Skip to content →

Kolik je v Česku psů?

Milion. A milion k tomu. Tedy dva miliony – i víc…

Čísla, čísla a zase čísla, tedy psi, psíci, pejsci…

Statistiky o počtech domácích mazlíčků v Evropě zveřejňuje zejména organizace FEDIAF (The European Pet Food Industry Federation) – Evropská federace výrobců krmiv pro domácí mazlíčky. V jejích zprávách najdeme statistiky o počtech psů, koček, ale i dalších domácích mazlíčků napříč celou Evropou.

V počtu domácích mazlíčků na počet domácností je Česko i v evropském kontextu na špici. Z celkového počtu 4,5 milionů domácností jich má nějakého domácího mazlíčka (nejčastěji psa nebo kočku) celá polovina.

Dle zprávy FEDIAF z roku 2012 žije v českých domácnostech asi 2,2 milionů psů. Psů je u nás asi dvakrát víc než koček, kterých dle FEDIAF v českých domácnostech žije asi 1,1 milionu (více o počtech koček).

Jde o 41 % českých domácností, ve kterých žije se svými majiteli jeden či více psů. Zhruba čtvrtina českých psů má navíc doklad o původu, jedná se o čistokrevné plemeno.

Foto: Cane Corso – štěně (více o plemenu Cane Corso)

Cane corso - štěně

Nejoblíbenější psí plemena

Pokud se budeme řídit počty, najdeme mezi těmi nejoblíbenějšími psi v Česku německé ovčáky (vlčáky), labradory a retrívry. Z těch menších půjde o plemena jako je jezevčík, yorkšírský teriér nebo čivava. V desítce nejoblíbenějších psů dle počtu se umístila i border kolie, stafordšírský bulteriér, anglický kokršpaněl nebo bernský salašnický pes.

Více najdete v článku Nejoblíbenější psí plemena.

Bachovy esence pro zvířata

Bachovy kapky STRACH, při strachu, např. strachu z hluku Bachovy kapky AGRESIVITA - pro zvířata, mírní agresivní projevy, proti škrábání a kousání Bachovy kapky SMUTEK - pro zvířata, tlumí smutek a sklíčenost, navrací chuť k hraní a k jídlu

Mazlíček proti samotě

Dle průzkumu společnosti Focus, marketing a Social Research, který byl zveřejněn na serveru Novinky.cz, si nějakého domácího mazlíčka pořizují nejčastěji lidé v době, kdy děti opustí domov. Zvíře tak pomáhá proti osamělosti. To, že zvíře má příznivý vliv na psychický stav, potvrzují i psychologové.

S psychologickým zaměřením probíhají také různé studie, zabývající se vazbami mezi člověkem a konkrétními zvířaty. Mají mj. odhalit, které zvíře se hodí pro konkrétního člověka. I mezi těmi nejoblíbenějšími domácími mazlíčky, jakým je pes a kočka, jsou totiž velké rozdíly.

Vhodné zvíře dokáže majiteli přinést v oblasti psychického zdraví mnohem víc než některé léky. Ne náhodou se zvířata využívají v různých formách psychické terapie. V případě psů to bude canisterapie.

Pes, canisterapie

Není pes jako pes

Pokud půjde o psy, rozdílně se na ně nahlíží ve městech a na venkově. Na venkově pes plní zejména funkci hlídače. Zatímco na vesnici je pes spíše ochráncem majetku, ve městech je pes skutečným mazlíčkem a společníkem. Navíc tím, že je potřeba ho několikrát denně venčit, je také způsobem, jak si jeho majitel udržuje kondici pohybem a pobytem na čerstvém vzduchu.

 

Každá hvězdička je dobrá! Ušlo to.Bylo to fajn, ale...Článek se líbil.Super článek.Super článek, chválím. 8x, ø5,00

Loading...


ZDROJE a další informace: http://hobby.idnes.cz/1e-nejoblibenejsich-plemen-psu-podle-kynologicke-unie-pdl-/hobby-mazlicci.aspx?c=A150407_120518_hobby-mazlicci_mce, https://www.novinky.cz/domaci/261476-psu-a-kocek-je-v-cr-na-obyvatele-nejvice-v-evrope.htmlhttp://www.chovatelka.cz/clanek/deset-nejoblibenejsich-psich-plemenhttp://www.jenzeny.cz/zabava/10-nejoblibenejsich-psich-plemen-u-nas-1708.html

© 2016 – 2018 U KOCOURA DOMA Všechna práva vyhrazena. Kontakt

sdileni3

Published in All Plemena psí