Vila bratří Čapků na Vinohradech: Dokonalý návrat v čase do třicátých let

Pražské Vinohrady zdobí noblesní činžáky a zelení lemované ulice připomínající Paříž. Za pozornost stojí také zdejší vilová zástavba. Vily na Vinohradech reprezentují unikátní směs různých architektonických směrů a ukázku toho nejlepšího z české moderny. Přesto mezi nimi jedna vila vyniká. Zvenčí byste to nepoznali, ale Vila bratří Čapků dokáže zařídit návrat zpět v čase. Stačí otevřít hlavní dveře, rázem se ocitnete v domě třicátých let minulého století. Vypadá to tady tak, jako kdyby si Karel Čapek jenom na chvíli odběhl…

Národní styl a především příjemné bydlení

Dům Karla a Josefa Čapkových na Vinohradech vyrostl v letech 1923 a 1924, právě v době, kdy se Vinohrady teprve rozrůstaly a z původních vinic, sadů a zahrad měnily na městskou čtvrť. Bratři Čapkovi svěřili důvěru architektovi Ladislavu Machoňovi, představiteli art deca a funkcionalistické architektury, autorovi pardubického obchodního domu Passage nebo někdejšího Ředitelství pošt a telegrafů Pardubice. Mj. se podepsal na modernizaci hotelu Zlatá Husa na Václavském náměstí.

ulice Bratří Čapků

Video: Ulice Bratří Čapků, YouTube

Ladislav Machoň domu bratří Čapků propůjčil výraz tzv. národního stylu. Ten vyznával i Jan Kotěra, vůdčí osobnost prvorepublikové architektury. Národní styl se primárně zaměřuje nikoliv na vzhled, ale na dojem a příjemné bydlení, které má dům poskytovat. Může přitom připomínat i britskou lidovou architekturu. Vila bratří Čapků nese navíc rondokubistické či konstruktivistické rysy, charakteristické pro stavby první republiky. Jsou typické i pro celé pražské Vinohrady a další skvostné vily, namátkou je to třeba Kotěrovova vila nebo Pokorného vila s geometrickým terakotovým obložením, odkazujícím na svobodné zednáře.

Svobodné zednáře i interiér Pokorného vily, mj. sál zdobený arabsko-maurskými motivy, ve kterých lze najít i souhvězdí Orion. Architekt Ladislav Machoň, který dal neobyčejné vile na Dykově ulici na Vinohradech podobu, byl na rozdíl od dvojvily bratří Čapků v tomto případně odvážnější. Původní vilu z 19. století přestavěl pro Františka Pokorného, člena správní rady Maršnerovy čokoládovny (Orion), v roce 1928. Dnes je v soukromém vlastnictví.

Video: Vila Karla Čapka, reportáž, YouTube

Virtuální prohlídka: Vítejte ve Vile bratří Čapků

Dům, který si na Vinohradech nechali postavit bratři Čapkové, se nikdy nedostal z rukou rodiny Čapků. Až v roce 2013 prasynovec Olgy Scheinpflugové prodal část vily městské části Praha 10. Radnice chce odkaz Karla Čapka předávat dál a jeho dům je pro to ideální příležitostí. Chce ho otevřít pro veřejnost jako unikátní výstavní prostor. Návštěvníci zde mohou zakusit osobité genius loci třicátých let a doslova se dotknout předmětů, které běžně užíval i slavný spisovatel Karel Čapek či jeho manželka Olga Scheinpflugová.

Vila bratří Čapků současně připomíná i legendární skupinu pátečníci, osobnosti, které se tady na Vinohradech pravidelně scházeli každý pátek. Byl mezi nimi i T. G. Masaryk, Ferdinand Peroutka, Eduard Bass nebo Karel Polášek.

Již nyní můžete do domu nahlédnout. Na webu Prahy 10 je dostupná online výstava – virtuální prohlídka Čapkovi vily, bydlení třicátých let dle Karla Čapka a Olgy Scheinpflugové.

Život a doba spisovatele Karla Čapka

Video: Život a doba Karla Čapka, YouTube

Vinohrady v současnosti

Současná podoba Vinohrad se rodila na přelomu 19. a 20. století, právě tehdy se sem stěhovaly ty největší osobnosti českého národa. Lákavou lokalitou však Vinohrady zůstaly dodnes. Představují atraktivní rezidenční čtvrť, která nabízí komfortní městské bydlení, kompletní občanskou vybavenost, skvělou dopravní dostupnost a současně záplavu příjemné zeleně.

Vila Na Vinici
Foto: Vila dům Na Vinici, Vinohrady, zdroj: PSN

Na bydlení v zeleni láká i jedna z mála novostaveb, které Vinohrady aktuálně mohou nabídnout. V režii společnosti PSN tady, konkrétně na Perucké ulici, v sousedství oblíbeného městského parku Grébovka, vyrůstá půvabná novostavba Vila dům Na Vinici. Do čtyř pater domu se vejde 27 bytů od dispozicích od 1+kk až 3+kk. Obyvatelé navíc vedle velkolepého prosvětleného prostoru, balkonů a předzahrádek získají také praktické sklepní kóje a garážové stání, které se vešlo do suterénu domu. Nadčasovému designu nechybí mladistvá svěžest, ale respektem k tradičním hodnotám bydlení současně odkazuje na noblesní zástavbu z dob první republiky.

Internet:

/1/ Virtuální prohlídka vily Karla Čapka, Městská část Praha 10, oficiální webové stránky ÚMČ Praha 10 [online]. Praha: ÚMČ Praha 10, 2021 [cit. 2021-08-25]. Dostupné z: https://praha10.cz/mestska-cast/kultura/virtualni-prohlidka-capkovy-vily

/2/ Dvojvila bratří Čapků v Praze na Vinohradech. Kudyznudy.cz [online]. Praha: EMPRESA MEDIA, 2021 [cit. 2021-08-25]. Dostupné z: https://www.kudyznudy.cz/aktivity/dvojvila-bratri-capku-v-praze-na-vinohradech

/3/ Fenclová, M.: Vinohrady. Jak se Praha rozhodla zastavět krásné zelené návrší. iDnes.cz [online]. Praha: MAFRA, 2. září 2017 [cit. 2021-08-25]. Dostupné z: https://www.idnes.cz/bydleni/na-navsteve/vinohrady-bydleni-na-vinohradech-flora-capek.A170829_134622_dum_osobnosti_web

/4/ Dvojdům bratří Čapků. SlavneVily.cz [online]. FOIBOS, 2021 [cit. 2021-08-25]. Dostupné z: http://www.slavnevily.cz/vily/praha/dvojdum-bratri-capku

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Vila bratří Čapků na Vinohradech: Dokonalý návrat v čase do třicátých let

Pražské Vinohrady zdobí noblesní činžáky a zelení lemované ulice připomínající Paříž. Za pozornost stojí také zdejší vilová zástavba. Vily na Vinohradech představují to nejlepší z české moderny. Přesto mezi nimi jedna Vila bratří Čapků vyniká.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

Chceme být otevření a pravdivíPřestože web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog, nevylučujeme ani placené formy spolupráce tak, abychom alespoň částečně pokryli náklady na provoz, správu webu a tvorbu obsahu.

Sdílíme své vlastní zkušenosti, čerpáme ze zkušeností jiných, jako zdroj využíváme i odborníky a experty z oboru, z nekomerční i komerční sféry. Nebráníme se různým formám #spolupráce, pokud nám umožní zachovat si autenticitu webu.

Tento článek vznikl na základě spolupráce.

5/5 - (4 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.