Cane Corso (Italský Corso pes) – plemeno

Řadí se mezi mollosy, tedy mazlivé obry. Je to přímý potomek proslulých římských mollosů, přesto bylo Cane Corso jako plemeno FCI uznáno až v roce 2007. Je to ochránce domu a rodinný pes, skvělý hlídač, společník a v poslušnosti dokáže překonat i klasická pracovní plemena. Nechybí mu odvaha, ale není agresivní. Miluje svoji rodinu a úzký kontakt s člověkem je mu nade vše.

Povaha tohoto starobylého plemene je pozoruhodná, ale zaujme již svým vzhledem… Praktické rady a informace, popis, standard, historie, obrázky – vše, co vás zajímá o plemeni Cane Corso…

Úvodní foto: Pixabay.com

Zpátky do historie

Kde se Cane Corso vlastně vzal?

Přestože byl standard plemene Cane Corso sestaven až v roce 1983 a v roce 1987 bylo registrováno jen 100 jedinců tohoto plemene, jedná se o velmi staré plemeno. Cane Corso pochází až z dob Starého Říma, kdy se jako válečný a arénový pes využíval moloss typu Canis Pugnas. Cane Corso je přímým potomkem starořímských molosů, jejichž předkem byla pravděpodobně i tibetská doga. Uměl bojovat se lvy a medvědy.

Ochránce domu

Postupně se plemeno přesunulo z arény, aby se uplatnilo jako lovecký pes, dokonce lovil i divočáky. Ještě častěji byl využíván jako hlídací pes. Jeho povaha k tomu přímo vybízí. Odtud také pochází název plemene. Je založen na latinských slovek „canis“ (pes) a „cohors“ s významem „ochránce, strážce domu, dvoru a pozemků“. Psi dokázali chránit i povozy a kočáry s tehdejšími cestujícími.

Tito psi byli svého času jako ochránci a hlídači oblíbeni po celé Itálii, ale se změnami zemědělství a hospodaření upadlo toto plemeno v zapomnění. Naštěstí se ho podařilo obnovit, dnes si opět získává oblibu a stává se hlídačem, strážcem a členem mnoha domácností. Fotografie z padesátých let minulého století ukazují, že Cane Corso představovalo psy odlišné od Neapolského mastina, vzhledem spíše připomínali psy tipu bullmastif nebo Cane de presa Malorca.

Fotogalerie: plemeno Cane Corso

Foto zdroj: Instagram.com

Moderní plemeno s kořeny ve starém Římě

Cane Corso časem z Itálie vymizelo, zachovalo se pouze v malých oblastech Puglie, Lucania a Sannio. Zde si jich v roce 1973 také všimli profesoři Franceso Ballotta a Antonio Morsiani. Díky nim v roce 1978 mohl začít program na obnovu tohoto plemene. Na jeho počátku bylo 19 jedinců Cane Corso z původních italských oblastí, v současnosti se jedná o oblíbené plemeno, které se dostává i za hranice své vlasti. Do České republiky se první psi dostali na přelomu let 1996 a 1997. V roce 2000 vznikl český klub chovatelů Cane Corso. V roce 2007 bylo plemeno uznáno FCI.

Cane Corso – povaha

 • Cane corso je strážcem domu i rodiny
 • je to pes oddaný, přítulný, mazlivý a láskyplný
 • je to aktivní pes, který potřebuje kontakt se svoji rodinou
 • je to pes odvážný, neohrožený, ale nikoli agresivní
 • má čitelnou povahu, proto není tak náročný na výcvik
 • je si vědomí své síly, ale nezneužívá ji

Mazlivý obr

Píše se o něm jako o odvážném psovi, který tvrdě brání svého pána a svoji rodinu. Cane Corso je sice neohrožený a statečný, ale není agresivní. Cane Corso (ostatně jako většina velkých psů) neútočí jako první a nikdy neútočí bezdůvodně. Je si vědomý své síly, umí je využít, ale nezneužívá ji.

Povaha tohoto psa z něho dělá skvělého hlídače, obranáře a strážce rodiny. Přitom nevyžaduje žádný zvláštní výcvik. Stačí, že pes registruje, že je jeho rodina v ohrožení, ihned razantně reaguje. Jakkoli je tvrdý k potenciálním útočníkům a agresorům, ke své rodině se chová láskyplně. Jeho povaha je čitelná, výchova proto není tak náročná, jak by se mohlo zdát. Přesto to není pes pro začátečníky.

Cane Corso je velmi přítulným psem, na rozdíl od jiných plemen se se svoji rodinou rád mazlí. Je mu dobře v přítomnosti dětí a snese se i s jinými zvířaty (zejména, pokud je zná od malička). Vyžaduje proto také úzký kontakt s člověkem, nesvědčí mu, pokud žije v odděleném externím kotci. Cane corso má mazlivou povahu. K cizím lidem a případným návštěvám v jeho teritoriu přesto bývá nejprve ostražitý. Pokud vidí, že návštěva neznamená nebezpečí, bývá přátelský.

Foto: Cane Corso (štěně)

Cane corso - štěně

Foto: Pixabay.com

Poznámka k názvosloví

Plemeno Cane Corso se označuje také jako Italský Corso pes nebo Italský mastiff. Na našem webu se setkáte zejména s pojmem Cane Corso, na ten jsme zvyklí a ten také používáme v mluvené řeči. Samozřejmě, jedná se o stejné plemeno jako je Italský Corso pes.

Naopak, kanárská doga, Perro do Presa Canario, která svým vzhledem Cane Corso připomíná a zkráceně se jí může říkat také „kane“, je jiným plemenem – viz sekce Podobná plemena.

Cane Corso video

Zajímají vás obrázky? A co video? Jak Cane Corso vypadá? Jaká je jeho charakteristika a popis? Plemeno popisuje také povedené video níže (v angličtině).

CANE CORSO: A DOG LOVER'S INTRODUCITION

Video: O plemeni Cane Corso (Youtube)

Cane Corso – popis

Dle FCI patří Cane Corso do skupiny 2 – pinčové a knírači, molosové, švýcarští horští a salašničtí psi; sekce 2.2 – psi molosského typu, horští psi, bez zkoušek z výkonu.

Cane Corso je z hlediska využití služebním plemenem, hlídačem a ochranářem. Uplatní se i jako policejní pes a stopař. Dle standardu FCI je ochráncem majetku, rodiny a domácích zvířat. Zmiňuje se také, že se v minulosti využíval ke strážení stád a lovu velké zvěře.

Cane Corso – standard FCI 343 (výňatek)

 • Země původu: Itálie
 • Celkový vzhled: Středně velký pes. Robustní, silný a mohutně stavěný, přesto musí působit elegantně. Jeho jasné linie tvoří jeho plasticky vystupující svaly. Formát psa je poněkud obdélníkový. Délka hlavy dosahuje 36% kohoutkové výšky.
 • Hlava: Velká a typicky molossoidní. Horní podélná linie lebky a tlamy poněkud konvergují.
 • Krk: Silný, svalnatý, délkou odpovídá délce hlavy.
 • Trup: Délka trupu přesahuje kohoutkovou výšku psa. Robustní a mohutné stavby, není však podsaditý.
   • Kohoutek: výrazný, posazen výše než záď.
   • Hřbet: rovný, velmi svalnatý a pevný.
   • Bedra: krátká a pevná.
   • Záď: dlouhá a široká, lehce spadající.
   • Hrudník: ve všech třech směrech dobře vyvinutý, dosahuje až k lokti.
 • Ocas: nasazen dosti vysoko. U kořene je velmi silný. Ocas se kupíruje u čtvrtého obratle. V akci je nesen vysoko, nikdy však vzpřímený ani zatočený.
 • Končetiny hrudní: plece dlouhé, šikmo uložené, silně osvalené. Nadloktí silné. Předloktí rovné a velmi silné. Zápěstí a přední nadprstí pružné.
 • Pánevní končetiny: stehna dlouhá a široká, při pohledu zezadu konvexní. Lýtko silné, není masité. Hlezno přiměřeně úhlené. Nadprstí pánevní končetiny silné a šlachovité. Tlapa poněkud méně kompaktní (oválnější) než u hrudní končetiny.
 • Tlapy kočičí.
 • Chody: Prostorný, plný pohyb, klus vydatný, nejobvyklejším pohybem je klus.
 • Kůže: Poměrně silná, spíše těsně přiléhající ke tkáni podkoží.
 • Srst: krátká, lesklá, velmi hustá se skromnou podsadou.

Výška a hmotnost (standard)

 • Kohoutková výška psa: 64-68 cm
 • Kohoutová výška feny: 60-64 cm
 • Hmotnost psa: 45-50 kg
 • Hmotnost feny: 40-45 kg

reklama

Základní péče o psa Cane Corso

 • Jako velké plemeno potřebuje pro správný vývoj kvalitní krmení, které je i prevencí kloubních potíží. Nejvyšší pozornost si tak zaslouží výběr vhodné stravy pro psa. Jinak je pes vcelku nenáročný.
 • Srst psa nevyžaduje speciální péči.
 • Vedle klasických preventivních prohlídek, povinného očkování a odčervení se doporučuje pravidelně kontrolovat psovi uši. Jsou totiž dost velké a může se v nich objevit zánět.

Výchova a výcvik

Cane Corso potřebuje pevnou výchovu, avšak výcvik by neměl být příliš tvrdý. Rozhodně se vyplatí důslednost, základní výcvik je nutný, přestože pes přirozeně ctí autoritu rodiny, respektuje pána a jeho výchova tak není tak náročná. Není to však plemeno vhodné pro začátečníky. Při výchově pes ocení porozumění a klid.

Bude se cítit dobře v těsné blízkosti své rodiny. Nedoporučuje se proto celoroční držení venku. Cane Corso je aktivní pes a jako takový potřebuje dostatečný a pravidelný pohyb. Musí vybít svoji energii, ale příliš se nehodí pro běžné psí sporty. Štěně Cane Corso vyžaduje důslednou socializaci, je třeba ho obeznámit s různými situacemi, zprostředkovat mu kontakt s jinými psy, zvířaty, lidmi a dětmi.

Video: Cane Corso (Youtube)

Podobná plemena

Popis a charakteristika plemene Cane Corso by nebyla kompletní, kdybychom nezmínili podobná plemena (třeba o nich časem taky něco napíšeme).

S těmito plemeny se Cane Corso v praxi někdy zaměňuje:

 • Anglický mastif
 • Bandog
 • Bullmastif
 • Kanárská doga (Cane de presa Malorca)
 • Neapolský mastin

TIP OD KOCOURA – Bachovy esence pro zvířata

Zvířata toho mají s lidmi mnoho společného, nesdílejí společně jenom své bydlení a domov. Psi, kočky a jiná zvířata si s lidmi vzájemně předávají také své emoce. Zvířata jsou přitom mnohem citlivější a vnímavější než my lidé.

Bachovy esence jsou jemnou, nenásilnou, ale účinnou metodou, jak si poradit s negativními emocemi.  Pomáhají k tomu, aby zvířata byla šťastná a spokojená, a s nimi i jejich chovatelé.

reklama

Literatura

 • Kitchenhamová, K.: Pes – člen rodiny. Praha: Esence, 2020, ISBN: 978-80-242-6534-6
 • Smrčková, L., Smrček, M.: Psi celého světa: Rádce pro správný výběr psa. Praha: Grada, 2011.
 • Miklósi, Á.: Pes: Fakta, historie a vztah k člověku. Praha: Esence, 2019. ISBN: 978-80-7617-343-9

Internetové zdroje

ZDROJE/Další informace, popis plemene najdete i na všech psích serverech, např. na Hafíci.cz nebo MŮJ PES.  O Cane, resp. italském corso psovi se dočtete i na wikipedii nebo na IDNESu.

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Cane Corso (Italský Corso pes) – plemeno

Řadí se mezi mollosy, tedy mazlivé obry. Je to ochránce domu a rodinný pes, skvělý hlídač, společník a v poslušnosti dokáže překonat i klasická pracovní plemena. Je odvážný, ale jeho povaha není agresivní. Je to dobrosrdečný pes. Miluje svoji rodinu a úzký kontakt s člověkem je mu nade vše.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

Hvězdičkujeme...

1 názor na “Cane Corso (Italský Corso pes) – plemeno”

 1. Jana Beková

  Dobrý den ,mám Cane Corso fenku 2,5 roku,
  již můj 2hy pes tohoto plemene, Je velmi bázlivá,
  což někdy přechází k vrčení až startování, ne na členy rodiny žíjíci v domě.
  od štěněte nesnášela obojek a vodítko byl trest. Žije snámi v rodinním domě spí
  pomalu v postleli, mě má za pána a neskutečně si mě hlídá, je mazlivá
  Jak jí nestresovat a nasadi obojek, já samozřejmě mohu, ale je nesvá nervozní.
  nemáte radu
  Děkuji
  Jana Beková
  Hradec Králové

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *