Ravintsara: kafrový aroma silák proti virům z Madagaskaru

Éterický olej ravintsara

Koronavirová pandemie obrátila celý svět vzhůru nohama. Ze dne na den změnila každodenní život všech bez vyjímky. Většina z nás se přitom nestačí divit, co všechno jeden škodlivý mikroorganismus dokáže. Covid-19, neviditelný nepřítel se stal rázem středem pozornosti, předmětem vědeckého zkoumání a intenzivního hledání možného léku.

Lék na koronavirus (zatím) sice neexistuje, přesto různí lékaři i alternativní terapeuté nabízejí možnosti obrany, minimálně v podobě prevence a důrazu na vlastní imunitní systém.

Éterický olej ravintsara – Účinky – Kontraindikace – Praktické využití

 

Éterický olej ravintsara

Podpůrný prostředek do časů koronaviru nabízí i aromaterapie. Esenciálním olejům, které aromaterapie využívá, se totiž tradičně přiřazují také dezinfekční, antibakteriální a protivirové účinky. Tím nejsilnějším protivirovým prostředkem aromaterapie má být éterický olej ravintsara.

reklama

 

Éterický olej ravintsara se získává destilací z listů rostliny kafrovník lékařský neboli skořicovník kafrový, lat. Cinnamomum camphora. Rostlina pochází z Asie, za její domovinu je označován ostrov Madagaskar, ačkoliv se tam dostal nejspíš původně z Dálného východu. Na Madagaskaru osídluje kafrovník deštné pralesy. Až patnáct metrů vysoká rostlina je typická oválnými kožovitými listy. Na horní straně jsou lesklé tak, jak to známe například z vavřínu, ostatně patří také do čeledi vavřínovitých.

Z jazyku madagaskarských domorodců má také pocházet samotný pojem ravintsara, který se dá přeložit jako „list na všechno“. Na co všechno se používá v aromaterapii? Jaké účinky éterickému oleji ravinsara s intenzivní kafrovou vůní s tóny eukalyptu a kadidla aromaterapie přisuzuje?

 

Účinky připisované éterickému oleji ravintsara

 • je prospěšný při nejrůznějších virózách
 • doporučuje se jako podpůrný prostředek při chřipce a respiračních potížích
 • má být užitečný při infekcích dýchacího nebo zažívacího ústrojí
 • pro své antivirové vlastnosti je prospěšný i proti oparům
 • specificky působí na neurotropické viry (opary, neštovice, moluska)
 • působí imunostimulačně, tzn. posiluje organismus
 • rozpouští únavu, je oporou při mentální činnosti
 • příznivě působí na psychiku, mírní stres, deprese a úzkostí
 • zklidňuje podrážděnost a roztěkanou mysl
 • posiluje koncentraci a paměť
 • pomáhá tak proti nespavosti
 • funguje vzpruha pro svaly
 • ulevuje při svalových bolestech

Kontraindikace – kdy se ravintsara nedoporučuje?

Éterický olej ravinstsara rozhodně není vhodný pro malé děti. Nelze ho používat ani v blízkosti malých dětí, mohl by způsobovat dýchací nebo nervové potíže. Ravintsaru by rozhodně neměly používat děti do 2 let a těhotné ženy.

Pozor, ravintsara není raventsara (Ravensara aromatica) a není to ani kafr. Ravintsara vždy pochází z Madagaskaru a je bohatá na 1,8-ceneol, kterému jsou mj. prokázána protivirová aktivita. Označuje se jako Cinnamomum camphora b.s. 1,8 cineol. Esenciální olej kafr pochází z dálného východu a označuje se biochemickou specifitou (b.s.) camphor. Existuje také esenciální olej Cinnamomum camphora b.s. linalol, kterému se říká Ho-sho nebo linaloové dřevo.

Ravintsaru lze využívat samostatně, avšak její silně kafrová vůně nemusí být každému příjemná. Dá se kombinovat i s dalšími esenciálními oleji, např.

 • ravintsara, citron, eukalyptus jako směs éterických olejů proti chřipce
 • ravintsara, citron, mandarinka jako směs proti nespavosti a pro klidný spánek
 • ravintsara, citron, ho-sho jako směs na podporu mentálních výkonů a paměť

reklama

 

Praktické využití éterických olejů

Éterické oleje jsou vysoce koncentrované esence rostlin, využívají se proto vždy jenom po kapkách. Základní využití nacházejí v aromalampě, kdy se do nádoby s vodou nakape pár kapek esence. Když se pod nádobkou zapálí svíčka, voda se odpařuje do prostoru a s ní i molekuly vonné esence.

Praktičtější způsob rozptylování vonných éterických olejů do ovzduší nabízí aroma difuzér. Moderní přístroj se stará o rozptylování vonných esencí do prostoru prostřednictvím tzv. studené mlhy. Oproti aromalampě, která využívá plemen svíčky, je elektrický aroma difuzér také bezpečnější. Nejenže dlouhodobě provoní prostor, ale také ho pročistí a osvěží. V případě esenciálního oleje ravintsara navíc ovzduší provoní antivirovou vůní, která posiluje tělo i ducha.

reklama

 

Odhalte kouzla aromaterapie!

Vonné silice, také esenciální oleje nebo jen esence jsou čistými výtažky rostlin. Právě čisté silice mohou nabídnout komplexní terapeutické působení, jejich chemické alternativy oproti tomu pouze voní, v tom lepším v případě. V horším případě jsou syntetické vůně v domácnosti bohatým zdrojem škodlivin. Při výběru vonné silice proto dbejte na 100% přírodní původ.

Éterické, také esenciální oleje nebo silice pocházejí z nejrůznějších částí květin, bylin nebo stromů. Získávají se z květů, ale i plodů, kůry nebo kořenů. Éterický olej ravintsara se destiluje z listů. Jeho intenzivní kafrová vůně posiluje organismus, podobně působí i lesní esenciální oleje, zejména borovice, ale také i smrk, jedle, modřín aj. Lesní esence vynikají očistnými, dezinfekčními a antiseptickými účinky, ale jsou tu i esenciální oleje jiné. K těm nejoblíbenějším patří relaxační levandule proti stresu nebo také protistresový a povzbuzující bergamot s kořeněnou citrusovou vůní plnou svěžesti.

Tymián

Zdraví voní po tymiánu. Jak s kouzelnou bylinkou osvěžit a dezinfikovat vzduch?

Tymián je typická středomořská bylinka, která má ráda slunce a sucho. Nedostatek vody kompenzuje vysokým…

Stres zmizí hned. Kouzlit umí bergamot. Citrusová vůně vám zvedne náladu!

Každým okamžikem prožíváme nádech nebo výdech. Prostřednictvím dýchání se dostane kyslík ke každé jediné buňce…

 

 • Úvodní foto: Instagram

Literatura

 • Frej, D., Kuchař, J., Kozumplík, M.: Svět přírodních antivirotik: Prevence a terapie pomocí domácích prostředků. Praha: Eminent, 2020. ISBN: 978-80-7281-557-9
 • Armbruster, U., Bergmann, H.: Léčivé byliny v květináči a na zahradě: Jak je pěstovat a sklízet. Praha: grada, 2020. ISBN: 978-80-271-1005-6
 • Zrubecká, A.: Aromaterapie podle ročních období. Praha: CPress, 2018. ISBN 978-80-264-2085-9
 • Germann, G., Germann, P.: Rostliny pro aromaterapii. 90 vonných rostlin, jejich znaky a způsob využití. Praha: Grada, 2013. ISBN: 978-80-247-4672-2

Internetové zdroje

/1/ 10 tipů pro domácnost bez chemikálií. Nazeleno.cz [online]. Praha: Narrative Media, 13. červenec 2011 [cit. 2020-09-11]. Dostupné z:
https://www.nazeleno.cz/bydleni/domacnost/10-tipu-pro-domacnost-bez-chemikalii.aspx

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Ilustrační obrázky

 • Canva.com, Pixabay.com, Unsplash.com, commons.wikipedia.org

Ravintsara: kafrový aroma silák proti virům z Madagaskaru

Esenciálním olejům, které aromaterapie využívá, se tradičně přiřazují dezinfekční, antibakteriální a protivirové účinky. Nejsilnější protivirový éterický olej dle aromaterapie představuje ravintsara.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

AROMATERAPIE | BACHOVY ESENCE | BYLINKOVÁNÍ |  VRNIVÁ MAGIE |  DŮM & ZAHRADA

5/5 - (3 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *