 2020-01-04]. Dostupné z: https://www.idnes.cz/hobby/mazlicci/kocka-rybarska-v-zoo-praha-lovi-zive-ryby-v-jezirku.A141001_143730_hobby-mazlicci_mce

/2/ Malé kočky na wikipedii [online]. Wikipedia.org [cit. 2016-05-10]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Mal%C3%A9_ko%C4%8Dky

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Kočka rybářská – výjimečná šelma, která vyznává život u vody

Pozoruhodná kočka rybářská je jedna z těch koček, které nevítají přítomnost člověka. Není divu, člověk je jejich jediným přirozeným nepřítelem. Jde o ohrožený druh, chov kočky realizují zejména v ZOO. Řadí se mezi malé kočky, na rozdíl od většiny z nich má ráda vodu.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

5/5 - (2 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *