Kolik je v Česku psů?

Psi v ČR

Milion. A milion k tomu. Tedy dva miliony – i víc. Ano, v zemi s deseti miliony obyvateli žije více než dva miliony psů. Česko je prostě národem pejskařů. A nejenom to. Také kynologie má u nás takovou tradici, že patříme ke světovým velmocem.

Ke špičce se řadíme také v počtu výrobců krmiva, významné slovo máme také na trhu pet food. Česko má nejenom své české psy, ale má také své české granule pro psy.

 

Čísla, čísla a zase čísla, tedy psi, psíci, pejsci…

Statistiky o počtech domácích mazlíčků v Evropě zveřejňuje zejména organizace FEDIAF (The European Pet Food Industry Federation) – Evropská federace výrobců krmiv pro domácí mazlíčky. V jejích zprávách najdeme statistiky o počtech psů, koček, ale i dalších domácích mazlíčků napříč celou Evropou. V počtu domácích mazlíčků na počet domácností je dle FEDIAF Česko i v evropském kontextu na špici. Z celkového počtu 4,5 milionů domácností jich má nějakého domácího mazlíčka (nejčastěji psa nebo kočku) celá polovina.

Dle zprávy FEDIAF z roku 2012 žije v českých domácnostech asi 2,2 milionů psů. Psů je u nás asi dvakrát víc než koček, kterých je dle stejné zprávy v českých domácnostech žije asi 1,1 milionu (více o počtech koček).

Jde o 41 % českých domácností, ve kterých žije se svými majiteli jeden či více psů. Zhruba čtvrtina českých psů má navíc doklad o původu, jedná se o čistokrevné plemeno.

Foto: Cane Corso – štěně (více o plemenu Cane Corso)

Cane Corso - italský corso pes
Cane Corso – italský corso pes

Nejoblíbenější psí plemena

Pokud se budeme řídit počty, najdeme mezi těmi nejoblíbenějšími psi v Česku německé ovčáky (vlčáky), labradory a retrívry. Z těch menších půjde o plemena jako je jezevčík, yorkšírský teriér nebo čivava. V desítce nejoblíbenějších psů dle počtu se umístila i border kolie, stafordšírský bulteriér, anglický kokršpaněl nebo bernský salašnický pes. Více najdete v článku Nejoblíbenější psí plemena.

Mazlíček proti samotě

Dle průzkumu společnosti Focus, marketing a Social Research, který byl zveřejněn na serveru Novinky.cz, si nějakého domácího mazlíčka pořizují nejčastěji lidé v době, kdy děti opustí domov. Zvíře tak pomáhá proti osamělosti. To, že pes, kočka či jiné zvíře má příznivý vliv na psychický stav, potvrzují i psychologové.

S psychologickým zaměřením probíhají také různé studie, zabývající se vazbami mezi člověkem a konkrétními zvířaty. Mají mj. odhalit, které zvíře se hodí pro konkrétního člověka. I mezi těmi nejoblíbenějšími domácími mazlíčky, jakým je pes a kočka, jsou totiž velké rozdíly.

Vhodné zvíře dokáže majiteli přinést v oblasti psychického zdraví mnohem víc než některé léky. Ne náhodou se zvířata využívají v různých formách psychické terapie. V případě psů to bude canisterapie.

Canisterapie, Canisterapeutické centrum Zlín

Video: Canisterapie

Není pes jako pes

Pokud půjde o psy, rozdílně se na ně nahlíží ve městech a na venkově. Na venkově pes plní zejména funkci hlídače. Zatímco na vesnici je pes spíše ochráncem majetku, ve městech je pes skutečným mazlíčkem a společníkem. Navíc tím, že je potřeba ho několikrát denně venčit, je také způsobem, jak si jeho majitel udržuje kondici pohybem a pobytem na čerstvém vzduchu.

Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v herbářích a další literatuře, v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů, a nejenom jich. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče. Web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog.

Disclaimer. Tyto webové stránky mají má pouze informativní charakter. Nemůžeme nahradit lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel. To nejdůležitější je láska.:-)

Nejsme a nechceme se tvářit jako odborníci. Jsme jenom nadšení chovatelé, milovníci přírody a bylinek, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními.

Chcete vědět víc?

Pokud vás zajímá pes, jeho výchova, spokojenost, tipy pro šťastné soužití, budou se vám hodit praktické knihy. Najdete je v knihkupectví KOSMAS…

reklama

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *