Skip to content →

Pokojové rostliny jako přírodní čističky vzduchu

Pokojová rostlina

Pokojové rostliny dodají interiéru skutečnou krásu, život a útulnost. Vytvářejí lepší životní prostředí a s ním i lepší pocity. Dokonce přímo prospívají našemu zdraví, protože fungují jako přírodní čističky vzduchu.

Jaké je kolem nás ovzduší?

Většina z nás tráví velkou část dne uvnitř, buď doma, anebo v práci. Ač se to nezdá, výsledky výzkumu INDOOR GENERATION potvrzují, že uvnitř budov trávíme až 90 % svého času. Kvalita vzduchu v interiéru pochopitelně ovlivňuje naše zdraví.

 • Čistý vzduch je základem pro fungování celého organismu. Každá jediná buňka lidského těla potřebuje kyslík, a pokud ho nemá dost, strádá.
 • Vzduch, který dýcháme ovlivňuje výkonnost našich orgánů, ale i výkonnost jako takovou. Odráží se v tom, jak jsme aktivní (anebo ospalí), jak pracujeme, jak přemýšlíme, jak se soustředíme a také jak se cítíme.
 • Vzduch kolem nás se odráží i na psychické pohodě. Vytváří atmosféru a atmosféra je propojena s tím, jakou máme v daném prostoru náladu.

Existuje přitom mnoho věcí, které se na kvalitě vzduchu podepisují negativně. Může to být elektrosmog od všudypřítomných elektrických spotřebičů, také agresivní čisticí prostředky, dezinfekce, klasická drogerie a dokonce také kosmetika, vedle toho i stavební chemie, nekvalitní nábytek, čalounění, bytové textilie, dekorace aj.

Formaldehyd a další škodliviny

Mezi prvními škodlivinami, které ohrožují naše zdraví, půjde o formaldehyd. Ten patří k nejčastěji se vyskytujícím škodlivinám v interiérech. Není divu, uvolňuje se zejména z dřevotřísky, tedy velké části nábytku, který najdeme v současných interiérech. Bohužel se vyskytuje také v některých barvách, nátěrech, lepidlech, izolačních materiálech nebo bytových textiliích. Uvolňuje se také z plynových kotlů. A to zdaleka není jedinou škodlivou látkou, které zamořují naše ovzduší. Jsou tu také další toxické chemikálie, také prachové částice, pyl, plíseň, bakterie a další nebezpečné mikroorganismy.

Tou nejjednodušší a také nejkrásnější formou, jak se zbavit formaldehydu a dalších chemických, organických i mechanických škodlivin v ovzduší, jsou pokojové rostliny.

To potvrzují i vědci z NASA, kteří již v roce 1989 přišli ve spolupráci s organizací ALCA se studií Clean Air Study. Výsledky byly překvapivé: obyčejné pokojové rostliny nabízejí přirozenou ochranu před takovými toxickými látkami jako je formaldehyd, benzen nebo trichlorethylene. Zvláště některé rostliny mají schopnost neutralizovat tyto škodliviny z ovzduší a pomáhají tak s tzv. syndromem nemocných budov.

Například obyčejná chryzantéma (listopadka) pěstovaná v interiéru jako pokojovka dokáže eliminovat z ovzduší benzen, formaldehyd, xylen a toluen,  trichloroethylen i amoniak. A navíc je krásná na pohled.

Foto: chryzantéma

Nenáročné rostliny pro začátečníky i pokročilé

NASA přinesla celý seznam rostlin, které čistí vzduch od škodlivin. Pro kvalitnější vzduch v interiéru rozhodně nemusíte pěstovat pouze zmiňovanou chryzantému. Můžete se věnovat také pěstování mnoha dalších rostlin, rostlin jako je:

 • Datlovník laoský, lat. Phoenix roebelenii: odstraňuje z ovzduší formaldehyd, xylen a toluen
 • Areka palma, lat. Dypsis lutescens: odstraňuje z ovzduší xylen a toluen
 • Ledviník ztepilý (kapradina), lat. Nephrolepis exaltata „Bostoniensis“: odstraňuje z ovzduší formaldehyd, xylen a toluen
 • Ledviník obliterata (kapradina), lat. Nephrolepis obliterata: odstraňuje z ovzduší formaldehyd, xylen a toluen
 • Břečťan popínavý (jako pokojová rostlina), lat. Hedera helix: odstraňuje z ovzduší benzen, formaldehyd, xylen a toluen
 • Zelenec chocholatý, lat. Chlorophytum comosum: odstraňuje z ovzduší formaldehyd, xylen a toluen

Foto: zelenec

 • Šplhavník, šplhavnice, potos, lat. Epipremnum aureum: odstraňuje z ovzduší benzen, formaldehyd, xylen a toluen
 • Liriopa, lat. Liriope spicata: odstraňuje z ovzduší formaldehyd, xylen a toluen, amoniak
 • Lopatkovec, toulcovka, lat. Spathiphyllum „Mauna Loa“: odstraňuje z ovzduší benzen, formaldehyd, xylen a toluen,  trichloroethylen i amoniak
 • Anturie, toulitka, lat. Anthurium andraeanum: odstraňuje z ovzduší formaldehyd, xylen a toluen, amoniak
 • Aglaonema skromná, lat. Aglaonema modestum: odstraňuje z ovzduší benzen, formaldehyd
 • Palma horská, oštěpuška nádherná, lat. Chamaedorea seifrizii: odstraňuje z ovzduší formaldehyd, xylen a toluen
 • Bambusová palma, lat. Rhapis excelsa: odstraňuje z ovzduší formaldehyd, xylen a toluen, amoniak
 • Tenura trojžilná, tchýnin jazyk, lat. Sansevieria trifasciata „Laurentii“: odstraňuje z ovzduší benzen, formaldehyd, xylen a toluen,  trichloroethylen
 • Filodendron srdcolistý, lat. Philodendron cordatum: odstraňuje z ovzduší formaldehyd
 • Filodendron, lat. Philodendron bipinnatifidum: odstraňuje z ovzduší formaldehyd
 • Filodendron, lat. Philodendron domesticum: odstraňuje z ovzduší formaldehyd
 • Dracéna, dračinec, lat. Dracaena reflexa: odstraňuje z ovzduší benzen, formaldehyd, xylen a toluen,  trichloroethylen
 • Dracéna vonná, lat. Dracaena fragrans „Massangeana“: odstraňuje z ovzduší benzen, formaldehyd, trichloroethylen
 • Dracéna, dračinec, lat. Dracaena deremensis „Janet Craig“: odstraňuje z ovzduší benzen, formaldehyd, trichloroethylen
 • Dracéna, dračinec, lat. Dracaena deremensis „Warneckei“: odstraňuje z ovzduší benzen, formaldehyd, trichloroethylen
 • Fíkus benjamín, lat. Ficus benjamina: odstraňuje z ovzduší formaldehyd, xylen a toluen
 • Gerbera, lat. Gerbera jamesonii: odstraňuje z ovzduší benzen, formaldehyd, trichloroethylen
 • Chryzantéma, listopadka zahradní, lat. Chrysanthemum morifolium: odstraňuje z ovzduší benzen, formaldehyd, xylen a toluen,  trichloroethylen i amoniak
 • Fíkus pryžodárný, gumovník, lat. Ficus elastica: odstraňuje z ovzduší formaldehyd
 • Dendrobium, stromobytec (orchidej), lat. Dendrobium: odstraňuje z ovzduší xylen a toluen
 • Diffenbachie, mramornatka, lat. Dieffenbachia: odstraňuje z ovzduší xylen a toluen
 • Homalomena wallisii: odstraňuje z ovzduší xylen a toluen
 • Dendrobium Phalaenopsis (orchidej): odstraňuje z ovzduší xylen a toluen
 • Aloe vera: odstraňuje z ovzduší benzen, formaldehyd
 • Banánovník, Banana, lat. Musa Oriana: odstraňuje z ovzduší formaldehyd

Zdroj: Wiki1

Dle dalších zdrojů patří mezi ty nejlepší přírodní čističky vzduchu břečťan, potos, ledviník, dracéna (několik druhů), bambusová palma, lopatkovec, zelenec a tchýnin jazyk.

Video: Pokojové rostliny jako čističky vzduchu

V seznamu rostlin, které fungují jako čističky vzduchu, najdeme i nenáročné pokojové rostliny jako je zelenec, dracéna nebo aloe vera. Ty zvládne pěstovat opravdu každý. A každý se tak může těšit z jejich mimořádných čistících schopností. Aloe vera navíc slibuje i regenerační a hojivé účinky na pokožku. Patří mezi pozoruhodné sukulenty, nenáročné a vděčné pokojovky.

Aloe Vera

Foto: Aloe Vera

A to není všechno

Zelené rostliny v interiéru neslouží jenom jako čističky vzduchu, mají také okrasnou a estetickou funkci. Zlepšují ovzduší a atmosféru prostoru. Přinášejí zdraví a radost těm, kteří o ně pečují a sdílí s nimi svůj prostor.

Pokojové rostliny oceňuje také starobylé učení Feng Shui. Dle tohoto učení symbolizují zelené rostliny růst a rozvoj, dynamiku, kreativitu. Náleží k elementu dřeva, jako takové přinášejí mír, podporují harmonii a klidný. Přitom představují život a přírodu, probouzejí regenerační vlastnosti lidského těla.

Při vhodném výběru, umístění a péči mohou rostliny dle Feng Shui pomohou k životní spokojenosti, pomáhají nám lépe žít a snáze uskutečnit své záměry.

 • Například tlustice, zvláště umístěná v jihovýchodní části místnosti, nejlépe pracovny, přitahuje zisk a úspěch, posiluje finanční příjmy, zlepšuje rodinné finance.
 • Pokojová prvosenka zase podporuje mozkovou činnost, racionalitu. Pomáhá s rozhodováním v kritických situacích. Funguje také jako ochránce před nebezpečím, eliminuje všemožná rizika.
 • Zelenec čistí nejenom vzduch, ale dle Feng Shui také energii v prostoru. Vyrovnává nerovnováhu, zlepšuje tok životní energie, zejména pokud bude umístěný v rohu místnosti.
 • Aloe Vera je strážný anděl mezi rostlinami. Tato výjimečná léčivá rostlina výrazně harmonizuje energii prostoru. Dokáže zachytit negativitu různého druhu.  Feng Shui tuto rostlinu vyzdvihuje nad ostatní i přesto, že jinak rostliny se špičatými a pichlavými listy pro harmonizaci prostoru nedoporučuje.

Každá hvězdička je dobrá! Ušlo to.Bylo to fajn, ale...Článek se líbil.Super článek.Super článek, chválím. 10x, ø5,00


Loading...

Radka K.

Mám ráda, když jsem obklopena těmi, které mám ráda. Líbí se mi, když mám kolem sebe věci, které se mi líbí. Žasnu. Žasnu nad tím, jak úžasný život může být.

Zdroje: vlastní poznatky a zkušenosti, literatura, internetové zdroje, více...

Internetové zdroje a další informace: 

/1/ NASA Clean Air Study. Wikipedia.org [online] Wikipedie, 2018 [cit. 2018-02-01]. Dostupné z: https://en.wikipedia.org/wiki/NASA_Clean_Air_Study

/2/ Tři pokojové rostliny, které podle NASA skvěle fungují jako čističky vzduchu. ekolist.cz [online] Praha: BEZK, 16. LEDNA 2017 [cit. 2018-02-01]. Dostupné z: https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/tri-pokojove-rostliny-ktere-podle-nasa-skvele-funguji-jako-cisticky-vzduchu

/3/ BUCHAROVÁ, J. Zelené čističky vzduchu. iReceptář.cz [online] Praha: VLTAVA LABE MEDIA, 18. ledna 2016 [cit. 2018-02-01]. Dostupné z: https://www.ireceptar.cz/zahrada/pokojove-rostliny/zelene-cisticky-vzduchu/

/4/ 10 pokojových rostlin, které fungují jako čističky vzduchu. zena.aktualne.cz [online] Praha: Economia, 18. března 2014 [cit. 2018-02-01]. Dostupné z: https://zena.aktualne.cz/bydleni/10-pokojovych-rostlin-ktere-funguji-jako-cisticky-/r~i:gallery:32342/

/5/ 10 NASA-approved Air Purifying Houseplants (plus 4 other ways to use plants to detox your life). clearandwell.com [online] clearandwell.com, 2019 [cit. 2019-02-28]. Dostupné z: https://clearandwell.com/10-nasa-approved-air-purifying-houseplants-plus-4-other-ways-to-use-plants-to-detox-your-life/

Obrázky:

Zdroj ilustračních obrázků: Pixabay.com

Upozornění: žádné informace na tomto webu nemají odborný charakter...

Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v herbářích a další literatuře, v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů, a nejenom jich. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče.

Náš web má pouze informativní charakter. Nemůžeme nahradit lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel.

Nejsme a nechceme se tvářit jako odborníci. Jsme jenom nadšení chovatelé, milovníci přírody a bylinek, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními. 

Jsme pisálci, fotografové a designéři života. Chceme se podělit o své poznatky, zkušenosti a zážitky ze života s chlupáči. Chceme sdílet svoji radost. Více…

Naší smečce vládne černý kocour. Máme i kočičku a nechybí nám ani pes.

 • Černý kocour se svým sametově něžným kožíškem přímo vybízí k pohlazení. Jen si ho pohlaďte! Jen se podívejte do jeho magických očí a nechte všechny starosti zmizet.
 • Máme i kočičku. Je to potvora, ale hlavně je to radost!
 • Největší mazel sice vypadá jako pes baskervillský, ale jenom vypadá, opravdu. Náš pes, tedy fenka je doslova ten největší mazel.:-)

Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, vrnivou spokojenost a harmonii. Náš web U KOCOURA DOMA má být útočištěm pro všechny milovníky zvířat a přírody. Jsme tady pro všechny vyznavače šťastného domova, věčné hledače krásy, i pro ty, kterým voní bylinky nebo jim přirostla k srdci zahradaVíce…

Buďte s námi v kontaktu na sítích:  Facebook instagram pinterest youtube 

Kontaktujte nás na emailu ukocouradoma/zavináč/seznam.cz anebo využijte kontaktní formulář.

Jsme otevřeni různým formám spolupráce.

© 2016 – 2019 U KOCOURA DOMA Všechna práva vyhrazena. Pokud čerpáte z našeho obsahu, nezapomeňte nás uvést jako zdroj. Spolupráci se nebráníme.

Stojíme si za svým.

Aby tento web za něco stál.

Píšeme o tom, co se nás týká. Jsme osobní. Jsme chovatelé, ale nejsme odborníci. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odbornou pomoc, ať již lékařskou či veterinární v případě, že půjde o zvíře.

Nejsme eshop. Pouze doporučujeme, doporučujeme produkty, které známe, máme rádi a sami používáme. Naše tipy jsou skutečně naše tipy. Představujeme to, co se nám fakt líbí, nejenom na oko.

Affiliate Disclaimer

Když něco doporučujeme, tak to doporučujeme z vlastní vůle, nikoli proto, že nám za to někdo zaplatil.

Náš web má pouze informativní charakter, nejsme a netváříme se jako odborníci. Nemůžeme nahradit odbornou lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky. Nedáváme odborná ani obchodní doporučení. Tím však nevylučujeme partnerskou spolupráci.

NĚCO PRO PANIČKY A PÁNÍČKY

Udělejte něco pro spokojenost svých mazlíčků, dopřejte jim spokojené paničky a páníčky. Inspirujte se u chlupáčů, radujte se ze života, relaxujte, nedejte šanci stresu.

Published in All DIY Dům & zahrada Tipy