Minimalismus. Jak doma žít s lehkostí?

Všude kolem nás je toho víc, než je příjemné. Jsme zahlceni informacemi, ale i nejrůznějšími předměty. Není divu, že se cítíme pod tlakem, ve stresu a přetížení. Lehkost, která v současnosti tolik chybí, do života vnáší minimalismus. Je to způsob, jak se zbavit všeho nežádoucího, nepříjemného a nadbytečného. Minimalismus nás nabádá k přehodnocení priorit. Ulehčuje život tím, že se zbavíme toho, co nás zatěžuje. Může to být rozbitý hrníček či nefunkční kávovar, nepohodlná židle, stejně jako nesmyslné lapače prachu, ale i toxické myšlenky.

Jak minimalizovat věci kolem sebe? – Jak žít minimalisticky? Jak žít s málem? – Co je to minimalismus?

Tři zásady minimalismu

  • Vědomé vytváření prázdného prostoru, který je pro člověka zdrojem energie;
  • Důraz na to, co je skutečně důležité. Kvalita má přednost před kvantitou;
  • Význam úklidu, odstranění nepořádku a zátěže, všeho, co je nefunkční či nadbytečné.

MINIMALISMUS V BYDLENÍ

Minimalismus je umělecký a životní styl, jehož principy se uplatňují i v bydlení. Z interiéru odstraňuje zbytečnosti a vyzdvihuje význam toho, co je důležité. Také v interiéru jde o vědomé vytváření prázdného prostoru, který vzbuzuje pocity lehkosti a vzdušnosti. Světlo a světlé barvy, čisté linie a kvalitní vybavení vnášejí do interiéru jednoduchost, svobodu a spokojenost. Minimalismus počítá stejně tak s praktičností, jako s pohodlím, navíc má ekonomické i ekologické přínosy. Jeho výhodou je i snadnější úklid. Jak na to? Jak na minimalismus v bydlení?

Minimalistický styl bydlení je jednoduchý, čistý, střídmý, ale přívětivý. Rozhodně není nudný, naopak velmi sofistikovaně kombinuje vysokou funkčnost, praktičnost a pohodlí, aby v celku vytvářel nerušivé harmonické prostředí. Z minimalismu přitom vychází i ležérně útulný, a přece vytříbený severský styl bydlení, stejně jako interesantní a prostorný industriální styl bydlení.

 

Jak minimalizovat věci kolem sebe?

Minimalismu v životě se dá dosáhnout minimalizací věcí kolem sebe. Lze začít skříní, šatníkem, botníkem, náplní zásuvek a poliček, pokračovat přes dekorace a vybavení interiéru, nakonec se přes koupelnu, kosmetiku, úklidové prostředky, čističe a další chemii, sportovní náčiní či zahradní potřeby dá dostat až k celkovému majetku.

Minimalismus nás nabádá ke zjištění, co opravdu v životě potřebujeme. Co nepotřebujeme, toho se zbavíme. Zpravidla jde o věci z kategorií oblečení, kosmetika, drogerie, dekorace a nábytek. Méně je více, a tak bychom to však neměli přehánět ani s minimalizací věcí kolem sebe. Cílem není zbavit se všeho, ale obklopit se předměty, které pro člověka mají nějaký význam, klidně může být jen citový. Na druhé straně by měly zmizet předměty, které nám jenom ubírají pozornost a energii, nebo dokonce prostředí zamořují, typicky chemie paradoxně určená pro úklid domácnosti.

Hodnocení toho, co je užitečné a co naopak nadbytečné, je subjektivní. Záleží na každém. Každý si určuje svá vlastní pravidla. To je jedno z klíčových pravidel minimalismu. Bude-li se při minimalizování věcí něco hodit, je to právě lehkost myšlení a nadhled.

Jak žít minimalisticky? Jak žít s málem?

Plnohodnotný život nespočívá v množství věcí, které máme kolem sebe. Každý předmět okolo nás nám bere pozornost. A že jich je. Člověk moderního světa je zavalen prací, stejně jako informacemi a předměty. Přitom vnitřní klid pramení z prostoru, který máme pro sebe. Vědomé vytváření prostoru a zbavování se všeho nadbytečného je základním principem minimalismu, který vede k pocitům svobody a naplnění bez toho, aby něco něčím plnil.

Žít s málem je jednodušší, svobodnější a příjemnější, ačkoliv cesta k tomu nemusí být snadná. Zásadní je uvědomit si přínosy minimalismu a v duchu minimalismu si primárně vyjasnit svoji motivaci. Jasnější, svobodnější a vědomější život. To je minimalistický život, život s málem, s důrazem na to, co je skutečně důležité.

Kvalita má přednost před kvantitou. To platí i tam, kde žijí domácí mazlíčci, tedy pro kočičí škrabadla, toalety, pelíšky a další vybavení pro zvířata. Mimochodem, kočky, psi, ale i hlodavci, papoušci, rybičky a další mazlíčci podobně jako pokojové rostliny do domácnosti vnášejí pozitivní energii, štěstí a radost z bytí. Právě tito společníci nám pomáhají dobrat se pocitů naplnění, s minimem věcí.

Co je to minimalismus?

Původně je minimalismus uměleckým směrem z poloviny 20. století. Jeho vznik v sochařství nebo malířství bývá vysvětlován jako reakce na subjektivní pojetí abstraktivního expresionismu. V konzumní době představuje návrat zpět ke střídmosti, je odezvou na všudypřítomnou přesycenost a stres. Minimalismus, alternativa konzumu, spojená s udržitelností, odpovědností a ohleduplností k životnímu prostředí, jehož podstatou je jednoduchost a lehkost v životě, je také jedním z nejvýraznějších trendů současnosti. Jeho kořeny přitom můžeme vystopovat již v antice jako kynismus.

Jaké výhody přináší minimalismus? Proč právě minimalismus?

  • Jednoduchost a lehkost, kterou minimalismus vnáší do života, přináší úlevu pro přetíženou mysl.
  • Minimalismus v praxi vyvolává pocity svobody a radosti. Zjednodušuje život, projasňuje životní priority a umožňuje zaměřit se na to podstatné. Vytváří prostor, také prostor pro osobní rozvoj.
  • Minimalismus má ryze praktické výhody, ekonomické a ekologické přínosy, ale pozitivně se odráží také na psychické stránce a duševním stavu. Napomáhá odpoutat se od minulosti či nereálných vizí, podporuje žití tady a teď.
  • Minimalismus do chaosu vnáší řád, nepořádek nahrazuje pořádkem. Usnadňuje praktický úklid a udržování čistoty. Eliminuje stres z neustálého hledání věcí.
5/5 - (4 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *