Skip to content →

Zdravé bydlení

Zní to jako samozřejmost, jenže realita je bohužel úplně jinde. I přesto, že zdraví a zdravý životní styl patří k těm největším tématům současné společnosti, neřešíme souvislosti. Hledáme zázračné elixíry, spoléháme na jiné, věříme odborníkům víc než vlastní intuici. Jen těžko si dokážeme přiznat, že zdraví máme ve svých rukou. Své zdraví si však z velké části opravdu ovlivňujeme sami, ano, svým životním stylem.

Zdraví zrcadlí to, jak se chováme ke svému tělu a ke svému okolí. Zdraví je odrazem toho, jak žijeme a také kde.

Vzduch, který dýcháme

Dech je základ života

Základním zdrojem energie pro lidské tělo je primárně kyslík. Tento prvek tvoří 90 % planety Země a dvě třetiny lidského těla. Bez kyslíku není život, lidský organismus bez něho nevydrží déle než několik minut.

Dýchání je nezbytnou podmínkou života, a přece mnoho z nás dýchá jenom mělce. Povrchním dýcháním neposkytujeme svému tělu dostatek kyslíku, nemůže tedy dostatečně fungovat. Dýcháme přirozeně a samovolně, a přeci se vyplatí své dýchání vědomě řídit. Cvičení dechu je nejenom prostředkem očisty organismu, ale také cestou k uvolnění a relaxaci. Vědomé hluboké dýchání přináší tolik potřebný kyslík. Lepší okysličení podporuje funkci všech orgánů a systémů lidského těla.

Čerstvý vzduch je základ zdravého bydlení

Nejde jenom o to, jak dýcháme, ale také o to, co dýcháme.

Čísla hovoří jasně – své zdraví ohrožujeme s každým nádechem… Většinu dne dýcháme vzduch plný škodlivin. A rozhodně nejde jenom o vzduch venku. Naopak, nevětraný vzduch v interiérech ve znečištění dalece přesahuje vzduch venku. Přitom dle výzkumu INDOOR GENERATION trávíme až 90 % času uvnitř budov, asi 70 % času přímo doma.

Vliv okolního prostředí na naše fyzické zdraví i psychickou pohodu je nesporný. Nejde však jenom o to, jak to kolem nás vypadá. Jedním ze základních faktorů, které definují kvalitu interiéru a to, jak se v daném interiéru cítíme je vzduch. Ten vnímáme jinými smysly než jsou oči.

Jde o složení, čistotu vzduchu, ale také sílu a směr proudění vzduchu. Pocit čerstvosti vyvolává zejména tzv. ionizace, obsah záporných iontů ve vzduchu. K parametrům vzduchu patří i vzdušná vlhkost nebo teplota. Vzduch je také médium pro přenos tepla a chladu, ale také zvuku. Akustická pohoda je pro naše pocity z daného interiéru důležitější než vizuální obraz, ač si to neuvědomujeme.

To podstatné není vidět.

Co vše doma ohlídat, abychom se cítili dobře? 4 klíčové faktory kvality vnitřního prostředí

Co vše doma ohlídat, abychom se cítili dobře? 4 klíčové faktory kvality vnitřního prostředí

Prostor kolem nás bezpochyby ovlivňuje i naše vnitřní pochody. Interiér vnímáme všemi smysly. Ty ovlivňují i naše citové rozpoložení, náladu, psychický stav. A nejenom to. Nejde jenom o smysly. Definovat kvalitní vnitřní…

Celý článek
Proč se uvnitř necítíme jako venku? Kde se bere pocit čerstvého vzduchu? Objasnění nabízí ionizace

Proč se uvnitř necítíme jako venku? Kde se bere pocit čerstvého vzduchu? Objasnění nabízí ionizace

Na jedné straně přesně víme, co znamená užívat si naplno čerstvého vzduchu. To když máme jednou za čas příležitost pobývat třeba na horách. Na druhé straně většinu svého času pocity svěžesti postrádáme.…

Celý článek

Formaldehyd a další škodliviny kolem nás

Uvnitř budov se hromadí nečistoty a toxické látky, mohou mít podobu pevných částic a částeček, ale také těkavých prvků. Naše domácnosti i kanceláře zatěžuje zejména toxický a těkavý formaldehyd, který se uvolňuje dokonce z nábytku a textilií, podlahové dřevotřísky, izolačních materiálů, lepidel nebo nátěrových hmot.

Naše zdraví ohrožuje také azbest, benzen, toluen, ftaláty a jiná změkčovadla, vedle nich i oxid uhličitý, oxid uhelnatý a další produkty spalování. To jsou chemické látky, kterými se sami dobrovolně obklopujeme. Pak tu jsou také mikroorganismy, bakterie, viry a plísně, které se v interiéru objevují zejména v důsledku nadbytečné vlhkosti, nezřídka související s nerozumným zateplováním, izolací a snahami o maximální ekonomické úspory.

K tomu všemu máme doma prachové částice, a s nimi i roztoče. Úklid mnohdy prach jen rozvíří, protože nevíme, jak správně uklízet. Úklid nás navíc nebaví, vnímáme ho jako strašáka, přestože může být způsobem očisty prostoru i sebe, skvělou metodou, jak se doma dobrat pohody.

Té pohodě však nepřidá ani pyl jako produkt přírody, se kterým se doma musíme potýkat, ani pesticidy jako produkt novodobého zemědělství, avšak ani elektrosmog jako produkt moderního technologického vývoje. To vše definuje náš interiér.

Alergie a další potíže

Nezdravé vnitřní prostředí se odráží v celé řadě potíží, jako jsou bolesti hlavy, únava, snížená koncentrace, nepozornost, pálení očí, slzení nebo naopak suché oči, také respirační choroby, astma či alergie. Již v osmdesátých letech tyto potíže Světová zdravotnická organizace definovala jako Syndrom nezdravých budov.

Ruku v ruce se znečištěním zaznamenáváme i nárůst alergií. Dle statistik Státního zdravotního ústavu postihuje alergie čtvrtinu české populace a její výskyt stále stoupá. V každé běžné domácnosti najdeme hned několik alergenů. Mezi ty nejčastější alergeny přitom nepatří jenom sezónní pyl. Jedním z hlavních alergenů je také všudypřítomný prach, resp. prachoví roztoči. Roztočům doma sami vytváříme optimální podmínky pro život a rozmnožování.

Sami sobě škodíme

Na kvalitu vzduchu vnitřního prostředí je vhodné myslet již při návrhu a plánování budov. V praxi se ukazuje, že vedle energetické účinnosti a ekonomické stránky je třeba také počítat s dopadem na zdraví těch, kdo danou budovu obývají. Vzduch však lze vylepšit i v budovách stávajících. Stačí se držet několika základních zásad.

První zásadou je dostatečné a správné větrání. Větrání je naprostý základ zdravého bydlení, a přece většina z nás větrá málo anebo špatně.

5 tipů jak zlepšit ovzduší v interiéru

5 tipů jak zlepšit ovzduší v interiéru

Znečištěné ovzduší? Ano, vzduch ve městech není právě nejčistší. Vzduch uvnitř budov je však až několikrát horší než vzduch venku. V bytech i kancelářích zaznamenáme nejenom nedostatek tolik potřebného kyslíku, ale celý…

Celý článek
Jak správně větrat?

Jak správně větrat?

V současnosti, v době plastových oken a izolačních přestaveb domů i bytů, je větrání ještě důležitější než dříve. Klasické větrání je stále tou hlavní cestou, jak zlepšit ovzduší v místnosti. Přivádí do…

Celý článek

Jak vyčistit vzduch kolem sebe? A jak ho znečistit?

Místo, abychom se snažili vzduch kolem sebe zlepšit, naopak svoje obydlí zamořujeme naprosto zbytečnou chemií, nejenom v podobě nekvalitního nábytku a vybavení s obsahem toxických látek, nejenom v podobě toxických stavebních materiálů, stavební chemie, lepidel, barev či nátěrových hmot. Jedním z těch největších zdrojů chemie v ovzduší jsou paradoxně chemické osvěžovače vzduchu.

Také klasické čistící a úklidové přípravky jsou plné chemie, kterou sami dobrovolně znečišťujeme vzduch kolem sebe. Úklid lze přitom pojmout šetrně, ekologicky a ekonomicky, bez chemie, přitom bude stejně efektivní jako ten klasický úklid založený na agresivních úklidových prostředcích.

Šetrný ekologický úklid klade důraz na mechanické působení, také teplotu a čas. To umožňuje minimalizaci používání chemie, chemických čisticích prostředků, dezinfekce či zmiňovaných osvěžovačů. Jde to!

Jak vytvořit doma příjemnou atmosféru?

Místo chemických osvěžovačů vzduchu můžeme využít stejně dobře přírodní esenciální oleje. Tyto čisté výtažky z různých částí rostlin nesou osvěžující, očistné a dezinfekční účinky a ještě mají i léčivé působení. Ne náhodou jsou základním stavebním kamenem aromaterapie, holistické disciplíny, která pomocí vonných esenciálních olejů zklidňuje i povzbuzuje. Nespočet esencí nabízí nespočet vůní a účinků. Vhodný esenciální olej nebo jejich kombinace doma vytvoří přesně takovou atmosféru, jaká je nám blízká a jakou potřebujeme pro svůj dobrý pocit.

Onu atmosféru spokojenosti a pohodlí zajistí i dokonalý úklid, ovšem bez chemie. Nepořádek kolem sebe se odráží i v nepořádku v myšlenkách a pocitech. Neškodí nám jen prach a další nečistoty!

Stále platí okřídlená fráze, že čistota je půl zdraví, toho fyzického i toho psychického. Zdravý domov je domov čistý. K němu může pomoci i čistička vzduchu, ideálně čistička vzduchu s ionizátorem.

reklama

Jak si doma vyčistit vzduch?

Větrání je základ. Zlepšit vzduch v domácnosti může i kvalitní čistička vzduchu. Ta obsahuje hned několik filtrů, včetně HEPA filtru, díky kterým zachytí všechny možné typy škodlivin v ovzduší. Poradí si s prachem a prachovými roztoči, také škodlivými mikroorganismy, pylem i toxickými látkami.

Čističku vzduchu navíc může doplňovat ionizátor. Ten podporuje očistné mechanismy, ale také zvyšuje koncentraci záporných iontů ve vzduchu. Právě záporné ionty v ovzduší člověk vnímá jako pocit čerstvého vzduchu nebo lehkého dýchání. Kdo z nás by si doma tyto pocity nechtěl dopřát?

Jsme pisálci, fotografové a designéři života. Chceme se podělit o své poznatky, zkušenosti a zážitky ze života s chlupáči. Chceme sdílet svoji radost. Více o nás…

Přinášíme tipy na zdravé bydlení, inspiraci pro dům i zahradu, pro domov bez chemie. Připravujeme praktické návody aromaterapie, užitečné informace o šetrném úklidu, očistě prostoru nebo články o pěstování a využití nejrůznějších bylinek. To proto, aby doma bylo jako doma.

#zdravebydleni #kouzlaaromaterapie #aromaterapie #bylinkovani #bylinky

  • Naší smečce vládne černý kocour.
  • Máme i kočičku Rozárku.
  • A nechybí nám ani pes. Vypadá sice jako pes baskervillský, ale jenom vypadá!

Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, vrnivou spokojenost a harmonii. Náš web U KOCOURA DOMA má být útočištěm pro všechny milovníky zvířat a přírody.

Jsme tady pro všechny vyznavače šťastného domova, věčné hledače krásy, i pro ty, kterým voní bylinky nebo jim přirostla k srdci zahradaVíce o nás…

Buďte s námi v kontaktu na sítích:  Facebook instagram pinterest youtube 

Kontaktujte nás na emailu ukocouradoma/zavináč/seznam.cz anebo využijte kontaktní formulář.

Jsme otevřeni různým formám spolupráce.

© 2016 – 2019 U KOCOURA DOMA Všechna práva vyhrazena. Pokud čerpáte z našeho obsahu, nezapomeňte nás uvést jako zdroj. Spolupráci se nebráníme.

Stojíme si za svým.

Aby tento web za něco stál.

Píšeme o tom, co se nás týká. Jsme osobní. Jsme chovatelé, ale nejsme odborníci. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odbornou pomoc, ať již lékařskou či veterinární v případě, že půjde o zvíře.

Nejsme eshop. Pouze doporučujeme, doporučujeme produkty, které známe, máme rádi a sami používáme. Naše tipy jsou skutečně naše tipy. Představujeme to, co se nám fakt líbí, nejenom na oko.

Affiliate Disclaimer

Když něco doporučujeme, tak to doporučujeme z vlastní vůle, nikoli proto, že nám za to někdo zaplatil.

Náš web má pouze informativní charakter, nejsme a netváříme se jako odborníci. Nemůžeme nahradit odbornou lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky. Nedáváme odborná ani obchodní doporučení. Tím však nevylučujeme partnerskou spolupráci.

Vyloučení odpovědnosti

www.ukocouradoma.cz slouží primárně jako osobní blog.

Jde o informační webové stránky pro širokou veřejnost s obsahem přizpůsobeným především srozumitelnosti a čitelnosti. Texty jsou vytvářeny s ohledem na přesnost a faktickou správnost, přesto autor ani provozovatel webu nenese odpovědnost za případnou škodu v důsledku nepřesných informací. Nenese a nemůže nést zodpovědnost ani za případnou škodu, která vznikla v souvislosti s užíváním webu a obsažených informací.

Tento web má pouze informační charakter. Informace si nekladou za cíl a v žádném případě nenahrazují konzultaci u odborníka. V případě konkrétních zdravotních potíží vyhledejte odbornou lékařskou pomoc.

Tímto vylučujeme zodpovědnost i za trvalost obsahu tohoto webu. Veškeré informace mohou být kdykoliv pozměněny nebo zcela odstraněny. Neneseme zodpovědnost ani za případné výpadky webu.

Všechna autorská práva vyhrazena. Veškerý obsah je autorským dílem a jako takový je chráněný autorským zákonem.

Tyto webové stránky mohou obsahovat odkazy na jiné webové stránky. Za externí stránky rozhodně nepřebíráme odpovědnost, neodpovídáme za případné škody vzniklé s jejich obsahem či provozováním. Přístup na jiné webové stránky a využití jejich obsahu je na vlastní riziko internetového uživatele.

NĚCO PRO PANIČKY A PÁNÍČKY

Udělejte něco pro spokojenost svých mazlíčků, dopřejte jim spokojené paničky a páníčky. Inspirujte se u chlupáčů, radujte se ze života, relaxujte, nedejte šanci stresu.