Skip to content →

Dům & zahrada

Domov není prostor, ale proces. Tady se skrývám před deštěm a před zimou. Tady žiju, opravdu žiju, tady trávím svůj volný čas. Tady se rodí moje rodina, tady ji sám tvořím svými léty, svou trpělivostí a tolerancí, a vůbec řadou kladných principů. Domov je bytost. Domov není prostor, ale proces. Vždycky to budu opakovat… tak zní slova Miroslava Horníčka, slova plná inspirace. Inspiraci pro bydlení, dům a zahradu přinášíme i v našich článcích. Miroslav Horníček totiž svými vlastními slovy potvrdil, že:

„Domov je dílo, překrásné stejně jako přetěžké. A každodenní.“

Láska a harmonie

Bydlení je každodenním tématem každého z nás. Každý z nás musí v noci někam složit hlavu. Spánek je nedílnou součástí našich životů a někde spát musíme… Někde odpočíváme, radujeme se i smutníme. Tím místem je domov, ať již má jakoukoliv podobu.

Domov je prostorem pro lásku, protože tady je naše rodina. Je to místo porozumění, komunikace i sebepoznání. Je to místo harmonie, kterou pomáhají utvářet ty nejběžnější věci. Harmonie vnější se odráží v harmonii vnitřní, a naopak. Harmonií prostoru se zabývá i prastaré čínské umění Feng Shui. Tisíci léty ověřené metody se uplatní i v moderním světě, právě ten je totiž nezřídka plný chaosu a překážek, které nám brání naplno rozvinout svůj potenciál. Feng Shui tyto překážky odstraňuje, aby se otevřel prostor novým pozitivním změnám.

Harmonie květů a vůní

Pokud jde o harmonii emocí, hodit se můžou i Bachovy květové esence nebo aromaterapie se svými esenciálními oleji, které pomáhají vytvořit atmosféru lásky, pohody a bezpečí. Domov je jedinečná vůně, která se dotýká našich nejniternějších pocitů a ladí naši náladu.

Jistota a bezpečí

Domov, byt, dům a zahrada jsou naší jistotou. Nabízí nám pocit bezpečí, který nutně potřebuje každý z nás. Je to útočiště, nabízející klid pro spánek a odpočinek, stejně jako pro studium, práci či seberealizaci. Tady se rodí myšlenky, které ovlivňují naše rozhodování, životní plány, to, jak bude vypadat náš život.

Domov může vypadat jakkoli, záleží na každém z nás. Vždy by však měl podporovat naše nejlepší vlastnosti a umožnit nám vypořádat se s vlastními slabinami. Měl by být bezpečný a zdravý. Naše zdraví ovlivňuje i prostor kolem nás. Každým nádechem dodáváme svému organismu nezbytný kyslík, ale můžeme ho také zatěžovat množstvím škodlivin. Bohužel, vzduch uvnitř bytu či domu je mnohdy víc znečištěný než vzduch venkovní. Málokdo z nás si to přitom uvědomuje. Základem pro zdravé bydlení je čerstvý vzduch. Přinášíme tipy na to, jak vzduch kolem sebe vyčistit.

Vrnivý život

Dům a zahrada dávají prostor pro skutečný život. Domov nejsou studené zdi, to jsme museli poznat i my U KOCOURA DOMA. Domov není dům, ale je to teplo a láska, kterou vyzařují jeho obyvatelé. Není to zem, po které šlapeme, není to zahrada, i kdyby byla sebevíc opojná. Domov je život, život na zahradě, život pod širou oblohou, život pod střechou. Není důležité kde, ale kdo.

Nejsou to přitom jenom dvounozí obyvatelé, ale i obyvatelé čtyřnozí. Naše doma dělá kocour, kočička a pes.

Dle Feng Shui jsou domácí mazlíčci zdrojem pozitivní energie, ale to ví každý majitel psa, kočky nebo jiného mazlíčka. Co na tom, že domácnost s chlupáčci vyžaduje častější úklid. Takový úklid jedině prospěje každé domácnosti, pokud tedy jde o šetrný úklid bez agresivní chemie.

Feng Shui vyzdvihuje také význam pokojových rostlin, i ty mají schopnost příznivě ovlivňovat energii a i dle novodobých výzkumů fungují jako přírodní čističky vzduchu. Pokojové rostliny ozdobí každou domácnost, jen vybrat ty, které budou blízké vašemu srdci a zapadnou do vašeho domova.

Každá rostlina má jiné nároky, někde bude prospívat, zatímco jinde se bude trápit. Je třeba zvážit světelné, tepelné či vlhkostní podmínky, ale také třeba i potenciální riziko. Řada rostlin je jedovatých, a tak se nehodí tam, kde si hrají malé děti nebo domácí mazlíčci. Na druhé straně jsou pokojovky vítaným estetickým prvkem každého prostoru. Budeme-li se řídit naukou Feng Shui, mohou podpořit i některé životní oblasti, třeba taková tlustice je symbolem bohatství.

Sukulenty dovnitř i ven

Sukulenty obecně najdete U KOCOURA DOMA hojně. Jsou nenáročné, uchvátili nás svoji vděčností originální krásou v různých odstínech zelené a roztodivných tvarových kreacích. Kdo jednou podlehl jejich kouzlu, už je navždy polapen. To platí i pro netřesky – venkovní sukulenty, které bez problémů zvládají i české zimy. Krása v jednoduchosti, ryzí elegance, radost pro oči i pro duši. To jsou netřesky, alespoň pro nás.

Rostliny, nejenom ty na zahradě

Rostliny člověku prospívají v mnoha směrech, i rostliny na zahradě nebo ty v divoké přírodě. Příroda je pro člověka stále největší studnicí moudrosti a inspirace, nejpřirozenějším zdrojem zdraví. Ať již jde o jemnou energii květových esencí, léčivé bylinky nebo třeba ovocné plody, vždy si je můžeme dopřát pro potěšení svých smyslů i své zdraví.

Zajímá vás zahrada? Léčivá bylinková, ovocná, zeleninová nebo okrasná květinová? Kousek od každé najdete na zahradě u kocoura.

Zahrada, krásy zeleně, plná barev a vůní, nabízí čerstvý vzduch, a s ním možnost pročistit myšlenky. Může být oázou klidu a harmonie, místem k odpočinku, ale také prostorem pro pohyb a aktivitu. Vždy umožňuje relaxaci, ať již pasivní nebo aktivní. A ještě je zdrojem ovoce a lahodných plodů přírody!

Ovocné stromy: švestka, pološvestka, slivoň

Ovocné stromy: švestka, pološvestka, slivoň

Ještě začátkem 19. století byla švestka nejrozšířenějším ovocným stromem českých sadů. V počtu ji nepřekonaly ani tolik oblíbené jabloně nebo hrušky. Pak pro švestky nastaly zlé časy. Dnes se s…

Read more
Ovocné stromy: meruňka

Ovocné stromy: meruňka

Meruňka je v současnosti jedním z nejrozšířenějších ovocných stromů vůbec. Výjimkou není ani Česko, přestože jde o teplomilný strom, typický pro Středomoří nebo slunnou Kalifornii. Lahodné šťavnaté plody meruňky představují…

Read more
Aronie by neměla chybět na žádné zahradě. Existuje mnoho důvodů proč

Aronie by neměla chybět na žádné zahradě. Existuje mnoho důvodů proč

Aronie černá, také temnoplodec nebo lidově černá jeřabina. To vše jsou názvy pro nenáročný ovocný keř, který je ozdobný i léčivý. Jeho plody nabízí takovou dávku vitamínů a dalších bioaktivních…

Read more
Staré odrůdy: kdoule, kdouloň

Staré odrůdy: kdoule, kdouloň

Kdouloň s plody nazývanými kdoule patří k těm nejstarším kulturním rostlinám. U nás se řadí mezi staré odrůdy nebo netradiční ovoce. Kdoule upoutají zářivou barvou, hrbolatým povrchem a především závratnou…

Read more
Muchovník zapadne do každé zahrady. Jaká odrůda je ta pravá?

Muchovník zapadne do každé zahrady. Jaká odrůda je ta pravá?

Muchovník (nazývaný také indiánská borůvka) se v posledních letech hojně zabydluje i v českých zahradách. Není divu, je to nenáročná, odolná a otužilá dřevina, která má atraktivní vzhled a ještě…

Read more

Jsme pisálci, fotografové a designéři života. Chceme se podělit o své poznatky, zkušenosti a zážitky ze života s chlupáči. Chceme sdílet svoji radost. Více o nás…

Přinášíme tipy na zdravé bydlení, inspiraci pro dům i zahradu, praktické návody a kouzla aromaterapie nebo články o bylinkování, to aby doma bylo jako doma.

#zdravebydleni #kouzlaaromaterapie #aromaterapie #bylinkovani #bylinky

  • Naší smečce vládne černý kocour.
  • Máme i kočičku Rozárku.
  • A nechybí nám ani pes. Vypadá sice jako pes baskervillský, ale jenom vypadá!

Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, vrnivou spokojenost a harmonii. Náš web U KOCOURA DOMA má být útočištěm pro všechny milovníky zvířat a přírody.

Jsme tady pro všechny vyznavače šťastného domova, věčné hledače krásy, i pro ty, kterým voní bylinky nebo jim přirostla k srdci zahradaVíce o nás…

Buďte s námi v kontaktu na sítích:  Facebook instagram pinterest youtube 

Kontaktujte nás na emailu ukocouradoma/zavináč/seznam.cz anebo využijte kontaktní formulář.

Jsme otevřeni různým formám spolupráce.

© 2016 – 2019 U KOCOURA DOMA Všechna práva vyhrazena. Pokud čerpáte z našeho obsahu, nezapomeňte nás uvést jako zdroj. Spolupráci se nebráníme.

Stojíme si za svým.

Aby tento web za něco stál.

Píšeme o tom, co se nás týká. Jsme osobní. Jsme chovatelé, ale nejsme odborníci. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odbornou pomoc, ať již lékařskou či veterinární v případě, že půjde o zvíře.

Nejsme eshop. Pouze doporučujeme, doporučujeme produkty, které známe, máme rádi a sami používáme. Naše tipy jsou skutečně naše tipy. Představujeme to, co se nám fakt líbí, nejenom na oko.

Affiliate Disclaimer

Když něco doporučujeme, tak to doporučujeme z vlastní vůle, nikoli proto, že nám za to někdo zaplatil.

Náš web má pouze informativní charakter, nejsme a netváříme se jako odborníci. Nemůžeme nahradit odbornou lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky. Nedáváme odborná ani obchodní doporučení. Tím však nevylučujeme partnerskou spolupráci.

Vyloučení odpovědnosti

www.ukocouradoma.cz slouží primárně jako osobní blog.

Jde o informační webové stránky pro širokou veřejnost s obsahem přizpůsobeným především srozumitelnosti a čitelnosti. Texty jsou vytvářeny s ohledem na přesnost a faktickou správnost, přesto autor ani provozovatel webu nenese odpovědnost za případnou škodu v důsledku nepřesných informací. Nenese a nemůže nést zodpovědnost ani za případnou škodu, která vznikla v souvislosti s užíváním webu a obsažených informací.

Tento web má pouze informační charakter. Informace si nekladou za cíl a v žádném případě nenahrazují konzultaci u odborníka. V případě konkrétních zdravotních potíží vyhledejte odbornou lékařskou pomoc.

Tímto vylučujeme zodpovědnost i za trvalost obsahu tohoto webu. Veškeré informace mohou být kdykoliv pozměněny nebo zcela odstraněny. Neneseme zodpovědnost ani za případné výpadky webu.

Všechna autorská práva vyhrazena. Veškerý obsah je autorským dílem a jako takový je chráněný autorským zákonem.

Tyto webové stránky mohou obsahovat odkazy na jiné webové stránky. Za externí stránky rozhodně nepřebíráme odpovědnost, neodpovídáme za případné škody vzniklé s jejich obsahem či provozováním. Přístup na jiné webové stránky a využití jejich obsahu je na vlastní riziko internetového uživatele.

NĚCO PRO PANIČKY A PÁNÍČKY

Udělejte něco pro spokojenost svých mazlíčků, dopřejte jim spokojené paničky a páníčky. Inspirujte se u chlupáčů, radujte se ze života, relaxujte, nedejte šanci stresu.