Nejoblíbenější psí plemena

Labradoři

Každý pes je jedinečný, přesto v sobě každý pes nese i vlastnosti svého plemene, a zdaleka nejde jenom o ty vzhledové rysy. Každé plemeno má určitý charakter a i díky jemu je více či méně oblíbené. Jaká jsou ta nejoblíbenější psí plemena v Česku?

Plemena podle počtu psů

Dle Českomoravské kynologické unie, resp. její plemenné knihy vznikl žebříček deseti nejoblíbenějších psích plemen. Jde o psí plemena, která si Češi pořizují nejčastěji. Tento žebříček je v Česku v posledních letech hodně podobný. Mezi těmi nejoblíbenějšími psími plemeny (dle počtu psů v českých domácnostech) samozřejmě nechybí německý ovčák, labrador, zlatý retriever, stafordšírský bulteriér nebo yorkshirský teriér z těch menších.

Tady je kompletní desítka top psích plemen v ČR (sestavený dle Českomoravské kynologické unie v roce 2015):

1. Německý ovčák

Německý ovčák, nazývaný také „vlčák“, hraje prim nejenom u nás, patří k těm nejoblíbenějším plemenům psů celosvětově. Původně šlo o pasteveckého psa, nyní se tento oddaný a snadno cvičitelný pes využívá zejména jako hlídač a také jako služební pes.

2. Jezevčík

Také jezevčík je zástupcem loveckých plemen, dodnes je věrným společníkem myslivců. Tento tvrdohlavý pes však našel domov i v mnoha běžných českých domácnostech.

3. Yorkšírský teriér

Malý pes naplňuje zejména estetické požadavky svých majitelů. Yorkšírský teriér vyniká zejména svým roztomilým vzhledem, ale zaujme také inteligencí. Temperamentní pes je plný radosti, kterou přenáší i do svého okolí.

Foto: Yorkšírský teriér a dobrman, spolu s majitelkou

zena-dobrman-yorkshire

4. Čivava

Obdobně jako yorkšírský teriér je i čivava oblíbená zejména kvůli své velikosti a vzhledu. Málokdo ví, že čivava, původem z Mexika, patří mezi nejstarší psí plemena. Je to nenáročný malý pes s velkým temperamentem. Charakterizuje je však také bojácnost.

5. Labradorský retriever

Labradorský retriever, běžně nazývaný jen labrador, je dalším zástupcem loveckých plemen. Jeho přátelskou povahu však ocení nejenom myslivci, ale všichni.

6. Border kolie

Border kolie vyniká svoji inteligencí, hravostí a obratností. Ráda se učí, miluje sport. Hodí se pro aktivní majitele.

7. Stafordšírský bulteriér

Stafordšírský bulteriér je chytrý společenský pes, na kterého je často mylně nahlíženo pouze jako na bojového psa. Je houževnatý, ale také temperamentní a radostný.

8. Zlatý retriever

Jedná se o příbuzného labradorského retrievera s delší srstí. I zlatý retriever je hravý aktivní pes s jemnou povahou. Patří k těm nejoblíbenějším psím plemenům vůbec.

9. Bernský salašnický pes

Bernský salašnický pes pochází ze Švýcarska. Jeho radostná povaha, poslušnost i roztomilý vzhled z něho dělají ideálního rodinného psa.

Foto: Bernský salašnický pes a zlatý retriever

Psi - bernský salašnický pes a zlatý retriever

10. Anglický kokršpaněl

Anglický kokršpaněl je loveckým i společenským plemenem. Elegantní vzhled doplňuje veselá povaha, zvídavost a inteligence.

Psí plemena podle obliby

Německý ovčák, jezevčík, yorkšírský teriér, čivava, labrador, border kolie, staford, zlatý retrívr, bernský salašnický pes nebo anglický kokršpaněl… Mezi výčtem nejoblíbenějších psích plemen má své místo určitě také boxer, bígl, maltézský psík, německý ohař, německá doga, argentinská doga nebo československý vlčák. K dalším plemenům, která mají Češi v oblibě, patří i německý boxer.

Boxer vyhrál také v anketě čtenářů MF DNES. Ti v roce 2011 volili nejkrásnější psi Česka. Vedle boxera, švýcarského salašnického psa, jezevčíka, yorkšíra, německého ovčáka, staforda, zlatého retrívra nebo labradora se dle ankety těší oblibě i border kolie, kolie a kokršpaněl, také bígl, rhodéský ridgeback, maďarská vizsla, hovawart, francouzský buldoček, Jack Russell teriér, kavalír king Charles španěl, bulteriér, irský setr, knírač, chodský pes, setr, pudl, dobrman, rotvajler, mops, West White teriér nebo český strakatý pes.

Video: kavalír king Charles španěl (psí plemeno)

Dogs 101- Cavalier King Charles Spaniel

K oblíbeným psím plemenům přidáváme i ty naše – Cane Corso a bullmastif. Velcí psi a velcí mazlíčci s velkým srdcem.

Největší psí mazlíci

Nakonec ještě seznam těch největších psích mazlíků dle serveru Vyberpsa.cz: lvíček, Kavalír King Charles španěl, havanský psík, boloňský psík, bišonek, Shih-tzu, maltézský psík, Coton de Tuléar, malý kontinentální španěl a japonský chin jako vůbec největší mazel ze všech psů.

Video: japonský chin (psí plemeno)

Dogs 101 - Japanese Chin

Přehled použitých zdrojů

7 názorů na “Nejoblíbenější psí plemena”

  1. Tak to teda čumim, fakt mě překvapuje, že tam není buldoček… Nemáte – nebo nemají – tam náhodou chybu? 😮

    1. Data Českomoravské kynologické unie snad neklamou. Takto to bylo v roce 2015, je možné, že počet buldočků se od té doby rozšířil, ale těžko říct, jestli natolik, aby nějak tito psíci zasáhli do žebříčku nej plemen… Jinak se ale zařadil mezi nejkrásnější psi Česka dle MF DNES, jak píšeme v textu.

  2. Já si nejsem jistá zda je jezevčík tak úžasný (jezevčík je plemeno které nejčastěji útočí na své páníčky/majitele), a proto nemám ráda jezevčíky. 😀😀😀

    1. Každému vyhovuje jiné plemeno. Žebříček výše je sestavený podle počtu jednotlivých plemen v českých domácnostech, tedy se dá obecně označit jako žebříček nejoblíbenějších psích plemen. Na druhé straně jistě platí, že každý z nás by mohl sestavit svůj vlastní žebříček a mnohdy by se od tohoto obecného dost lišil. Navíc každé plemeno má své klady a zápory, ani jezevčík samozřejmě není bezchybný. Zdá se však, že mnoha majitelům (na které pak třeba dle Vás jezevčík útočí), toto plemeno vyhovuje.:-) Jinak my U KOCOURA DOMA patříme k fanouškům velkých plemen, takže jezevčík taky není z těch našich nej.

    1. Ano, každý má právo na svůj názor. Ovšem názor člověka, chovatele, který má konkrétní zkušenosti je nedocenitelný. Proto od kocoura děkujeme, že jste se o něho podělila, Vendulo.

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *