Jde to i jinak a lépe! Vědomý úklid podle Feng Shui

Východní učení o harmonizaci prostoru Feng Shui stále hlouběji proniká i do moderního světa. Není divu. Dává totiž praktické návody na to, jak se zbavit nepořádku kolem sebe, a tím i nepořádku v sobě. Takové návody se hodí každému!

Existuje jen jeden svět, náš vnitřní svět je propojený se světem vnějším. Není jedno, kde trávíme svůj čas, jak vypadá naše okolí. Už jen ten obyčejný vzduch – je sice nedílnou součástí vnějšího prostředí, ale každým okamžikem, s každým nádechem se stává součástí nás samých.

Feng Shui vyzdvihuje očistu prostoru a vzduchu kolem sebe. Díky tomu můžeme lépe dýchat, cítíme se lehčí a s dávkou tolik potřebného kyslíku máme i více chuti do života.

Feng Shui povzbuzuje životní energii tak, abychom všechny výzvy moderního světa překonali s větší lehkostí. I proto si toto starobylé umění nachází v současné době tolik příznivců.

Aby životní energie mohla proudit…

Žijeme v každodenním shonu, nemáme čas zastavit se a rozhlédnout se kolem. Obklopujeme se stresujícími, rušivými a naprosto zbytečnými předměty. Aniž bychom si to uvědomovali, stavíme si do cesty překážky bránící proudění životní energie. Sami sebe vězníme v přeplněných a zatuchlých prostorech, kde se nám nedostává čistého vzduchu. Stagnujeme. Na místech kolem nás se hromadí prach. A my stojíme na místě stejně jako ten prach s pocitem, že se s tím nedá nic dělat. Řešení přitom nabízí i velmi jednoduché metody Feng Shui.

Základem Feng Shui (také Feng Šuej) je očista prostoru a vědomý úklid, nic složitého.

S Feng Shui může být úklid skutečně příjemný. Ještě příjemnější pak bude žít v prostoru naplněném svěží energií, která volně proudí a umožňuje nám naplno využít svůj potenciál.

Návod na úklid podle Feng Shui se dá shrnout do 3 kroků. Prvním krokem je zbavit se harampádí, pak můžete dát prostor větru a vodě, tedy vše řádně vyvětrat a omýt. A nakonec přichází na řadu energetická očista prostoru.

1

Zbavte se harampádí

Úklid podle Feng Shui se od toho klasického liší v jedné zásadní věci – ke všem těm klasickým úklidovým úkonům přidává jeden podstatný – přemýšlení. Jde tedy o vědomý úklid. Pokud chcete oživit energii svého obydlí, měli byste přemýšlet o tom, co vás omezuje. Měli byste se soustředit na to, abyste odlišili užitečné věci od nepotřebného harampádí, kterého byste se měli prostě zbavit.

Každý doma hromadíme mnoho zbytečností, které jenom překážejí. Ubírají místo k dýchání. Energie musí proudit. Aby mohla proudit, potřebuje prostor. Zbavíte-li se zbytečností kolem sebe, zbavíte se nadbytečné zátěže, která jen brání vašemu rozvoji.

Úkolem je přijít na to, co vše je zbytečné. Měli byste vyhodit, darovat nebo prodat vše, co nepotřebujete. Rozloučíte-li se s nepotřebnými, starými, nefunkčními předměty, dáte sbohem nepořádku a otevřete dveře pro něco nové. Odstraníte-li překážky kolem sebe, můžete se s nimi rozloučit i s pocity otupělosti a únavy, které mnohdy mají zdroj právě tady. Vzdáte-li se nepotřebných věcí, které vás doposud obklopovaly, dostaví se pocit svobody. Přijdou nové možnosti.

Jak na to? Jak se zbavit harampádí?

Čeho se zbavit? Odpověď musíte najít sami v sobě.

 • Feng Shui pomáhá základní otázkou: Opravdu tuto věc potřebuji?
 • Pomoci může i pravidlo: Co jsem nepotřeboval rok, to už potřebovat nebudu.
 • Rozlišit mezi zbytečnostmi a potřebnými věcmi může pomoci i otázka Marie Kondo z její světově proslulé úklidové metody nazvané ConMari. Ta zní: Opravdu mi tato věc dělá radost?

Každá věc by měla mít své místo. Účelem žádné věci v domácnosti by nemělo být chytání prachu. Měli byste kolem sebe mít přitom jen to, co vám přináší pozitivní energii, vyhodit vše, co ve vás probouzí pocity negativní pocity jako je smutek, úzkost či stres. Nepříjemné pocity zpravidla vzbuzuje starý zašlý nábytek, těžké závěsy, temné obrazy, depresivní dekorativní předměty apod.

Přemýšlíte-li o harampádí, přemýšlejte i o nábytku jako takovém. Rozhodně ho alespoň přeskládejte tak, aby nekřížil cestu po bytě. Neměl by zatěžovat malé prostory, ubírat místo v úzkých chodbách ani clonit střed místnosti. Střed místnosti by měl být kvůli proudění energie dle čínských mistrů vždy volný.

Video: Přednáška Ing arch. Mileny Moudré. Feng Shui – zbavte se nepořádku nejen v bytě, ale i v životě

2

Dejte prostor větru a vodě

Feng Shui vzniklo pozorováním přírodních zákonitostí. Je postaveno na klíčových prvcích přírody, ty také daly učení název. Feng znamená vítr, Shui se překládá jako voda. Zatímco vítr energii rozptyluje, voda ji slučuje. Jako element symbolizuje rozmanitost nebo změnu.

Vítr i voda by měly být ve vzájemné rovnováze, podobně jako princip jin – jang, princip dvou protichůdných elementů, ženské a mužské energie, které pouze společně vytvářejí životní energii, ve Feng Shui nazývanou čchi.

Čchi je energie kolem nás, znamená čisté ovzduší bez prachu a škodlivin. Při úklidu podle Feng Shui tak bude hrát hlavní roli větrání, ostatně to je stěžejní i při úklidu klasickém, stejně jako voda, která jako symbol změny prostřednictvím úklidu otevírá prostor něčemu novému. Omývá od nečistot všechny předměty. Vlhký hadřík zbavuje prachu. Prach je přitom ve Feng Shui jedním z nejvýraznějších ničitelů pozitivní energie.

Energie, vzduch v interiéru má být čistý, bez prachu a škodlivin. Přitom si ho mnohdy sami nevědomky zamořujeme chemickými čističi a úklidovými prostředky. Feng Shui si vystačí především s vodou. Stačí k ní přidat ocet, jedlou sodu, citron jako základní pomocníky pro úklid bez chemie. Využít můžete i čistě přírodní esenciální oleje a úklid, resp. voňavý úklid bez chemie bude dokonalý. Vonné esence využívá i ekologická drogerie.

Jak na to? Jak uklízet?

 • Pokud jde o očistu, začněte s koupelnou, protože to je místnost očisty.
 • Neméně důležité jsou však i další pokoje – kuchyň jako centrum zdraví, ložnice jako místo pro kvalitní spánek, ale i partnerský život, obývací pokoj jako místo setkávání všech členů rodiny, místo komunikace.
 • Nezapomínejte ani na sklep a podlahu, i tam by mělo být čisto.
 • Místem, kde se zpravidla hromadí každodenní harampádí je vchod do domu či do bytu. Přitom právě tam by mělo být maximum prostoru, aby dovnitř mohla proudit energie. Je to brána do života a do srdce. Ve Feng Shui je právě vchodu přikládána velká pozornost. Feng Shui vchod označuje jako Ming Tang a definuje celou sadu zásad, kterou je třeba dodržovat. Jednou z nich je, že zrcadlo, jakkoli je v hlavní chodbě žádoucí, by nemělo viset naproti hlavním dveřím.

Zrcadla jsou ve Feng Shui vůbec jedním z klíčových prvků pro projasnění o pročištění prostoru, musejí však být dokonale čistá. To platí i pro okna, která musí být absolutně průhledná, aby propouštěla dovnitř vše dobré. Špinavá okna nám kazí výhled, snižují schopnost nadhledu a orientace v okolním světě.

Velký důraz se klade také na rámy oken a dveří. Doporučuje se je omývat roztokem vody a octa v rámci kyselé očisty prostoru. Kyselost rozproudí stagnující energii.

3

Očistěte energii kolem sebe

Úklid dle Feng Shui nemá jen úroveň fyzickou, ale i energetickou. Energetická očista přijde vhod všude tam, kde se člověk necítí dobře. Energie daného místa odráží minulé obyvatele a události, zrcadlí konflikty a může způsobovat řadu potíží se zdravím, ale i vztahy či kariérou. Pročištění energie přitom nemusí být nic složitého.

Feng Shui využívá pro očistu element kovu, který sám o sobě posiluje pořádek a řád. Kov odstraňuje chaos, proto se úklid jako takový řadí k elementu kovu. Pro energetickou očistu pak skvěle poslouží nejrůznější kovové zvonky, zvonící mísy či zvonkohry. Hluboké léčivé působení nesou i zvukové vibrace léčivých nástrojů jako je např. kalimba (mbira).

Video: Muzikoterapie – léčivá hudba

Očistný dým

Očistné účinky nesou i další elementy, zejména element ohně. Oheň posiluje všechny aktivity, tedy i úklid a očistu. V nejjednodušší formě je prospěšný prostřednictvím plamene svíčky. Ještě silnější působení nabízí v kombinaci s elementem dřeva a léčivými bylinami prostřednictvím vykuřování.

Vykuřování je vůbec jednou z nejlepších metod jako očistit prostor kolem sebe. Očistný dým se dostane všude. Pomáhá zbavit obydlí negativní energie, ale současně také odstraňuje nežádoucí mikroorganismy, bakterie, viry, plísně, dokonce vyhání i obtížný hmyz.

Jak na to? Jak vykuřovat?

Návod na vykuřování přinášíme tady. V nejjednodušší formě stačí miska, písek, žhavý uhlík a vykuřovadlo v podobě bylinky, dřeva, pryskyřice či vykuřovací směsi.

Existuje celá řada vykuřovadel a vykuřovacích směsí. Pro očistné účely se nejlépe hodí šalvěj bílá, bazalka posvátná nebo mastix.

 • Šalvěj bílá je považována také za nejposvátnější bylinku vůbec. Její osvěžující kořenitá vůně očišťuje prostor od negativní energie, ale nese i dezinfekční účinky.
 • Tulasi – bazalka posvátná má zemitou, lehce dřevitou vůni s vynikajícími ochrannými účinky. Pomáhá proti všemu negativnímu, i elektrosmogu od moderních elektrospotřebičů. Je to bylinka proti stresu, která přijde vhod i při dýchacích potížích, protože čistí vzduch.
 • Mastix (masticha) má schopnost čistit prostor a zklidňovat psychiku. Nabízí také relaxační působení, hodí se i pro meditaci. Pomáhá rozvíjet kreativitu a slyšet svůj vnitřní hlas.

Šalvěj bílá - směs pro vykuřováníTulasi - směs pro vykuřováníMasticha - směs pro vykuřování

Každá hvězdička je dobrá! Ušlo to.Bylo to fajn, ale...Článek se líbil.Super článek.Super článek, chválím. 1x, ø5,00
Loading…

Zdroje: vlastní poznatky a zkušenosti, literatura, internetové zdroje, více…

Internetové zdroje a další informace: 

ZDROJE a další informace:

Obrázky:

Zdroj ilustračních obrázků: Pixabay.com

Upozornění: žádné informace na tomto webu nemají odborný charakter…

Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v herbářích a další literatuře, v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů, a nejenom jich. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče.

Náš web má pouze informativní charakter. Nemůžeme nahradit lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel.

Nejsme a nechceme se tvářit jako odborníci. Jsme jenom nadšení chovatelé, milovníci přírody a bylinek, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními. 

Jsme pisálci, fotografové a designéři života. Chceme se podělit o své poznatky, zkušenosti a zážitky ze života s chlupáči. Chceme sdílet svoji radost. Více o nás…

Přinášíme tipy na zdravé bydlení, inspiraci pro dům i zahradu, pro domov bez chemie. Připravujeme praktické návody aromaterapie, užitečné informace o šetrném úklidu, očistě prostoru nebo články o pěstování a využití nejrůznějších bylinek. To proto, aby doma bylo jako doma.

#zdravebydleni #kouzlaaromaterapie #aromaterapie #bylinkovani #bylinky #jaro

Naší smečce vládne černý kocour. Máme i kočičku a nechybí nám ani pes.

 • Černý kocour se svým sametově něžným kožíškem přímo vybízí k pohlazení. Jen si ho pohlaďte! Jen se podívejte do jeho magických očí a nechte všechny starosti zmizet.
 • Máme i kočičku. Je to potvora, ale hlavně je to radost!
 • Největší mazel sice vypadá jako pes baskervillský, ale jenom vypadá, opravdu. Náš pes, tedy fenka je doslova ten největší mazel.:-)

Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, vrnivou spokojenost a harmonii. Náš web U KOCOURA DOMA má být útočištěm pro všechny milovníky zvířat a přírody. Jsme tady pro všechny vyznavače šťastného domova, věčné hledače krásy, i pro ty, kterým voní bylinky nebo jim přirostla k srdci zahradaVíce o nás…

Buďte s námi v kontaktu na sítích:  Facebook instagram pinterest youtube 

Kontaktujte nás na emailu ukocouradoma/zavináč/seznam.cz anebo využijte kontaktní formulář.

Jsme otevřeni různým formám spolupráce.

© 2016 – 2019 U KOCOURA DOMA Všechna práva vyhrazena.

reklama

Stojíme si za svým.

Aby tento web za něco stál.

Píšeme o tom, co se nás týká. Jsme osobní. Jsme chovatelé, ale nejsme odborníci. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odbornou pomoc, ať již lékařskou či veterinární v případě, že půjde o zvíře.

Nejsme eshop. Pouze doporučujeme, doporučujeme produkty, které známe, máme rádi a sami používáme. Naše tipy jsou skutečně naše tipy. Představujeme to, co se nám fakt líbí, nejenom na oko.

Affiliate Disclaimer

Když něco doporučujeme, tak to doporučujeme z vlastní vůle, nikoli proto, že nám za to někdo zaplatil.

Náš web má pouze informativní charakter, nejsme a netváříme se jako odborníci. Nemůžeme nahradit odbornou lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky. Nedáváme odborná ani obchodní doporučení. Tím však nevylučujeme partnerskou spolupráci.

Vyloučení odpovědnosti

www.ukocouradoma.cz slouží primárně jako osobní blog.

Jde o informační webové stránky pro širokou veřejnost s obsahem přizpůsobeným především srozumitelnosti a čitelnosti. Texty jsou vytvářeny s ohledem na přesnost a faktickou správnost, přesto autor ani provozovatel webu nenese odpovědnost za případnou škodu v důsledku nepřesných informací. Nenese a nemůže nést zodpovědnost ani za případnou škodu, která vznikla v souvislosti s užíváním webu a obsažených informací.

Tento web má pouze informační charakter. Informace si nekladou za cíl a v žádném případě nenahrazují konzultaci u odborníka. V případě konkrétních zdravotních potíží vyhledejte odbornou lékařskou pomoc.

Tímto vylučujeme zodpovědnost i za trvalost obsahu tohoto webu. Veškeré informace mohou být kdykoliv pozměněny nebo zcela odstraněny. Neneseme zodpovědnost ani za případné výpadky webu.

Všechna autorská práva vyhrazena. Veškerý obsah je autorským dílem a jako takový je chráněný autorským zákonem.

Tyto webové stránky mohou obsahovat odkazy na jiné webové stránky. Za externí stránky rozhodně nepřebíráme odpovědnost, neodpovídáme za případné škody vzniklé s jejich obsahem či provozováním. Přístup na jiné webové stránky a využití jejich obsahu je na vlastní riziko internetového uživatele.

NĚCO PRO PANIČKY A PÁNÍČKY

Udělejte něco pro spokojenost svých mazlíčků, dopřejte jim spokojené paničky a páníčky. Inspirujte se u chlupáčů, radujte se ze života, relaxujte, nedejte šanci stresu.