Kočky kozlík milují. Protistresová bylinka však přijde vhod i většině dvounožců

Stres. Strašák moderní doby, se kterým pomáhají i kočky jako vlídní společníci lidí. Kočky připomínají zenové mistry, kteří na jedné straně srší energií, na straně druhé se dokážou plně oddat odpočinku a slastný spánek si vychutnávají jako nikdo. Můžeme se od nich mnohé přiučit a nejde jenom o umění odpočinku.

Kočky milují kozlík lékařský. Jeho nevábná vůně je doslova přitahuje, některé kočky může rozdovádět, dalším pomáhá ke zklidnění. Zklidnění a úlevu od stresu kozlík přináší i lidem. Pokud jde o nervy, jen těžko budeme mezi bylinkami hledat konkurenci.

Úvodní foto: Canva.com

Kozlík na nervy – Regenerační spánek – Kočičí inspirace

Kozlík na nervy

Kozlík lékařský, lat. Valeriana officinalis, nazývaný také kočičí kořen, čertikus, valerián nebo baldrián je bylinka, která působí na nervový systém člověka jako málokterá jiná. Funguje jako přírodní lék proti stresu, zklidňuje podrážděné nervy, mírní psychické napětí, deprese a úzkosti. Kozlík je člověku prospěšný při většině potíží nervového původu, mj. zajišťuje i klidný spánek, který je základním předpokladem zdravé psychiky.

Kozlík je přírodní alternativou pro prášky na spaní, nebo je přímo jejich součástí, pokud jde o přírodní tablety. Je to fáč na bolavou duši, ale také medicína pro nervózní žaludek. Je to šetrný, ale účinný prostředek na ženské potíže jako menstruační bolesti či klimakterium.

Léčitelství využívá kořen dvouleté rostliny. Z něho se připravují tzv. kozlíkové kapky (valeriánské kapky, baldriánské kapky), ale i další tinktury zaměřené na psychickou stránku člověka.

Bylinné kapky pro dobrý spánek

Regenerační spánek

21. století je stoletím stresu. I ten se odráží v epidemii nespavosti, která se negativně podepisuje na lidském zdraví. Spánek je základní formou odpočinku, klíčem k regeneraci fyzické i psychické. Přesto v současnosti mnoho lidí trpí nedostatkem kvalitního spánku. Není divu, že jsou tablety či prášky na spaní tak oblíbené, ovšem provází je i negativní vedlejší účinky a samotná účinnost je značně individuální. Alternativou jsou přírodní tablety na spaní, založené na působení kozlíku lékařského….

Kočičí inspirace

Kočky se řadí mezi ty největší spáče zvířecí říše. Denně se spánku věnují klidně i dvanáct hodin. Podobně jako lev, král zvířat, však dokážou prospat i mnohem víc. Kočky totiž instinktivně vědí, že regenerace je nanejvýš důležitá. Jejich lovecké instinkty, lov a hry je stojí mnoho energie, kterou potřebují dočerpat právě prostřednictvím spánku a podřimování. Spánek je pro kočky také dobou, kdy tráví složité bílkoviny, které jsou základem jejich stravy.

Kočky si pro spánek vybírají ta nejpohodlnější a nejbezpečnější místa, i proto mají tak rády krabice. Spánková hygiena je pro ně stejně důležitá jako pro lidi. Jen my lidé význam spánku a ložnice ku vlastní škodě často podceňujeme.

Literatura

  • Garnier, S.: Chovejte se jako kočka. Praha: Jota, 2018.
  • Říhová, Marie: Chov koček. Praha: Grada, 2007.
  • Hüsemann, Lena: Kočka: chov, bydlení, hry. Praha: Grada, 2010.
  • Verhoef – Verhallen, Ester: Kočky – Velký atlas plemen. Praha: Rebo Production, 2015.

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Kočky kozlík milují. Protistresová bylinka však přijde vhod i většině dvounožců

Kočky kozlík doslova přitahuje, některé kočky může rozdovádět, dalším pomáhá ke zklidnění. Zklidnění a úlevu od stresu kozlík přináší i lidem. Pokud jde o nervy, jen těžko budeme mezi bylinkami hledat konkurenci.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

Olivové mýdlo

„Obyčejné“ mýdlo má své místo v každé domácnosti. Universální pomocník působí i proti virům

Přírodní olivové mýdlo hýčká pokožku, přitom ji dokonale čistí. Myje od nečistot, poradí si dokonce…

Les

Inspirováno přírodou: Energie a síla lesa. Jak si doma zařídit svěží vzduch?

Stres a únava na nás útočí ze všech stran. Vyvětrat, vyčistit vzduch a nabít ho novou energií je snadné. Pomůže aromaterapie a esenciální oleje. Inspirací nám může být síla lesa, les, který nabízí novou energii, povzbuzení, posílení i projasnění mysli.

DŮM & ZAHRADA | ZVÍŘATA | KOŤATA | BYLINKY

5/5 - (3 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *