Dezinfekce domova přírodní cestou, šetrně a přitom efektivně

Přehnaná dezinfekce zvláště prostřednictvím toxických chemických prostředků nadělá v domácnosti více škody než užitku. Likviduje sice patogenní organismy, ale i soubor mikroorganismů, tzv. mikrobiom, který s lidským organismem funguje ve vzájemné harmonii.

S koronavirovou pandemií nastalo mnoho změn, mj. také v pohledu na dezinfekci, která se stala jedním z hlavních pomocníků v boji proti koronaviru. Lék totiž neexistuje, to ještě posiluje význam prevence v podobě dezinfekce.

Níže na vás čekají praktické informace z oblastí:

 

Aromaterapie aneb Příroda má vždy řešení


Dezinfekce, očista a úklid prostor, stejně jako zvýšená osobní hygiena jsou v době koronaviru nezbytné. Avšak stále platí, že agresivní chemie nemusí zničit pouze viry, ale také zdraví. Řešení přitom existuje, hygienické čistoty v domácnosti se dá dobrat i přírodní cestou.

Alternativou chemických prostředků jsou éterické, také esenciální oleje nebo silice užívané v aromaterapii. Čisté vonné molekuly z rostlin nesou vždy více či méně dezinfekční vlastnosti. Jejich funkcí v rostlině je totiž právě ochrana před patogenními mikroorganismy, bakteriemi, specifickými viry, plísněmi, ale třeba i hmyzem. Vedle toho, že lákají prospěšný hmyz svoji vůní, také naopak hmyz a další nežádoucí organismy odpuzují nebo přímo hubí. To je jejich základní funkce v rostlině. Obsahují aktivní složky, které zlepšují imunitní parametry a také i podle výzkumů mohou potlačovat virové patogenní původce. V protivirové aktivitě se vyzdvihuje zejména 1,8-cineol, jedna z klíčových složek většiny éterických olejů.

Dr. Jane Buckle v publikaci Klinická aromaterapie: Éterické oleje ve zdravotní péči popisuje, že protivirová aktivita éterických olejů a jejich těkavých látek byla v posledních deseti letech zkoumána in vitro proti chorobám jako je SARS, chřipka, horečka dengue, západonilská horečka aj. Cituje přitom Reichlinga, studie in vetro a kontrolované studie. Z těch vyplývá, že éterické oleje vykazují protivirovou aktivitu zejména proti obaleným virům, jako např. virus chřipky nebo herpes virus způsobující opary. Působení éterických olejů konkrétně proti novému viru Covid-19 pochopitelně ještě nebylo nijak prokázáno, žádné výzkumy se zatím neuskutečnily. Přesto by mohly být užitečné, rozhodně nemůžou uškodit a jejich terapeutické působení na psychickou a fyzickou kondici člověka je nesporné.

Protivirové éterické oleje


Aromaterapeutická společnost ATOK vyjmenovala hned sedm „aromasiláků proti virům“ takto: hřebíček, borovice, ravintsara, tea tree, tymián, skořice, máta. Jana Potůčková, autorka knihy Kosmetická kuchařka jako jedničku na virová onemocnění mezi éterickými oleji označila éterický olej ravintsara. Podobně to vidí i Adéla Zrubecká ze společnosti Nobilis Tilia. Ta ve svém článku označila éterický olej ravintsara jako bojovníka proti virům i pochmurným dnům. Dle aromaterapeutky má silné protivirové účinky a v aromaterapii se užívá k posílení imunitního systému při nejrůznějších infekcích, zejména infekcích dýchacího a zažívacího ústrojí.

Mezi éterické oleje s nejsilnějšími protivirovými účinky patří vedle ravintsary také bergamot, borovice, tea tree, eukalyptus, tymián, máta, nebo hřejivě působící hřebíček a skořice. Všechny tyto esence mají současně schopnost čistit a posilovat dýchací systém. V době, kdy nás ohrožují viry, se tak stávají skvělým způsobem, jak provonět, pročistit a dezinfikovat vzduch v domácnosti. Díky svým terapeutickým účinkům navíc nenásilnou, přírodní formou pomůžou podpořit imunitu.

Ravintsara

Protivirová a imunostimulační

Aromaterapie označuje ravintsaru jako nejsilnější antivirový éterický olej. Doporučuje ho proto při nejrůznějších virózách, i jako prevenci. Je prospěšný při potížích dýchacího ústrojí. Celkově posiluje organismus. Ravintsara posiluje také psychiku, paměť a koncentraci. Pomáhá také při mentální činnosti.

reklama

 

Borovice

Energizující a posilující

Lesní vůně borovice s balsamickými a dřevitými tóny je pro lidskou psychiku a zdraví obecně tak prospěšná jako pobyt v lese. Je prospěšná proti únavě, osvěžuje tělo i mysl, podporuje koncentraci. Působí proti stresu. Povzbuzuje organismus a regenerační procesy v těle. Posiluje organismus. Borovice působí proti infekcím. Má antiseptické účinky, takže se hodí při potížích dýchacích cest. Užitečná bude k provonění prostoru, ale také při šetrném úklidu.

reklama

 

Bergamot

Antidepresivní a povzbuzující

Jedna z méně známých citrusových esencí zaujme exotickými dřevito-bylinnými tóny a jemným ovocným nádechem. Okamžitě mění stav mysli a psychické rozpoložení. Posiluje a zklidňuje nervy, povzbuzuje, působí proti stresu, zahání únavu. Bergamot čistí vzduch a neutralizuje pachy. Uvolňuje dýchání. Má antibakteriální a antiseptické vlastnosti.

reklama

 

Levandule

Zklidňující a hojivá

Bylinná až sladce květinová vůně levandule působí relaxačně, zklidňuje podrážděné nervy, pomáhá proti stresu, uvolňuje od napětí. Tlumí úzkosti a deprese. Je prospěšná proti nespavosti, projasňuje roztěkanou mysl, pomáhá i proti bolesti hlavy, také zmírňuje menstruační křeče. Levandule osvěžuje vzduch a současně odpuzuje obtížný hmyz. Podporuje dýchání, ulevuje při dýchacích potížích. Působí antisepticky, skvěle se proto hodí i pro úklid bez chemie. Má silné hojivé účinky, které se dají využít i v péči o pokožku.

reklama

 

Přírodní dezinfekce prostoru


Aromaterapie představuje celý soubor praktických návodů, které prospívají tělu i duši. Příjemné vůně prospívají nejenom psychickému, ale také fyzickému zdraví. Jen jim dát příležitost.

Návod jak na to

Jak pročistit vzduch v domácnosti? Vyberte si jeden či více přírodních esenciálních olejů. Chcete-li zajistit, aby se vonné molekuly i s jejich čistícími a dezinfekčními účinky rozprostřely do ovzduší, můžete využít klasickou aromalampu. Vůně se rozptýlí do vzduchu díky působení tepla spolu s odpařující se vodou. Nejenže přitom provoní vzduch, ale také ho pročistí a dezinfikují.

Praktičtější a efektivnější způsob dezinfekce prostoru domácnosti, resp. rozptýlení vonných esencí do ovzduší nabízí aroma difuzér. Moderní přístroj vytváří tzv. studenou párů, do prostoru se tak esenciální oleje dostávají naprosto bezpečně. Elektrický aroma difuzér provoní a pročistí prostor dlouhodobě, kdykoliv to bude potřeba.

Kaolia, Ultrasonic diffuser

Video: Aroma difuzér v praxi

reklama

Dezinfekce povrchů a ploch


Nejdéle aktivní zůstává virus na hladkých materiálech, jako je plast nebo nerez. Každý povrch vyžaduje vhodný typ dezinfekce, jinak hrozí jeho poškození. V případě potravin se pochopitelně nehodí na chemii založená dezinfekce, na ovoce a zeleninu by tak měl stačit roztok octa, kyseliny citronové nebo omytí mýdlem. Vaření a pečení virus likviduje. Životnost viru je běžně jen několik dnů, někdy tak dezinfekci nahradí umístění předmětu do „karantény“.

Dezinfekční prostředky bývají v době pandemie nejčastěji založeny na alkoholu, resp. ethanolu. Ten se dá označit i jako přírodní dezinfekce, v nabídce běžné dezinfekce patří k těm nejšetrnějším z hlediska lidského zdraví i planety Země. Na ethanolu je založena i domácí dezinfekce.

Domácí dezinfekce se dá dle návodu Světové zdravotnické organizace (WHO) vyrobit z 830 ml alkoholu (ideálně 96 % ethanolu), 42 ml 3% peroxidu vodíku, 15 ml glycerolu.

  • Ethanol, peroxid a glycerol smíchejte a doplníte do 1 litru převařenou vychladlou vodou, pak necháte stát 3 dny v uzavřené nádobě.
  • Domácí dezinfekci pak můžete využít na čištění nejrůznějších ploch a povrchů, ale i jako dezinfekci na ruce.

Podobný, šetrný a ekologický návod na výrobu dezinfekce nabízí server ekokoza. I tam nabádají dodržovat doporučení WHO, kdy má dezinfekce proti  koronaviru a jiným virům obsahovat minimální koncentraci alkoholu 60 %. Nejjednodušším receptem na domácí dezinfekci tak je smíchat vysokoprocentní alkohol a vodu.

  • Ekokoza v souladu s postupy aromaterapie doporučuje přidat i pár kapek vonného esenciálního oleje s dezinfekčními a antiseptickými vlastnostmi, například tea tree, citron, eukalyptus, máta, rozmarýn, tymián nebo levanduli, která je z esenciálních olejů z těch nejšetrnějších. Její vůně je vhodná i pro malé děti nebo domácí mazlíčky.
  • V aromaterapii se využívají také květové vody, například levandulová nebo mátová květová voda, které mohou v dezinfekci nahradit klasickou vodu.
  • Pokud má domácí dezinfekce sloužit dlouhodobě i jako dezinfekce na ruce, vyplatí se vysušující alkohol doplnit i rostlinným glycerinem nebo aloe vera gelem. Tyto ingredience se postarají o gelovou strukturu dezinfekce, při použití na ruce navíc pokožku zvlhčují, zjemňují a regenerují. Kvůli pokožce je možné do dezinfekce přikápnout i vitamín E.

Ekologická dezinfekce, založená na alkoholu a esenciálních olejích levandule a citron je dostupná i pod českou značkou Yellow&Blue. Za značkou stojí česká firma česká firma Tierra Verde s.r.o., která nabízí celou paletu ekologické drogerie a všemožných domácích čističů založených na čistě přírodním původu. Hlavní surovinou jsou mýdlové ořechy v BIO kvalitě, doplněné o rostlinné nebo minerální složky. V nabídce nechybí ani přírodní esenciální oleje nebo jedlá soda jako skvělý pomocník pro úklid bez chemie.

reklama

 

Boj s koronavirem ve dvou eR: Roušky a Ruce


Roušky se staly symbolem koronavirové pandemie, ale také sounáležitosti Čechů, kteří se hromadně pustili do šití roušek a suplovali tak práci našich nejvyšších představitelů. Ti sice nařídili povinné krytí obličeje, ale roušky jako základní ochranný prostředek nezajistili ani zdravotníkům v první linii. Používání ochrany dýchacích cest je dle doporučení Ministerstva zdravotnictví jedno z důležitých preventivních opatření, které pomáhá omezit šíření respiračních onemocnění, včetně COVID-19. V jednom dechu však také dodává, že nošení roušky musí samo o sobě nestačí a musí být vždy kombinováno s dostatečnou hygienou, především mytím rukou.

Ministerstvo zdravotnictví sice zmiňuje materiály vydané Světovou zdravotnickou organizací, ale v doporučení z konce března 2020 nezmiňuje mezi důležitými fakty nutnost dezinfekce roušek. Například Český rozhlas ve svém doporučení k nošení roušek oproti tomu upozorňuje, že nošení roušky by nemělo trvat déle než čtyři hodiny nebo dokud není rouška vlhká. Pak je třeba roušku buď vyměnit za jinou, nebo roušku dezinfikovat.

Dezinfekce roušek

Zatímco jednorázové roušky a ochranné pomůcky se prakticky dají dezinfikovat jen těžko, bavlněné roušky, i ty šité po domácku lze dezinfikovat praním. I přes návody rozšířené po internetu hasiči nedoporučují dezinfikovat roušky v troubě nebo mikrovlnné troubě, protože hrozí riziko požáru. Praktický návod a prostředky pro dezinfekci roušek, resp. praní roušek nabízí Tierra Verde. Kvůli možné kontaminaci pračky a dalšího prádla se roušky dezinfikují vyvářením ve vroucí vodě…

https://youtu.be/C2HP46nnOsI

Video: Dezinfekce, praní roušek Tierra Verde

reklama

Mytí rukou

Koronavirus SARS-CoV-2, původce onemocnění COVID-19, představuje kapénkovou infekci. To znamená, že virus ve vlhkých mikročástečkách poletuje ve vzduchu a dopadá na různé povrchy. Největší nebezpečí hrozí, když se kontaminovaných předmětů dotkneme. Přes ruce pak virus můžeme snadno kontaminovat jiné předměty a především přenést infekci na nechráněné sliznice úst, nosu nebo očí. Tou nejúčinnější zbraní proti koronaviru tak dle serveru okoronaviru nejsou ani roušky, ani dezinfekce, ale obyčejné mýdlo. Právě mýdlo má totiž schopnost virus prakticky rozbít, ovšem s podmínkou, že je mytí rukou opravdu důkladné.

https://youtu.be/1UyKT7wSRKg

Video: Návod na mytí rukou Tierra Verde

Obyčejné mýdlo

V jednoduchosti je krása. Platí to i v případě mýdla. To z dílny Tierra Verde obsahuje jen čistý olivový olej z oblasti Kalamati a sůl, nic víc. Přírodní olivové mýdlo čistí a zároveň pečuje o pokožku. Výjimečné je i tím, že neobsahuje palmový olej. Je bez chemické parfemace, optických zjasňovačů, barviv i živočišných produktů.

Stejně jako tuhé mýdlo na ruce funguje v boji proti infekci i tekuté mýdlo na ruce, navíc obohacené o esenciální olej levandule. O jeho dezinfekčních účincích již byla řeč. Dezinfekční vlastnosti jsou připisovány i mýdlovým ořechům, které mohou posloužit i v podobě čističe, resp. odmašťovače, navíc s esencí pomeranče, který by měl tukem obalené viry rozbíjet na stejném principu jako klasické mýdlo. Tekuté mýdlo s esenciálním olejem levandule i pomerančový odmašťovač se součástí EKO drogerie Tierra Verde.

reklama

Hvězdičkujeme...

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *