Zdravý domov: 5 tipů jak zlepšit ovzduší v interiéru

Znečištěné ovzduší? Ano, vzduch ve městech není právě nejčistší. Vzduch uvnitř budov je však až několikrát horší než vzduch venku. V bytech i kancelářích zaznamenáme nejenom nedostatek tolik potřebného kyslíku, ale celý koktejl nebezpečných látek, který je také příčinou mnoha zdravotních potíží.

Syndrom nemocných budov. To je fenomén moderní společnosti, který se bohužel negativně odráží také na našem zdraví. Trpí přitom nejenom alergici. Co s tím?

Úvodní foto: Pixabay.com

Syndrom nemocných budov

Únava, ztráta koncentrace, nižší výkonnost, psychické potíže, ale také špatný spánek, poruchy spánku, bolesti hlavy, suché oči či naopak slzení, svědění očí, kýchání, rýma a jiná respirační onemocnění… to vše jsou problémy, které se pojí se vzduchem, který dýcháme uvnitř budov. Nesou hromadné označení syndrom nemocných budov.

K těm největším problémům patří i stále častější alergie, které čím dál více zaznamenáváme zejména u dětí. V každé domácnosti přitom běžně najdeme hned několik různých alergenů. K nejběžnějším alergenům patří prach a prachoví roztoči, plíseň nebo pyl. Vzduch, který dýcháme, však znečišťují také škodlivé mikroorganismy, především bakterie nebo viry. Mnoho nečistot se do ovzduší dostává bez toho, abychom to měli pod kontrolou. Ale existuje také mnoho toxických látek, kterými vzduch kolem sebe zamořujeme sami…

 

1. Přestaňte škodit sami sobě

Žádné větrání ani čistička vzduchu nepomůže v případě, že se v interiéru intenzivně kouří. Škodliviny z cigaretového kouře se neusazují jenom přímo v plicích kuřáka, ale také v celém interiéru, zvláště v bytovém textilu a čalounění.

Nejde však jen o kouření, lidé sami dobrovolně zamořují ovzduší kolem sebe škodlivinami, aniž by si to uvědomovali. Na kvalitu vzduchu v domácnosti má výrazný vliv životní styl jejich obyvatel. Ve vzduchu se totiž odráží to, co doma děláme. Aktivity obyvatelů domácnosti jsou jedním z hlavních zdrojů znečištění ovzduší v interiéru.

Jak sami sobě zamořujeme vzduch?

Například kutilství a hobby aktivity, které se neobejdou bez toxických lepidel, barev a nátěrových hmot rozhodně nepatří do bytu. Kvůli možnému uvolňování chemických látek by se měly provádět vždy v oddělených, dobře větraných prostorech. 

Zdrojem znečištění může být vytápění s nedostatečným odvodem odpadů spalování, ať již při vytápění plynovém či vytápění krbem, kdy se do vzduchu mohou dostávat i částice popela. Vzduch může znečišťovat i tak běžná činnost jako je vaření, zvláště vaří-li se na plynu. Pokud se vaří na plynu, je třeba zajistit dostatečné odvětrávání produktů spalování plynu, odvětrávání je však nutné i kvůli vlhkosti z vaření. Vlhkost, která je živnou půdou pro plísně a roztoče, zvyšují všichni obyvatelé domácnosti dýcháním a pocením. To platí i pro domácí mazlíčky.

Domácí mazlíčci domácnost zanášejí svými chlupy nebo částečkami odumřelé kůže. Ty jako svou stravu s nadšením využívají roztoči. V domácnosti s chlupáči je tak úklid důležitější více než kde jinde, na druhé straně může být právě úklid s pomocí agresivní chemie velkou zátěží pro zdraví dvounohých i čtyřnohých obyvatelů agresivní čistící chemie. Úklid lze přitom provádět i ekologicky, šetrně a neméně účinně. Jak na to? Vyhněte se agresivní chemii…

2. Vyhněte se agresivní chemii

Jedním z největších zdrojů toxických látek v ovzduší domácnosti jsou dle výzkumů paradoxně chemické osvěžovače vzduchu. Uvolňují do vzduchu zdánlivě vůni, ale s ní i celé spektrum těkavých látek, které dráždí sliznice dýchacích cest a očí. Na znečištění vzduchu v domácnosti se velkým dílem podílí právě agresivní chemické látky, které pocházejí z čisticích prostředků, dezinfekce nebo pesticidů využívaných na hubení domácích škůdců. Svoji roli hraje i kosmetika a chemické přípravky osobní péče, například tělové spreje.

O tom, že osobní hygienu lze provádět i bez použití chemie není pochyb, nabídka nezávadné přírodní kosmetiky je široká. Také úklid bez chemie není nic složitého. Agresivní chemii nahrazuje přírodními čističi jako je ocet, jedlá soda, sůl nebo vonné esenciální oleje. Ty nesou také desinfekční účinky, působí proti virům, bakteriím, plísním i dalším patogenům.

Chemii při úklidu lze minimalizovat prostřednictvím vhodných mechanických pomůcek. Vyplatí se také přizpůsobit domácnost pro snadný úklid. Jak? Využijte principy minimalismu a vyhlaste válku prachu!

3. Vyhlaste válku prachu

V domácnosti najdeme mnoho předmětů, které nemají větší účel než ten, že slouží k usazování prachu. Minimalismus je cestou k lepšímu a čistějšímu prostředí kolem sebe. S předměty se zbavíte i nosičů alergenů a ještě se budete cítit lépe. Předmětům, které potřebujete, můžete zajistit vhodné skladovací prostory. Velké omyvatelné plochy jsou základem pro snadný úklid.

Největším nepřítelem úklidu je prach. Ten se spolu s prachovými roztoči usazuje převážně v bytových textiliích, závěsech, kobercích, čalounění a matracích. Vyplatí se proto kvalitní matrace, hypoalergenní potahy a minimalizace koberců a textilií.

Jak se zbavit prachu?

Všechny bytové textilie vyžadují pravidelné praní, v domácnosti jsou totiž tím největším nosičem prachu. Zvláštní pozornost vyžaduje čalounění a matrace. Pravidelné a důkladné vysávání by mělo být samozřejmostí, ještě více než klasický vysavač přijde vhod parní vysavač nebo tepovač.

Jednou až dvakrát týdně stírejte prach ze všech povrchů vlhkým hadříkem, ideální je vlhký hadřík z mikrovlákna nebo švédská utěrka. Voda je důležitá proto, aby se prach co nejméně rozvířil. Vodu můžete doplnit i pár kapkami esenciálního oleje s dezinfekčními účinky. Při utírání prachu postupujte shora dolů, aby zvířený prach nepadal na již utřená místa. Nezapomeňte hadřík po úklidu důkladně vyprat.

Zametání sice pobere větší částečky, ale menší prachové částice jen přenese do ovzduší. Vhodnější je proto luxování, avšak s kvalitním a výkonným vysavačem. Vysavač by měl být vybavený několikanásobnými filtry, neměl by postrádat HEPA filtr, který umí zachytit většinu prachových částic. S úklidem pomůže i robotický vysavač, který pracuje zcela samostatně. Šetří práci a čas.

Mějte na paměti, že mnoho prachu a škodlivin nosíme do domácnosti sami na svém oblečení a obuvi. Kvalitní a také pravidelně čištěná rohožka před vchodem dovnitř může být výrazně prospěšná, stejně jako botník umístěný ještě před dveřmi. Zvláště alergici ocení, pokud se při příchodu domů převlékneme do domácího oděvu a také osprchujeme.

4. Zaměřte se na formaldehyd

V ovzduší domácnosti poletuje bohužel mnoho prachových částeček, roztočů, škodlivých mikroorganismů, pylu, ale také toxických těkavých látek jako jsou benzen, toluen, xyleny, ftaláty, etylbenzen, tetrachloreten, trichloreten… Jednou z těch nejčastěji se vyskytujících toxických látek v interiéru je formaldehyd.

Formaldehyd je dráždivý plyn s prokázanými karcinogenními účinky. Do ovzduší se uvolňuje především s exhaláty dopravních prostředků nebo jako výsledek průmyslových spalovacích procesů. Do ovzduší domácnosti se formaldehyd dostává prostřednictvím syntetických lepidel, pryskyřic, nátěrových hmot. Uvolňuje se z izolačních materiálů, ale také z koberců nebo dřevotřísky. Dokonce lze jeho stopy najít i v bytových textiliích, oblečení nebo hračkách.

Domácnost bez chemie

Dodržujte základní zásady zdravé domácnosti, tzn. přemýšlejte o tom, co ji tvoří. Pohlídejte si vybavení i předměty, kterými interiér vybavujete. Méně je někdy více. Kvalita je důležitější než kvantita.

Stavební materiál, stejně jako nátěrové hmoty, laky, mořidla a další stavební chemie. Také zařízení, elektrické spotřebiče, funkční prvky i dekorace, textil nebo dětské hračky… to vše by mělo splňovat bezpečnostní standardy.

Podezřelé je vše, co divně zapáchá, nemá český popis nebo český návod k použití. Nápovědou můžou být eko značky. Pokud budete vybírat mezi přírodními materiály, máte zaručeno minimální množství chemie, ideálně žádné.

Formaldehyd se dříve používal při výrobě nábytku. Pokud tedy máte v domácnosti starší nábytek z dřevotřísky, opravte poškozené plochy a hrany, které stále mohou uvolňovat do vzduchu toxický formaldehyd. U nového nábytku ohlídejte bezpečnostní atest výrobce.

Pokud vybavujete domácnost novými bytovými textiliemi, vždy je nejprve vyperte. Nové spotřebiče nechte nejdříve tzv. vypálit a pak vzduch důkladně vyvětrejte. Větrání vyžadují i všechny nově lakované nebo impregnované výrobky, které ještě dlouho schnou a mohou uvolňovat nebezpečné látky. Delší dobu „vysychá“ každá novostavba či nově zařízený interiér. I to je důvodem pro důsledné větrání.

Větrání je z hlediska čistého ovzduší naprostý základ, a přece v praxi větráme často nedostatečně nebo nesprávně.

5. Nezapomínejte na větrání

Každý člověk spotřebuje 15 až 25 m3 vzduchu za hodinu, za den vydýchá průměrně asi kilogram oxidu uhličitého CO2, celkem asi 15 kilogramů vzduchu. Jde asi o 12 tisíc litrů vzduchu. Dýcháním a pocením do ovzduší navíc člověk přivádí 1 – 3 litry vody denně. To vše hovoří pro větrání, které zajišťuje dostatečný přísun vzduchu, odvod CO2 a dalších škodlivin. Navíc reguluje vzdušnou vlhkost.

Základní pravidla správného větrání

  • Větráme plně otevřenými okny, intenzivně, ale krátce.
  • Na jaře a na podzim větráme 10 – 20 minut, v létě a v zimě 4 – 6 minut.
  • S větráním začínáme ráno, ideálně větráme alespoň 3x denně.
  • Větrání přizpůsobujeme tomu, o jakou jde místnost.
  • Při větrání přihlížíme také k aktuálnímu ročnímu období, venkovním teplotám, smogové situaci či klimatickým podmínkám.

Více se dozvíte v článku Jak správně větrat.

Když větrání nestačí…

Přestože větrání zajistí přísun kyslíku, někdy nemusí zajistit dostatečný odvod škodlivin a alergenů z prostředí, zvláště v smogových situacích nebo pylové sezóně. V takových případech, také v domácnostech, kde žijí alergici, citliví jedinci, děti či zvířata přijde vhod i čistička vzduchu.

Jako přírodní čističky vzduchu fungují i pokojové rostliny. Nejenže z ovzduší dokážou pohltit různé škodliviny, produkují kyslík a během dne spotřebovávají CO2, zvyšují také vlhkost vzduchu. To však ve vlhkých prostorách může být potíž. Potíží jsou i plísně a mikroby, které se mohou vyskytovat v hlíně rostlin. Přesto jsou pokojové rostliny obecně v interiéru prospěšné, nejenom z hlediska estetického, ale i z hlediska příjemného ovzduší. Rostliny jsou v domácnosti prospěšné i v podobě esencí, esenciálních olejů aromaterapie. Nejenže provoní a pročistí vzduch, ale nesou také terapeutické účinky. Podílejí se na vytváří příjemné, povznášející, povzbudivé i zklidňující atmosféry, právě takové, jakou doma nejvíc oceňujeme…

Zdravé bydlení

Kdo z nás by nechtěl bydlet ve zdravém prostředí? A kde skutečně bydlí? Dle odborníků je vzduch v interiérech horší než vzduch venku. V interiéru dýcháme vzduch plný škodlivin, přitom právě tam trávíme většinu času. Větrání je naprostý základ zdravého bydlení, a přece většina z nás větrá málo anebo špatně. Snažíme se vzduch vylepšit chemickými osvěžovači vzduchu, které obsahují často ty nejtoxičtější látky v domácnosti. Přitom máme k dispozici i přírodní vůně, esenciální oleje aromaterapie, které provoní a pročistí vzduch, navíc působí jako dezinfekce a nesou i terapeutické účinky, posilují, povzbuzují i zklidňují, pomáhají proti stresu.

Les

Inspirováno přírodou: Energie a síla lesa. Jak si doma zařídit svěží vzduch?

Stres a únava na nás útočí ze všech stran. Vyvětrat, vyčistit vzduch a nabít ho novou energií je snadné. Pomůže aromaterapie a esenciální oleje. Inspirací nám může být síla lesa, les, který nabízí novou energii, povzbuzení, posílení i projasnění mysli.

Olivové mýdlo

„Obyčejné“ mýdlo má své místo v každé domácnosti. Universální pomocník působí i proti virům

Přírodní olivové mýdlo hýčká pokožku, přitom ji dokonale čistí. Myje od nečistot, poradí si dokonce…

Literatura

  • Frej, D., Kuchař, J., Kozumplík, M.: Svět přírodních antivirotik: Prevence a terapie pomocí domácích prostředků. Praha: Eminent, 2020. ISBN: 978-80-7281-557-9
  • Armbruster, U., Bergmann, H.: Léčivé byliny v květináči a na zahradě: Jak je pěstovat a sklízet. Praha: grada, 2020. ISBN: 978-80-271-1005-6
  • Zrubecká, A.: Aromaterapie podle ročních období. Praha: CPress, 2018. ISBN 978-80-264-2085-9
  • Germann, G., Germann, P.: Rostliny pro aromaterapii. 90 vonných rostlin, jejich znaky a způsob využití. Praha: Grada, 2013. ISBN: 978-80-247-4672-2

Internetové zdroje

/1/ KOTLÍK, K., MIKEŠOVÁ, M. Vnitřní ovzduší. SZU.cz [online] Praha: SZU, Centrum hygieny životního prostředí, Odborná skupina hygieny ovzduší, 2019 [cit. 2019-02-27]. Dostupné z: http://www.szu.cz/uploads/documents/chzp/ovzdusi/konz_dny_a_seminare/2007/kurs_ovzdusi_1/4_vnitrni_ovzdusi.pdf

/2/ GRYGERA, F. Větrat se musí i v zimě, aby se nedělala plíseň. Jak často a dlouho? iDnes.cz [online] Praha: Mafra, 6. ledna 2016 [cit. 2019-02-27]. Dostupné z: https://www.idnes.cz/bydleni/stavba/jak-vetrat-v-byte.A160104_135308_stavba_web

/3/ Kdo dostatečně nevětrá, bývá unavený. Časem může být i nemocný. iDnes.cz [online] Praha: Mafra, 12. července 2012 [cit. 2019-02-27]. Dostupné z: https://www.idnes.cz/bydleni/na-navsteve/jak-a-proc-spravne-vetrat.A120711_153752_stavba_rez

/4/ Vydýchaný vzduch a jak ho správně vyvětrat. Stavebnictví3000.cz [online] Hradec Králové: Vega, 16. listopadu 2009 [cit. 2019-02-27]. Dostupné z: https://www.stavebnictvi3000.cz/clanky/vydychany-vzduch-a-jak-ho-spravne-vyvetrat

/5/ Jak správně větrat? Český kutil.cz [online] Praha: Český kutil.cz, 2019 [cit. 2019-02-27]. Dostupné z: https://www.ceskykutil.cz/energie/jak-spravne-vetrat

/6/ Pět pravidel správného větrání v zimním období [online] Praha: Borgis, 17. října 2018 [cit. 2019-02-27]. Dostupné z: https://www.novinky.cz/bydleni/jak-na-to/486279-pet-pravidel-spravneho-vetrani-v-zimnim-obdobi.html

/7/ CHALUPA, M. Špatně se vám dýchá? Vzduch je doma špinavý, zatočte s plísněmi a roztoči. Čtidoma.cz [online] Praha: Centa, 9. února 2019 [cit. 2019-02-27]. Dostupné z: https://www.ctidoma.cz/hobby/2019-02-09-spatne-se-vam-dycha-vzduch-je-doma-spinavy-zatocte-s-plisnemi-roztoci-40309

/8/ Jak správně větrat? E.ON.cz [online] Praha: E.ON Česká republika, 2019 [cit. 2019-02-27]. Dostupné z: https://www.eon.cz/radce/jak-spravne-vetrat

/9/ Rada k nezaplacení: Jak správně větrat. DŮMAZAHRADA.cz [online] Praha: VLTAVA LABE MEDIA, 2019 [cit. 2019-02-27]. Dostupné z: http://www.dumazahrada.cz/bydleni/2012/8/13/jak-spravne-vetrat/

/10/ HANZELÍN, P. Jak správně větrat okny? Tepelná-izolace.cz [online] Praha: Tepelná-izolace.cz, 5. února 2016 [cit. 2019-02-27]. Dostupné z: http://www.tepelna-izolace.cz/jak-spravne-vetrat-okny.html

/11/ Zbytečně si ubližujeme. Kvalitu vzduchu, který doma dýcháme, můžeme přitom snadno zlepšit. Dumplnyuspor.cz [online] Praha: Dům plný úspor, 26. září 2017 [cit. 2019-02-27]. Dostupné z: https://www.dumplnyuspor.cz/bd/zbytecne-si-ublizujeme-kvalitu-vzduchu-ktery-doma-dychame-muzeme-pritom-snadno-zlepsit/

/12/ CHVOSTOVÁ, L. 8 rad, jak doma vyčistit vzduch, aby se vám lépe dýchalo. ABECEDAZAHRADYABYDLENI. [online] Praha: CZECH NEWS CENTER, 2019 [cit. 2019-02-27]. Dostupné z: https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/8-rad-jak-doma-vycistit-vzduch-aby-se-vam-lepe-dychalo

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Zdravý domov: 5 tipů jak zlepšit ovzduší v interiéru

Vzduch v interiéru je často plný škodlivin. Únava, ztráta koncentrace, nižší výkonnost, psychické potíže, ale také špatný spánek, bolesti hlavy, suché oči či naopak slzení, kýchání, rýma a jiná respirační onemocnění… to vše jsou problémy, které se pojí se znečištěným vzduchem uvnitř budov.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

AROMATERAPIE | BACHOVY ESENCE | BYLINKOVÁNÍ |  VRNIVÁ MAGIE |  DŮM & ZAHRADA

5/5 - (5 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *