Inspirováno přírodou: Energie a síla lesa. Jak se doma postarat o svěží vzduch?

Les

Stres a únava na nás útočí ze všech stran. Řešení je na dosah. Základním zdrojem energie je pro člověka vzduch nabitý kyslíkem. Jenže právě čistý vzduch se nám běžně v interiérech nedostává. Vyvětrat, vyčistit vzduch a nabít ho novou energií je přitom snadné. Inspirací nám může být les. Na lidský organismus působí jako lesní lázně nabízející novou energii, povzbuzení, posílení i projasnění mysli.

Úvodní foto: Unsplash.com

Jak osvěžit vzduch? – Lesní vůně v domácnosti – Jak využít sílu lesa?

Jak osvěžit vzduch a naplnit ho novou energií?

Zapomeňte na chemické osvěžovače vzduchu, které sice dokážou ošálit lidský čich, ale ovzduší jen zbytečně zatěžují. Mnohdy ho naplní molekulami chemických látek, které jsou pro organismus dokonce toxické. Děti nebo citliví domácí mazlíčci agresivní chemii v ovzduší vnímají ještě silněji, a je tak pro ně ještě nebezpečnější.

K ruce přitom máme i ryze přírodní vůně, esence lesa, které čistí vzduch, povzbuzují a posilují organismus. Je to především esenciální olej borovice s příjemnou balsamickou vůní, impozantními jehličnatými a dřevitými tóny. Přináší osvěžení vzduchu. Povzbuzuje tělesnou i duševní rovinu člověka podobně jako samotný pobyt v čistém lese.

Borovicová silice nese antibakteriální, antiseptické a hojivé účinky. Podporuje dýchání a dýchací cesty, uvolňuje zahleněné dutiny. Zlepšuje prokrvení, a tím i přísun kyslíku ke všem buňkám těla. Funguje tak jako přírodní prostředek proti únavě, zvyšuje koncentraci, zbystřuje mozek, projasňuje mysl, působí proti stresu. To všechno dokáže lesní vůně borovice.

reklama

Jak je užitečná lesní vůně  v domácnosti?

O rozptýlení vonné esence, esenciálního oleje, borovicové silice do ovzduší se postará aromalampa a teplo vyzařované ohněm svíčky nebo praktický aroma difuzér. Elektrický aroma difuzér rozptyluje vonné esence do ovzduší prostřednictvím studené mlhy. Stačí pár kapek silice borovice a difuzér v interiéru vytvoří příjemnou atmosféru lesa, pročistí a osvěží vzduch, nabije ho energií vonných molekul borovice.

reklama

Borovicová silice najde uplatnění i při úklidu bez chemie. Dá si kombinovat s přírodními pomocníky pro ekologický úklid, eko drogerií, ale i běžnými čističi. Stačí jen prostě nakapat pár kapek do octu, jedlé sody nebo jiného čističe. Všechny čističe a úklidové prostředky provoní, povýší jejich čistící, osvěžující účinky a ještě jim dodá antibakteriální působení.

Jak využít les a sílu lesa?

Atmosféra lesa se přímo odráží na duševním zdraví. Stromy, jejich vůně a zelená barva pozitivně ovlivňuje rozpoložení člověka, odráží se v pocitech pohody, lepší pozornosti i kreativitě. Lesní koupel dokáže rozptýlit nepříjemné pocity i stres moderního života. Terapie přírody člověka posiluje, dopřát si ji však můžeme i zprostředkovaně, prostřednictvím lesních esencí aromaterapie nebo třeba lidového léčitelství a bylinných tinktur.

V čisté přírodě lesů Jeseníků vznikla také tinktura z výhonků borovice, květů slézu, bezu a lípy srdčité. Nese název Síla lesa. Podporuje dýchací cesty, dýchání a přísun energizujícího kyslíku, posiluje organismus a prospívá mu i svými antioxidačními schopnostmi. Navíc se stará o správné trávení a činnost střev, kde sídlí většina buněk imunitního systému.

Bylinné kapky les

Kouzla aromaterapie

Aromaterapie je postavena na působení vůní, které dokážou vytvořit příjemnou atmosféru, zklidnit i povzbudit, mají terapeutické působení na mysl, tělo i duši. Esenciální oleje aromaterapie harmonizují prostor, současně přitom čistí a osvěžují vzduch. Všechny silice nesou i očistné vlastnosti, obzvláště některé vynikají svými antibakteriálními, protivirovými a protiplísňovými účinky. Některé působí i jako přírodní dezinfekce, vedle borovicové silice je to také citronová silice nebo levandule, nejoblíbenější silice vůbec.

Olivové mýdlo

„Obyčejné“ mýdlo má své místo v každé domácnosti. Univerzální pomocník působí i proti virům

Přírodní olivové mýdlo hýčká pokožku, přitom ji dokonale čistí. Myje od nečistot, poradí si dokonce…

Tymián

Zdraví voní po tymiánu. Jak s kouzelnou bylinkou osvěžit a dezinfikovat vzduch?

Tymián je typická středomořská bylinka, která má ráda slunce a sucho. Nedostatek vody kompenzuje vysokým…

Literatura

  • Frej, D., Kuchař, J., Kozumplík, M.: Svět přírodních antivirotik: Prevence a terapie pomocí domácích prostředků. Praha: Eminent, 2020. ISBN: 978-80-7281-557-9
  • Germann, G., Germann, P.: Rostliny pro aromaterapii. 90 vonných rostlin, jejich znaky a způsob využití. Praha: Grada, 2013. ISBN: 978-80-247-4672-2

Internetové zdroje

/1/ 10 tipů pro domácnost bez chemikálií. Nazeleno.cz [online]. Praha: Narrative Media, 13. červenec 2011 [cit. 2020-09-11]. Dostupné z:
https://www.nazeleno.cz/bydleni/domacnost/10-tipu-pro-domacnost-bez-chemikalii.aspx

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Inspirováno přírodou: Energie a síla lesa. Jak se doma postarat o svěží vzduch?

Stres a únava na nás útočí ze všech stran. Vyvětrat, vyčistit vzduch a nabít ho novou energií je přitom snadné. Inspirací nám může být síla lesa, les, který nabízí novou energii, povzbuzení, posílení i projasnění mysli.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

5/5 - (4 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *