3 přírodní pomocníci pro úklid bez chemie. Najdete je v každé spíži!

Vývoj nás mnohdy žene do slepých uliček. Všechna ta moderní chemie, dezinfekce, čistící a úklidové prostředky z drogerie, bez kterých se naši předkové bez potíží obešli, jsou jen lákavou pastí na naše peněženky. Celá ta hromada pestrobarevných lahví v domácnosti patří k těm nejnebezpečnějším jedům, co doma máme. A to i přesto, že si je paradoxně pořizujeme kvůli očistě.

Jde o i jinak. Namísto zbytečné a drahé chemie můžeme pro úklid využít přírodní čističe, které běžně najdeme v každé spíži.

K těm nejužitečnějším patří ocet, který funguje jako universální přírodní čistič. Skvěle ho doplňuje i jedlá soda nebo citron. A to je těch přírodních pomocníků pro šetrný úklid bez chemie ještě mnohem víc!

Ocet – Jedlá soda – Citron – Další přírodní čističe

 

1. Ocet – přírodní dezinfekce a čistič číslo jedna


Běžný kuchyňský ocet neboli 8% roztok kyseliny octové představuje oblíbený čistič našich babiček. Jedná se o přírodní prostředek s všestranným použitím, který zbaví nečistot i zápachu, poradí i s usazeninami i mastnotou. Navíc stojí pár kaček. Není důvod téměř zázračný octový čistič nahrazovat mnohem dražší drogerií plnou nebezpečné chemie. Možná snad jen jeho prapodivný odér.

Ocet jako čistič můžeme kombinovat také i s citronem, kvůli vůni i čistícím účinkům. Pro silnější působení se využívá společně s jedlou sodou, i ta je jedním ze tří základních přírodních úklidových prostředků. Ocet i jedlá soda se skvěle doplňují s esenciálními oleji aromaterapie. Ty ještě prohlubují čistící a dezinfekční vlastnosti přírodních čističů.

reklama

 

DIY recepty od kocoura: octový čistič proti mastnotě

  • Universální octový čistič – ocet ředění vodou v poměru 2:1 (ocet:voda). Vhodný jako prostředek na podlahy, čistič koupelny i kuchyně. Pro lepší efekt můžeme do octu přidat pár kapek esenciálního oleje.
  • Octový čistič můžeme připravit i tak, že do octa nejdříve na několik dnů vložíme kolečka citronu, bylinky nebo koření, například hřebíček, který působí proti plísním.
  • Praktické využití najdete octový čistič i ve spreji, například v koupelně. Kachličky a spáry, vanu, umyvadlo, kohoutky či toaletní mísu nejprve roztokem octa postříkáme a necháme působit, až poté se pustíme do drhnutí.
  • V neposlední řadě lze ocet využít namísto aviváže. Dezinfikuje prádlo, a pokud do něho přidáme pár kapek esenciálního oleje, také prádlo příjemně provoní.

 

2. Jedlá soda – silný, ale netoxický odstraňovač skvrn


Jedlá soda (hydrogenuhličitan sodný, NaHCO₃, soda bicarbona) si poradí s nejrůznějšími skvrnami, osvědčila se zejména na skvrny od rzi. Namíchaná s vodou do podoby kašičky funguje jako jemný čistící písek, takže se skvěle hodí například na čištění koupelny (kachliček a spár), ale i kuchyně a nádobí s čajovými či kávovými usazeninami. Jedlá soda slouží i jako pohlcovač pachů, ať již mají jakýkoliv původ. I proto se kašička z jedlé sody využívá k čištění odpadkových košů nebo třeba načichlých kuchyňských prkének.

DIY recepty od kocoura: pohlcovač zápachu z jedlé sody

  • Stačí jednoduše vsypat jedlou sodu do misky a tu umístit do ledničky. Pokud chceme ledničku navíc i provonět, můžeme do sody přikapat i esenciální olej, skvěle se hodí svěží vůně citronu, grepu či limetky.
  • Miska s jedlou sodou se uplatní i v šatníku či ve skříni. Zbaví nežádoucího zatuchlého zápachu. Přidáme-li do sody i hřebíček – buď přímo jako koření nebo jako esenciální olej, zajistíme tak i protiplísňové účinky.
  • Jedlá soda zbaví zápachu a pročistí i čalouněný nábytek, plyšové hračky, zvířecí pelíšky nebo staré koberce. Jak? Jednoduše koberec či jiný povrch sodou nasucho posypeme, případně si pomůžeme kartáčem, necháme působit asi půl hodiny a nakonec vše důkladně vysajeme.
  • Soda bicarbona se hodí i k namáčení prádla. Půl hrnku sody na dva litry vody zbaví prádla, například látkových plen zápachu a ještě má mírně dezinfekční vlastnosti. Soda poslouží i jako prevence zápachu pračky, stačí po každém vyprání do bubnu pračky vsypat trochu sody.

reklama

 

3. Citron – voňavý antibakteriální specialista


Citron není jen vynikajícím zdrojem vitamínu C. Citronová šťáva obsahuje asi 5 % kyseliny citronové a může se tak pochlubit i antibakteriálními a dezinfekčními účinky. Citronová šťáva může zvýšit působení octového čističe nebo čistící pasty z jedlé soli, i samostatně se však uplatní pro čištění různých koutů v domácnosti. Je ideální pro odstraňování rzi, vodního kamene a dalších skvrn, zejména na nerezovém nádobí, vodovodních bateriích nebo skle.

Citronová šťáva funguje i jako bělidlo. Dokáže projasnit bílé prádlo, stačí při máchání k prádlu přidat půl šálku citronové šťávy.

DIY recepty od kocoura: citronový čistič na sklo

  • Ryze přírodní čistič skel si lze jednoduše připravit ze 4 lžic čerstvé citronové šťávy promíchané v půl litru vody. Skvěle vyleští okna i zrcadla, zvláště v kombinaci se starými novinami.

 

Další přírodní čističe


Podobně jako se citronová šťáva uplatní pro leštění skla, jako leštěnka nábytku skvěle poslouží olivový olej nebo včelí vosk. Podobné čistící vlastnosti jako jedlá soda nese i škrobová moučka, kypřící prášek nebo sůl. Možností je mnoho. Byla by škoda je nevyužít. Úklid bez chemie ulehčí domácnosti i peněžence, navíc je příjemně voňavý.

Pokud se přece jenom neobejdete bez klasických čističů, můžete sáhnout po jejich přírodních alternativách. Přírodní drogerie je dostupná pod značkami jako je Sonnet, bio-D, Ecover, AlmaWin nebo českou značkou Yellow&Blue. Více se dozvíte v článku Česká ekologická drogerie – pro úklid šetrný ke zdraví, životnímu prostředí i peněžence.

 

Česká ekologická drogerie: Úklid šetrný ke zdraví i životnímu prostředí

Zdraví je bezesporu tím nejcennějším, co máme. A přestože neustále hledáme cesty ke zdraví, zdravé…

Silice

3 silice, které šetrně provoní každou domácnost. Hodí se i tam, kde jsou děti nebo domácí mazlíčci

Vonné silice nacházejí široké praktické využití. Jsou základním kamenem aromaterapie, také aromaterapie pro zvířata. Pro…

ÚKLID BEZ CHEMIE| DŮM & ZAHRADA | ZDRAVÉ BYDLENÍ | ZDRAVÍ

Internetové zdroje: 

/1/ Ionizace. Wikipedie. [online]. Wikipedia.org, 2019 [cit. 2019-02-25]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Ionizace

Obrázky:

Zdroj ilustračních obrázků: Pixabay.com, Unsplush.com, commons.wikipedia.org

Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v herbářích a další literatuře, v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů, a nejenom jich. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče. Web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog.

Disclaimer. Tyto webové stránky mají má pouze informativní charakter. Nemůžeme nahradit lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel. To nejdůležitější je láska.:-)

Nejsme a nechceme se tvářit jako odborníci. Jsme jenom nadšení chovatelé, milovníci přírody a bylinek, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními.

Affiliate Disclaimer. Nefungujeme jako eshop. Naše tipy jsou naše tipy. Doporučované produkty máme rádi a sami používáme.

Tags: Zdravé bydlení, zdraví, ionizace, čistička vzduchu

NECHYBÍ VÁM DOMA NĚCO?


Vzduch. Nejde vidět a přece je to z velké části právě vzduch, který rozhoduje o tom, zda prostředí v domácnosti bude zdravé, anebo ne. Čistý vzduch, bez alergenů, jako je pyl nebo prach, bez patogenů, jako jsou bakterie, viry nebo plísně, bez nepříjemných pachů, je základem.

Jenže zajistit čistý vzduch pouze prostřednictvím větrání nemusí stačit, zvláště tam, kde žijí také děti nebo domácí mazlíčci jako radost i zdroj nečistot a chlupů. I s chlupy, jemným prachem z kočičího steliva, stejně jako pyly, prachem, bakteriemi, viry nebo plísněmi si umí poradit kvalitní čistička vzduchu. Hned tři čističky nabízí tradiční česká značka Eta.

Čistička vzduchu a ionizátor Eta

Čističky vzduchu Eta se pyšní vysokou účinností filtrace díky HEPA filtru, který doplňují i další filtry hned v čtyřnásobné filtraci, navíc disponuje UV technologií s funkcí sterilizace a dezinfekce vzduchu. Všechny čističky slouží i jako ionizátor, který se stará o zajištění ionizace ovzduší. Právě ionty ve vzduchu podporují dýchání a pocit svěžesti.

Speciálně pro domácnosti s domácími mazlíčky je vhodná čistička vzduchu ETA Nubela s příkonem 35 W a velmi tichým chodem. Pokryje až 20 metrů čtverečních. Stejně jako všechny čističky ETA je vhodná pro alergiky, HEPA filtr je součástí čtyřnásobné filtrace 4 v 1, kde vedle HEPA filtru čistí vzduch i uhlíkový filtr, filtr ze skleněných vláken a nylonový pre-filtr. Až 80 metrů čtverečních dokáže pokrýt čistička vzduchu ETA Puris s příkonem 46,2 W. Čtyřnásobná filtrace je vlastní i čističce vzduchu ETA Puris, která pokryje 25 až 30 metrů čtverečných se standardní výškou stropu a má příkon 50 W. Podobně jako jiné přístroje nabízí tři rychlosti chodu ventilátoru nebo režim auto.

Všechny tři čističky najdete v eshopu:

reklama

5/5 - (1 vote)