Skip to content →

Kocour, kočka domácí

Kočka domácí, kočka a také kocour. Vždy osobnost. Charismatická osobnost. Mnohem více než jen domácí mazlíček. Zářivá, tajuplná bytost, trochu pekelná, trochu andělská. Uhrančivé oči kočky v sobě nesou tajemství celého vesmíru, ale nikdy se je nedozvíme. Možná, když bude sama chtít, se s námi o kousek toho tajemství podělí.

Jen umět číst v jejích očích…

Mazlík s duší šelmy

Jen umět naslouchat naslouchat vrnivému šepotu kočky…

Možná se s námi i pomazlí. Kočka umí dávat lásku, ale její srdce vždy zůstane nezkrotné. Kočka domácí žije v blízkosti lidí už více než deset tisíc let, přesto zůstane navždy nespoutaná. Nezapře v sobě kočku divokou, která je jejím předkem a nejbližším příbuzným.

V duši kočka domácí vždy bude šelma. Je to šelma, od které se můžeme učit umění života. Kočka domácí je divoká šelma, která nám lidem dovolí, abychom jí stáli po boku.

Božské stvoření

Kočka domácí se pohybuje v blízkosti lidí již od té doby, kdy si začali stavět první příbytky. Chránila zásoby před hlodavci, ale dokáže mnohem víc. Ve starém Egyptě dokonce věřili, že chrání člověka před vším zlým. Mytologie považuje kočku za posvátné stvoření. V Egyptě byla kočka spojována s bohyní Baset, staří Řekové pak kočku spojovali s bohyní Afroditou a Artemis.

Kočičí bohyni najdeme i ve Skandinávii. V evropské kultuře jsou kočky považovány na magické bytosti, proto provázejí nejrůznější mágy, kouzelníky a čarodějnice, ale nejenom čarodějnice.

Video: Kočka není pes, přesto může být hlídač, dokonce i hlídač pro děti.

Ochránce domova

V současnosti je kočka spolu se psem jedním z nejoblíbenějších domácích mazlíčků. Potuluje se kolem lidských obydlí, ale lebedí si i uvnitř jako milovaný domácí mazlíček. Člověka unáší svým nadpozemským vzhledem. Učaruje mu také svou lehkostí a nadhledem, jakým vzhlíží na celý svět.

Díky svým magickým schopnostem vytváří kočka atmosféru domova a hlídá ho před vším zlým. Kočka působí jako ochránce domova, ať už je to domov jakýkoliv. To kočka přináší do domu onu útulnou atmosféru a vrnivou spokojenost, to kočka je synonymem pohody a živým symbolem štěstí.

Není kočka jako kočka

Posledních sto padesát let probíhá systematický chov koček a šlechtění nejrůznějších kočičích plemen. Rozlišujeme exotické a perské kočky, polodlouhostrsté kočky, krátkosrsté a somálské kočky, a siamské a orientální kočky. To jsou čtyři základní skupiny, ve kterých najdeme nejrůznější plemena (rasy) koček.

K těm nejznámějším patří britské kočky, mainské mývalí kočky, kočky perské, siamské, ragdoll, sphynx aj. Mezi méně známými (a bohužel neuznanými) plemeny lze natrefit i na českou kadeřavou kočku.

Údajně každý den vznikne nové kočičí plemeno (aktuální přehled všech plemen koček).

KOČIČÍ PLEMENA. SEZNAMTE SE!

Mainská mývalí kočka

Mainská mývalí kočka

Tohle kočičí plemeno upoutá na první pohled – svoji velikostí. Mainská mývalí kočka však není jen impozantní, má společenskou povahu…

To mě zajímá!
Britská kočka

Britská kočka

Vypadá jako roztomilý plyšák, i proto celosvětově patří mezi ty nejoblíbenější kočičí plemena. Česko není výjimkou. Její vznešený vzhled doplňuje…

To mě zajímá!
Bengálská kočka

Bengálská kočka

Bengálská kočka je plemenem, které vzniklo zkřížením kočky domácí a divoce žijící kočky bengálské. Divokým kočkám je také velmi podobná,…

To mě zajímá!
Sphynx

Sphynx

Spynx je pozoruhodné kočičí plemeno, jedno z mála reprezentující bezsrsté kočky. Přestože vrásky dávají sphynxům někdy až umračený výraz, jsou…

To mě zajímá!

Ať je koček milion!

Odhaduje se, že jenom v Česku je těch šlechtěných i obyčejných koček dohromady více než milion… Více v tomto článku.

Nejvíce je pochopitelně těch (ne)obyčejných domácích koček. Mezi šlechtěnými kočkami v Česku aktuálně kraluje mainská mývalí kočka, v žebříčku nejoblíbenějších plemen se umístila před druhou britskou kočkou. Třetí místo obsadil ragdoll. Více o nejoblíbenějších kočičích plemenech tady.

Ať již máte doma jakoukoliv kočičku, jisté je, že pro svého majitele jsou vždycky nejhezčí ta jeho. A tak to má být.

Černý kocour a jeho společníci

Říká se, že černá kočka nosí smůlu. Majitelé černých koček a kocourů však určitě nebudou souhlasit. I u nás doma vládne černý kocour a je to naopak – černá kočka nám nosí štěstí. Nevadí, že zná cestu do pekla, protože zaručeně zná i cestu do ráje. Kočce nejsou uzavřeny žádné brány.

A pozor! Není to jen tak obyčejná kočka, náš černý kocour je také kočka na vodítku.  Zvykl si na vodítko jako nic, ne tak bohužel naše druhá kočička. Říkáme jí Rozárka. Bylo to pouliční kotě a teď je to kočka domácí. Byla to potvora, ale teď je to jen a jen radost. Jen to vodítko nesnese…

A aby těch chlupáčů nebylo málo, žije s námi doma i pes, opravdu velký pes. Je to tak trochu pes baskervillský, ale klame pohledem. Je to ten největší mazel, doslova.

Návody pro kočkomily

Přinášíme kočičí příběhy, pro radost a inspiraci. Chceme, aby těch krásných kočičích příběhů bylo co nejvíc. Odehrávají se každý jediný den na každičkém kousku Česka.

Chceme aby všechny kočičí příběhy byly co nejmilejší a nejkrásnější, pomoci k tomu mají i naše návody pro kočkomily. Přestože je péče o kočku snadná, praktické tipy a informace se můžou hodit, nemyslíte?

PÉČE O KOČKU. JAK NA TO?

Kočičí uši. Jak je čistit? Kdy a proč?

Kočičí uši. Jak je čistit? Kdy a proč?

Sluch je pro kočky velmi významným smyslem. Je to ostatně patrné na první pohled. Převážně vzpřímené kočičí uši jsou nepřehlédnutelné.…

To mě zajímá!
Oči kočky. Jak o ně pečovat a jak je čistit?

Oči kočky. Jak o ně pečovat a jak je čistit?

Kočičí pohled je nepopsatelný. Jsou to především hluboké oči kočky, které prozrazují, že s kočkou to nikdy není jen tak.…

To mě zajímá!
Péče o srst kočky. Jak na česání a kartáčování kočky?

Péče o srst kočky. Jak na česání a kartáčování kočky?

Je-li něco pro kočky typické, je to jejich srst a péče, kterou své srsti sami věnují. Přesto je na místě,…

To mě zajímá!
Stříhání drápků. Drápky a škrabadlo pro kočky – jak to spolu souvisí?

Stříhání drápků. Drápky a škrabadlo pro kočky – jak to spolu souvisí?

Drápky jsou pro kočky nedílnou součástí loveckého vybavení. Užívají je také jako svoji obranu. Potřebují je i proto, aby mohly…

To mě zajímá!
Kočka není náročná, ale bez škrabadla se neobejde

Kočka není náročná, ale bez škrabadla se neobejde

Kočky jsou pořád uvnitř duše divokými šelmami. Jsou to šelmy, které s námi mohou žít ve společné domácnosti. Jako šelmy…

To mě zajímá!

Chcete vědět víc?

Kočka není náročná, ale některé informace mohou přece jenom přijít vhod. Péči o kočku věnujeme celou sekci, různé články, v nich se mj. dozvíte i to, co kočka potřebuje – vše o výbavě pro kočku…

Jsme pisálci, fotografové a designéři života. Chceme se podělit o své poznatky, zkušenosti a zážitky ze života s chlupáči. Chceme sdílet svoji radost. Více…

Naší smečce vládne černý kocour. Máme i kočičku a nechybí nám ani pes.

  • Černý kocour se svým sametově něžným kožíškem přímo vybízí k pohlazení. Jen si ho pohlaďte! Jen se podívejte do jeho magických očí a nechte zmizet všechny starosti. Každá kočka je tak trochu kouzelná.
  • Máme i kočičku. Je to potvora, mysleli jsme si na začátku. Teď už víme, že je to jen a jen radost!
  • Největší mazel sice vypadá jako pes baskervillský, ale jenom vypadá, opravdu. Náš pes, tedy fenka je doslova ten největší mazel.:-)

Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, vrnivou spokojenost a harmonii. Náš web U KOCOURA DOMA má být útočištěm pro všechny milovníky zvířat a přírody. Jsme tady pro všechny vyznavače šťastného domova, věčné hledače krásy, i pro ty, kterým voní bylinky nebo jim přirostla k srdci zahradaVíce…

Buďte s námi v kontaktu na sítích:

Kontaktujte nás na emailu ukocouradoma/zavináč/seznam.cz anebo využijte kontaktní formulář.

Jsme otevřeni různým formám spolupráce.

© 2016 – 2019 U KOCOURA DOMA Všechna práva vyhrazena. Pokud čerpáte z našeho obsahu, nezapomeňte nás uvést jako zdroj. Spolupráci se nebráníme.

Stojíme si za svým.

Aby tento web za něco stál.

Píšeme o tom, co se nás týká. Jsme osobní. Jsme chovatelé, ale nejsme odborníci. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odbornou pomoc, ať již lékařskou či veterinární v případě, že půjde o zvíře.

Nejsme eshop. Pouze doporučujeme, doporučujeme produkty, které známe, máme rádi a sami používáme. Naše tipy jsou skutečně naše tipy. Představujeme to, co se nám fakt líbí, nejenom na oko.

Affiliate Disclaimer

Když něco doporučujeme, tak to doporučujeme z vlastní vůle, nikoli proto, že nám za to někdo zaplatil.

Náš web má pouze informativní charakter, nejsme a netváříme se jako odborníci. Nemůžeme nahradit odbornou lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky. Nedáváme odborná ani obchodní doporučení. Tím však nevylučujeme partnerskou spolupráci.

NĚCO PRO PANIČKY A PÁNÍČKY

Udělejte něco pro spokojenost svých mazlíčků, dopřejte jim spokojené paničky a páníčky. Inspirujte se u chlupáčů, radujte se ze života, relaxujte, nedejte šanci stresu.