BYLINKOVÁNÍ

Jsou krásné a často je provází čarovná vůně. Ne náhodou najdeme bylinky i v magii, ne náhodou slouží při rozličných šamanských rituálech. Od pradávna bylinky využívali šamani a čarodějnice, později léčitelé, aby z nich postupem času moderní medicína a farmaceutický průmysl extrahovaly jen hlavní účinné látky a vyráběly z nich chemické léky. Bylinky, které v sobě nesou energii slunce a půdy, ze které vyrostly, však nemůže žádná chemie nahradit. Obsahují celé spektrum látek, i ta s nejmenším podílem má svůj nezanedbatelný vliv na celkové účinky. A tak dnes bylinky zažívají renesanci.

Bylinky jsou odrazem přírody, tak zázračné jako příroda sama.

Bylinky na zahradu, na balkón i na parapet


Kdo jednou podlehl čarovné moci bylinek, už bude navždy očarován. Bylinky ho budou už pořád přitahovat, svádět ho svou vůní a také mu pomáhat svými léčivými účinky. Kdo jednou pronikne do tajů rostlin a síly přírody, vždycky ji bude moct využívat pro zpestření života, pro radost, krásu i pro zdraví. A stále bude co objevovat. Bylinkování je vášeň a celý život.

Bylinky nabízejí široké spektrum působení, uplatní se v mnoha situacích, budou prospěšné každému. Každý si může vybrat tu svou bylinku, která mu v dané chvíli může udělat dobře. Bylinek je nespočet, bylinkování má mnoho podob. Divoké bylinky, jako je např. popenec, můžeme sbírat v přírodě, ale mnoho z nich si také můžete pěstovat i na vlastní zahrádce po vzoru tradičních klášterních zahrad.

Bylinková zahrádka zpestří každou zahradu, a nejenom zahradu. Některé bylinky lze pěstovat i na balkoně nebo doma na parapetu za oknem. A tak si to bylinkové mámení může užít opravdu každý, dokonce i ten, kdo nemá k dispozici zahradu. Ten, kdo zahradu má na ní může sbírat i jedlý plevel, i tak může vypadat bylinkování.

Nakonec si lze bylinky i koupit, bez pěstování, bez sušení. Byla by však škoda nevidět, jak bylinka roste a rozvíjí se. Také voňavé sušení má něco do sebe. Některé bylinky, zvláště ty exotické, pro pěstování opravdu nehodí – přesto jsou nám dostupné její účinku. Možnosti obstarat si bylinku, ať již domácí či exotickou, ať již čerstvou, v sušené podobě nebo jako tablety, jistě jsou, jen je uchopit!

Bylinky na všecky neduhy


Každá bylinka vypadá jinak, jinak voní a také má jiné účinky. Chceme-li využít bylinku jako léčivku, každý herbář pomůže najít bylinku na konkrétní zdravotní problém. Zpravidla nejde jen o jednu bylinku, takže si můžeme vybrat tu, která je nám nejmilejší nebo kterou si můžeme nejlépe obstarat.

Vyplatí se vlastní bylinková zahrádka, bylinky na balkóně, případně na parapetu… jednoduše se vyplatí mít nějaké ty bylinky vždy po ruce, aby poskytly pomoc s těmi nejčastějšími potížemi jako je třeba rýma, kašel, bolesti hlavy, zažívací potíže, bolavé klouby, stres, špatný spánek apod. Pro pěstování, zvláště pro začátečníky, se dají vybrat nenáročné rostliny, které nevyžadují specifickou péči, půdu ani klima.

A když už budete mít bylinky doma, jistě skvěle zapadnou i do kuchyně. Zdravé vaření se bez bylinek neobejde, zvláště bylinek čerstvých. Bylinky v kuchyni mají široké uplatnění, nejenom čerstvé, příp. mražené, ale také sušené jako koření. Aromatické bylinky, aromatické koření každý pokrm obohatí o vůni, povzbudí jeho chuť, ale napomáhá také jeho stravitelnosti. Bylinky v kuchyni často podporují dobré trávení, pomáhají proti nadýmání, fungují jako prevence žaludečních a střevních potíží. Bylinky toho umějí hodně…

Bylinky mnoha podob


Bylinky mají široké působení na naše psychické a fyzické zdraví, široké je také jejich praktické využití. Už jenom pohled na krásnou bylinku nám udělá dobře, a co teprve vůně bylinky! Stačí si přičichnout.

Nejenom květy, ale i další části některých rostlin nesou vonné silice, které působí na naše emoce. Toho využívá aromaterapie. Aromatické bylinky vytvářejí kouzelnou atmosféru, na zahradě chrání rostliny proti škůdcům. I tak může být užitečné bylinkování.

Chceme-li si bylinku skutečně vychutnat, klasicky si můžeme připravit bylinkový čaj. To však zdaleka není jediné praktické využití bylinek. Bylinky obohatí každou kuchyni – jako koření, listová zelenina či jedlé květy. Terapeutické působení mohou předávat nejenom v podobě čaje, případně tinktury, macerátu či sirupu, ale také v podobě bylinkové koupele, bylinkové masti nebo obkladů. Hojivé a regenerační účinky rostlin využívá i přírodní kosmetika.

Bylinky od Rozárky


Pořád je co se učit. Není třeba znát všechny bylinky, od toho jsou herbáře. Stačí mít pár oblíbených bylinek pro domácí pěstování, znát jejich různé využití. Ty pak v domácnosti obstarají tu největší službu. Je jasné, že U KOCOURA DOMA nemůžou chybět bylinky pro kočky. Ocení je nejenom kocour, ale i jeho kočičí společnice Rozárka. Ty nejoblíbenější bylinky u nás doma také nesou její jméno.

Bylinky pro kočky, ale i pro lidi, bylinky s širokým praktickým využitím, ale také vděčné rostliny, které se spokojí s minimální péčí. K tomu divoké bylinky, které rostou téměř všude. To jsou bylinky od Rozárky, bylinky proti stresu, bylinky pro relaxaci, zklidnění, ale i povzbuzení, bylinky, které vám postupně představujeme v našich článcích.

Přinášíme tipy na zdravé bydlení, inspiraci pro dům i zahradu, praktické návody a kouzla aromaterapie nebo články o bylinkování, to aby doma bylo jako doma. #zdravebydleni #kouzlaaromaterapie #aromaterapie #bylinkovani #bylinky

Autor: Radka Křivánková 2019/02/28