Tip na výlet se psem: Suchý vrch a velkolepé výhledy na Orlické hory

Rozcestník mnoha turistických cest. To je Suchý vrch, oddělený hřbet nejvýchodnějšího cípu Orlických hor, tzv. Bukovohorské hornatiny. Zatímco vrch rozděluje Čechy a Moravu, hřbet Suchého vrchu je rozdělený na dvě části Červenohorským sedlem. Silnicí z Červenohorského sedla se také horu dostanete autem.

Suchý vrch, který leží asi 7 kilometrů severovýchodně od Jablonného nad Orlicí, představuje oblíbené výletní místo Orlických hor. Klidně se sem můžete vydat i se psem, nejspíš neocení výhledy, ale četné turistické trasy a možnost poznat dosud neprobádaná místa mu jistě přijde vhod.

Suchý vrch – Kam na výlet? – Výhledy – Kam se psem?

Vzhůru na Suchý vrch

Zalesněný hřeben Suchý vrch je oddělený od vlastního hřebenu Orlických hor řekami Tichá a Divoká orlice. Představuje dvouvrcholový masiv, kde je nejvyšší kótou Suchý vrch (995 m). Nižší vrchol se nazývá Bradlo (983 m). V sedle mezi vrcholy stojí Kramářova turistická chata. Byla vystavena již v roce 1928 dle návrhu architekta Jaroslava Stejskala v roce 1928.

Suchý vrch - Kramářova chata.

Video: Kramářova chata v Orlických horách (Youtube)

V současnosti je Kramářova chata s bufetem a restaurací opět v provozu po rozsáhlé rekonstrukci, nabízí i ubytování. Funguje v létě i v zimě. Celoročně je přístupná i vodárenská věž sloužící jako rozhledna. Rozhledna Suchý vrch je otevřená každý den a skýtá úchvatné výhledy nejenom na Orlické hory. Kochat se tu můžete i pohledem na Bystřické hory, Šerlich a Kralický Sněžník, Hrubý Jeseník s Pradědem a další místa v okolí. Za příznivého počasí odtud dohlédnete až na Sněžku v Krkonoších. U Kramářovy chaty je navíc jako další zpestření pro turisty malá obora s ochočenými jeleny.

16. února 1945 navštívil chatu i básník Petr Bezruč. Do pamětní knihy vepsal tyto verše:

Letím k chatě jako bezduchý,
na déšť, když se spustí, kleji.
Suchý Vrch buď vždycky suchý,
když turisté k němu spějí.

Kam na výlet?

Od roku 1987 je Suchý vrch oblastí klidu, přírodním parkem charakteristickým střídáním rozsáhlých lesů a lidských sídel o rozloze asi 6,5 hektaru. Jižní část přírodního parku Suchý vrch slouží pro rekreaci. V zimě jsou na Suchém vrchu k dispozici sjezdové i běžecké tratě a zimního střediska Skiresort Buková hora (Červená Voda a Čenkovice) nebo Červenohorské sedlo. V létě láká k návštěvě například Jablonné nad Orlicí a tradiční Jablonské kulturní léto. Každoročně se koná také akce Oživená pevnost s netradičními prohlídkami dělostřelecké tvrze Hůrka v Králíkách.

Dělostřelecká tvrz Hůrka

Video: Dělostřelecká tvrz Hůrka (Youtube)

Jen asi tři kilometry od Kramářovy chaty se nachází také dělostřelecká tvrz Bouda, součást Muzea Československého opevnění. Představuje jeden z pěti objektů propojených rozsáhlých systémem chodeb hluboko pod zemí. Nabízí nejenom historickou, ale i přírodní hodnotu. Slouží totiž jako zimoviště devíti druhů netopýrů. K pevnosti se ze Suchého vrchu dostanete příjemnou lesní cestou. Vedle typických lesních živočichů a rostlin tady můžete narazit i na rosnatku okrouhlolistou, ta obývá rašeliniště pod Suchým vrchem.
Suchým vrchem prochází i zelená turistická trasa z Jablonného na Červenohorské sedlo, končí tady modrá turistická trasa z Těchotína. Oběma směry se můžete vypravit po červené značce. Tou je značená Jiráskova horská cesta, která vede od Zemské brány přes téměř všechny vrcholy Orlických hor do Jablonného nad Orlicí.

Vydat se můžete i na krátkou okružní trasu kolem Suchého vrchu. Není delší než 2,5 kilometru. Stačí z rozhledny Suchý vrch vyjít směrem ke skalnímu útvaru Bradlo, odtud pak na rozcestí U Tří pánů se starým hraničním kamenem a pak zase po modré značce zpět k rozhledně.

Kam za výhledy?

Pokud vám nestačí výhled z rozhledny Suchý vrch, v kraji je vám k dispozici i rozhledna Křížová hora, Červená voda, Tyršova rozhledna (Rozálka) v Žamberku, rozhledna Andrlův chlum v Ústí nad Orlicí nebo velkolepá stezka v oblacích Dolní Morava.

Rozhlédnout se do kraje můžete i z kopce Hradisko, od zříceniny hradu Kyšperk u Letohradu. Romantikou dýchá i Muchova vyhlídka v Muchově aleji. Smíšená dvouřadá alej se táhne po hřebeni vrcholu zvaný Kopeček, od barokní kaple sv. Jana Nepomuckého, dominanty nad městem Letohrad.

Video: Letohrad (Youtube)

Kam se psem?

Pokud vám po cestě za vyhlídkami vyhládlo, v Letohradu se můžete najíst například restauraci Nový Dvůr nebo Tvrz Orlice. Sídlí zde také český výrobce krmiva pro psy a kočky Nativia. Radost tak můžete udělat i svému čtyřnohému příteli. Granule pro psy Nativia mu zaručeně sednou. Nejenže chutnají, ale také složení granulí přesně to, co pes potřebuje.

Literatura:

  • Kitchenhamová, K.: Pes – člen rodiny. Praha: Esence, 2020, ISBN: 978-80-242-6534-6

Internet:

/1/ Suchý vrch. Orlickéhory.net [online]. Orlickéhory.net, 2020 [cit. 2020-09-03]. Dostupné z: http://www.orlickehory.net/mista/suchak.htm

/2/ Rozhledna Suchý vrch. Kudyznudy.cz [online]. Praha: EMPRESA MEDIA, 2020 [cit. 2020-09-03]. Dostupné z: https://www.kudyznudy.cz/aktivity/rozhledna-suchy-vrch

/3/ Kramářova chata na Suchém vrchu (oficiální web). Suchak.cz [online]. Orličky: CVS Žamberk, 2020 [cit. 2020-09-03]. Dostupné z: http://www.suchak.cz/

/4/ Rozhledna Suchý vrch. Turistika.cz [online]. Turistika.cz, 12. srpen 2015 [cit. 2020-09-03]. Dostupné z: https://www.turistika.cz/mista/rozhledna-suchy-vrch/detail

/5/ Patočková, Martina: Zdraví i ve zvířecích miskách. Lidé chtějí krmiva s vysokým obsahem masa. iDnes.cz [online]. Praha: MAFRA, 21. dubna 2018 [cit. 2020-05-06]. Dostupné z: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/domaci-mazlicci-zvirata-krmivo-maso-granule.A180420_201247_ekonomika_mpl

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Tip na výlet se psem: Suchý vrch a velkolepé výhledy na Orlické hory

Suchý vrch, oddělený hřbet nejvýchodnějšího cípu Orlických hor, tzv. Bukovohorské hornatiny, leží nedaleko Jablonného nad Orlicí, představuje oblíbené výletní místo Orlických hor. Klidně se sem můžete vydat i na výlet se psem. Nahoru se dostanete z Červenohorského sedla.

Autor: Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

PES | GRANULE PRO PSA | ČESKÉ GRANULE

Štěně

Kam na výlet se psem? Co takto přehrada Pastviny u Nekoře?

Zvláště naši čtyřnozí miláčci ocení nejrůznější výlety. Česko však uchvátí každého, kdo se vydá objevovat jeho krásy. Těch krás je ve všech koutech Česka nespočet. Nespočet je i možností, co dělat na pastvinské přehradě na Divoké Orlici, která představuje vyhlášenou rekreační destinaci Orlických hor. Přehrada Pastviny leží v Pardubickém kraji, asi 6 kilometrů od Žamberka,…

Pes, kam se psem?

Kam se psem? Náš tip: Naučná stezka Bažantnice – Obora, Letohrad

Kam na výlet se psem? Pokud by měl vybírat pes, jistě by se vydal do přírody. Toulky přírodou, nové pachy a zážitky psa zaručeně nadchnou. Takový výlet do přírody si může užít pes i jeho doprovod. Česko nabízí nespočet krásných míst, kde se můžete třeba i něco zajímavého dozvědět.

4.9/5 - (11 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *