Jde to i jinak, bez chemie a s radostí. Voňavý úklid dle aromaterapie

Aromaterapie využívá nejrůznější esenciální oleje nejenom pro provonění prostoru. Tyto přírodní esence z nejrůznějších částí rostlin nesou i příznivé účinky na lidskou psychiku. Vonné esence dokážou povzbudit, zlepšují náladu, podporují příjemné pocity. Přinášejí radost. To vše se bude hodit i při úklidu. Vonné esence a silice toho však umí ještě víc…

Především při úklidu toužíme po provonění prostoru novými povzbuzujícími vůněmi, ovšem klasické úklidové prostředky z drogerie nabízejí jen vůně syntetické. Nejenže nemají pozitivní působení na psychiku, ale jsou založeny na tak agresivních chemikáliích, že ohrožují naše zdraví. Spíše než v dobré náladě se odrážejí v bolestech hlavy a únavě. Zatěžují naši domácnost i organismus. Běžné osvěžovače vzduchu plné chemie a umělých vůní patří dokonce k těm nejtoxičtějším látkám, které doma máme.

Voňavou službu přitom nabízejí i esenciální oleje aromaterapie, čistě přírodní látky, které působí jemně a šetrně. Hodí se proto i do domácností s dětmi nebo domácími mazlíčky. Snáší je i ti nejcitlivější jedinci.

Co umí esenciální oleje?

Esenciální oleje (také éterické oleje nebo silice) v sobě nesou ryzí podstatu dané rostliny. Obsahují vše, co rostlina samotná. Pro rostlinu představují něco jako hormonální systém pro člověka. Podílejí se na buněčném metabolismu uvnitř rostliny, pomáhají ji přežít i za méně příznivých podmínek. Nejenže vůní lákají opylující hmyz, působí i jako obrana před nepřátelským hmyzem a dalším vnějším škůdcům. Esenciální oleje tak nesou i repelentní, antivirové, antibakteriální nebo protiplísňové vlastnosti. Těch se využívá při úklidu.

Všechny esenciální oleje, čisté výtažky z rostlin mají navíc i harmonizační působení na lidský organismus, příznivě ovlivňují nejenom prostor kolem nás, ale také naši fyzickou i psychickou stránku.

Podobně jako rostliny využívají esenciální oleje, aby obstály i v náročném prostředí, i pro člověka mohou být vonné esence způsobem, jak si své prostředí vylepšit, pro zdraví, léčení i prevenci zdravotních neduhů i bolístek duše. Jde to přitom jednoduše, stačí se nadechnout!

Jaký esenciální olej si vybrat?

Působení vůní na lidský organismus je individuální. Aromaterapie má k dispozici celou řadu esenciální olejů, konkrétní výběr je vždy subjektivní. Každý si vybírá takové vůně, které jsou mu subjektivně příjemné. Pokud jde o konkrétní účinky, vždy je z čeho vybírat, i v případě, že budeme potřebovat účinky prospěšné pro úklid domácnosti.

Patří mezi ně především citrusové esence – citron, limetka, grapefruit, bergamot, také svěží esence borovice, smrk, citronela, eukalyptus nebo bylinky jako je máta, rozmarýn, mateřídouška, šalvěj nebo levandule, jedna z nejoblíbenějších bylinek i vonných esencí. Nese čistící a mírně dezinfekční vlastnosti, přitom je natolik jemná, že je vhodná i pro děti, seniory nebo domácí mazlíčky.

Antibakteriální esenciální oleje

 • bergamot, citronela, kajeput, eukalyptus, jalovec, levandule, manuka, mateřídouška, niaouli, rozmarýn, tea tree

Esenciální oleje s významnými antivirovými účinky

 • bergamot, eukalyptus, levandule, limetka, manuka, ravensara, tea tree

Esenciální oleje působící proti plísním

 • lemongrass, hřebíček, oregano, mateřídouška, tymián, tea tree
Esenciální olej levandule, BIOBorovice limba, esenciální olej 100%, BIO

Jak na to? Jak na úklid s esenciálními oleji?

Esenciální oleje se ideálně kombinují s dalšími přírodními pomocníky pro šetrný úklid. Pár kapek esence můžete přidat do octu, citronové šťávy i jedlé sody, domácích čističů, které jsou základem úklidu bez chemie. Více v článku: 3 přírodní pomocníci pro úklid bez chemie. Najdete je ve spíži!

Vonný esenciální olej lze přimíchat do jakéhokoliv čističe či mýdla, například do neutrálních ekologických prostředků z mýdlových ořechů, které najdete v portfoliu české ekologické drogerie Tierra Verde. Více v článku: Česká ekologická drogerie.

Praktické tipy, triky a recepty

 • Universální octový čistič připravíme jednoduše smícháním octa a vody v poměru 2:1 (ocet:voda). Ještě před tím v octu rozmícháme pár kapek vybraného esenciálního oleje. Čistič pak můžeme využít v kuchyni i koupelně, k omývání nejrůznějších povrchů. Poslouží i ve spreji, kdy povrch nejdříve postříkáme a čistič necháme působit, až poté opláchneme vodou.
 • EKO čistící pastu připravíme jednoduše smícháním jedlé sody s vodou. Jedlou sodu opět můžeme doplnit pár kapkami esenciálního oleje. Pasta si pak poradí s nejrůznějšími skvrnami, odmašťuje, bělí a pohlcuje pachy. Čistící pastu můžeme doplnit i citronovou šťávou. Silnější abrazivní účinky ji dá použití soli namísto jedlé sody.
 • Jedlá soda funguje jako pohlcovač pachů. Stačí ji s miskou vložit do lednice, do šatny nebo do skříně. Přikapeme-li k sodě i vonnou esenci, pachy nahradí i příjemná vůně.
 • Esenciální oleje se uplatní i při šetrném praní. Pár kapek esence lze přimíchat do neutrálního gelu na praní, ale i jako aviváž k provonění prádla. Jako šetrná aviváž, která provoní prádlo a současně ho dezinfikuje, poslouží ocet, ve kterém rozmícháme pár kapek esenciálního oleje. Skvěle se hodí například levandule.
 • Esenciální olej můžeme využít i při luxování tak, že ho nakapeme na filtr vysavače nebo přímo do vysávací trubky před začátkem luxování. Vysávání bude příjemnější, rozptýlí do prostoru vonnou esenci, prostor se tím provoní i dezinfikuje.

Bezpečnost

Pozor, esenciální oleje jsou vysoce koncentrované, a to tak, že například kapka mátové silice odpovídá třiceti šálkům mátového čaje. Každá kapka vonné silice nese vysoké množství aktivních látek. Je tak vysoce účinná, ale současně klade důraz na bezpečnost.

 • Silice užívejte vždy jen v malých dávkách. V případě aromaterapie pro zvířata jsou dávky oproti lidem ještě několikanásobně nižší.
 • Vonné esenciální oleje užívejte (až na výjimky jako je levandule) vždy zředěné. Zředit se dají ve zmiňovaném octu, jedlé sodě, soli – pokud jde o úklid. V aromaterapii se ředí i v oleji, medu nebo tučné smetaně.
 • Mějte na paměti, že esenciální oleje mohou být pro zvířata, zejména pro kočky, toxické. Obzvláště nebezpečné jsou pro kočky tyto esenciální oleje: Tea Tree Oil (australský čajovník), citronela, potažmo skořice, hřebíček, máta, tymián, majoránka, mrkev, zázvor, jalovec, eukalyptus, petitgrain aj.

Každá hvězdička je dobrá! Ušlo to.Bylo to fajn, ale...Článek se líbil.Super článek.Super článek, chválím. 2x, ø5,00
Loading…

Zdroje: vlastní poznatky a zkušenosti, literatura, internetové zdroje, více…

Internetové zdroje a další informace: 

/1/ Ionizace. Wikipedie. [online]. Wikipedia.org, 2019 [cit. 2019-02-25]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Ionizace

/2/ Iont/Ion. Wikipedie. [online]. Wikipedia.org, 2019 [cit. 2019-02-25]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Ion

/3/ LAJČÍKOVÁ, A. Elektroiontové mikroklima. SZU.cz [online] Praha: Státní zdravotní ústav, 13. listopadu 2007 [cit. 2019-02-25]. Dostupné z: http://www.szu.cz/tema/pracovni-prostredi/elektroiontove-mikroklima

/4/ PONČÍK, V. Sledování koncentrace vzdušných iontů – bakalářská práce. Brno: Vysoké učení technické v Brně, Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií, 2009. 39 s. Vedoucí bakalářské práce Ing. Zdeněk Buřival, CSc. [cit. 2019-02-25]. Dostupné z: https://dspace.vutbr.cz/bitstream/handle/11012/1367/SLEDOVANI%20KONCENTRACE%20VZDUSNYCH%20IONTU.pdf?sequence=1&isAllowed=y

/5/ HRADECKÝ, J. Iontové pole v pobytových prostorech – diplomová práce. Brno: Vysoké učení technické v Brně, Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií, 2004. 74 s. Vedoucí diplomové práce Ing. Zdeněk Buřival, CSc.

Obrázky:

Zdroj ilustračních obrázků: Pixabay.com

Upozornění: žádné informace na tomto webu nemají odborný charakter…

Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v herbářích a další literatuře, v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů, a nejenom jich. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče.

Náš web má pouze informativní charakter. Nemůžeme nahradit lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel.

Nejsme a nechceme se tvářit jako odborníci. Jsme jenom nadšení chovatelé, milovníci přírody a bylinek, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními. 

Jsme pisálci, fotografové a designéři života. Chceme se podělit o své poznatky, zkušenosti a zážitky ze života s chlupáči. Chceme sdílet svoji radost. Více o nás…

Přinášíme tipy na zdravé bydlení, inspiraci pro dům i zahradu, praktické návody a kouzla aromaterapie nebo články o bylinkování, to aby doma bylo jako doma.

#zdravebydleni #kouzlaaromaterapie #aromaterapie #bylinkovani #bylinky

 • Naší smečce vládne černý kocour.
 • Máme i kočičku Rozárku.
 • A nechybí nám ani pes. Vypadá sice jako pes baskervillský, ale jenom vypadá!

Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, vrnivou spokojenost a harmonii. Náš web U KOCOURA DOMA má být útočištěm pro všechny milovníky zvířat a přírody.

Jsme tady pro všechny vyznavače šťastného domova, věčné hledače krásy, i pro ty, kterým voní bylinky nebo jim přirostla k srdci zahradaVíce o nás…

Buďte s námi v kontaktu na sítích:  Facebook instagram pinterest youtube 

Kontaktujte nás na emailu ukocouradoma/zavináč/seznam.cz anebo využijte kontaktní formulář.

Jsme otevřeni různým formám spolupráce.

© 2016 – 2019 U KOCOURA DOMA Všechna práva vyhrazena. Pokud čerpáte z našeho obsahu, nezapomeňte nás uvést jako zdroj. Spolupráci se nebráníme.

Stojíme si za svým.

Aby tento web za něco stál.

Píšeme o tom, co se nás týká. Jsme osobní. Jsme chovatelé, ale nejsme odborníci. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odbornou pomoc, ať již lékařskou či veterinární v případě, že půjde o zvíře.

Nejsme eshop. Pouze doporučujeme, doporučujeme produkty, které známe, máme rádi a sami používáme. Naše tipy jsou skutečně naše tipy. Představujeme to, co se nám fakt líbí, nejenom na oko.

Affiliate Disclaimer

Když něco doporučujeme, tak to doporučujeme z vlastní vůle, nikoli proto, že nám za to někdo zaplatil.

Náš web má pouze informativní charakter, nejsme a netváříme se jako odborníci. Nemůžeme nahradit odbornou lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky. Nedáváme odborná ani obchodní doporučení. Tím však nevylučujeme partnerskou spolupráci.

Vyloučení odpovědnosti

www.ukocouradoma.cz slouží primárně jako osobní blog.

Jde o informační webové stránky pro širokou veřejnost s obsahem přizpůsobeným především srozumitelnosti a čitelnosti. Texty jsou vytvářeny s ohledem na přesnost a faktickou správnost, přesto autor ani provozovatel webu nenese odpovědnost za případnou škodu v důsledku nepřesných informací. Nenese a nemůže nést zodpovědnost ani za případnou škodu, která vznikla v souvislosti s užíváním webu a obsažených informací.

Tento web má pouze informační charakter. Informace si nekladou za cíl a v žádném případě nenahrazují konzultaci u odborníka. V případě konkrétních zdravotních potíží vyhledejte odbornou lékařskou pomoc.

Tímto vylučujeme zodpovědnost i za trvalost obsahu tohoto webu. Veškeré informace mohou být kdykoliv pozměněny nebo zcela odstraněny. Neneseme zodpovědnost ani za případné výpadky webu.

Všechna autorská práva vyhrazena. Veškerý obsah je autorským dílem a jako takový je chráněný autorským zákonem.

Tyto webové stránky mohou obsahovat odkazy na jiné webové stránky. Za externí stránky rozhodně nepřebíráme odpovědnost, neodpovídáme za případné škody vzniklé s jejich obsahem či provozováním. Přístup na jiné webové stránky a využití jejich obsahu je na vlastní riziko internetového uživatele.

NĚCO PRO PANIČKY A PÁNÍČKY

Udělejte něco pro spokojenost svých mazlíčků, dopřejte jim spokojené paničky a páníčky. Inspirujte se u chlupáčů, radujte se ze života, relaxujte, nedejte šanci stresu.