Žádná kočka není obyčejná

Kocour a kočka, kočka domácí. Obyčejná kočka? Kdepak! Žádná kočka není obyčejná. Každá kočka je osobnost. Charismatická osobnost. Je mnohem víc než domácí mazlíček. Zářivá, tajuplná bytost, trochu pekelná, trochu andělská.

Uhrančivé oči kočky v sobě nesou tajemství celého vesmíru, ale nikdy se je nedozvíme. Možná, když bude sama chtít, se s námi o kousek toho tajemství podělí. Jen umět číst v jejích očích. Jen umět naslouchat naslouchat něžnému vrnění kočky…

Mazlík s duší šelmy

Možná se s námi i pomazlí. Kočka umí dávat lásku, ale její srdce vždy zůstane nezkrotné. Kočka domácí žije v blízkosti lidí už více než deset tisíc let, přesto zůstane navždy nespoutaná. Nezapře v sobě kočku divokou, která je jejím předkem a nejbližším příbuzným. V duši vždy bude vždy šelma, i když je to kočka domácí. Je to šelma, od které se můžeme učit umění života. Kočka domácí je divoká šelma, která nám lidem dovolí, abychom jí stáli po boku. A lidé toho využívají už po celé tisíce let.

Božské stvoření

Kočka domácí se pohybuje v blízkosti lidí již od té doby, kdy si začali stavět první příbytky. Chránila zásoby před hlodavci, ale jako ochránce dokáže mnohem víc. Ve starém Egyptě dokonce věřili, že chrání člověka před vším zlým. Mytologie považuje kočku za posvátné stvoření. V Egyptě byla kočka spojována s bohyní Baset, staří Řekové pak kočku spojovali s bohyní Afroditou a Artemis.

Kočičí bohyni najdeme i ve Skandinávii. Byla to Freya, bohyně lásky a krásy, ale také smrti. Byla znázorňována na povozu taženém kočkami. Kočár tažený kočkami měl odvážet duše na druhý břeh, kočky dle legend mají všude brány otevřené, na zemi, na nebi i v pekle. I v evropské kultuře jsou kočky považovány za magické bytosti, proto provázejí nejrůznější mágy, kouzelníky a čarodějnice. Ve středověku si bohužel proto také s honem na čarodějnice vytrpěly své. Částečně i bohyně Freya přispěla k tomu, že inkvizice prohlásila kočku za symbol pohanství. Tak, jak se snažila vymýtit staré kultury téměř vyhubila i všechny kočky, a to velmi drasticky.

Dodnes také přetrvává pověra o černých kočkách, které papež Řehoř IX. označil za symbol ďábla. Každý majitel černé kočky jistě potvrdí, že kočka je především štěstí a radost, přestože je klidně možné, že zná i cestu do pekla. Je to úžasný průvodce životem pro každého, kdo dá kočce šanci.

Cats and Dogs Meeting Babies for the First Time (2017)

Video: Kočka není pes, přesto je to ochránce. Může být skvělý hlídač, dokonce i hlídač pro děti

Ochránce domova

V současnosti je kočka spolu se psem jedním z nejoblíbenějších domácích mazlíčků. Potuluje se kolem lidských obydlí, ale lebedí si i uvnitř jako milovaný domácí mazlíček. Díky svým magickým schopnostem vytváří kočka atmosféru domova a hlídá ho před vším zlým. Kočka působí jako ochránce domova, ať už je to domov jakýkoliv. To kočka přináší do domu onu útulnou atmosféru a vrnivou spokojenost, to kočka je synonymem pohody a živým symbolem štěstí.

Člověka unáší svým nadpozemským vzezřením a jako superzvíře i neuvěřitelnými schopnostmi. Učaruje mu také svou lehkostí a nadhledem, jakým vzhlíží na celý svět. Je to zenový mistr.

Není kočka jako kočka

Posledních sto padesát let probíhá systematický chov koček a šlechtění nejrůznějších kočičích plemen. Rozlišujeme exotické a perské kočky, polodlouhostrsté kočky, krátkosrsté a somálské kočky, a siamské a orientální kočky. To jsou čtyři základní skupiny, ve kterých najdeme nejrůznější plemena (rasy) koček.

K těm nejznámějším patří britské kočky, mainské mývalí kočky, kočky perské, siamské, ragdoll, sphynx aj. Mezi méně známými (a bohužel neuznanými) plemeny lze natrefit i na českou kadeřavou kočku. Údajně každý den vznikne nové kočičí plemeno (aktuální přehled všech plemen koček).

Ať je koček milion!

Odhaduje se, že jenom v Česku je těch šlechtěných i obyčejných koček dohromady více než milion… Více v tomto článku.

Nejvíce je pochopitelně těch (ne)obyčejných domácích koček. Mezi šlechtěnými kočkami v Česku aktuálně kraluje mainská mývalí kočka, v žebříčku nejoblíbenějších plemen se umístila před druhou britskou kočkou. Třetí místo obsadil ragdoll. Více o nejoblíbenějších kočičích plemenech tady.

Ať již máte doma jakoukoliv kočičku, jisté je, že pro svého majitele jsou vždycky nejhezčí ta jeho. A tak to má být.

Černý kocour a jeho společníci

Říká se, že černá kočka nosí smůlu. Majitelé černých koček a kocourů však určitě nebudou souhlasit. I u nás doma vládne černý kocour a je to naopak -- černá kočka nám nosí štěstí. Nevadí, že zná cestu do pekla, protože zaručeně zná i cestu do ráje. Kočce nejsou uzavřeny žádné brány.

Chcete poznat tu naši kočku, resp. kocoura?

A pozor! Není to jen tak obyčejná kočka, náš černý kocour je také kočka na vodítku.  Zvykl si na vodítko jako nic, ne tak bohužel naše druhá kočička. Říkáme jí Rozárka. Bylo to pouliční kotě a teď je to kočka domácí. Byla to potvora, ale teď je to jen a jen radost. Jen to vodítko nesnese…

A aby těch chlupáčů nebylo málo, žije s námi doma i pes, opravdu velký pes. Je to tak trochu pes baskervillský, ale klame pohledem. Je to ten největší mazel, doslova.

PÉČE O KOČKU. JAK NA TO?

Návody pro kočkomily

Přinášíme kočičí příběhy, pro radost a inspiraci. Chceme, aby těch krásných kočičích příběhů bylo co nejvíc. Odehrávají se každý jediný den na každičkém kousku Česka.

Chceme aby všechny kočičí příběhy byly co nejmilejší a nejkrásnější, pomoci k tomu mají i naše návody pro kočkomily. Přestože je péče o kočku snadná, praktické tipy a informace se můžou hodit, nemyslíte?

Kočka není náročná na péči, ale některé informace mohou přece jenom přijít vhod, zvláště těm, kteří se v kočičím světe teprve rozkoukávají a jako chovatelé koček jsou začátečníci. Péči o kočku věnujeme celou sekci, různé zajímavé, podnětné i praktické články, v nich se mj. dozvíte i to, co kočka potřebuje -- vše o výbavě pro kočku aj.

KOCOUR/KOČKA | PLEMENA KOČEK | NÁVODY PRO KOČKOMILY | KOČIČÍ PŘÍBĚHY