Domácnost bez chemie. Jak na to? Kde začít?

Kdo z nás by netoužil po čisté domácnosti plné svěžesti, která bude oázou plnou energie i útočištěm nabízejícím dokonalý relax? Kdo z nás prvoplánově upřednostňuje chemii tam, kde se pohodlně uplatní příroda a přirozená řešení? Jenže ve střetu s tvrdou realitou zjistíme, že chemie na nás útočí ze všech stran. Až to vypadá, že se jí nedá vyhnout.

Možná se domova bez chemie zbytečně vzdáváme. Možná ze strachu, že museli ustoupit ze svého pohodlí a razantně překopat celou domácnost a všechny své zvyky. Jde to přitom i postupně. Malými krůčky, které nestojí téměř žádné úsilí, můžeme dojít k velké změně. Změní klasickou domácnost na domácnost bez chemie a celý svět k lepšímu.

Úvodní foto: Unsplash.com

Čistý vzduch – Šetrný úklid a eko drogerie – Ekologická domácnost – Zero waste – Úspora energií

Čistý vzduch je základ

Přestože jsme v moderním světě přehlceni, člověk toho k životu ve skutečnosti potřebuje jen málo. Základním zdrojem životní energie je čistý vzduch nasycený kyslíkem, a právě toho se nám bohužel nedostává. Vzduch v interiérech je přitom často horší než vzduch venku, hovoří se o syndromu nemocným budov, který se týká budov všech typů a využití.

Zapomínáme na větrání a sami sobě vzduch zamořujeme. Do ovzduší v interiérech se toxické látky dostávají paradoxně nejvíce z chemických osvěžovačů vzduchu a další drogerie, kterou používáme na mytí, čištění a dezinfekci. Chemické přípravky z drogerie patří v domácnosti k těm nejtoxičtějším látkám v domácnosti. Ohrožují zdraví lidí i domácích mazlíčků, kteří jsou k chemii ještě citlivější. Přitom existují i přírodní alternativy, eko drogerie a domácí čističe.

Šetrný úklid a eko drogerie

Většinu chemie v podobě drogerie vůbec nepotřebujeme. Agresivní chemii bez problémů nahradí eko drogerie založená na přírodních složkách, která nezatěžuje domácnost chemií ani přírodu. K ruce máme také přírodní čističe. Většinu úklidových prostředků skvěle zastoupí ocet, jedlá soda nebo sůl. Hodí se i bylinky, jako je rozmarýn, tymián, levandule, máta nebo šalvěj. Jako dezinfekce se uplatní přírodní esenciální oleje aromaterapie, které se zároveň postarají o provonění domácnosti. Existují i přírodní osvěžovače vzduchu založené na esenciálních olejích, využívají je i přírodní svíčky.

3 přírodní pomocníci pro úklid bez chemie. Najdete je v každé spíži!

Vývoj nás mnohdy žene do slepých uliček. Všechna ta moderní chemie, dezinfekce, čistící a úklidové…

Česká ekologická drogerie: Úklid šetrný ke zdraví i životnímu prostředí

Zdraví je bezesporu tím nejcennějším, co máme. A přestože neustále hledáme cesty ke zdraví, zdravé…

Ekologická domácnost

V interiéru poletuje bohužel mnoho prachu a s ním i roztočů, plísní, bakterií, virů a dalších škodlivých mikroorganismů, pylu, kousků kůže, chlupů, ale také toxických těkavých látek jako jsou benzen, toluen, xyleny, ftaláty, etylbenzen, tetrachloreten, trichloreten… Jednou z těch nejčastěji se vyskytujících toxických látek v interiéru je formaldehyd.

Prostřednictvím větrání, případně čističky vzduchu a ionizace, s pomocí eko drogerie, mechanických prostředků a moderních postupů se při úklidu dá zbavit mnoha škodlivin. Jenže formaldehyd s prokázanými karcinogenními účinky se do ovzduší dostává nejenom zvenčí, ale také postupně z vybavení. Je součástí syntetických lepidel, pryskyřic a nátěrů. Uvolňuje se z izolačních materiálů, ale také z koberců nebo dřevotřísky, která se dříve využívala pro výrobu nábytku. Dokonce lze jeho stopy najít i v nekvalitních bytových textiliích, oblečení nebo hračkách. Pokud má být domácnost bez chemie, je třeba hlídat její vybavení a předměty. Vyplatí se minimalismus, upřednostňovat kvalitu nad kvantitou. Nápovědou jsou i eko značky. Přírodními pomocníky proti toxickým látkám jsou pokojové rostliny, které mají schopnost chemii pohlcovat. Fungují jako přírodní čističky vzduchu.

Otevřené okno

Větrání není žádná věda, a přece to řada z nás neumí. Jak správně větrat?

V současnosti, v době plastových oken a izolačních přestaveb domů i bytů, je větrání ještě…

Pokojovka

Pokojové rostliny jako přírodní čističky vzduchu

Pokojové rostliny dodají interiéru skutečnou krásu, život a útulnost. Vytvářejí lepší životní prostředí a s…

Zero waste

Nejenom chemie, domácnost zatěžuje také odpad. Ten pak sice přenášíme dál ze svého domova, ale vždy na této planetě, blíž nebo dál zůstane. Problémem jsou zejména plasty, které v konečném důsledku znečišťují i oceány, ale žádný nerecyklovatelný odpad není pro tuto planetu přínosem, naopak. Jako reakce na rostoucí množství odpadu kolem nás vznikl koncept zero waste. Ten se snaží minimalizovat plýtvání se zdroji. Na jedné straně zahrnuje snižování a třídění odpadu, na druhé podporuje výrobu z recyklovaných a snadno recyklovatelných materiálů.

Úspora energií

Ekologická domácnost je současně také ekonomická. Pokud se domácnost zaměří na úsporu energií, udělá něco pro životní prostředí i svoji finanční bilanci. Pokud půjde o snížení spotřeby elektrické energie, prospěje to ovzduší, a to se odrazí i v ovzduší domácnosti, nehledě na finanční úspory. Příležitosti k úsporám se dají najít i v oblasti hospodaření s teplem nebo vodou.

Zdravé bydlení

Kdo z nás by nechtěl bydlet ve zdravém prostředí? A kde skutečně bydlí? Dle odborníků je vzduch v interiérech horší než vzduch venku. V interiéru dýcháme vzduch plný škodlivin, přitom právě tam trávíme většinu času. Větrání je naprostý základ zdravého bydlení, a přece většina z nás větrá málo anebo špatně. Snažíme se vzduch vylepšit chemickými osvěžovači vzduchu, které obsahují často ty nejtoxičtější látky v domácnosti. Přitom máme k dispozici i přírodní vůně, esenciální oleje aromaterapie, které provoní a pročistí vzduch, navíc působí jako dezinfekce a nesou i terapeutické účinky, posilují, povzbuzují i zklidňují, pomáhají proti stresu.

Literatura

  • Becky, R.: Jak na domácnost bez chemie a jedů. 150 snadných a levných receptů na přírodní čisticí prostředky. Praha: Grada, 2019. ISBN: 978-80-271-2051-2
  • Frej, D., Kuchař, J., Kozumplík, M.: Svět přírodních antivirotik: Prevence a terapie pomocí domácích prostředků. Praha: Eminent, 2020. ISBN: 978-80-7281-557-9
  • Armbruster, U., Bergmann, H.: Léčivé byliny v květináči a na zahradě: Jak je pěstovat a sklízet. Praha: grada, 2020. ISBN: 978-80-271-1005-6
  • Germann, G., Germann, P.: Rostliny pro aromaterapii. 90 vonných rostlin, jejich znaky a způsob využití. Praha: Grada, 2013. ISBN: 978-80-247-4672-2

Internetové zdroje

/1/ 10 tipů pro domácnost bez chemikálií. Nazeleno.cz [online]. Praha: Narrative Media, 13. červenec 2011 [cit. 2020-09-11]. Dostupné z:
https://www.nazeleno.cz/bydleni/domacnost/10-tipu-pro-domacnost-bez-chemikalii.aspx

/2/ Forejtová, R.: Čistá domácnost bez chemie. Hobbyrecepty.cz [online]. Praha: jPub.cz, 6. prosinec 2013 [cit. 2020-09-11]. Dostupné z: https://hobbyrecepty.cz/cista-domacnost-bez-chemie/

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Domácnost bez chemie. Jak na to? Kde začít?

Malými krůčky, které nestojí téměř žádné úsilí, můžeme dojít k velké změně. Změní klasickou domácnost na domácnost bez chemie a celý svět k lepšímu. Základem je čistý vzduch.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

Olivové mýdlo

„Obyčejné“ mýdlo má své místo v každé domácnosti. Universální pomocník působí i proti virům

Přírodní olivové mýdlo hýčká pokožku, přitom ji dokonale čistí. Myje od nečistot, poradí si dokonce…

Les

Inspirováno přírodou: Energie a síla lesa. Jak si doma zařídit svěží vzduch?

Stres a únava na nás útočí ze všech stran. Vyvětrat, vyčistit vzduch a nabít ho novou energií je snadné. Pomůže aromaterapie a esenciální oleje. Inspirací nám může být síla lesa, les, který nabízí novou energii, povzbuzení, posílení i projasnění mysli.

4.7/5 - (4 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *