ÚKLID BEZ CHEMIE

Naše babičky neměli k dispozici všechny ty úklidové prostředky v lákavých barevných lahvičkách, a přece uklízely. Domácnost dokázaly udržet čistou bez arsenálu agresivní chemie. Nakonec byla paradoxně bezpečnější než ta naše, kde se snažíme odstranit hned celých 99,9 % bakterií, virů a dalších údajných nepřátel.

Při vší té dezinfekci, očistě a úklidu domácnost zamořujeme toxickými látkami, které se negativně podepisují na našem zdraví. Chemie z drogerie ohrožuje nás, naše děti, domácí mazlíčky i další živé tvory, znečišťuje celé životní prostředí. Jde to přitom i bez chemie, moderní postupy navíc ušetří práci. Úklid bez chemie ve finále přinese i finanční úspory. Stojí za to to zkusit jinak.

Ekologický úklid má smysl!

Nejrůznější čističe, dezinfekce, leštidla, mycí prostředky na nádobí, do kuchyně, do koupelny, osvěžovače vzduchu a jim podobné chemické produkty z drogerie patří k těm nejtoxičtějším látkám v našich domovech. Všechny tyto chemické přípravky obsahují vysoce agresivní chemii která se negativně podepisují na našem zdraví. A my za to ještě platíme. Pod vlivem reklamy užíváme v domácnostech mnohem více chemických čističů, dezinfekce a úklidových prostředků než je nutné. Většinu z nich vůbec nepotřebujeme, většina z nich má ekologické i ekonomické alternativy. Přírodní prostředky pro úklid existují, celou řadu jich nabízí aromaterapie!

3 přírodní pomocníci pro úklid bez chemie. Najdete je v každé spíži!

Vývoj nás mnohdy žene do slepých uliček. Všechna ta moderní chemie, dezinfekce, čistící a úklidové…

Česká ekologická drogerie: Úklid šetrný ke zdraví i životnímu prostředí

Zdraví je bezesporu tím nejcennějším, co máme. A přestože neustále hledáme cesty ke zdraví, zdravé…

Tuny chemie, která vůbec není třeba

Jenom v České republice se přitom ročně spotřebuje více než 80 tisíc tun čistící a úklidové chemie. U 90 % těchto látek přitom nikdy nebyly prováděny důkladné testy, které by vypovídaly o jejich působení na lidské zdraví. Prokazatelně obsahují karcinogeny, neurotoxiny a látky narušující hormonální rovnováhu. I proto se u většiny drogerie v návodech doporučují gumové rukavice. Jenže obsažené chemické látky jen tak z domácnosti nemizí. Dostávají se do ovzduší, zůstávají na povrchu, aby se postupně dýcháním či dotekem dostávaly i do lidského těla. A nejenom do lidského těla.

Agresivní chemie ohrožuje i domácí mazlíčky, kteří mají mnohem citlivější dýchací sliznice a v kontaktu s povrchy v domácnosti jsou více než lidé. Olizují se, aby se očistili…

Ve snaze uklidit, omýt a očistit vlastní domov navíc neustále znečišťujeme planetu. Veškerá jedovatá chemie se z domácnosti dostává prostřednictvím kanalizace do řek, moří a oceánů, aby se s ní potýkaly ryby, želvy a další vodní organismy.

Jde to i jinak!

Vzpomeňte na naše babičky a vezměte si k ruce chytré úklidové pomocníky, třeba takové utěrky z mikrovlákna, které čistí naprosto bez chemie. Vhod přijde i moderní technika, především efektivní parní čističe, které si plně vystačí s obyčejnou vodou.

Užitečné návody na úklid bez chemie dává i čínské učení o harmonii Feng Shui. Harmonii, očistu a dokonalý úklid bez chemie podpoří i esenciální oleje aromaterapie.

Jde to i jinak, bez chemie a s radostí. Voňavý úklid dle aromaterapie

Aromaterapie využívá nejrůznější esenciální oleje, nejenom pro provonění prostoru. Tyto čistě přírodní esence z nejrůznějších částí rostlin mají široké praktické využití, také díky svým čisticím, dezinfekčním, antibakteriálním, protivirovým či protiplísňovým vlastnostem. Mají také vlastnosti terapeutické, komplexně působí na lidské tělo i jeho jednotlivé systémy, nesou i příznivé účinky na lidskou psychiku. Vonné esence dokážou povzbudit,…

Úklid s rozumem. Jak na to?

Každý úklid definují čtyři klíčové faktory. Není to jen chemie, resp. druh a koncentrace použitého úklidového prostředku. Je to také mechanická síla, čas a teplota.

Je jasné, že horká voda je účinnější než voda studená. Někdy stačí místo chemie čistit déle, anebo při čištění přitlačit. Tzv. Sinnerův kruh se čtyřmi faktory úklidu dokazuje, že chemie není při úklidu vše. Někdy ji dokáže nahradit třeba jen vařící voda, což potvrdí výrobci všech těch moderních parních čističů. Někdy si stačí pořídit dobrou utěrku z mikrovlákna, která udělá velkou službu a funguje zcela bez chemie. Sinerův kruh dává praktické návody na to, jak omezit chemii a ještě přitom ušetřit finance.

Prevence je vždy snazší než léčba. Mnohem výhodnější než hledat radikální chemické řešení je také přemýšlet o tom, jak znečištění předcházet.  Vhodným uspořádáním interiéru a jeho vybavením můžeme ušetřit mnoho chemie i hodin věnovaných úklidu.

Velkou službu udělají tzv. nárazníkové zóny, které znečištění přebírají na sebe a brání tomu, aby se dostalo dál. Typickým příkladem je kvalitní rohožka přede dveřmi anebo uzavřené skladovací prostory, které omezují množství lapačů prachu v domácnosti. Nejlépe se pochopitelně čistí velké omyvatelné plochy, ty jsou jako dělané pro snadný úklid. Práci ulehčí i takové vychytávky jako je čistička vzduchu.

Les

Inspirováno přírodou: Energie a síla lesa. Jak si doma zařídit svěží vzduch?

Stres a únava na nás útočí ze všech stran. Vyvětrat, vyčistit vzduch a nabít ho novou energií je snadné. Pomůže aromaterapie a esenciální oleje. Inspirací nám může být síla lesa, les, který nabízí novou energii, povzbuzení, posílení i projasnění mysli.

Jak zlepšit vzduch v interiéru

Zdravý domov: 5 tipů jak zlepšit ovzduší v interiéru

Znečištěné ovzduší? Ano, vzduch ve městech není právě nejčistší. Vzduch uvnitř budov je však až několikrát horší než vzduch venku. V bytech i kancelářích zaznamenáme nejenom nedostatek tolik potřebného kyslíku, ale celý koktejl nebezpečných látek, který je také příčinou mnoha zdravotních potíží. Syndrom nemocných budov. To je fenomén moderní společnosti, který se bohužel negativně odráží…

Otevřené okno

Větrání není žádná věda, a přece to řada z nás neumí. Jak správně větrat?

V současnosti, v době plastových oken a izolačních přestaveb domů i bytů, je větrání ještě důležitější než dříve. Klasické větrání je stále tou hlavní cestou, jak zlepšit ovzduší v místnosti. Přivádí do místnosti kyslík a odvádí oxid uhličitý. Větrání je také nezbytné pro udržení přiměřené vlhkosti. S vyšší vlhkostí totiž dochází i k rozvoji plísní,…

Autor: Radka Křivánková 2019/04/05