Přírodní olivové mýdlo hýčká pokožku, přitom ji dokonale čistí. Myje od nečistot, poradí si dokonce i s nebezpečnými viry. Skvěle se hodí pro osobní hygienu, mytí rukou, těla i vlasů, stejně jako pro šetrný úklid a praní.
Proč hledat složitá řešení, když máme na dosah staré osvědčené prostředky? Mýdlo vyzdvihují i moderní vědci v boji s viry, tradiční mytí rukou je dokonce považováno za jeden z nejefektivnějších postupů v boji s novým koronavirem.
Úvodní foto: Unsplash.com
Krása v jednoduchosti – Jemné mytí – Mýdlo proti virům – Přírodní mýdlo
Krása v jednoduchosti
Již v dobách antiky byl olivový olej považovaný za vzácný dar přírody. Staří Řekové ho uctívali jako elixír zdraví a božskou kulinářskou ingredienci, ale i za klíčovou surovinu v kosmetice. Olivový olej hrál také významnou roli v přírodní medicíně, buď přímo, anebo v podobě olivového mýdla, protože „čistota je půl zdraví.“
Poctivé olivové mýdlo je mistrovským dílem každé mýdlárny a mýdlaře. V různých koutech světa se vyrábí osvědčenými metodami již celá staletí, stále je přitom považované za něco speciálního. Jeho klíčovou ingrediencí je olivový olej, nic víc. Každá další ingredience je potenciálním problémem pro ochranný film pokožky.
Jemné, ale účinné mytí
Největší hodnota olivového mýdla je v jeho jemnosti. Olivový olej proniká do pokožky, kde o ni pečuje. Zanechává ji hedvábně hladkou a zabraňuje jejímu vysoušení. Přírodní mýdlo z olivového oleje má i hojivé působení. Jemně, ale efektivně omyje a očistí pokožku od nečistot anorganického i organického původu.
Olivové mýdlo se hodí i pro citlivou a poškozenou pokožku. Je hypoalergenní. Snese ho i dětská pokožka nebo pokožka postižená ekzémy a dalšími kožními problémy. Je vhodné pro všechny typy pokožky, pro mytí rukou i celého těla, ale i na vlasy. Jde o univerzální mýdlo, které poslouží také k mytí domácích mazlíčků, zejména pro kočky a pro psy. Uplatňuje se i při šetrném úklidu a praní prádla.
Jemnost a šetrnost mýdla z olivového oleje provází i nevýhodná vlastnost – nízká odolnost. Mýdlo má tendenci slizovatět, špatné vysychání je jeho nevýhodou. Jde také o mycí návyky, protože mýdlo téměř nepění.
reklama
Mýdlo proti virům
Prvotní šok máme za sebou. Koronavirus nás donutil nahlížet na svět jinak, do hledáčku se dostaly i miniaturní organismy, které mohou napáchat velké škody. Zatímco se ty největší mozky světa snaží najít lék nebo účinnou vakcínu, stále je tu pro každého i obyčejné mýdlo, největší zabiják virů. Mytí rukou mýdlem dokonce překoná i dezinfekci rukou. Jak mýdlo funguje proti virům osvětlil mj. profesor australské University of South Wales v Sydney Pall Thordarson, nejdříve na svém Twitteru, posléze pro server Vox nebo Guardian.
Částice viru se doslova přilepují na kůži pouhým dotykem. Viry na mikroskopické úrovni skutečně připomínají lepidlo. Mýdlo obsahuje tukům podobné látky, které jsou strukturou podobné lipidům viru. Molekuly mýdla dokážou narušit lipidy viru. A co víc, narušují i síly, které drží jednotlivé části viru pohromadě. Stačí mýdlo a virus se rozpadne jako domeček z karet.
Mýdlo obaluje celý virus a postará se o jeho likvidaci. V prevenci proti koronaviru se tak řadí na jednoho z nejužitečnějších pomocníků, mytí rukou je základ celé hygieny, ovšem musí být důkladné. Mýdlo se při mytí rukou musí dostat do všech záhybů na kůži, tam všude může koronavirus i další nečistoty ulpět. Mýdlo samo o sobě hygienu nezajistí, to namydlení rukou, samotné mytí je důležité. Řádné mytí rukou by mělo trvat alespoň dvacet sekund.
Přírodní mýdlo – návrat ke kořenům
V moderním světě se pojmem přírodní označuje mnohé. Čím více ingrediencí, tím méně jistoty. Dokonce i pod pojmem mýdlo se dá najít leccos. V původním významu je mýdlo výsledkem reakce mastných kyselin z tuků a silné zásady, nejčastěji jde o hydrooxid sodný nebo draselný. Mýdlo je ze své podstaty zásadité, pH je vždy vyšší než 8. Právě zásadité ph stojí za mycími a čistícími účinky.
Chemicky je tedy mýdlo sodnou nebo draselnou solí mastných kyselin. Pokud mastné kyseliny pocházejí z olivového oleje, ve složení INCI najdeme sodium olivate, sodná sůl olivového oleje. To je čisté olivové nebo také jádrové mýdlo. Přirozeně mýdlo obsahuje vodu, která se používá při výrobě, a glycerin, který vzniká při zmýdelnění tuků. Do přírodního mýdla naopak nepatří například Sodium Laureth Sulfate a Sodium Lauryl Sulfate, syntetické tenzidy, průmyslově vyráběné mycí látky s vysokou dráždivostí a potenciální toxicitou, nebo pěnivé přísady Pentasodium Pentetate, Tetrasodium Etidronat aj.
Olivové mýdlo je doma v zemích středomoří a na Blízkém východě, tam, kde se pěstují olivy a lisuje olivový olej. Dodnes se tradičními metodami vyrábí v syrském městě Aleppo. Aleppské mýdlo se připravuje v kombinaci olivového oleje s olejem vavřínovým již 4 tisíce let. Tradiční metodou se jemné aleppské mýdlo připravuje i v současnosti pro českou značku Tierra Verde. Přírodní mýdlo s 5 % vavřínového oleje, který má dezinfekční, antiseptické a hojivé účinky je vhodné na ruce, obličej, intimní partie i vlasy.
Ryzí olivové či jádrové mýdlo se tradičně vyrábí i ve španělském regionu Castile. Jde o tzv. kastilské mýdlo. Ještě známější než alepské nebo kastilské mýdlo je však marseilské mýdlo. Také marseilské mýdlo je čistě olivové mýdlo, příp. jádrové mýdlo kombinující olivový a další rostlinné oleje, zpravidla palmový a kokosový olej. Při výrobě marseilského mýdla se tradičně používá slaná voda Středozemního moře. Jde o univerzální mýdlo, které slouží k mytí rukou i celého těla, při úklidu domácnosti a také praní prádla, tím je vyhlášené.
reklama
Literatura
- Frej, D., Kuchař, J., Kozumplík, M.: Svět přírodních antivirotik: Prevence a terapie pomocí domácích prostředků. Praha: Eminent, 2020. ISBN: 978-80-7281-557-9
- Armbruster, U., Bergmann, H.: Léčivé byliny v květináči a na zahradě: Jak je pěstovat a sklízet. Praha: grada, 2020. ISBN: 978-80-271-1005-6
- Zrubecká, A.: Aromaterapie podle ročních období. Praha: CPress, 2018. ISBN 978-80-264-2085-9
- Germann, G., Germann, P.: Rostliny pro aromaterapii. 90 vonných rostlin, jejich znaky a způsob využití. Praha: Grada, 2013. ISBN: 978-80-247-4672-2
Internetové zdroje
/1/ Resnick, B.: How soap absolutely annihilates the coronavirus. Vox.com [online]. Vox.com, 27, březen 2020 [cit. 2020-05-24]. Dostupné z: https://www.vox.com/science-and-health/2020/3/11/21173187/coronavirus-covid-19-hand-washing-sanitizer-compared-soap-is-dope
/2/ Thordarson, P.: The science of soap – here’s how it kills the coronavirus. TheGuardian.com [online]. The Guardian, 12. březen 2020 [cit. 2020-05-24]. Dostupné z: https://www.theguardian.com/commentisfree/2020/mar/12/science-soap-kills-coronavirus-alcohol-based-disinfectants
/3/ 10 tipů pro domácnost bez chemikálií. Nazeleno.cz [online]. Praha: Narrative Media, 13. červenec 2011 [cit. 2020-05-24]. Dostupné z:
https://www.nazeleno.cz/bydleni/domacnost/10-tipu-pro-domacnost-bez-chemikalii.aspx
…a vlastní poznatky a zkušenosti
„Obyčejné“ mýdlo má své místo v každé domácnosti. Univerzální pomocník působí i proti virům
Přírodní olivové mýdlo hýčká pokožku, přitom ji dokonale čistí. Působí proti virům. Hodí se pro osobní hygienu, mytí rukou, těla i vlasů, stejně jako pro šetrný úklid a praní. Klasické mýdlo a mytí mytí rukou je dokonce považováno za jeden z nejefektivnějších postupů v boji s novým koronavirem…
Redakce U KOCOURA DOMA
Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…