Praktická aromaterapie: Jak doma vykouzlit atmosféru pohody?

Praktická aromaterapie

Čím to je, že se někde cítíme příjemně, zatímco jinde prostě ne? Co stojí za pozitivní pocity, které zažíváme na určitém místě? Co je zdrojem oné vytoužené pohody, jaký má vlastně původ? Co tvoří atmosféru domova? Odpověď nabízí příroda, právě ta je pro každého živého tvora nejpřirozenějším prostředím. Právě tam se dá najít vše pro spokojenost.

To podstatné je neviditelné… Je to vzduch, který dýcháme a který je základním zdrojem energie. Je to právě svěží vzduch prosycený kouzelnou vůní přírodních esencí, který zařídí pocity pohody.

Aromaterapie – Esenciální oleje – Levandule – Borovice – Bergamot – Jak na to?

 

Kouzla aromaterapie

Vydýchaní a těžký vzduch v každé domácnosti můžeme relativně snadno vyvětrat, pročistit a nabít energií kouzelných vůní aromaterapie. Kousek přírody si můžeme jednoduše přenést domů. Přírodní vůně a s nimi i bohaté terapeutické vlastnosti si můžeme doma do sytosti vychutnat v podobě vonných esencí.

Čistě přírodní esenciální oleje mají schopnost okamžitě provonět prostor a vytvořit prostředí, kde se budeme cítit dobře. Molekuly vonných esencí prosytí vzduch i lidský organizmus ozdravnou energií. Příznivě ovlivňují emoce, psychiku, nervový systém, stejně jako imunitní systém a další systémy lidského těla. Jejich působení využívá aromaterapie, buď přímo, anebo v praktické podobě nejrůznějších osvěžovačů vzduchu, sprejů, bytových parfémů, inhalačních tyčinek apod.

Všechny přírodní vonné esence se navíc pyšní více či méně silnými účinky dezinfekčními, antibakteriálními, antivirovými a protiplísňovými, proto také přijdou vhod i při voňavém úklidu bez chemie. V rostlinách totiž přirozeně slouží jako pomocníci proti nežádoucím mikroorganismům nebo přímo proti hmyzu. Prospěšný hmyz naopak svou vůní lákají, především k opylování. Pozitivní naladění vzbuzují také u lidí, samozřejmě záleží na individuálních preferencích každého jedince.

reklama

 

Který esenciální olej je ten pravý?

Vybírat lze z mnoha povzbuzujících i uvolňujících vůní. Důležité je, aby šlo o 100% přírodní esenciální neboli éterické oleje, nazývané někdy také silice. Jejich chemické alternativy nemohou nabídnout terapeutické účinky, ale naopak zdraví mohou ještě poškodit.

Vůně esenciálního oleje musí být v první řadě subjektivně příjemná, to je prvním kritériem při výběru. Mezi ty nejoblíbenější vůně patří bylinková vůně levandule, svěží máta nebo lesní vůně borovice. Mezi nejlíbivějšími najdeme i veselé citrusové vůně, jako je pomeranč, mandarinka nebo povzbuzující citron, ale jde také o méně známý antidepresivní bergamot aj.

Levandule: zklidňující a hojivá

Bylinná až sladce květinová vůně levandule působí relaxačně, zklidňuje podrážděné nervy, pomáhá proti stresu, uvolňuje od napětí. Tlumí úzkosti a deprese. Je prospěšná proti nespavosti, projasňuje roztěkanou mysl, pomáhá i proti bolesti hlavy, také zmírňuje menstruační křeče.

Levandule osvěžuje vzduch a současně odpuzuje obtížný hmyz. Podporuje dýchání, ulevuje při dýchacích potížích. Působí antisepticky, skvěle se proto hodí i pro úklid bez chemie. Má silné hojivé účinky, které se dají využít i v péči o pokožku.

reklama

 

Borovice: energizující a posilující

Lesní vůně borovice s balsamickými a dřevitými tóny je pro lidskou psychiku a zdraví obecně tak prospěšná jako pobyt v lese. Je prospěšná proti únavě, osvěžuje tělo i mysl, podporuje koncentraci. Působí proti stresu. Povzbuzuje organismus a regenerační procesy v těle. Posiluje organismus.

Působí proti infekcím. Má antiseptické účinky, takže se hodí při potížích dýchacích cest. Užitečná bude k provonění prostoru, ale také při šetrném úklidu.

reklama

 

Bergamot: antidepresivní a povzbuzující

Jedna z méně známých citrusových esencí zaujme exotickými dřevito-bylinnými tóny a jemným ovocným nádechem. Okamžitě mění stav mysli a psychické rozpoložení. Posiluje a zklidňuje nervy, povzbuzuje, působí proti stresu, zahání únavu.

Bergamot čistí vzduch a neutralizuje pachy. Uvolňuje dýchání. Má antibakteriální a antiseptické vlastnosti.

reklama

 

Jak s esenciálními oleji provonět prostor?

Stačí si přičichnout. Vonné esence se okamžitě dotknou čichových buněk, odkud putují do mozku, kde ovlivňují psychické rozpoložení. Vdechováním se dostávají do plic a odtud s krví do celého těla.

Máme-li prakticky vonnými molekulami naplnit prostor, uplatní se aromalampa či praktický aroma difuzér. Aromalampa, asi nejznámější pomocník pro rozptýlení vonných esencí do ovzduší jsou založeny na působení tepla. Nad plamenem dochází k odpařování vody, se kterou se do ovzduší dostávají i molekuly vonných esencí.

Bezpečnější způsob provonění prostoru umožňuje aroma difuzér, speciální přístroj, který vonné esence rozptyluje do ovzduší bez použití přímého ohně. Vytváří tzv. studenou mlhu provoněnou esenciálními oleji. Ta osvěžuje a čistí vzduch. Dýchání a pocity svěžesti podporuje také díky vodní páře a ionizaci vzduchu.

reklama

 

Kouzla aromaterapie

Aromaterapie je postavena na vlastnostech přírodních vůní, éterických olejů, esenciálních olejů či silicí, které se v ovzduší postarají o líbivou atmosféru, navíc provoněnému prostoru propůjčují i terapeutické účinky. Esenciální oleje aromaterapie harmonizují interiér, současně přitom čistí a osvěžují vzduch. Všechny silice nesou i očistné vlastnosti, obzvláště některé vynikají svými antibakteriálními, protivirovými a protiplísňovými účinky. Některé působí i jako přírodní dezinfekce, vedle borovicové silice je to také citronová silice, ravintsara nebo levandule.

Les

Inspirováno přírodou: Energie a síla lesa. Jak se doma postarat o svěží vzduch?

Stres a únava na nás útočí ze všech stran. Řešení je na dosah. Základním zdrojem…

Olivové mýdlo

„Obyčejné“ mýdlo má své místo v každé domácnosti. Univerzální pomocník působí i proti virům

Přírodní olivové mýdlo hýčká pokožku, přitom ji dokonale čistí. Myje od nečistot, poradí si dokonce…

  • Úvodní foto: Instagram

Literatura

  • Frej, D., Kuchař, J., Kozumplík, M.: Svět přírodních antivirotik: Prevence a terapie pomocí domácích prostředků. Praha: Eminent, 2020. ISBN: 978-80-7281-557-9
  • Armbruster, U., Bergmann, H.: Léčivé byliny v květináči a na zahradě: Jak je pěstovat a sklízet. Praha: grada, 2020. ISBN: 978-80-271-1005-6
  • Zrubecká, A.: Aromaterapie podle ročních období. Praha: CPress, 2018. ISBN 978-80-264-2085-9
  • Germann, G., Germann, P.: Rostliny pro aromaterapii. 90 vonných rostlin, jejich znaky a způsob využití. Praha: Grada, 2013. ISBN: 978-80-247-4672-2

Internetové zdroje

/1/ 10 tipů pro domácnost bez chemikálií. Nazeleno.cz [online]. Praha: Narrative Media, 13. červenec 2011 [cit. 2020-09-11]. Dostupné z:
https://www.nazeleno.cz/bydleni/domacnost/10-tipu-pro-domacnost-bez-chemikalii.aspx

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Ilustrační obrázky

  • Canva.com, Pixabay.com, Unsplash.com, commons.wikipedia.org

Praktická aromaterapie: Jak doma vykouzlit atmosféru pohody?

Čistě přírodní esenciální oleje mají schopnost okamžitě provonět prostor a vytvořit prostředí, kde se budeme cítit dobře. Různými metodami aromaterapie prosytí vzduch i lidský organizmus ozdravnou energií. Příznivě ovlivňují emoce, psychiku, nervový systém, stejně jako imunitní systém a další systémy lidského těla.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

AROMATERAPIE | BACHOVY ESENCE | BYLINKOVÁNÍ |  VRNIVÁ MAGIE |  DŮM & ZAHRADA

5/5 - (1 vote)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *