Pes změní život, k lepšímu

Chovatelé mají za svého psa zodpovědnost. Musí se postarat o krmení, pitný režim i venčení. Se psem přibude i kontakt na veterináře, objeví se nové starosti, na jedné straně. Na druhé straně vnese pes do života vedle starostí také mnoho radosti a nových zážitků. Ne nadarmo se říká, že pes je nejlepší přítel člověka. Pes změní život, k lepšímu. Život se psem je zábavnější, veselejší a také zdravější.

Hybatel života – Domácí lékař – Mazlivý terapeut – Pohodový kolega

 

Hybatel života

Žádný chovatel se nevyhne venčení. Pes pohyb potřebuje stejně jako člověk. Zatímco většina psů pohyb vítá s nadšením, člověka nezřídka přemůže lenost. Pes je tak tou nejlepší motivací pro aktivní životní styl. Je to zásadní spojenec v boji proti lenosti. A nemusí jít zrovna o akční psí sporty. Stačí, že pes svého člověka vytáhne z gauče ven do přírody. I obyčejná, ale každodenní procházka na čerstvém vzduchu pomůže k budování kondice, podporuje kardiovaskulární systém, posiluje svaly, protahuje klouby. Procházka se psem je také způsobem relaxace a uvolnění. Je to terapie proti stresu, navíc může fungovat i jako lesní lázně.

Pes je navíc skvělý prostředník pro seznámení. Zatímco doma jen těžko narazíte na někoho, koho ještě neznáte, venku máte nespočet příležitostí k navázání nových kontaktů. Se psem to půjde rychleji a snáze. Při venčení se sbližují nejenom psi, ale i lidé. Pes zkvalitňuje společenský život, i sám o sobě působí jako lék proti samotě.

Domácí lékař

Pes je nejlepší přítel člověka, jeho přátelství je bezvýhradné a stálé. Bezpodmínečná láska, které má pro svého páníčka každým okamžikem vrchovatě, je balzámem pro duši, také zdrojem sebevědomí a sebeúcty. Pomáhá zvládnout i ty nejtěžší chvíle života. Pes i další domácí mazlíčci dávají lidem pocit bezpečí a jistoty, která je v moderním světě nedostatkovým zbožím. Jejich láska je bez rizika, to se o žádné jiné lásce říct nedá.

Domácí mazlíček pomáhá proti osamělosti, je prostředkem proti negativním pocitům, depresím a úzkostem. Příznivého vlivu zvířat na člověka využívá zooterapie v psychiatrických léčebnách, nemocnicích, domovech důchodců, dětských domovech a dalších zařízeních. Každý chovatel psa si osobní zooterapii, resp. canisterapii dopřává nepřetržitě v pohodlí svého domova.

Pes i další domácí mazlíčci udržují fyzickou i psychickou kondici člověka, učí ho nepropadat negativním pocitům a udržovat denní režim. Léčivé působení na člověka potvrzují i vědecké studie. Domácí mazlíčci snižují krevní tlak, příznivě ovlivňují kardiovaskulární systém, činnost srdce a cév. Dokládá to například švédská celonárodní studie. Na serveru Kardiochirurgie navíc odkazují na japonskou studii dokládající, že domácí mazlíčci zlepšují i schopnost srdce reagovat na rozdílné životní situace. Pomáhají zvládat stres, tím snižují riziko kardiovaskulárních chorob a prodlužují život.

Mazlivý terapeut

Pes má mnoho pozitivních vlastností, jednou z nich je schopnost naslouchat. Lidé se mu svěřují v naprosté důvěře, kterou si plným právem zaslouží, vnímají jeho upřímný zájem a soucit. Jako terapeut může pes sice postrádat vhodná slova, zato má k dispozici mazlení.

Mazlení se psem zvyšuje dle vědců množství protilátek v imunitním systému. Slouží tak jako obranný štít proti nejrůznějším infekcím a nemocem, pozitivně se odráží na fyzickém i psychickém zdraví. Jako terapii proti stresu využívají mazlení se zvířaty například na americké Mountain View College nebo britské Birmingham City University. Mazlení dle vědců vyvolává pocity štěstí a spokojenosti, které přicházejí okamžitě a trvají i deset hodin. Lidé jsou po kontaktu se zvířaty šťastnější a také pociťují více energie.

Pohodový kolega

Pes působí proti stresu, doma, stejně jako v práci. Jeho přítomnost je prospěšná pro psychické zdraví, které je nezbytnou podmínkou pracovního výkonu. Pes funguje jako podpora pro zvládání těch nejnáročnějších pracovních úkolů, podporuje pozornost, ale přináší také tolik potřebný relax a uvolnění jako kompenzaci stresu.

Dog-friendly kanceláře představují kreativní prostředí, na kterém se podílí i pes. Ten se stará také o psychickou pohodu a dobrou náladu všech zaměstnanců. Ukazuje se, že má pozitivní vliv i sociální vazby, komunikaci a týmovou spolupráci.

4.4/5 - (8 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *