KOCOUR, KOČKA DOMÁCÍ

Kočka domácí se pohybuje v blízkosti lidí již od té doby, kdy si začali stavět první příbytky. Na rozdíl od ostatních zvířat, které domestikoval člověk, se kočka domestikovala sama. Chránila úrodu a zásoby před hlodavci, člověka před hladem i nemocemi, které hlodavci přenášejí. Jako ochránce domu toho však umí mnohem víc.  Mytologie považuje kočku za posvátné stvoření, které se s ladností sobě vlastní pohybuje i tam, kam lidská noha nikdy nevkročí a lidské oko nikdy nedohlédne.

Božské stvoření – Ochránce domova – Není kočka jako kočka – Ať je koček milion!

 

Božské stvoření

Již v antice lidé věřili, že kočka ochrání člověka před vším zlým. Ve starém Egyptě uctívali kočičí bohyní Bastet. Staří Řekové pak kočku spojovali s bohyní Artemis, Římané s Afroditou. Na kočku narazíme také v severské mytologii. Ve Skandinávii k ní náležela Freya, bohyně lásky a krásy, ale také smrti. Byla znázorňována na povozu taženém kočkami. Kočár s Freyou kočkami jako povozem měl odvážet duše na druhý břeh. Mýtické kočky mají brány všude otevřené, na zemi, na nebi, i v pekle.

Také v evropské kultuře jsou kočky považovány za magické bytosti, proto provázejí nejrůznější mágy, kouzelníky a čarodějnice. Ve středověku si bohužel proto také s honem na čarodějnice vytrpěly své. Částečně i skandinávská bohyně Freya přispěla k tomu, že inkvizice prohlásila kočku za symbol pohanství. Tak, jak se snažila vymýtit staré kultury téměř vyhubila i všechny kočky, a to velmi drasticky.

Dodnes také přetrvává pověra o černých kočkách, které papež Řehoř IX. označil za symbol ďábla. Každý chovatel jistě potvrdí, že černá kočka je stejně jako jakákoliv jiná především štěstí a radost. Je přitom klidně možné, že zná i cestu do pekla. Kočka je úžasný průvodce životem pro každého, kdo ocení její nezávislou a svobodomyslnou osobnost. Takovému člověku pak kočka vedle svého charismatu a temperamentu předvede i nezměrnou lásku, o které pochybují jen ti, kteří kočkám nedali šanci.

Video: Kočka není pes, přesto je to ochránce. Může být skvělý hlídač, dokonce i hlídač pro děti

Ochránce domova

V současnosti je kočka spolu se psem jedním z nejoblíbenějších domácích mazlíčků. Potuluje se kolem lidských obydlí, ale lebedí si i uvnitř jako milovaný domácí mazlíček. Díky svým magickým schopnostem vytváří kočka atmosféru domova a hlídá ho před vším zlým. Kočka působí jako ochránce domova, ať už je to domov jakýkoliv. To kočka přináší do domu onu útulnou atmosféru a vrnivou spokojenost, to kočka je synonymem pohody a živým symbolem štěstí.

Člověka unáší svým nadpozemským vzezřením a jako superzvíře i neuvěřitelnými schopnostmi. Učaruje mu také svou lehkostí a nadhledem, jakým vzhlíží na celý svět. Je to zenový mistr, psychoterapeut i domácí lékař v jednom.

Mít doma hromadu koček je fajn. Když je ti bídně, tak se prostě koukneš na kočky a hned je ti líp. To protože kočky ví, že všechno je tak, jak to je. Není proč se vzrušovat. Kočky prostě ví. Jsou to zachránkyně lidskejch životů. Čím víc koček máš, tím dýl žiješ. Když máš sto koček, budeš žít desetkrát dýl, než kdybys jich měl deset. Jednou se na to přijde a pak budou mít lidi doma tisíce koček a budou žít věčně. Je to vážně legrační.

Charles Bukowski, O kočkách

Není kočka jako kočka

Posledních sto padesát let probíhá systematický chov koček a šlechtění nejrůznějších kočičích plemen. Rozlišujeme exotické a perské kočky, polodlouhostrsté kočky, krátkosrsté a somálské kočky, a siamské a orientální kočky. To jsou čtyři základní skupiny dle mezinárodní organizace FIFe, ve kterých najdeme nejrůznější plemena (rasy) koček.

K těm nejznámějším patří britské kočky, mainské mývalí kočky, kočky perské, siamské, ragdoll, sphynx aj. Mezi méně známými (a bohužel neuznanými) kočičími plemeny lze natrefit i na českou kadeřavou kočku. Údajně každý den vznikne nové plemeno.

Ať je koček milion!

Odhaduje se, že jenom v Česku je těch šlechtěných i obyčejných koček dohromady více než milion… Nejvíce je pochopitelně těch (ne)obyčejných domácích koček. Mezi šlechtěnými kočkami v Česku aktuálně kraluje mainská mývalí kočka, v žebříčku nejoblíbenějších plemen se umístila před druhou britskou kočkou. Třetí místo obsadil ragdoll. V desítce nejoblíbenějších plemen koček s ČR se umístila i sibiřská kočka (a její sestra něvská maškaráda), také perská kočka, ruská modrá kočka, bengálská kočka, sphynx nebo Chartreux.

Ať již máte doma jakoukoliv kočičku, jisté je, že pro svého majitele je vždycky nejoblíbenější a nejkrásnější ta jeho. A tak to má být.

Přinášíme kočičí příběhy, pro radost a inspiraci. Chceme, aby těch krásných kočičích příběhů bylo co nejvíc. Odehrávají se každý jediný den na každičkém kousku Česka. Chceme aby všechny kočičí příběhy byly co nejmilejší a nejkrásnější, pomoci k tomu mají i naše návody pro kočkomily. Přestože je péče o kočku snadná, praktické tipy a informace se můžou hodit, nemyslíte? Kočka není náročná na péči, ale některé informace mohou přece jenom přijít vhod, zvláště těm, kteří se v kočičím světe teprve rozkoukávají a jako chovatelé koček jsou začátečníci. Péči o kočku věnujeme celou sekci, různé zajímavé, podnětné i praktické články, v nich se mj. dozvíte i to, co všechno kočka potřebuje, o výbavě pro kočku, škrabadlech, šplhadlech, domečcích a pelíšcích, stelivu, toaletě apod.

Autor: Radka Křivánková 2016/11/19

PLEMENA KOČEK | KOŤATA | KOČIČÍ PŘÍBĚHY |KOČIČÍ MAGIE