DŮM & ZAHRADA

Domov není prostor, ale proces. Tady se skrývám před deštěm a před zimou. Tady žiju, opravdu žiju, tady trávím svůj volný čas. Tady se rodí moje rodina, tady ji sám tvořím svými léty, svou trpělivostí a tolerancí, a vůbec řadou kladných principů. Domov je bytost. Domov není prostor, ale proces. Vždycky to budu opakovat… tak zní slova Miroslava Horníčka, slova plná inspirace.

Inspiraci pro bydlení, dům a zahradu najdete i v našich článcích. Inspirace není nikdy dost. I zmiňovaný Miroslav Horníček svými vlastními slovy potvrdil, že: „Domov je dílo, překrásné stejně jako přetěžké. A každodenní.“

Láska a harmonie

Bydlení je každodenním tématem nás všech. Každý z nás musí v noci někam složit hlavu. Spánek je nedílnou součástí našich životů a někde spát musíme… Někde odpočíváme, radujeme se i smutníme. Tím místem je domov, ať již má jakoukoliv podobu.

Domov je prostorem pro lásku, protože tady je naše rodina. Je to místo porozumění, komunikace i sebepoznání. Je to místo harmonie, kterou pomáhají utvářet ty nejběžnější věci. Harmonie vnější se odráží v harmonii vnitřní, a naopak. Harmonií prostoru se zabývá i prastaré čínské umění Feng Shui. Tisíci léty ověřené metody se uplatní i v moderním světě, právě ten je totiž nezřídka plný chaosu a překážek, které nám brání naplno rozvinout svůj potenciál. Feng Shui tyto překážky odstraňuje, aby se otevřel prostor novým pozitivním změnám. Klíčem je vědomý úklid a očista ovzduší kolem sebe.

Harmonie květů a vůní

O harmonii se postarají i Bachovy květové esence nebo aromaterapie se svými esenciálními oleji, které pomáhají vytvořit atmosféru lásky, pohody a bezpečí. Domov je totiž také jedinečná vůně, která se dotýká našich nejniternějších pocitů a ladí naši náladu.

Jistota a bezpečí

Domov, byt, dům a zahrada jsou naší jistotou. Nabízí nám pocit bezpečí, který nutně potřebuje každý z nás. Je to útočiště, nabízející klid pro spánek a odpočinek, stejně jako pro studium, práci či seberealizaci. Tady se rodí myšlenky, které ovlivňují naše rozhodování, životní plány, to, jak bude vypadat náš život.

Domov může vypadat jakkoli, záleží na každém z nás. Vždy by však měl podporovat naše nejlepší vlastnosti a umožnit nám vypořádat se s vlastními slabinami. Měl by být bezpečný a zdravý. Naše zdraví ovlivňuje i prostor kolem nás. Každým nádechem dodáváme svému organismu nezbytný kyslík, ale můžeme ho také zatěžovat množstvím škodlivin. Bohužel, vzduch uvnitř bytu či domu je mnohdy víc znečištěný než vzduch venkovní. Málokdo z nás si to přitom uvědomuje. Základem pro zdravé bydlení je čerstvý vzduch. Přinášíme tipy na to, jak vzduch kolem sebe vyčistit.

Vrnivý život

Dům a zahrada dávají prostor pro skutečný život. Domov nejsou studené zdi. Domov není dům, ale je to teplo a láska, kterou vyzařují jeho obyvatelé. Není to zem, po které šlapeme, není to zahrada, i kdyby byla sebevíc opojná. Domov je život, život na zahradě, život pod širou oblohou, život pod střechou. Není důležité kde, ale kdo. Nejsou to přitom jenom dvounozí obyvatelé, ale i obyvatelé čtyřnozí, kocour (jsme přece U KOCOURA DOMA), také kočička, pes…

Dle Feng Shui jsou domácí mazlíčci zdrojem pozitivní energie, ale to ví každý majitel psa, kočky nebo jiného mazlíčka. Co na tom, že domácnost s chlupáčci vyžaduje častější úklid. Takový úklid jedině prospěje každé domácnosti, pokud tedy jde o šetrný úklid bez chemie.

Feng Shui vyzdvihuje také význam pokojových rostlin, i ty mají schopnost příznivě ovlivňovat energii a i dle novodobých výzkumů fungují jako přírodní čističky vzduchu. Pokojové rostliny ozdobí každou domácnost, jen vybrat ty, které budou blízké vašemu srdci a zapadnou do vašeho domova. Každá rostlina má jiné nároky, někde bude prospívat, zatímco jinde se bude trápit. Je třeba zvážit světelné, tepelné či vlhkostní podmínky, ale také třeba i potenciální riziko. Řada rostlin je jedovatých, a tak se nehodí tam, kde si hrají malé děti nebo domácí mazlíčci. Na druhé straně jsou pokojovky vítaným estetickým prvkem každého prostoru. Budeme-li se řídit naukou Feng Shui, mohou podpořit i některé životní oblasti, třeba taková tlustice je symbolem bohatství.

Sukulenty dovnitř i ven

Sukulenty obecně najdete U KOCOURA DOMA hojně. Jsou nenáročné, uchvátili nás svoji vděčností originální krásou v různých odstínech zelené a roztodivných tvarových kreacích. Kdo jednou podlehl jejich kouzlu, už je navždy polapen. To platí i pro netřesky – venkovní sukulenty, které bez problémů zvládají i české zimy. Krása v jednoduchosti, ryzí elegance, radost pro oči i pro duši. To jsou netřesky, alespoň pro nás.

Rostliny, nejenom ty na zahradě

Rostliny člověku prospívají v mnoha směrech, i rostliny na zahradě nebo ty v divoké přírodě. Příroda je pro člověka stále největší studnicí moudrosti a inspirace, nejpřirozenějším zdrojem zdraví. Ať již jde o jemnou energii květových esencí, léčivé bylinky nebo třeba ovocné plody, vždy si je můžeme dopřát pro potěšení svých smyslů i své zdraví.

Zajímá vás zahrada? Léčivá bylinková, ovocná, zeleninová nebo okrasná květinová? Kousek od každé najdete na zahradě u kocoura.

Zahrada, krásy zeleně, plná barev a vůní, nabízí čerstvý vzduch, a s ním možnost pročistit myšlenky. Může být oázou klidu a harmonie, místem k odpočinku, ale také prostorem pro pohyb a aktivitu. Vždy umožňuje relaxaci, ať již pasivní nebo aktivní. A ještě je zdrojem ovoce a lahodných plodů přírody!

Autor: Radka Křivánková 2019/03/04