KOUZLA AROMATERAPIE

Svět vůní, svět harmonie a vnitřního klidu. To je svět aromaterapie, holistické nauky založené na působení přírodních vonných silic z rostlin, květin, bylin, trav a stromů. Aromaterapie je jemná, ale efektivní metoda pro povzbuzení mysli, těla i duše. Nabízí povzbuzující a posilující působení, ale i zklidňující a relaxační účinky dle toho, jaký vonný esenciální si vyberete.

Aromaterapie přináší harmonii všude tam, kde dostane prostor. S esenciálními oleji vykouzlíte příjemnou atmosféru i v domácím prostředí. Nechte se unést…

 

Aromaterapie prakticky. Jak na to?


Aromaterapie využívá 100% esenciální oleje, čistě přírodní, vysoce koncentrované látky, chemie není na místě! Esenciální oleje jsou silně těkavé látky, sami se rozptylují do ovzduší. Vdechujeme je do plic, odkud se dostávají do celého těla. Prostřednictvím čichových receptorů se dostávají přímo do mozku, aby zde ovlivňovaly naše emoce. Pokud chceme vonnou esencí efektivně provonět prostor a vytvořit doma inspirativní, povzbuzující či zklidňující atmosféru, stačí vybrat ten správný esenciální olej.

Jak provonět prostor kolem sebe?


O rozptýlení vonných esenciálních olejů do ovzduší se postará teplo svíčky aromalampy. Aromalampa je asi nejznámějším nástrojem aromaterapie, ale zdaleka není jediným. Bez otevřeného ohně, zcela bezpečně lze vonné esence rozptýlit do ovzduší pomocí elektrického difuzéru. Aroma difuzér kdekoliv vytvoří pozitivní atmosféru, navíc skvěle vypadá a funguje i jako dekorace. Aroma difuzér rozptyluje aromaterapeutické esence do ovzduší automaticky, na rozdíl od aromalampy za studena. Vytváří studenou mlhu provoněnou vonnými esencemi, čistí vzduch a přináší terapeutické účinky dané esence. Pro rozptýlení vonných esencí do ovzduší poslouží i různé vonné kameny, destičky z neglazované keramiky nebo různé další předměty z keramiky či jílu (nepálené hlíny).

V domácnosti se vonné silice uplatňují nejenom pro své terapeutické, ale také pro antibakteriální, antivirové, protiplísňové, dezinfekční a čistící účinky. Nejenže vytvářejí příjemnou atmosféru, ale podpoří i očistu a šetrný úklid bez chemie. K dispozici jsou i přírodní osvěžovače vzduchu nebo osvěžující spreje s esenciálními oleji.

Jak využít esenciální oleje jen pro sebe?

Aromaterapie nemusí kouzlit pouze v prostoru, existuje také individuální aromaterapie. Ta umožňuje vonné esence využívat jen pro sebe, kdekoliv, i tam, kde o vůně nemají ostatní zájem. Praktickými pomocníky jsou pak například aroma roll-ony proti bolesti hlavy nebo povzbuzující inhalační tyčinky, ideální do kanceláře.

Wellness procedury a aromaterapeutická kosmetika

Molekuly esenciálních olejů jsou tak malé, že mají schopnost pronikat i hluboko do pokožky. Toho se využívá zvláště v dotekových technikách aromaterapie, kdy se esenciální oleje míchají s nosnými oleji rostlinnými. Jde o aromaterapeutické masáže, aroma koupele, ale také hřejivé či chladivé obklady.

Aplikace esenciálních olejů na pokožku v kombinaci s pečujícími rostlinnými oleji je přínosná i samotné pokožce. Mezi esenciálními oleji se totiž dají najít i takové, které příznivě ovlivňují vzhled pokožky, působí protizánětlivě, hojivě nebo mají omlazující působení. Toho využívá přírodní aromaterapeutická kosmetika.

Jak funguje aromaterapie?


Vonné esence vdechujeme je do plic, aby se dále šířily do celého těla krevním oběhem a předávaly zde své účinky. Hned v nosní dutině je však zachycují i čichové receptory. Asi 40 milionů čichových receptorů je přímo spojeno s čichovými nervy, a tak se vonné molekuly dostávají ihned až do mozku.

Vůně působí na emoce přímo v mozku

Čichové nervy jsou přímo spojeny s limbickým systémem mozku, který ovlivňuje naše pocity a náladu. Limbický systém se vyvíjí již od raného dětství, je aktivní ještě před tím než se naučíme verbálně komunikovat. V limbickém mozku najdeme také paměťovou banku našich emocí. Zde jsou schovány naše radosti i smutky, pocity strachu, hněvu i štěstí. Právě vůně se na zažívaných emocích, pocitech a náladě podílí nemalou měrou. Stačí nepatrná stopa vůně a prožívané pocity s ní spojené se nám v hlavě okamžitě vybaví.V paměti můžeme uchovávat až tisíce různých vůní a každou z nich mít spojenou s konkrétními pocity a představami.

Čich je jediným ze všech smyslů, který je s limbickým systémem spojen přímo. Vůně jsou proto mozkem přijímány a vyhodnocovány nejrychleji ze všech smyslových vjemů. Proto vůně dokážou tak efektivně působit na naše emoce, prožívání a psychické rozpoložení. S vůněmi si spojujeme pocity v konkrétních situacích – bývají příjemné, sladké a smyslné.

Aromaterapie je vždy přírodní

Terapeutické účinky esenciálních olejů jsou podmíněny jejich čistotou. Hluboké působení na fyzickou i psychickou stránku člověka v sobě nesou pouze 100% přírodní esence.

Syntetické náhražky komplexní účinky přírodních silic nemohou nahradit. Původní přírodní složení nelze nikdy dokonale napodobit, navíc i přes veškerý moderní pokrok nadále zůstávají některé vazby mezi těmi nejpatrnějšími složkami vonných silic zahaleny tajemstvím.

Přinášíme tipy na zdravé bydlení, inspiraci pro dům i zahradu, praktické návody a kouzla aromaterapie nebo články o bylinkování, to aby doma bylo jako doma. #zdravebydleni #kouzlaaromaterapie #aromaterapie #bylinkovani #bylinky

Autor: Radka Křivánková 2019/02/28