Jak zlepšit ovzduší

Zdravý domov: 5 tipů jak zlepšit ovzduší v interiéru

Jak zlepšit ovzdušíZnečištěné ovzduší? Ano, vzduch ve městech není právě nejčistší. Vzduch uvnitř budov je však až několikrát horší než vzduch venku. V bytech i kancelářích zaznamenáme nejenom nedostatek tolik potřebného kyslíku, ale celý koktejl nebezpečných látek, který je také příčinou mnoha zdravotních potíží.

Syndrom nemocných budov. To je fenomén moderní společnosti, který se bohužel negativně odráží také na našem zdraví. Trpí přitom nejenom alergici. Co s tím?

 

Syndrom nemocných budov


Únava, ztráta koncentrace, nižší výkonnost, psychické potíže, ale také špatný spánek, poruchy spánku, bolesti hlavy, suché oči či naopak slzení, svědění očí, kýchání, rýma a jiná respirační onemocnění… to vše jsou problémy, které se pojí se vzduchem, který dýcháme uvnitř budov. Nesou hromadné označení syndrom nemocných budov.

K těm největším problémům patří i stále častější alergie, které čím dál více zaznamenáváme zejména u dětí. V každé domácnosti přitom běžně najdeme hned několik různých alergenů. K nejběžnějším alergenům patří prach a prachoví roztoči, plíseň nebo pyl. Vzduch, který dýcháme, však znečišťují také škodlivé mikroorganismy, především bakterie nebo viry. Mnoho nečistot se do ovzduší dostává bez toho, abychom to měli pod kontrolou. Ale existuje také mnoho toxických látek, kterými vzduch kolem sebe zamořujeme sami…

 

1. Přestaňte škodit sami sobě


Žádné větrání ani čistička vzduchu nepomůže v případě, že se v interiéru intenzivně kouří. Škodliviny z cigaretového kouře se neusazují jenom přímo v plicích kuřáka, ale také v celém interiéru, zvláště v bytovém textilu a čalounění.

Nejde však jen o kouření, lidé sami dobrovolně zamořují ovzduší kolem sebe škodlivinami, aniž by si to uvědomovali. Na kvalitu vzduchu v domácnosti má výrazný vliv životní styl jejich obyvatel. Ve vzduchu se totiž odráží to, co doma děláme. Aktivity obyvatelů domácnosti jsou jedním z hlavních zdrojů znečištění ovzduší v interiéru.

Jak sami sobě zamořujeme vzduch?

Například kutilství a hobby aktivity, které se neobejdou bez toxických lepidel, barev a nátěrových hmot rozhodně nepatří do bytu. Kvůli možnému uvolňování chemických látek by se měly provádět vždy v oddělených, dobře větraných prostorech. 

Zdrojem znečištění může být vytápění s nedostatečným odvodem odpadů spalování, ať již při vytápění plynovém či vytápění krbem, kdy se do vzduchu mohou dostávat i částice popela. Vzduch může znečišťovat i tak běžná činnost jako je vaření, zvláště vaří-li se na plynu. Pokud se vaří na plynu, je třeba zajistit dostatečné odvětrávání produktů spalování plynu, odvětrávání je však nutné i kvůli vlhkosti z vaření. Vlhkost, která je živnou půdou pro plísně a roztoče, zvyšují všichni obyvatelé domácnosti dýcháním a pocením. To platí i pro domácí mazlíčky.

Domácí mazlíčci domácnost zanášejí svými chlupy nebo částečkami odumřelé kůže. Ty jako svou stravu s nadšením využívají roztoči. V domácnosti s chlupáči je tak úklid důležitější více než kde jinde, na druhé straně může být právě úklid s pomocí agresivní chemie velkou zátěží pro zdraví dvounohých i čtyřnohých obyvatelů agresivní čistící chemie. Úklid lze přitom provádět i ekologicky, šetrně a neméně účinně. Jak na to? Vyhněte se agresivní chemii…

2. Vyhněte se agresivní chemii


Jedním z největších zdrojů toxických látek v ovzduší domácnosti jsou dle výzkumů paradoxně chemické osvěžovače vzduchu. Uvolňují do vzduchu zdánlivě vůni, ale s ní i celé spektrum těkavých látek, které dráždí sliznice dýchacích cest a očí. Na znečištění vzduchu v domácnosti se velkým dílem podílí právě agresivní chemické látky, které pocházejí z čisticích prostředků, dezinfekce nebo pesticidů využívaných na hubení domácích škůdců. Svoji roli hraje i kosmetika a chemické přípravky osobní péče, například tělové spreje.

O tom, že osobní hygienu lze provádět i bez použití chemie není pochyb, nabídka nezávadné přírodní kosmetiky je široká. Také úklid bez chemie není nic složitého. Agresivní chemii nahrazuje přírodními čističi jako je ocet, jedlá soda, sůl nebo vonné esenciální oleje. Ty nesou také desinfekční účinky, působí proti virům, bakteriím, plísním i dalším patogenům.

Chemii při úklidu lze minimalizovat prostřednictvím vhodných mechanických pomůcek. Vyplatí se také přizpůsobit domácnost pro snadný úklid. Jak? Využijte principy minimalismu a vyhlaste válku prachu!

3. Vyhlaste válku prachu


V domácnosti najdeme mnoho předmětů, které nemají větší účel než ten, že slouží k usazování prachu. Minimalismus je cestou k lepšímu a čistějšímu prostředí kolem sebe. S předměty se zbavíte i nosičů alergenů a ještě se budete cítit lépe. Předmětům, které potřebujete, můžete zajistit vhodné skladovací prostory. Velké omyvatelné plochy jsou základem pro snadný úklid.

Největším nepřítelem úklidu je prach. Ten se spolu s prachovými roztoči usazuje převážně v bytových textiliích, závěsech, kobercích, čalounění a matracích. Vyplatí se proto kvalitní matrace, hypoalergenní potahy a minimalizace koberců a textilií.

Jak se zbavit prachu?

Všechny bytové textilie vyžadují pravidelné praní, v domácnosti jsou totiž tím největším nosičem prachu. Zvláštní pozornost vyžaduje čalounění a matrace. Pravidelné a důkladné vysávání by mělo být samozřejmostí, ještě více než klasický vysavač přijde vhod parní vysavač nebo tepovač.

Jednou až dvakrát týdně stírejte prach ze všech povrchů vlhkým hadříkem, ideální je vlhký hadřík z mikrovlákna nebo švédská utěrka. Voda je důležitá proto, aby se prach co nejméně rozvířil. Vodu můžete doplnit i pár kapkami esenciálního oleje s dezinfekčními účinky. Při utírání prachu postupujte shora dolů, aby zvířený prach nepadal na již utřená místa. Nezapomeňte hadřík po úklidu důkladně vyprat.

Zametání sice pobere větší částečky, ale menší prachové částice jen přenese do ovzduší. Vhodnější je proto luxování, avšak s kvalitním a výkonným vysavačem. Vysavač by měl být vybavený několikanásobnými filtry, neměl by postrádat HEPA filtr, který umí zachytit většinu prachových částic. S úklidem pomůže i robotický vysavač, který pracuje zcela samostatně. Šetří práci a čas.

Mějte na paměti, že mnoho prachu a škodlivin nosíme do domácnosti sami na svém oblečení a obuvi. Kvalitní a také pravidelně čištěná rohožka před vchodem dovnitř může být výrazně prospěšná, stejně jako botník umístěný ještě před dveřmi. Zvláště alergici ocení, pokud se při příchodu domů převlékneme do domácího oděvu a také osprchujeme.

4. Zaměřte se na formaldehyd


V ovzduší domácnosti poletuje bohužel mnoho prachových částeček, roztočů, škodlivých mikroorganismů, pylu, ale také toxických těkavých látek jako jsou benzen, toluen, xyleny, ftaláty, etylbenzen, tetrachloreten, trichloreten… Jednou z těch nejčastěji se vyskytujících toxických látek v interiéru je formaldehyd.

Formaldehyd je dráždivý plyn s prokázanými karcinogenními účinky. Do ovzduší se uvolňuje především s exhaláty dopravních prostředků nebo jako výsledek průmyslových spalovacích procesů. Do ovzduší domácnosti se formaldehyd dostává prostřednictvím syntetických lepidel, pryskyřic, nátěrových hmot. Uvolňuje se z izolačních materiálů, ale také z koberců nebo dřevotřísky. Dokonce lze jeho stopy najít i v bytových textiliích, oblečení nebo hračkách.

Domácnost bez chemie

Dodržujte základní zásady zdravé domácnosti, tzn. přemýšlejte o tom, co ji tvoří. Pohlídejte si vybavení i předměty, kterými interiér vybavujete. Méně je někdy více. Kvalita je důležitější než kvantita.

Stavební materiál, stejně jako nátěrové hmoty, laky, mořidla a další stavební chemie. Také zařízení, elektrické spotřebiče, funkční prvky i dekorace, textil nebo dětské hračky… to vše by mělo splňovat bezpečnostní standardy.

Podezřelé je vše, co divně zapáchá, nemá český popis nebo český návod k použití. Nápovědou můžou být eko značky. Pokud budete vybírat mezi přírodními materiály, máte zaručeno minimální množství chemie, ideálně žádné.

Formaldehyd se dříve používal při výrobě nábytku. Pokud tedy máte v domácnosti starší nábytek z dřevotřísky, opravte poškozené plochy a hrany, které stále mohou uvolňovat do vzduchu toxický formaldehyd. U nového nábytku ohlídejte bezpečnostní atest výrobce.

Pokud vybavujete domácnost novými bytovými textiliemi, vždy je nejprve vyperte. Nové spotřebiče nechte nejdříve tzv. vypálit a pak vzduch důkladně vyvětrejte. Větrání vyžadují i všechny nově lakované nebo impregnované výrobky, které ještě dlouho schnou a mohou uvolňovat nebezpečné látky. Delší dobu „vysychá“ každá novostavba či nově zařízený interiér. I to je důvodem pro důsledné větrání.

Větrání je z hlediska čistého ovzduší naprostý základ, a přece v praxi větráme často nedostatečně nebo nesprávně.

5. Nezapomínejte na větrání


Každý člověk spotřebuje 15 až 25 m3 vzduchu za hodinu, za den vydýchá průměrně asi kilogram oxidu uhličitého CO2, celkem asi 15 kilogramů vzduchu. Jde asi o 12 tisíc litrů vzduchu. Dýcháním a pocením do ovzduší navíc člověk přivádí 1 – 3 litry vody denně. To vše hovoří pro větrání, které zajišťuje dostatečný přísun vzduchu, odvod CO2 a dalších škodlivin. Navíc reguluje vzdušnou vlhkost.

Základní pravidla správného větrání

  • Větráme plně otevřenými okny, intenzivně, ale krátce.
  • Na jaře a na podzim větráme 10 – 20 minut, v létě a v zimě 4 – 6 minut.
  • S větráním začínáme ráno, ideálně větráme alespoň 3x denně.
  • Větrání přizpůsobujeme tomu, o jakou jde místnost.
  • Při větrání přihlížíme také k aktuálnímu ročnímu období, venkovním teplotám, smogové situaci či klimatickým podmínkám.

Více se dozvíte v článku Jak správně větrat.

Když větrání nestačí…

Přestože větrání zajistí přísun kyslíku, někdy nemusí zajistit dostatečný odvod škodlivin a alergenů z prostředí, zvláště v smogových situacích nebo pylové sezóně. V takových případech, také v domácnostech, kde žijí alergici, citliví jedinci, děti či zvířata přijde vhod i čistička vzduchu.

Jako přírodní čističky vzduchu fungují i pokojové rostliny. Nejenže z ovzduší dokážou pohltit různé škodliviny, produkují kyslík a během dne spotřebovávají CO2, zvyšují také vlhkost vzduchu. To však ve vlhkých prostorách může být potíž. Potíží jsou i plísně a mikroby, které se mohou vyskytovat v hlíně rostlin. Přesto jsou pokojové rostliny obecně v interiéru prospěšné, nejenom z hlediska estetického, ale i z hlediska příjemného ovzduší. Rostliny jsou v domácnosti prospěšné i v podobě esencí, esenciálních olejů aromaterapie. Nejenže provoní a pročistí vzduch, ale nesou také terapeutické účinky. Podílejí se na vytváří příjemné, povznášející, povzbudivé i zklidňující atmosféry, právě takové, jakou doma nejvíc oceňujeme…

Kouzla aromaterapie po francouzsku: hojivá vůně levandule

Romantická levandule se svými stříbřitými listy a jemně fialovými kvítky přináší potěšení na první pohled.…

Energizující atmosféra borovice. Naplňte vzduch svěžestí lesa!

Čistý vzduch je klíčovou podmínkou života. Bohužel, aniž bychom si to uvědomovali, většina z nás…

AKTUÁLNĚ | DŮM & ZAHRADA | ZDRAVÉ BYDLENÍ | ZDRAVÍ

Internetové zdroje a další informace: 

/1/ KOTLÍK, K., MIKEŠOVÁ, M. Vnitřní ovzduší. SZU.cz [online] Praha: SZU, Centrum hygieny životního prostředí, Odborná skupina hygieny ovzduší, 2019 [cit. 2019-02-27]. Dostupné z: http://www.szu.cz/uploads/documents/chzp/ovzdusi/konz_dny_a_seminare/2007/kurs_ovzdusi_1/4_vnitrni_ovzdusi.pdf

/2/ GRYGERA, F. Větrat se musí i v zimě, aby se nedělala plíseň. Jak často a dlouho? iDnes.cz [online] Praha: Mafra, 6. ledna 2016 [cit. 2019-02-27]. Dostupné z: https://www.idnes.cz/bydleni/stavba/jak-vetrat-v-byte.A160104_135308_stavba_web

/3/ Kdo dostatečně nevětrá, bývá unavený. Časem může být i nemocný. iDnes.cz [online] Praha: Mafra, 12. července 2012 [cit. 2019-02-27]. Dostupné z: https://www.idnes.cz/bydleni/na-navsteve/jak-a-proc-spravne-vetrat.A120711_153752_stavba_rez

/4/ Vydýchaný vzduch a jak ho správně vyvětrat. Stavebnictví3000.cz [online] Hradec Králové: Vega, 16. listopadu 2009 [cit. 2019-02-27]. Dostupné z: https://www.stavebnictvi3000.cz/clanky/vydychany-vzduch-a-jak-ho-spravne-vyvetrat

/5/ Jak správně větrat? Český kutil.cz [online] Praha: Český kutil.cz, 2019 [cit. 2019-02-27]. Dostupné z: https://www.ceskykutil.cz/energie/jak-spravne-vetrat

/6/ Pět pravidel správného větrání v zimním období [online] Praha: Borgis, 17. října 2018 [cit. 2019-02-27]. Dostupné z: https://www.novinky.cz/bydleni/jak-na-to/486279-pet-pravidel-spravneho-vetrani-v-zimnim-obdobi.html

/7/ CHALUPA, M. Špatně se vám dýchá? Vzduch je doma špinavý, zatočte s plísněmi a roztoči. Čtidoma.cz [online] Praha: Centa, 9. února 2019 [cit. 2019-02-27]. Dostupné z: https://www.ctidoma.cz/hobby/2019-02-09-spatne-se-vam-dycha-vzduch-je-doma-spinavy-zatocte-s-plisnemi-roztoci-40309

/8/ Jak správně větrat? E.ON.cz [online] Praha: E.ON Česká republika, 2019 [cit. 2019-02-27]. Dostupné z: https://www.eon.cz/radce/jak-spravne-vetrat

/9/ Rada k nezaplacení: Jak správně větrat. DŮMAZAHRADA.cz [online] Praha: VLTAVA LABE MEDIA, 2019 [cit. 2019-02-27]. Dostupné z: http://www.dumazahrada.cz/bydleni/2012/8/13/jak-spravne-vetrat/

/10/ HANZELÍN, P. Jak správně větrat okny? Tepelná-izolace.cz [online] Praha: Tepelná-izolace.cz, 5. února 2016 [cit. 2019-02-27]. Dostupné z: http://www.tepelna-izolace.cz/jak-spravne-vetrat-okny.html

/11/ Zbytečně si ubližujeme. Kvalitu vzduchu, který doma dýcháme, můžeme přitom snadno zlepšit. Dumplnyuspor.cz [online] Praha: Dům plný úspor, 26. září 2017 [cit. 2019-02-27]. Dostupné z: https://www.dumplnyuspor.cz/bd/zbytecne-si-ublizujeme-kvalitu-vzduchu-ktery-doma-dychame-muzeme-pritom-snadno-zlepsit/

/12/ CHVOSTOVÁ, L. 8 rad, jak doma vyčistit vzduch, aby se vám lépe dýchalo. ABECEDAZAHRADYABYDLENI. [online] Praha: CZECH NEWS CENTER, 2019 [cit. 2019-02-27]. Dostupné z: https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/8-rad-jak-doma-vycistit-vzduch-aby-se-vam-lepe-dychalo

Obrázky:

Zdroj ilustračních obrázků: Pixabay.com, Unsplush.com, commons.wikipedia.org

Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v herbářích a další literatuře, v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů, a nejenom jich. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče. Web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog.

Disclaimer. Tyto webové stránky mají má pouze informativní charakter. Nemůžeme nahradit lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel. To nejdůležitější je láska.:-)

Nejsme a nechceme se tvářit jako odborníci. Jsme jenom nadšení chovatelé, milovníci přírody a bylinek, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními.

Affiliate Disclaimer. Nefungujeme jako eshop. Naše tipy jsou naše tipy. Doporučované produkty máme rádi a sami používáme.

Tags: Zdravé bydlení, zdraví, ionizace, čistička vzduchu

NECHYBÍ VÁM DOMA NĚCO?


Někdy je prostě větrání málo. Zajistit čistý vzduch domácnosti může být problém. Existují však pomocníci, vedle těch přírodních, jako jsou pokojové rostliny, jsou tu i pomocníci technologičtí, výkonní a spolehlivý. Jde o čističky vzduchu, které nabízí i tradiční česká značka Eta.

Čistička vzduchu a ionizátor Eta

Čističky vzduchu Eta se pyšní vysokou účinností filtrace díky HEPA filtru, který doplňují i další filtry hned v čtyřnásobné filtraci, navíc disponují UV technologií s funkcí sterilizace a dezinfekce vzduchu. Všechny čističky slouží i jako ionizátor, který se stará o zajištění ionizace ovzduší. Právě ionty ve vzduchu podporují dýchání a pocit svěžesti.

Speciálně pro domácnosti s domácími mazlíčky je vhodná čistička vzduchu ETA Nubela s příkonem 35 W a velmi tichým chodem. Pokryje až 20 metrů čtverečních. Stejně jako všechny čističky ETA je vhodná pro alergiky, HEPA filtr je součástí čtyřnásobné filtrace 4 v 1, kde vedle HEPA filtru čistí vzduch i uhlíkový filtr, filtr ze skleněných vláken a nylonový pre-filtr.

Až 80 metrů čtverečních dokáže pokrýt čistička vzduchu ETA Puris s příkonem 46,2 W. Přijde vhod především tam, kde se domácnosti potýkají se zvýšeným znečištěním ovzduší nebo v nich bydlí silní alergici. Je vybavena dálkovým ovládáním, v řadě praktických funkcí nechybí ani dětská pojistka.

Čtyřnásobná filtrace je vlastní i čističce vzduchu ETA Puris, která pokryje 25 až 30 metrů čtverečných se standardní výškou stropu a má příkon 50 W. Podobně jako jiné přístroje nabízí tři rychlosti chodu ventilátoru nebo režim auto.

Všechny tři čističky najdete v eshopu:

reklama

Radka Křivánková

Radka Křivánková

Content Manager & redaktor at U KOCOURA DOMA
Mám ráda, když jsem obklopena těmi, které mám ráda. Jsou to mé kočky, tedy kocour a kočka, taky pes. Líbí se mi, když mám kolem sebe věci, které se mi líbí. Nabízím inspiraci pro šťastný domov, a spokojenost. Kdo jsem? Jsem obyvatel planety Země, obdivovatel přírody, nadšený chovatel, pěstitel, bylinkář nebo aromaterapeut. Jsem také redaktor, kreativec nebo stratég. Mojí profesí je Content marketing. Jednoduše tvořím obsah, nejenom na webu U KOCOURA DOMA.
Radka Křivánková

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *