Levandule není (jen) pro kočky. Víte, kde všude v domácnosti se dá využít?

Bylinková vůně květů levandule patří k těm nejoblíbenějším vůbec, nejenom u lidí. Ve srovnání s pěti miliony čichových buněk je kočka s téměř dvě stě miliony rozeným expertem aromaterapie, a tak je na vůně a pachy obzvlášť citlivá. Stejně jako lidé i kočky mají rozličné preference. Zatímco některé vůně, bylinky a květy jednu kočku přivádějí do extáze, druhou můžou nechat chladnou. Přesto existují tzv. kočičí bylinky, které většinu koček přitahují.

Mezi kočičími bylinkami vyniká nádherná šanta kočičí s příjemnou vůní a pozoruhodnými fialovými květy. Podobný vzhled je typický i pro levanduli. Levandule je jednou z kočičích bylinek. V širokém spektru uplatnění se však žádná jiná bylinka nemůže rovnat, v kočičí domácnosti to platí dvojnásob. A nejenom té kočičí!

Levandule pro potěšení

Stříbřité listy a drobné květy romanticky fialové barvy potěší na první pohled. Jen chvilku na to se dostaví i zklidňující bylinná až sladce květinová vůně. Přináší uvolnění, úlevu od stresu, nervozity, úzkostí i nejrůznějších bolestí, nese hojivé účinky.

Jemná krása levandule najde své místo v každé zahrádce, pěstovat se dá i v truhlíku. Čarovný fialový odstín ladí s tradičními obydlími i moderním bydlením. A vděčné budou i kočky. Pokud by kočky byly z levandule tak unesené, že se v ní na zahrádce budou válet, doplňte levanduli nízkou popínavou růží, která se s levandulí skvěle snoubí i esteticky.

Levandule pro zdraví

Zklidňující, relaxační a hojivé účinky levandule se uplatňují v parfemářství a kosmetice, stejně jako v lidovém léčitelství. Bylinka pak může nabývat podoby levandulového čaje proti nachlazení, proti bolesti hlavy nebo závratím. Tradičně slouží pro dobrou náladu a dobrý spánek, především jako oblíbený levandulový polštářek.

Existuje i levandulová mast či levandulový olej pro vnější využití. Vnitřně se užívá i jako bylinná tinktura nebo koření, třeba ve směsi jako provensálské koření, také jako levandulový med, levandulový cukr nebo levandulová limonáda.

Levandule je také základem přírodní vonné svíčky V říši snů české značky Rozvoněno, ta vznikla právě inspirována kouzelnou fialovou bylinkou.

Rozvoněno Přírodní svíčka V říši snů

Levandule jako dezinfekce

Jako ryzí esence bylinky, koncentrovaná vůně se všemi prospěšnými účinky samotné bylinky v domácnosti poslouží zejména levandulová silice, levandulový esenciální olej. Nachází využití i jako přírodní dezinfekce. Je to jediný esenciální olej, který se může využít neředěný přímo na pokožku.

Působí jako lokální antiseptikum a analgetikum, hojivá dezinfekce, která je vhodná i pro děti nebo domácí mazlíčky jako je kočka nebo pes. Žádná jiná silice se přímo na pokožku zvířat nehodí, většina z nich působí toxicky, zvláště pro kočky.

Dezinfekční, antibakteriální a protiplísňové vlastnosti levandule se uplatní i při šetrném úklidu. Levandulová silice se dá kombinovat s octem, jedlou sodou a dalšími pomocníky pro úklid bez chemie. Dá se přidat i do běžně užívaných čističů a úklidových prostředků, aby zvýšila jejich čistící účinky a obohatila je o antibakteriální působení. Na rozdíl od agresivní chemie není nebezpečná pro zvířata.

reklama

Levandule jako osvěžovač vzduchu

Levandule poslouží také jako odpuzovač obtížného hmyzu (tradiční levandulové sáčky ve skříních) nebo jako přírodní osvěžovač vzduchu. Vzduch umí pročistit a provonět současně, i jako vůně si navíc ponechává své účinky a terapeutické působení.

Pro vytvoření příjemné bylinkové atmosféry, ovzduší plného klidu a relaxace stačí i esenciální olej levandule. K osvěžení vzduchu ho můžete nakapat do aromalampy, nebo využít praktický vonný difuzér. Ten vytváří studenou vodní mlhu, se kterou se do ovzduší dostávají molekuly vonných esencí.

reklama

Kočka jako inspirace

Kočka v domácnosti funguje jako antistresový pomocník a domácí lékař. Její přítomnost zklidňuje, její předení prokazatelně léčí. Kočka je svobodomyslná a nezávislá osobnost, která nás učí umění spokojenosti. Prospěšné jsou i bylinky, které kočka intuitivně vyhledává, vedle levandule je to také šanta kočičí, kozlík lékařský, meduňka, máta aj.

Literatura

  • Garnier, S.: Chovejte se jako kočka. Praha: Jota, 2018.
  • Říhová, Marie: Chov koček. Praha: Grada, 2007.
  • Hüsemann, Lena: Kočka: chov, bydlení, hry. Praha: Grada, 2010.
  • Verhoef – Verhallen, Ester: Kočky – Velký atlas plemen. Praha: Rebo Production, 2015.

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Levandule není (jen) pro kočky. Víte, kde všude v domácnosti se dá využít?

Bylinková vůně květů levandule patří k těm nejoblíbenějším vůbec, nejenom u lidí. Je to i kočičí bylinka s širokým využitím v kočičí domácnosti. Víte, kde všude se dá levandule využít?

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

Olivové mýdlo

„Obyčejné“ mýdlo má své místo v každé domácnosti. Universální pomocník působí i proti virům

Přírodní olivové mýdlo hýčká pokožku, přitom ji dokonale čistí. Myje od nečistot, poradí si dokonce…

Les

Inspirováno přírodou: Energie a síla lesa. Jak si doma zařídit svěží vzduch?

Stres a únava na nás útočí ze všech stran. Vyvětrat, vyčistit vzduch a nabít ho novou energií je snadné. Pomůže aromaterapie a esenciální oleje. Inspirací nám může být síla lesa, les, který nabízí novou energii, povzbuzení, posílení i projasnění mysli.

DŮM & ZAHRADA | ZVÍŘATA | KOŤATA | KOČIČÍ PŘÍBĚHY

5/5 - (14 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *