(NE)OBYČEJNÉ DŘEVO PALO SANTO

Je vůní tisíciletých šamanských rituálů jihoamerických indiánů. Dnes přitom pálení Palo Santo patří k moderním trendům, které si oblíbily i mnohé celebrity, stejně jako jógu a různá meditační cvičení. Povznášející kouř vykuřovadla s nezaměnitelným pryskyřičnatě dřevitým charakterem, který obohacují exotické tóny sladkého ovoce, citrusů nebo kokosu, v kombinaci s nádechem svěžesti bylin jako máta či meduňka, je snad přínosnější víc než kdy jindy. Povzbuzení a uvolnění od starostí, očistu nebo antistresové účinky ocení v dnešní době každý. Může, ale nemusí, se přitom pouštět do rituálu vykuřování, který s dřevěnými špalíky Palo Santo zvládnou i úplní začátečníci. Posvátné dřevo s výraznými vonnými pryskyřicemi neobyčejných tónů lze klidně využít jen jako přírodní dekoraci pro provonění vzduchu.

Neobyčejné vonné dřevo

Někdy se mu říká santalové dřevo Ameriky. Podobně jako je santalové dřevo oblíbené mezi indickými jógíny, je Palo Santo součástí prapůvodních kultur Jižní Ameriky. Pro rituální, meditační a léčebné účinky mělo sloužit již v říši starých Inků. V šamanské tradici dým ze dřeva Palo Santo umožňuje spojení se sebou samým, se Zdrojem. Čistí prostor i na úrovni energetické, kdy odstraňuje negativní síly a harmonizuje. Působí však i na psychické rozpoložení člověka. Jeho účinky lze jednoduše využít vždy, když se člověk cítí v nějaké nepohodě.

Palo Santo vykuřování

Jaké účinky se připisují Palo Santo?

Palo Santo podporuje meditaci a otevírá prostor k vyšší moudrosti, ale má mít i specifické, ryze zdravotní přínosy. Vůně Palo Santo má jako vzácné vykuřovadlo působit svými účinky proti stresu a úzkostem, proti únavě a vyčerpání. Podporuje hluboký dech, tlumí nachlazení, zmírňuje dýchací potíže nebo bolesti hlavy.
Palo Santo posiluje imunitní systém. Působí také na nervová zakončení, proto může tlumit bolesti a křeče, také zlepšit spánek, ulevit při nespavosti a přispět k dobrému pocitu při probuzení.

Palo Santo jako magické dřívko, vonný dým a exotická amazonská rostlina uvolňuje a zklidňuje mysl, zatímco posiluje duchovní rovinu a otevírá vstup do vyšších sfér. I proto Palo Santo jihoameričtí šamani využívají v rituálech Ayahuasca. Zvyšuje citlivost a intuici, představuje naprosto bezpečný způsob, jak proti každodennímu stresu a starostem bojovat zcela jinak, než jsme zvyklí. Nabízí jednoduchou příležitost začít s rituály vykuřování. Klidně však dřevěné špalíčky Palo Santo můžete umístit jen tak na misku a prostě se těšit z nevšední vůně, které se nevyrovná žádné jiné dřevo.

Jak na vykuřování s Palo Santo?

Jak zapálit Palo Santo? Jednoduše uchopte dřívko Palo Santo a pod úhlem asi 45 stupňů a ho zapalte pomocí sirky. Počkejte, až špalíček zahoří. Jakmile se objeví plamen, sfoukněte ho, dřevo začne doutnat. Právě dým umožňuje vyčistit prostor i mysl.

Doutnající špalíček umístěte na nehořlavou misku, můžete se s ní pohybovat a kouř směřovat tam, kde je potřeba očista.
Dle potřeby vykuřovadlo znovu zapalte. Nikdy zapálené vykuřovadlo nenechávejte bez dozoru, chraňte ho před dětmi a domácími mazlíčky. Vykuřování obecně není vhodné pro těhotné ženy a děti.

Co je to Palo Santo?

Jako Palo Santo, v překladu ze španělštiny posvátný strom, se označuje dřevo ze stromu Bursera graveolens. Roste v oblasti Jižní Ameriky, kde se od pradávna využívá v magických rituálech a léčení, například při bolestech žaludku nebo revmatismu. Bursera graveolens je typický obsahem vonných pryskyřic, podobně jako jeho příbuzní kadidlovník, myrha, kopál nebo santal. Právě vonné pryskyřice stojí za jeho účinky, vynikají vysokým podílem limonenu, který se vyskytuje zejména v citrusech. Tím je také jeho vůně značně neobvyklá. Další sloučeniny jako terpineol nebo karvon dávají Palo Santo sedativní relaxační nebo protizánětlivé nebo imunitu podporující vlastnosti.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *