Jde to i jinak, bez chemie a s radostí. Voňavý úklid dle aromaterapie

Aromaterapie využívá nejrůznější esenciální oleje, nejenom pro provonění prostoru. Tyto čistě přírodní esence z nejrůznějších částí rostlin mají široké praktické využití, také díky svým čisticím, dezinfekčním, antibakteriálním, protivirovým či protiplísňovým vlastnostem.

Mají také vlastnosti terapeutické, komplexně působí na lidské tělo i jeho jednotlivé systémy, nesou i příznivé účinky na lidskou psychiku. Vonné esence dokážou povzbudit, zlepšují náladu, podporují příjemné pocity. Přinášejí radost. To vše se bude hodit i při úklidu.

Vonné esence a silice toho však umí ještě víc…

Úvodní foto: Pixabay.com

Voňavý úklid – Esenciální oleje – Jak na to? – Praktické tipy – Bezpečnost

 

Voňavý úklid, úklid s pomocí přírody


Především při úklidu toužíme po provonění prostoru novými povzbuzujícími vůněmi, ovšem klasické úklidové prostředky z drogerie nabízejí jen vůně syntetické. Nejenže nemají pozitivní působení na psychiku, ale jsou založeny na tak agresivních chemikáliích, že ohrožují naše zdraví. Spíše než v dobré náladě se odrážejí v bolestech hlavy a únavě. Zatěžují naši domácnost i organismus. Běžné osvěžovače vzduchu plné chemie a umělých vůní patří dokonce k těm nejtoxičtějším látkám, které doma máme.

Voňavou službu přitom nabízejí i esenciální oleje aromaterapie, čistě přírodní látky, které působí jemně a šetrně. Hodí se proto i do domácností s dětmi nebo domácími mazlíčky. Snáší je i ti nejcitlivější jedinci.

 

Co umí esenciální oleje?


Esenciální oleje (také éterické oleje nebo silice) v sobě nesou ryzí podstatu dané rostliny. Obsahují vše, co rostlina samotná. Pro rostlinu představují něco jako hormonální systém pro člověka. Podílejí se na buněčném metabolismu uvnitř rostliny, pomáhají ji přežít i za méně příznivých podmínek. Nejenže vůní lákají opylující hmyz, působí i jako obrana před nepřátelským hmyzem a dalším vnějším škůdcům, bakteriím, plísním i virům. Esenciální oleje tak nesou i repelentní, antivirové, antibakteriální, protivirové nebo protiplísňové vlastnosti. Těch se využívá při úklidu.

Všechny esenciální oleje, čisté výtažky z rostlin mají navíc i harmonizační působení na lidský organismus, příznivě ovlivňují nejenom prostor kolem nás, ale také naši fyzickou i psychickou stránku. Podobně jako rostliny využívají esenciální oleje, aby obstály i v náročném prostředí, i pro člověka mohou být vonné esence způsobem, jak si své prostředí vylepšit, pro zdraví, léčení i prevenci zdravotních neduhů i bolístek duše. Jde to přitom jednoduše, stačí se nadechnout!

Jak na to? Jak na úklid s esenciálními oleji?

Esenciální oleje představují vysoce koncentrované látky, vždy se proto využívají jen po několika málo kapkách a naředěné. Ve vodě se však nerozpouštějí, ideálně se kombinují s dalšími přírodními pomocníky pro šetrný úklid. Pár kapek esence můžete přidat do octu, citronové šťávy či jedlé sody, domácích čističů, které jsou základem úklidu bez chemie a fungují také jako rozpouštědla esenciálních olejů.

Vonný esenciální olej lze přimíchat do jakéhokoliv čističe či mýdla, například do neutrálních ekologických prostředků z mýdlových ořechů, které najdete v portfoliu české ekologické drogerie Tierra Verde.

reklama

 

Jaký esenciální olej si vybrat?


Působení vůní na lidský organismus je individuální. Aromaterapie má k dispozici celou řadu esenciální olejů, konkrétní výběr je vždy subjektivní. Každý si vybírá takové vůně, které jsou mu subjektivně příjemné. Pokud jde o konkrétní účinky, vždy je z čeho vybírat, i v případě, že budeme potřebovat účinky prospěšné pro úklid domácnosti.

Při voňavém úklidu přijdou vhod především citrusové esence – citron, limetka, grapefruit, pomeranč nebo bergamot. Kvůli svým dezinfekčním, čistícím a povzbuzujícím vlastnostem se využívají lesní esence, jako je borovice. O úklid a očistu se postarají také svěží esence  citronela, eukalyptus, tea tree nebo ravintsara, vůbec nejsilnější protivirový éterický olej, užitečné budou i bylinky jako je máta, rozmarýn, mateřídouška, tymián, šalvěj nebo levandule, jedna z nejoblíbenějších bylinek i vonných esencí. Nese čistící a mírně dezinfekční vlastnosti, přitom je natolik jemná, že je vhodná i pro děti, seniory nebo domácí mazlíčky.

  • Antibakteriální esenciální oleje: bergamot, citronela, kajeput, eukalyptus, jalovec, levandule, manuka, mateřídouška, niaouli, rozmarýn, tea tree
  • Esenciální oleje s významnými antivirovými účinky: ravintsara, bergamot, eukalyptus, levandule, limetka, manuka,  tea tree
  • Esenciální oleje působící proti plísním: lemongrass, hřebíček, oregano, mateřídouška, tymián, tea tree

 TIP OD KOCOURA: ZÁKLADNÍ ESENCIÁLNÍ OLEJE PRO ŠETRNÝ ÚKLID

Vybrali jsme tři základní esenciální oleje, které se uplatní i v domácnosti, kde jsou děti, citliví jedinci nebo domácí mazlíčci. Tyto silice jsou účinné a jemné současně. Jde o esenciální olej citron, borovice a levandule, vůbec nejoblíbenější a nejčastěji využívaná silice. Všechny fungují jako přírodní dezinfekce, jemně, ale efektivně pročistí a provoní ovzduší, postarají se o čistotu v každém koutu.

reklama

 

Praktické tipy, triky a recepty


  • Universální octový čistič připravíme jednoduše smícháním octa a vody v poměru 2:1 (ocet:voda). Ještě před tím v octu rozmícháme pár kapek vybraného esenciálního oleje. Čistič pak můžeme využít v kuchyni i koupelně, k omývání nejrůznějších povrchů. Poslouží i ve spreji, kdy povrch nejdříve postříkáme a čistič necháme působit, až poté opláchneme vodou.
  • EKO čistící pastu připravíme jednoduše smícháním jedlé sody s vodou. Jedlou sodu opět můžeme doplnit pár kapkami esenciálního oleje. Pasta si pak poradí s nejrůznějšími skvrnami, odmašťuje, bělí a pohlcuje pachy. Čistící pastu můžeme doplnit i citronovou šťávou. Silnější abrazivní účinky ji dá použití soli namísto jedlé sody.
  • Jedlá soda funguje jako pohlcovač pachů. Stačí ji s miskou vložit do lednice, do šatny nebo do skříně. Přikapeme-li k sodě i vonnou esenci, pachy nahradí i příjemná vůně.
  • Esenciální oleje se uplatní i při šetrném praní. Pár kapek esence lze přimíchat do neutrálního gelu na praní, ale i jako aviváž k provonění prádla. Jako šetrná aviváž, která provoní prádlo a současně ho dezinfikuje, poslouží ocet, ve kterém rozmícháme pár kapek esenciálního oleje. Skvěle se hodí například levandule.
  • Esenciální olej můžeme využít i při luxování tak, že ho nakapeme na filtr vysavače nebo přímo do vysávací trubky před začátkem luxování. Vysávání bude příjemnější, rozptýlí do prostoru vonnou esenci, prostor se tím provoní i dezinfikuje.

Bezpečnost


Pozor, esenciální oleje jsou vysoce koncentrované, a to tak, že například kapka mátové silice odpovídá třiceti šálkům mátového čaje. Každá kapka vonné silice nese vysoké množství aktivních látek. Je tak vysoce účinná, ale současně klade důraz na bezpečnost.

  • Silice užívejte vždy jen v malých dávkách. V případě aromaterapie pro zvířata jsou dávky oproti lidem ještě několikanásobně nižší.
  • Vonné esenciální oleje užívejte (až na výjimky jako je levandule) vždy zředěné. Zředit se dají ve zmiňovaném octu, jedlé sodě, soli – pokud jde o úklid. V aromaterapii se ředí i v oleji, medu nebo tučné smetaně.
  • Mějte na paměti, že esenciální oleje mohou být pro zvířata, zejména pro kočky, toxické. Obzvláště nebezpečné jsou pro kočky tyto esenciální oleje: Tea Tree Oil (australský čajovník), citronela, potažmo skořice, hřebíček, máta, tymián, majoránka, mrkev, zázvor, jalovec, eukalyptus, petitgrain aj.

 

Jak zlepšit vzduch v interiéru

Zdravý domov: 5 tipů jak zlepšit ovzduší v interiéru

Znečištěné ovzduší? Ano, vzduch ve městech není právě nejčistší. Vzduch uvnitř budov je však až…

Energizující atmosféra borovice. Naplňte vzduch svěžestí lesa!

Čistý vzduch je klíčovou podmínkou života. Bohužel, aniž bychom si to uvědomovali, většina z nás…

ÚKLID BEZ CHEMIE | DŮM & ZAHRADA | ZDRAVÉ BYDLENÍ | ZDRAVÍ

Internetové zdroje: 

/1/ Ionizace. Wikipedie. [online]. Wikipedia.org, 2019 [cit. 2019-02-25]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Ionizace

Obrázky:

Zdroj ilustračních obrázků: Pixabay.com, Unsplush.com, commons.wikipedia.org

Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v herbářích a další literatuře, v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů, a nejenom jich. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče. Web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog.

Disclaimer. Tyto webové stránky mají má pouze informativní charakter. Nemůžeme nahradit lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel. To nejdůležitější je láska.:-)

Nejsme a nechceme se tvářit jako odborníci. Jsme jenom nadšení chovatelé, milovníci přírody a bylinek, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními.

Affiliate Disclaimer. Nefungujeme jako eshop. Naše tipy jsou naše tipy. Doporučované produkty máme rádi a sami používáme.

Tags: Zdravé bydlení, zdraví, čistička vzduchu

NECHYBÍ VÁM DOMA NĚCO?


Vzduch. Nejde vidět a přece je to z velké části právě vzduch, který rozhoduje o tom, zda prostředí v domácnosti bude zdravé, anebo ne. Čistý vzduch, bez alergenů, jako je pyl nebo prach, bez patogenů, jako jsou bakterie, viry nebo plísně, bez nepříjemných pachů, je základem.

Jenže zajistit čistý vzduch pouze prostřednictvím větrání nemusí stačit, zvláště tam, kde žijí také děti nebo domácí mazlíčci jako radost i zdroj nečistot a chlupů. I s chlupy, jemným prachem z kočičího steliva, stejně jako pyly, prachem, bakteriemi, viry nebo plísněmi si umí poradit kvalitní čistička vzduchu. Hned tři čističky nabízí tradiční česká značka Eta.

Čistička vzduchu a ionizátor Eta

Čističky vzduchu Eta se pyšní vysokou účinností filtrace díky HEPA filtru, který doplňují i další filtry hned v čtyřnásobné filtraci, navíc disponuje UV technologií s funkcí sterilizace a dezinfekce vzduchu. Všechny čističky slouží i jako ionizátor, který se stará o zajištění ionizace ovzduší. Právě ionty ve vzduchu podporují dýchání a pocit svěžesti.

Speciálně pro domácnosti s domácími mazlíčky je vhodná čistička vzduchu ETA Nubela s příkonem 35 W a velmi tichým chodem. Pokryje až 20 metrů čtverečních. Stejně jako všechny čističky ETA je vhodná pro alergiky, HEPA filtr je součástí čtyřnásobné filtrace 4 v 1, kde vedle HEPA filtru čistí vzduch i uhlíkový filtr, filtr ze skleněných vláken a nylonový pre-filtr.

Až 80 metrů čtverečních dokáže pokrýt čistička vzduchu ETA Puris s příkonem 46,2 W. Přijde vhod především tam, kde se domácnosti potýkají se zvýšeným znečištěním ovzduší nebo v nich bydlí silní alergici. Je vybavena dálkovým ovládáním, v řadě praktických funkcí nechybí ani dětská pojistka.

Čtyřnásobná filtrace je vlastní i čističce vzduchu ETA Puris, která pokryje 25 až 30 metrů čtverečných se standardní výškou stropu a má příkon 50 W. Podobně jako jiné přístroje nabízí tři rychlosti chodu ventilátoru nebo režim auto.

Všechny tři čističky najdete v eshopu:

reklama

5/5 - (1 vote)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.