Kolik je v Česku psů?

Milion. A milion k tomu. Tedy dva miliony – i víc. Ano, v zemi s deseti miliony obyvateli žije více než dva miliony psů. Česko je prostě národem pejskařů. A nejenom to. Také kynologie má u nás takovou tradici, že patříme ke světovým velmocem.

Ke špičce se řadíme také v počtu výrobců krmiva, významné slovo máme také na trhu pet food. Česko má nejenom své české psy, ale má také své české granule pro psy.

Úvodní foto: Pixabay.com

Čísla, čísla a zase čísla, tedy psi, psíci, pejsci…

Statistiky o počtech domácích mazlíčků v Evropě zveřejňuje zejména organizace FEDIAF (The European Pet Food Industry Federation) – Evropská federace výrobců krmiv pro domácí mazlíčky. V jejích zprávách najdeme statistiky o počtech psů, koček, ale i dalších domácích mazlíčků napříč celou Evropou. V počtu domácích mazlíčků na počet domácností je dle FEDIAF Česko i v evropském kontextu na špici. Z celkového počtu 4,5 milionů domácností jich má nějakého domácího mazlíčka (nejčastěji psa nebo kočku) celá polovina.

Dle zprávy FEDIAF z roku 2019 žije aktuálně v českých domácnostech asi dva miliony psů, stejná zpráva přitom ještě v roce 2012 uváděla 2,2 milionů psů. Psů je u nás asi dvakrát víc než koček, kterých je dle stejné zprávy v českých domácnostech žije asi 1,4 milionu (více o počtech koček).

Jde o 41 % českých domácností, ve kterých žije se svými majiteli jeden či více psů. Zhruba čtvrtina českých psů má navíc doklad o původu, jedná se o čistokrevné plemeno.

Foto: Cane Corso – štěně (více o plemenu Cane Corso)

Cane Corso - italský corso pes
Cane Corso – italský corso pes, zdroj: Pixabay.com

Nejoblíbenější psí plemena

Pokud se budeme řídit počty, najdeme mezi těmi nejoblíbenějšími psi v Česku německé ovčáky (vlčáky), labradory a retrívry. Z těch menších půjde o plemena jako je jezevčík, yorkšírský teriér nebo čivava. V desítce nejoblíbenějších psů dle počtu se umístila i border kolie, stafordšírský bulteriér, anglický kokršpaněl nebo bernský salašnický pes. Více najdete v článku Nejoblíbenější psí plemena.

REKLAMA

Mazlíček proti samotě

Dle průzkumu společnosti Focus, marketing a Social Research, který byl zveřejněn na serveru Novinky.cz, si nějakého domácího mazlíčka pořizují nejčastěji lidé v době, kdy děti opustí domov. Zvíře tak pomáhá proti osamělosti. To, že pes, kočka či jiné zvíře má příznivý vliv na psychický stav, potvrzují i psychologové.

S psychologickým zaměřením probíhají také různé studie, zabývající se vazbami mezi člověkem a konkrétními zvířaty. Mají mj. odhalit, které zvíře se hodí pro konkrétního člověka. I mezi těmi nejoblíbenějšími domácími mazlíčky, jakým je pes a kočka, jsou totiž velké rozdíly.

Vhodné zvíře dokáže majiteli přinést v oblasti psychického zdraví mnohem víc než některé léky. Ne náhodou se zvířata využívají v různých formách psychické terapie. V případě psů to bude canisterapie.

Canisterapie, Canisterapeutické centrum Zlín

Video: Canisterapie (Youtube)

Není pes jako pes

Pokud půjde o psy, rozdílně se na ně nahlíží ve městech a na venkově. Na venkově pes plní zejména funkci hlídače. Zatímco na vesnici je pes spíše ochráncem majetku, ve městech je pes skutečným mazlíčkem a společníkem. Navíc tím, že je potřeba ho několikrát denně venčit, je také způsobem, jak si jeho majitel udržuje kondici pohybem a pobytem na čerstvém vzduchu.

Internetové zdroje

/1/ Kotrbová, M.: Jaká plemena si pořizují pejskaři v Česku aneb konzervativní TOP 10. iDnes.cz [online]. Praha: MAFRA, 8. dubna 2015 [cit. 2016-08-01]. Dostupné z: https://www.idnes.cz/hobby/mazlicci/1e-nejoblibenejsich-plemen-psu-podle-kynologicke-unie.A150407_120518_hobby-mazlicci_mce

/2/ Vavroň, J.: Psů a koček je v ČR na obyvatele nejvíce v Evropě. Novinky.cz [online]. Praha: Borgis, 10. březen 2012 [cit. 2016-08-01]. Dostupné z: https://www.novinky.cz/domaci/clanek/psu-a-kocek-je-v-cr-na-obyvatele-nejvice-v-evrope-147872

/3/ Řehořová, K.: Deset nejoblíbenějších psích plemen. Chovatelka.cz [online]. Praha: Railsformers, 5. září 2007 [cit. 2016-08-01]. Dostupné z: https://chovatelka.cz/clanek/deset-nejoblibenejsich-psich-plemen

/4/ Podíl domácích mazlíčků v českých domácnostech mírně roste. Výzkum agentury focus. Focus-agency.cz [online]. Brno: FOCUS – Centrum pro sociální a marketingovou analýzu, 12. únor 2018 [cit. 2018-02-12]. Dostupné z: https://www.focus-agency.cz/z-nasich-vyzkumu/podil-domacich-mazlicku-v-ceskych-domacnostech-mirne-roste

/5/ Peška, R.: Milion psů, stejný počet koček. Většina lidí v Česku má doma zvíře. iDnes.cz [online]. Praha: MAFRA, 6. září 2010 [cit. 2020-09-10]. Dostupné z: https://www.idnes.cz/hobby/mazlicci/milion-psu-stejny-pocet-kocek-vetsina-lidi-v-cesku-ma-doma-zvire.A100905_141126_hobby-mazlicci_bma

/6/ FEDIAF European Facts and figures 2019, Informace o evropském trhu s potravou pro domácí zvířata (studie Sdružení výrobců potravy pro domácí zvířata). FEDIAF.org [online]. FEDIAF, Bruxelles, 2019 [cit. 2020-10-29]. Dostupné online z: https://fediaf.org/images/FEDIAF_facts_and_figs_2019_cor-35-48.pdf

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Kolik je v Česku psů?

Psi, psíci, pejsci, pejsánci… a zase psi. Milion. A milion k tomu. Tedy dva miliony – i víc… Psů je v Česku hodně. Máme pro vás konkrétní čísla.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

3/5 - (2 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *