Skip to content →

Pokojové rostliny jako přírodní čističky vzduchu

Pokojová rostlina

Pokojové rostliny dodají interiéru skutečnou krásu, život a útulnost. Vytvářejí lepší životní prostředí a s ním i lepší pocity. Dokonce přímo prospívají našemu zdraví, protože fungují jako přírodní čističky vzduchu.

Jaké je kolem nás ovzduší?

Většina z nás tráví velkou část dne uvnitř, buď doma, anebo v práci. Ač se to nezdá, výsledky výzkumu INDOOR GENERATION potvrzují, že uvnitř budov trávíme až 90 % svého času. Kvalita vzduchu v interiéru pochopitelně ovlivňuje naše zdraví.

 • Čistý vzduch je základem pro fungování celého organismu. Každá jediná buňka lidského těla potřebuje kyslík, a pokud ho nemá dost, strádá.
 • Vzduch, který dýcháme ovlivňuje výkonnost našich orgánů, ale i výkonnost jako takovou. Odráží se v tom, jak jsme aktivní (anebo ospalí), jak pracujeme, jak přemýšlíme, jak se soustředíme a také jak se cítíme.
 • Vzduch kolem nás se odráží i na psychické pohodě. Vytváří atmosféru a atmosféra je propojena s tím, jakou máme v daném prostoru náladu.

Existuje přitom mnoho věcí, které se na kvalitě vzduchu podepisují negativně. Může to být elektrosmog od všudypřítomných elektrických spotřebičů, také agresivní čisticí prostředky, dezinfekce, klasická drogerie a dokonce také kosmetika, vedle toho i stavební chemie, nekvalitní nábytek, čalounění, bytové textilie, dekorace aj.

Formaldehyd a další škodliviny

Mezi prvními škodlivinami, které ohrožují naše zdraví, půjde o formaldehyd. Ten patří k nejčastěji se vyskytujícím škodlivinám v interiérech. Není divu, uvolňuje se zejména z dřevotřísky, tedy velké části nábytku, který najdeme v současných interiérech. Bohužel se vyskytuje také v některých barvách, nátěrech, lepidlech, izolačních materiálech nebo bytových textiliích. Uvolňuje se také z plynových kotlů. A to zdaleka není jedinou škodlivou látkou, které zamořují naše ovzduší. Jsou tu také další toxické chemikálie, také prachové částice, pyl, plíseň, bakterie a další nebezpečné mikroorganismy.

Tou nejjednodušší a také nejkrásnější formou, jak se zbavit formaldehydu a dalších chemických, organických i mechanických škodlivin v ovzduší, jsou pokojové rostliny.

To potvrzují i vědci z NASA, kteří již v roce 1989 přišli ve spolupráci s organizací ALCA se studií Clean Air Study. Výsledky byly překvapivé: obyčejné pokojové rostliny nabízejí přirozenou ochranu před takovými toxickými látkami jako je formaldehyd, benzen nebo trichlorethylene. Zvláště některé rostliny mají schopnost neutralizovat tyto škodliviny z ovzduší a pomáhají tak s tzv. syndromem nemocných budov.

Například obyčejná chryzantéma (listopadka) pěstovaná v interiéru jako pokojovka dokáže eliminovat z ovzduší benzen, formaldehyd, xylen a toluen,  trichloroethylen i amoniak. A navíc je krásná na pohled.

Foto: chryzantéma

Nenáročné rostliny pro začátečníky i pokročilé

NASA přinesla celý seznam rostlin, které čistí vzduch od škodlivin. Pro kvalitnější vzduch v interiéru rozhodně nemusíte pěstovat pouze zmiňovanou chryzantému. Můžete se věnovat také pěstování mnoha dalších rostlin, rostlin jako je:

 • Datlovník laoský, lat. Phoenix roebelenii: odstraňuje z ovzduší formaldehyd, xylen a toluen
 • Areka palma, lat. Dypsis lutescens: odstraňuje z ovzduší xylen a toluen
 • Ledviník ztepilý (kapradina), lat. Nephrolepis exaltata „Bostoniensis“: odstraňuje z ovzduší formaldehyd, xylen a toluen
 • Ledviník obliterata (kapradina), lat. Nephrolepis obliterata: odstraňuje z ovzduší formaldehyd, xylen a toluen
 • Břečťan popínavý (jako pokojová rostlina), lat. Hedera helix: odstraňuje z ovzduší benzen, formaldehyd, xylen a toluen
 • Zelenec chocholatý, lat. Chlorophytum comosum: odstraňuje z ovzduší formaldehyd, xylen a toluen

Foto: zelenec

 • Šplhavník, šplhavnice, potos, lat. Epipremnum aureum: odstraňuje z ovzduší benzen, formaldehyd, xylen a toluen
 • Liriopa, lat. Liriope spicata: odstraňuje z ovzduší formaldehyd, xylen a toluen, amoniak
 • Lopatkovec, toulcovka, lat. Spathiphyllum „Mauna Loa“: odstraňuje z ovzduší benzen, formaldehyd, xylen a toluen,  trichloroethylen i amoniak
 • Anturie, toulitka, lat. Anthurium andraeanum: odstraňuje z ovzduší formaldehyd, xylen a toluen, amoniak
 • Aglaonema skromná, lat. Aglaonema modestum: odstraňuje z ovzduší benzen, formaldehyd
 • Palma horská, oštěpuška nádherná, lat. Chamaedorea seifrizii: odstraňuje z ovzduší formaldehyd, xylen a toluen
 • Bambusová palma, lat. Rhapis excelsa: odstraňuje z ovzduší formaldehyd, xylen a toluen, amoniak
 • Tenura trojžilná, tchýnin jazyk, lat. Sansevieria trifasciata „Laurentii“: odstraňuje z ovzduší benzen, formaldehyd, xylen a toluen,  trichloroethylen
 • Filodendron srdcolistý, lat. Philodendron cordatum: odstraňuje z ovzduší formaldehyd
 • Filodendron, lat. Philodendron bipinnatifidum: odstraňuje z ovzduší formaldehyd
 • Filodendron, lat. Philodendron domesticum: odstraňuje z ovzduší formaldehyd
 • Dracéna, dračinec, lat. Dracaena reflexa: odstraňuje z ovzduší benzen, formaldehyd, xylen a toluen,  trichloroethylen
 • Dracéna vonná, lat. Dracaena fragrans „Massangeana“: odstraňuje z ovzduší benzen, formaldehyd, trichloroethylen
 • Dracéna, dračinec, lat. Dracaena deremensis „Janet Craig“: odstraňuje z ovzduší benzen, formaldehyd, trichloroethylen
 • Dracéna, dračinec, lat. Dracaena deremensis „Warneckei“: odstraňuje z ovzduší benzen, formaldehyd, trichloroethylen
 • Fíkus benjamín, lat. Ficus benjamina: odstraňuje z ovzduší formaldehyd, xylen a toluen
 • Gerbera, lat. Gerbera jamesonii: odstraňuje z ovzduší benzen, formaldehyd, trichloroethylen
 • Chryzantéma, listopadka zahradní, lat. Chrysanthemum morifolium: odstraňuje z ovzduší benzen, formaldehyd, xylen a toluen,  trichloroethylen i amoniak
 • Fíkus pryžodárný, gumovník, lat. Ficus elastica: odstraňuje z ovzduší formaldehyd
 • Dendrobium, stromobytec (orchidej), lat. Dendrobium: odstraňuje z ovzduší xylen a toluen
 • Diffenbachie, mramornatka, lat. Dieffenbachia: odstraňuje z ovzduší xylen a toluen
 • Homalomena wallisii: odstraňuje z ovzduší xylen a toluen
 • Dendrobium Phalaenopsis (orchidej): odstraňuje z ovzduší xylen a toluen
 • Aloe vera: odstraňuje z ovzduší benzen, formaldehyd
 • Banánovník, Banana, lat. Musa Oriana: odstraňuje z ovzduší formaldehyd

Zdroj: Wiki1

Dle dalších zdrojů patří mezi ty nejlepší přírodní čističky vzduchu břečťan, potos, ledviník, dracéna (několik druhů), bambusová palma, lopatkovec, zelenec a tchýnin jazyk.

Video: Pokojové rostliny jako čističky vzduchu

V seznamu rostlin, které fungují jako čističky vzduchu, najdeme i nenáročné pokojové rostliny jako je zelenec, dracéna nebo aloe vera. Ty zvládne pěstovat opravdu každý. A každý se tak může těšit z jejich mimořádných čistících schopností. Aloe vera navíc slibuje i regenerační a hojivé účinky na pokožku. Patří mezi pozoruhodné sukulenty, nenáročné a vděčné pokojovky.

Aloe Vera

Foto: Aloe Vera

A to není všechno

Zelené rostliny v interiéru neslouží jenom jako čističky vzduchu, mají také okrasnou a estetickou funkci. Zlepšují ovzduší a atmosféru prostoru. Přinášejí zdraví a radost těm, kteří o ně pečují a sdílí s nimi svůj prostor.

Pokojové rostliny oceňuje také starobylé učení Feng Shui. Dle tohoto učení symbolizují zelené rostliny růst a rozvoj, dynamiku, kreativitu. Náleží k elementu dřeva, jako takové přinášejí mír, podporují harmonii a klidný. Přitom představují život a přírodu, probouzejí regenerační vlastnosti lidského těla.

Při vhodném výběru, umístění a péči mohou rostliny dle Feng Shui pomohou k životní spokojenosti, pomáhají nám lépe žít a snáze uskutečnit své záměry.

 • Například tlustice, zvláště umístěná v jihovýchodní části místnosti, nejlépe pracovny, přitahuje zisk a úspěch, posiluje finanční příjmy, zlepšuje rodinné finance.
 • Pokojová prvosenka zase podporuje mozkovou činnost, racionalitu. Pomáhá s rozhodováním v kritických situacích. Funguje také jako ochránce před nebezpečím, eliminuje všemožná rizika.
 • Zelenec čistí nejenom vzduch, ale dle Feng Shui také energii v prostoru. Vyrovnává nerovnováhu, zlepšuje tok životní energie, zejména pokud bude umístěný v rohu místnosti.
 • Aloe Vera je strážný anděl mezi rostlinami. Tato výjimečná léčivá rostlina výrazně harmonizuje energii prostoru. Dokáže zachytit negativitu různého druhu.  Feng Shui tuto rostlinu vyzdvihuje nad ostatní i přesto, že jinak rostliny se špičatými a pichlavými listy pro harmonizaci prostoru nedoporučuje.

Každá hvězdička je dobrá! Ušlo to.Bylo to fajn, ale...Článek se líbil.Super článek.Super článek, chválím. 10x, ø5,00


Loading...

Radka K.

Radka K.

Panička at U KOCOURA DOMA
Mám ráda, když jsem obklopena těmi, které mám ráda. Jsou to mé kočky, tedy kocour a kočka, taky pes. Líbí se mi, když mám kolem sebe věci, které se mi líbí.
Nabízím inspiraci pro šťastný domov, spokojenost a osobní rozvoj. Sdílím své zážitky a postřehy ze života s chlupáči. Jsou má terapie proti stresu.
Kdo jsem? Jsem redaktor, kreativec, stratég. Mojí profesí je Content marketing. Jednoduše tvořím. Synergicky tvořím obsah, který má smysl nejen pro mě.
Radka K.

Zdroje: vlastní poznatky a zkušenosti, literatura, internetové zdroje, více...

Internetové zdroje a další informace: 

/1/ NASA Clean Air Study. Wikipedia.org [online] Wikipedie, 2018 [cit. 2018-02-01]. Dostupné z: https://en.wikipedia.org/wiki/NASA_Clean_Air_Study

/2/ Tři pokojové rostliny, které podle NASA skvěle fungují jako čističky vzduchu. ekolist.cz [online] Praha: BEZK, 16. LEDNA 2017 [cit. 2018-02-01]. Dostupné z: https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/tri-pokojove-rostliny-ktere-podle-nasa-skvele-funguji-jako-cisticky-vzduchu

/3/ BUCHAROVÁ, J. Zelené čističky vzduchu. iReceptář.cz [online] Praha: VLTAVA LABE MEDIA, 18. ledna 2016 [cit. 2018-02-01]. Dostupné z: https://www.ireceptar.cz/zahrada/pokojove-rostliny/zelene-cisticky-vzduchu/

/4/ 10 pokojových rostlin, které fungují jako čističky vzduchu. zena.aktualne.cz [online] Praha: Economia, 18. března 2014 [cit. 2018-02-01]. Dostupné z: https://zena.aktualne.cz/bydleni/10-pokojovych-rostlin-ktere-funguji-jako-cisticky-/r~i:gallery:32342/

/5/ 10 NASA-approved Air Purifying Houseplants (plus 4 other ways to use plants to detox your life). clearandwell.com [online] clearandwell.com, 2019 [cit. 2019-02-28]. Dostupné z: https://clearandwell.com/10-nasa-approved-air-purifying-houseplants-plus-4-other-ways-to-use-plants-to-detox-your-life/

Obrázky:

Zdroj ilustračních obrázků: Pixabay.com

Upozornění: žádné informace na tomto webu nemají odborný charakter...

Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v herbářích a další literatuře, v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů, a nejenom jich. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče.

Náš web má pouze informativní charakter. Nemůžeme nahradit lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel.

Nejsme a nechceme se tvářit jako odborníci. Jsme jenom nadšení chovatelé, milovníci přírody a bylinek, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními. 

Jsme pisálci, fotografové a designéři života. Chceme se podělit o své poznatky, zkušenosti a zážitky ze života s chlupáči. Chceme sdílet svoji radost. Více…

Naší smečce vládne černý kocour. Máme i kočičku a nechybí nám ani pes.

 • Černý kocour se svým sametově něžným kožíškem přímo vybízí k pohlazení. Jen si ho pohlaďte! Jen se podívejte do jeho magických očí a nechte všechny starosti zmizet.
 • Máme i kočičku. Je to potvora, ale hlavně je to radost!
 • Největší mazel sice vypadá jako pes baskervillský, ale jenom vypadá, opravdu. Náš pes, tedy fenka je doslova ten největší mazel.:-)

Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, vrnivou spokojenost a harmonii. Náš web U KOCOURA DOMA má být útočištěm pro všechny milovníky zvířat a přírody. Jsme tady pro všechny vyznavače šťastného domova, věčné hledače krásy, i pro ty, kterým voní bylinky nebo jim přirostla k srdci zahradaVíce…

Buďte s námi v kontaktu na sítích:  Facebook instagram pinterest youtube 

Kontaktujte nás na emailu ukocouradoma/zavináč/seznam.cz anebo využijte kontaktní formulář.

Jsme otevřeni různým formám spolupráce.

© 2016 – 2019 U KOCOURA DOMA Všechna práva vyhrazena. Pokud čerpáte z našeho obsahu, nezapomeňte nás uvést jako zdroj. Spolupráci se nebráníme.

Stojíme si za svým.

Aby tento web za něco stál.

Píšeme o tom, co se nás týká. Jsme osobní. Jsme chovatelé, ale nejsme odborníci. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odbornou pomoc, ať již lékařskou či veterinární v případě, že půjde o zvíře.

Nejsme eshop. Pouze doporučujeme, doporučujeme produkty, které známe, máme rádi a sami používáme. Naše tipy jsou skutečně naše tipy. Představujeme to, co se nám fakt líbí, nejenom na oko.

Affiliate Disclaimer

Když něco doporučujeme, tak to doporučujeme z vlastní vůle, nikoli proto, že nám za to někdo zaplatil.

Náš web má pouze informativní charakter, nejsme a netváříme se jako odborníci. Nemůžeme nahradit odbornou lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky. Nedáváme odborná ani obchodní doporučení. Tím však nevylučujeme partnerskou spolupráci.

NĚCO PRO PANIČKY A PÁNÍČKY

Udělejte něco pro spokojenost svých mazlíčků, dopřejte jim spokojené paničky a páníčky. Inspirujte se u chlupáčů, radujte se ze života, relaxujte, nedejte šanci stresu.

Published in All DIY Dům & zahrada Tipy