Minimalismus v praxi. Užitečné tipy & triky

Minimalismus vzbuzuje zájem, oprávněně. V jednoduchosti je krása. Hromadění věcí je přitom v moderní době konzumu jednodušší než kdy dřív. A nejde jenom o hmotné předměty. Žijeme v době internetu a sociálních sítí, v záplavě dat, informací, fake news a reklamy. Jsme pod permanentním tlakem práce a stresu, emoce se na nás valí ze všech stran. Všude kolem nás je toho víc, než je příjemné. I psychika je zahlcená, zatěžují nás rozhodovací procesy, myšlenky, pocity, vztahy.

Co je to minimalismus – Jak minimalizovat? – Pravidlo 20/20 – Minimalizace odpadu – Redukce

Co je to minimalismus?

Přestože je historie minimalismu hlubší, právě ve 21. století se jako odezva na všudypřítomnou přesycenost stává jedním z nejvýraznějších trendů. Minimalismus je původně umělecký směr, v současnosti je vnímaný zejména jako životní styl, alternativa konzumu. Podstatou je jednoduchost a lehkost v životě, spojená s udržitelností, odpovědností a ohleduplností k životnímu prostředí.

Přínosy minimalismu

  • Minimalismus má mnoho podob, vždy však do života vnáší jednoduchost a lehkost. Ulehčí také peněžence, má ekonomické, ale i ekologické přínosy.
  • Lehkost minimalismu se projevuje v oblasti psychiky. Minimalisté si zbytečně nekomplikují život, jsou svobodnější. Soustředit se na to, co dává smysl, přináší pocity radosti.
  • S minimalismem dostává prostor osobní rozvoj. Vede k pozornosti na to podstatné, stanovení jasných životních priorit. Napomáhá odpoutat se od minulosti a žít tady a teď.
  • Do chaosu vnáší minimalismus řád, místo nepořádku s ním nastupuje pořádek. Jako minimalistický styl bydlení vytváří prostor a s ním i pocity svobody. V praxi tak přestanete stále něco hledat a snadněji doma uklidíte, mj. se zbavíte lapačů prachu.

Co a jak minimalizovat?

Minimalizovat můžeme mnohé, od náplně šatníku, skříní a zásuvek, přes sportovní náčiní nebo vybavení interiéru až po celkový majetek, klíčem je minimalismus života jako takového. Minimalismus nabádá k přehodnocení životních priorit. Navádí nás k tomu, abychom přišli na to, co opravdu potřebujeme. Život se ulehčí, když ze zbavíme toho, co nás jen zbytečně zatěžuje, počínaje rozbitým hrníčkem až po toxické myšlenky.

Petr Ludwig: Dopaminový minimalismus - Jak najít klid v 21. století? (záznam konf. Osobní růst 2020)

Video: Petr Ludwig: Dopaminový minimalismus

Minimalisté kolem sebe vědomě vytvářejí prázdný prostor, ovšem právě takový prostor je zdrojem tolik potřebné energie. Každý předmět kolem člověka by měl mít svůj význam. Pokud nemá, jen ubírá naši pozornost a bere nám energii. Na druhé straně bychom v duchu hesla minimalismu „méně je více“ neměli přehánět ani samotný minimalismus. Snaha o minimalistický život se snadno změní v posedlost. Jde přitom také o minimalistické pocity, vnitřní klid a spokojenost. Minimalismus není soutěž, nemá pevná pravidla. Každý si určuje vlastní a vždy se bude hodit nadhled.

Vše má svůj smysl

Všeho máme nadmíru, jen času je stále málo. Přitom ho plýtváme ho v nepodstatných záležitostech a řešíme nesmysly. Sami sebe obíráme o sílu tím, že kolem sebe máme chaos… Věci kolem nás utvářejí naše pocity. S touto myšlenkou pracuje minimalismus stejně jako starobylé učení o harmonii prostoru Feng Shui. Minimalismus v domácnosti tak spočívá především v promyšleném úklidu.

Úklid znamená odstranění všeho, co nás zatěžuje, co je nefunkční a nadbytečné. Dle Feng Shui hromadíme doma zbytečnosti, které nám ubírají vzduch. Aby energie mohla proudit, potřebuje prostor. S harampádím se zbavíme zátěže. Když opustíme to staré, může přijít to nové. Když budete mít méně věcí, ušetříte, budete si moct dovolit dražší a kvalitnější.

Minimalismus v bytě si zakládá na prázdných plochách a vzdušnosti, to nám umožňuje konečně se plně nadechnout a nabrat síly, vždyť kyslík je pro člověka základním zdrojem energie. Jde o funkčnost a význam věcí kolem sebe, klidně přitom mohou sloužit jako zdroj pozitivní energie. Feng Shui pracuje se skupinami předmětů, které posilují pozitivní energii. Takto pozitivně v domácnosti fungují i domácí mazlíčci (nejenom kočka a pes) nebo pokojové rostliny.

Pravidlo 20/20

Co potřebujeme a co ne? Někdy je těžké to rozlišit, ale můžeme si pomoci, třeba pravidlem 20/20. Říká, že když se něco dá pořídit do dvaceti minut za méně než dvacet dolarů, nemusíme to mít u sebe. To platí i pro to, co ukrývá náš dům nebo byt.

Další pravidlo říká, že nepotřebujeme to, co jsme nepotřebovali poslední rok (s výjimkou sezónních věcí). Užitečná je i základní otázka při úklidu dle Feng Shui, která se ptá: Opravdu se bez této věci neobejdu? Pomoc nabízí i Marie Kondo, japonská expertka na úklid, která má otázku: Opravdu mi tato věc dělá radost?

Minimalizace odpadu

Odpad je celosvětový problém, a tak někdy můžeme bojovat s odpovědností vůči životnímu prostředí. Zbavit se nepotřebných nebo nadbytečných věcí nemusí nutně znamenat to, že je vyhodíme. Pro někoho mohou být potřebné nebo dokonce nezbytné. Někdo jim může dát význam a najít v nich smysl. Můžeme je darovat nebo prodat, různých online bazarů je nespočet (sbazar, bazos, bazar.cz, aukro, nevyhazujto, vsezaodvoz, spechato.cz, batner.cz aj.), stejně jako Facebook Marketplace a facebookových skupin, které zpravidla fungují regionálně.

Minimalismus u mě doma, 10 minimalistických tipů do domácnosti

Video: Minimalismus doma (YouTube)

Redukce

Minimalismus ve všech sférách uplatňuje zásadu střídmosti. Jde i o virtuální svět, počítač, chytrý telefon a další technologická zařízení, nepotřebné soubory, záložky internetového prohlížeče, fotky… Na druhé straně jde i o zdánlivé pomocníky v domácnosti, drogerii, nejrůznější čističe, mycí a úklidové prostředky, v době koronaviru navíc vystoupila do popředí dezinfekce. Nejenže těchto prostředků máme většinou mnohem více, než je potřeba, také každý z těchto přípravků v sobě nese množství agresivní chemie, která domácnost pod zdánlivou rouškou čistoty a svěžesti jenom zatěžuje. Například takové osvěžovače vzduchu patří mezi tu nejtoxičtější chemii v domácnosti. Mají přitom i bezpečnou přírodní alternativu v podobě eko drogerie, domácnost bez chemie není ničím nereálným.

Redukce se vyplatí také v oblasti chovatelských potřeb. Vybavení pro domácí mazlíčky je zajisté potřeba, ale stále platí, že méně je více. Ať již jde o boudy, pelíšky, škrabadla pro kočky, hračky nebo třeba kočičí nábytek, vždy je lepší upřednostnit kvalitu nad kvantitou.

Zdravé bydlení

Kdo z nás by nechtěl bydlet ve zdravém prostředí? A kde skutečně bydlí? Dle odborníků je vzduch v interiérech horší než vzduch venku. V interiéru dýcháme vzduch plný škodlivin, přitom právě tam trávíme většinu času. Větrání je naprostý základ zdravého bydlení, a přece většina z nás větrá málo anebo špatně. Snažíme se vzduch vylepšit chemickými osvěžovači vzduchu, které obsahují často ty nejtoxičtější látky v domácnosti. Přitom máme k dispozici i přírodní vůně, esenciální oleje aromaterapie, které provoní a pročistí vzduch, navíc působí jako dezinfekce a nesou i terapeutické účinky, posilují, povzbuzují i zklidňují, pomáhají proti stresu.

Literatura

  • Sanderson, A.: Minimalismus do kapsy: Zbavte život zbytečností. Praha: Portál, 2019. ISBN: 978-80-262-1528-8
  • Haunerová, K.: Méně mít, více žít: Najděte si vlastní cestu k minimalismu. Praha: Grada, 2019. ISBN: 978-80-271-2562-3
  • Jak žít minimalisticky: Recyklace, upcyklace, vědomá skromnost. Permakultura, 2019. ISBN: 978-80-906852-2-2
  • Sasaki, F.: Sbohem, věci. Nový japonský minimalismus. Praha: Pragma, 2019. ISBN: 978-80-7617-200-5

Internetové zdroje

/1/ Ježková, H.: Vyhoďte zbytečné věci a žijte minimalisticky. Budete spokojenější. Nazeleno.cz [online]. Praha: Narrative Media, 3. října 2019 [cit. 2020-09-03]. Dostupné z: https://www.nazeleno.cz/bydleni/minimalismus-jako-zivotni-styl.aspx

/2/ Korčák, A.: Co je to minimalismus? Minimalisticky.cz [online]. Minimalisticky.cz, 13. ledna, 2018 [cit. 2020-09-03]. Dostupné z: https://minimalisticky.cz/co-je-to-minimalismus/

/3/ Pojar, P.: Co je minimalismus a co přináší tento umělecký a filosofický směr modernímu bydlení. Českéstavby.cz [online]. České Budějovice: Český internet, 18. srpna 2020 [cit. 2020-09-03]. Dostupné z: https://www.ceskestavby.cz/clanky/co-je-minimalismus-a-co-prinasi-tento-umelecky-a-filosoficky-smer-modernimu-bydleni-28433.html

/4/ Vacková, Z.: 10 rychlých kroků k dosažení skutečného minimalismu! Ženy.cz [online]. České Budějovice: Český internet, 18. srpna 2020 [cit. 2020-09-03]. Dostupné z: https://www.zeny.cz/lifestyle/10-rychlych-kroku-k-dosazeni-skutecneho-minimalismu-3693.html

/5/ Tipy, jak na minimalismus v domácnosti a kapsulový šatník. iZlato24.cz [online]. Praha: iZlato, 29. listopadu 2020 [cit. 2020-11-29]. Dostupné z: https://www.izlato24.cz/blog/tipy-jak-na-minimalismus-v-domacnosti-a-kapsulovy-satnik-n403.html

/6/ 10 tipů pro domácnost bez chemikálií. Nazeleno.cz [online]. Praha: Narrative Media, 13. červenec 2011 [cit. 2020-09-03]. Dostupné z:
https://www.nazeleno.cz/bydleni/domacnost/10-tipu-pro-domacnost-bez-chemikalii.aspx

/7/ Minimalismus na wikipedii. [online]. Wikipedia.org [cit. 2020-09-03]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Minimalismus

/8/ Svobodová, L.: Malé Sókratovské školy. Antika.avonet.cz [online]. Antika.avonet.cz, 22. listopadu 2014 [cit. 2020-09-03]. Dostupné z: http://antika.avonet.cz/article.php?ID=1905

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Minimalismus v praxi. Užitečné tipy & triky

Minimalismus vzbuzuje zájem, oprávněně. V jednoduchosti je krása. Hromadění věcí je přitom v moderní době konzumu jednodušší než kdy dřív. A nejde jenom o hmotné předměty. Jako odezva na všudypřítomnou přesycenost se minimalismus stává jedním z nejvýraznějších trendů 21. století.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

Olivové mýdlo

„Obyčejné“ mýdlo má své místo v každé domácnosti. Universální pomocník působí i proti virům

Přírodní olivové mýdlo hýčká pokožku, přitom ji dokonale čistí. Myje od nečistot, poradí si dokonce…

Les

Inspirováno přírodou: Energie a síla lesa. Jak si doma zařídit svěží vzduch?

Stres a únava na nás útočí ze všech stran. Vyvětrat, vyčistit vzduch a nabít ho novou energií je snadné. Pomůže aromaterapie a esenciální oleje. Inspirací nám může být síla lesa, les, který nabízí novou energii, povzbuzení, posílení i projasnění mysli.

5/5 - (7 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *