PES, PES DOMÁCÍ

Člověk žije ve společnosti mnoha zvířat, ale pes mezi nimi jednoznačně vyniká. Pes má vedle člověka natolik pevnou pozici, že ovlivňuje jeho životní styl a částečně ho také utváří.

Ať chceme nebo ne, historie psa je těsně spjata s historií lidstva. A nezřídka je život konkrétního psa těsně spjatý s životem svého pána. Tak už to s těmi psi prostě je.

Strážce podsvětí

Pes je věrným přítelem člověka už od počátku věků. Je vůbec nejstarším domestikovaným zvířetem vůbec. V mnoha kulturách psa najdeme i jako zvířecí symbol.

Pro staré Egypťany byl pes strážcem podsvětí a věrným průvodcem do království na druhém břehu života. Člověku tak prokazoval tu největší službu. Za ni se mu také dostávalo náležitého ocenění. Byl spojován s bohem Anubisem, vyobrazovaným s lidským tělem a hlavou psa.

Pes je uctívaný i zatracovaný. V mnoha oblastech je však pro lidi nenahraditelný.

Věrný pomocník

Pes provází člověka od nepaměti, a to z mnoha různých důvodů. Pes je pomocníkem při lovu nebo při přehánění a hlídání stád. Hlídá jiná zvířata, ale také majetek nebo svého majitele.

Může být vycvičen pro profesionální účely, aby pomáhal hasičům či policistům, stejně tak se užívá pro asistenci postižených osob.

Asistenční pes nepomáhá jenom nevidomým (jako vodící pes), ale je usnadňuje život také neslyšícím (jako signální pes), vozíčkářům, astmatikům, osobám se záchvatovým onemocněním. Asistenční pes je velkou oporou v rodinách s postiženými dětmi, ale psychickou podporu poskytuje i dětem ve školách, dětských domovech nebo domovech důchodců. Zde se využívá prostřednictvím tzv. canisterapie. Jako terapeut a emocionální podpora však pes slouží v každé domácnosti.

Ne nadarmo se říká, že pes je nejlepší přítel člověka.

Náš nejlepší přítel

U nás, tedy U KOCOURA DOMA nenajdete jenom kocoura. Máme i kočičku a psa, tedy fenku (Cane Corso x bullmastif). Byl to takový valentýnský dáreček, malé štěňátko…

To jsme začali psát příběh jednoho štěňátka. Vyrostla nám jako z vody, holka naše.

Letí to, dnes už máme doma velkého, opravdu velkého psa, který dokonce vypadá skoro jako pes baskervillský. Je to však ten největší mazel!

Další zastávka: Orlické hory

Další zastávka: Orlické hory

Rok 2018 byl pro naši smečku přelomový. Adélka dospěla do bezmála šedesáti kilo, velkého charisma a nadmíru přívětivé povahy. Kočky…

To mě zajímá!
Pes baskervillský. Jak to s ním vlastně je?

Pes baskervillský. Jak to s ním vlastně je?

Ze štěňátka nám vyrostl opravdu velký pes, tedy fenka. Pracovně mu říkáme pes baskervillský. Ne, že by byl tak strašlivý,…

To mě zajímá!

Není pes jako pes

Pes je všestranný a zvládá nejrůznější činnosti. Svědčí o tom i rozmanitá paleta psích plemen.Vnitřní anatomie psů je stejná, svým vzhledem se však psi mezi sebou výrazně liší. Jednotlivá psí plemena nabízejí velmi rozmanité vnější rysy, ale také charakter.

Během tisíciletého soužití psa a člověka bylo vyšlechtěno mnoho plemen. V současné době čítají psí plemena dle Mezinárodní kynologické federace více než tři stovky různých plemen, mezi nimi nechybí ani Cane Corso a bullmastif. To jsou ta uznaná, vedle toho je i celá řada dalších, neuznaných. Jaká jsou nejoblíbenější psí plemena?

Video: Někteří psi jsou opravdu velcí. Jaký je ten největší pes? Mohl by to být anglický mastif, předek bullmastifa.

Největší šelma v blízkosti člověka

Pes je největší domestikovanou šelmou. Jeho nejbližším příbuzným je vlk. Má geneticky blízko také k šakalům a kojotům, na rozdíl od nich ale žije ve společnosti člověka. Je to asi sto tisíc let, kdy naši předkové psy oddělili od vlků, aby započala jejich domestikace.

Chování psa ovlivňují jeho genetické vlastnosti a instinkty. Přesto má ke svým divokým příbuzným hodně daleko. Psí projevy ve velké míře závisejí nejenom na jeho predispozicích a instinktech, ale také na učení, výcviku a socializaci. Na rozdíl od vlků nemívají psi tendenci přebírat vedení smečky nebo svoji smečku opouštět. Protože je to pro ně výhodné, ve svém chování si i v dospělosti ponechávají vzorce chování mláďat.

Psi jsou schopni rozumové činnosti, jsou bystří a inteligentní.

Pes všude, kam se podíváš

Pes je společníkem lidí na celé planetě, najdeme ho i v těch nejméně přívětivých oblastech. Je tím nejrozšířenějším domácím zvířetem.  Také v Česku jde o nejoblíbenějšího domácího mazlíčka. Počtem psů na hlavu v Česku dokonce překonáme všechny ostatní evropské země. Českých psů jsou odhadem asi dva miliony, více v článku Kolik je v Česku psů?

Něco pro pejskaře

Sdílíme své zkušenosti a zážitky, zajímáme se o výcvik a výchovu psa, občas se nám hodí i slovník zvířecí řeči. To vše se může hodit i dalším pejskařům. Věříme, že naše tipy můžou pomoci ke spokojenému životu psů, i jejich páníčků.

Pro šťastný kočičí život zase chystáme NÁVODY pro kočkomily.

Pes i kočka jsou prostě u nás doma, patří k nám a děláme vše proto, aby jim s námi bylo dobře. Nám s nimi dobře určitě je!

NAŠE ČLÁNKY O PSECH

Jak naučit psa poslouchat?

Jak naučit psa poslouchat?

To je asi jedna z těch největších otázek, která trápí většinu chovatelů psů napříč všemi možnými plemeny. Odpověď na tuto…

To mě zajímá!
Psí řeč. Co znamená, když…

Psí řeč. Co znamená, když…

Psí řeč. Ne, člověk se nemusí učit štěkat nebo vrčet, ale spíš naslouchat a pozorovat. Člověk, správný páníček by měl…

To mě zajímá!
Kočka není pes – povedený pořad ČT

Kočka není pes – povedený pořad ČT

Kočku nebo psa nejdeme v mnoha českých domácnostech, není proto divu, že lidé hledají metody, jak si soužití s chlupáčem…

To mě zajímá!
Kočičí řeč: mléčný krok

Kočičí řeč: mléčný krok

Kočky projevují lásku úplně jinak, než jsme zvyklí. Je jen na nás, na lidech, abychom to pochopili. Možná k tomu…

To mě zajímá!

Chcete vědět víc?

Také vás kočky očarovaly svým neobyčejným kouzlem, svoji lehkostí, náhledem na svět, ale i schopnostmi supermana? Zajímáte se o kočičí příběhy, kočky či kočičí plemena? V našich článcích najdete mnoho pozoruhodných i praktických informací. Máme i návody pro kočkomily, které přinášejí celou řadu užitečných podnětů a návodů pro péči o kočku, to aby společné soužití bylo co nejpříjemnější.

2 komentáře

Komentáře

Your email address will not be published. Required fields are marked *