Ravintsara: kafrový aroma silák proti virům z Madagaskaru

Éterický olej ravintsaraKoronavirová pandemie obrátila celý svět vzhůru nohama. Ze dne na den změnila každodenní život všech bez vyjímky. Většina z nás se přitom nestačí divit, co všechno jeden škodlivý mikroorganismus dokáže. Covid-19, neviditelný nepřítel se stal rázem středem pozornosti, předmětem vědeckého zkoumání a intenzivního hledání možného léku.

Lék na koronavirus (zatím) sice neexistuje, přesto různí lékaři i alternativní terapeuté nabízejí možnosti obrany, minimálně v podobě prevence a důrazu na vlastní imunitní systém.

Éterický olej ravintsara – Účinky – Kontraindikace – Praktické využití

 

Éterický olej ravintsara


Podpůrný prostředek do časů koronaviru nabízí i aromaterapie. Esenciálním olejům, které aromaterapie využívá, se totiž tradičně přiřazují také dezinfekční, antibakteriální a protivirové účinky. Tím nejsilnějším protivirovým prostředkem aromaterapie má být éterický olej ravintsara.

reklama

 

Éterický olej ravintsara se získává destilací z listů rostliny kafrovník lékařský neboli skořicovník kafrový, lat. Cinnamomum camphora. Rostlina pochází z Asie, za její domovinu je označován ostrov Madagaskar, ačkoliv se tam dostal nejspíš původně z Dálného východu. Na Madagaskaru osídluje kafrovník deštné pralesy. Až patnáct metrů vysoká rostlina je typická oválnými kožovitými listy. Na horní straně jsou lesklé tak, jak to známe například z vavřínu, ostatně patří také do čeledi vavřínovitých.

Z jazyku madagaskarských domorodců má také pocházet samotný pojem ravintsara, který se dá přeložit jako „list na všechno“. Na co všechno se používá v aromaterapii? Jaké účinky éterickému oleji ravinsara s intenzivní kafrovou vůní s tóny eukalyptu a kadidla aromaterapie přisuzuje?

 

Účinky připisované éterickému oleji ravintsara


 • je prospěšný při nejrůznějších virózách
 • doporučuje se jako podpůrný prostředek při chřipce a respiračních potížích
 • má být užitečný při infekcích dýchacího nebo zažívacího ústrojí
 • pro své antivirové vlastnosti je prospěšný i proti oparům
 • specificky působí na neurotropické viry (opary, neštovice, moluska)
 • působí imunostimulačně, tzn. posiluje organismus
 • rozpouští únavu, je oporou při mentální činnosti
 • příznivě působí na psychiku, mírní stres, deprese a úzkostí
 • zklidňuje podrážděnost a roztěkanou mysl
 • posiluje koncentraci a paměť
 • pomáhá tak proti nespavosti
 • funguje vzpruha pro svaly
 • ulevuje při svalových bolestech

Kontraindikace – kdy se ravintsara nedoporučuje?

Éterický olej ravinstsara rozhodně není vhodný pro malé děti. Nelze ho používat ani v blízkosti malých dětí, mohl by způsobovat dýchací nebo nervové potíže. Ravintsaru by rozhodně neměly používat děti do 2 let a těhotné ženy.

Pozor, ravintsara není raventsara (Ravensara aromatica) a není to ani kafr. Ravintsara vždy pochází z Madagaskaru a je bohatá na 1,8-ceneol, kterému jsou mj. prokázána protivirová aktivita. Označuje se jako Cinnamomum camphora b.s. 1,8 cineol. Esenciální olej kafr pochází z dálného východu a označuje se biochemickou specifitou (b.s.) camphor. Existuje také esenciální olej Cinnamomum camphora b.s. linalol, kterému se říká Ho-sho nebo linaloové dřevo.

Ravintsaru lze využívat samostatně, avšak její silně kafrová vůně nemusí být každému příjemná. Dá se kombinovat i s dalšími esenciálními oleji, např.

 • ravintsara, citron, eukalyptus jako směs éterických olejů proti chřipce
 • ravintsara, citron, mandarinka jako směs proti nespavosti a pro klidný spánek
 • ravintsara, citron, ho-sho jako směs na podporu mentálních výkonů a paměť

reklama

 

Praktické využití éterických olejů


Éterické oleje jsou vysoce koncentrované esence rostlin, využívají se proto vždy jenom po kapkách. Základní využití nacházejí v aromalampě, kdy se do nádoby s vodou nakape pár kapek esence. Když se pod nádobkou zapálí svíčka, voda se odpařuje do prostoru a s ní i molekuly vonné esence.

Praktičtější způsob rozptylování vonných éterických olejů do ovzduší nabízí aroma difuzér. Moderní přístroj se stará o rozptylování vonných esencí do prostoru prostřednictvím tzv. studené mlhy. Oproti aromalampě, která využívá plemen svíčky, je elektrický aroma difuzér také bezpečnější. Nejenže dlouhodobě provoní prostor, ale také ho pročistí a osvěží. V případě esenciálního oleje ravintsara navíc ovzduší provoní antivirovou vůní, která posiluje tělo i ducha.

reklama

Kaolia, Ultrasonic diffuser

Video: Aroma difuzér v praxi

Odhalte kouzla aromaterapie!


Vonné silice, také esenciální oleje nebo jen esence jsou čistými výtažky rostlin. Právě čisté silice mohou nabídnout komplexní terapeutické působení, jejich chemické alternativy oproti tomu pouze voní, v tom lepším v případě. V horším případě jsou syntetické vůně v domácnosti bohatým zdrojem škodlivin. Při výběru vonné silice proto dbejte na 100% přírodní původ.

Éterické, také esenciální oleje nebo silice pocházejí z nejrůznějších částí květin, bylin nebo stromů. Získávají se z květů, ale i plodů, kůry nebo kořenů. Éterický olej ravintsara se destiluje z listů. Jeho intenzivní kafrová vůně posiluje organismus, podobně působí i lesní esenciální oleje, zejména borovice, ale také i smrk, jedle, modřín aj. Lesní esence vynikají očistnými, dezinfekčními a antiseptickými účinky, ale jsou tu i esenciální oleje jiné. K těm nejoblíbenějším patří relaxační levandule proti stresu nebo také protistresový a povzbuzující bergamot s kořeněnou citrusovou vůní plnou svěžesti.

 

Energizující atmosféra borovice. Naplňte vzduch svěžestí lesa!

Čistý vzduch je klíčovou podmínkou života. Bohužel, aniž bychom si to uvědomovali, většina z nás…

Stres zmizí hned. Kouzlit umí svěží bergamot…

Každým okamžikem prožíváme nádech nebo výdech. Prostřednictvím dýchání se dostane kyslík ke každé jediné buňce…

AROMATERAPIE | DŮM & ZAHRADA | ZDRAVÉ BYDLENÍ | VESELÝ ÚKLID

Internetové zdroje: 

/1/ Ionizace. Wikipedie. [online]. Wikipedia.org, 2019 [cit. 2019-02-25]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Ionizace

 

Obrázky:

Zdroj ilustračních obrázků: Pixabay.com, Unsplush.com, commons.wikipedia.org

Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v herbářích a další literatuře, v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů, a nejenom jich. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče. Web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog.

Disclaimer. Tyto webové stránky mají má pouze informativní charakter. Nemůžeme nahradit lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel. To nejdůležitější je láska.:-)

Nejsme a nechceme se tvářit jako odborníci. Jsme jenom nadšení chovatelé, milovníci přírody a bylinek, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními.

Affiliate Disclaimer. Nefungujeme jako eshop. Naše tipy jsou naše tipy. Doporučované produkty máme rádi a sami používáme.

Tags: Domov bez chemie, zdraví, aromaterapie

NECHYBÍ VÁM DOMA NĚCO?


Esenciální oleje dokážou v interiéru vytvořit atmosféru pohody. Pročistí a provoní vzduch, zbaví ho pachu i nežádoucích mikroorganismů. Nejpraktičtější způsob jak esenciální oleje rozptýlit do ovzduší nabízí aroma difuzér. Funguje jako přírodní osvěžovač vzduchu, navíc dlouhodobý. Provoní interiér, pročistí vzduch a zajistí také optimální vlhkost vzduchu, protože molekuly vonných esencí do ovzduší dodává prostřednictvím tzv. studené mlhy.

reklama

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *