25. listopad: Svatá Kateřina má pěkné jméno, ale chladné věno. Pranostiky zimy

Na 25. listopad připadá Svátek svaté Kateřiny. Je to patronka a ochránkyně studentů, učenců a filosofů. Jako patronka pomáhá Kateřina také mladým dívkám, pannám, ale i manželkám nebo ošetřovatelkám. Jejím symbolem, resp. symbolem jejího umučení jsou meč a kolo, a tak se Kateřina stala také patronkou všech řemeslníků, kteří pracují s kolem nebo ostřím. Přitom se právě na Svátek svaté Kateřiny kolo dle tradice nesmí využívat.

Čas před adventem – Pranostiky na svatou Kateřinu – Kdo byla sv. Kateřina?

VYBÍRÁME PRO VÁS: VÁNOČNÍ ČAJE PRO SVÁTEČNÍ ČAS

Bylinný čaj Čas na perníček
Bylinný čaj Ježíškův nebeský čaj
Bylinný čaj Světelný třpyt
Bylinný čaj Čas na perníček ban
Bylinný čaj Ježíškův nebeský čaj ban
Bylinný čaj Světelný třpyt ban
 

Čas před adventem

Svátek svaté Kateřiny provází bohaté tradice, Kateřinské zábavy, babské plesy a tzv. ženské právo. Kateřina slaví svůj svátek bohatou zábavou, hodováním, tancem a veselím. Svátek svaté Kateřiny představuje poslední příležitost pro takové bujaré veselí, Kateřina totiž stojí také na počátku postního období, času klidu a rozjímání, kterým je advent. Protože má Kateřina svátek před adventem, v tento den se tradičně také pečou perníčky a začíná velký předvánoční úklid. To aby do první adventní neděle bylo doma čisto.

Kateřina se objevuje v období začátku zimy, kdy zažíváme nejkratší dny a nejdelší noci. To se začíná měnit až na svátek svaté Lucie s termínem 13. prosince, dle rčení Svatá Lucie noci upije. Tma v tomto čase dává prostor magii, temným silám, ale také zdůrazňuje význam světla a naděje. Více než kdy jindy tak využíváme přírodní svíčky jako zdroj hřejivého světla.

Pranostiky na svatou Kateřinu

Již svatý Martin 11. listopadu má přijíždět na bílém koni, další pranostika říká, že „Svatá Kateřina chodívá ráda bíle přioděna.“ Dle jiné pranostiky „Kateřina má pěkné jméno, ale chladné věno.“ Přestože zima v kalendáři oficiálně začíná až se začátkem prosince, teploty a počasí zimu nezapřou, jak zmiňují i lidová rčení a pranostiky, spojené s sv. Kateřinou, ale i Konrádem, např. pranostika: „Na svatého Konráda bývá zima pořádná.“

Konrád má svátek 26. listopadu a není-li to Martin či Kateřina, i on má přinést sníh dle pranostiky: „Na svatého Konráda, cesta sněhem zaváta.“ Jedna z pranostik Kateřinu a zimu spojuje i se svatým Mikulášem, jedním z nejznámějších světců, který slaví svátek 6. prosince.

Na svatou Kateřinu schováme se pod peřinu,
na svatého Mikuláše je pak zima všecka naše.
Svatá Kateřino - Pavel Žalman Lohonka a spol.

Video: Pavel Žalman Lohonka, Svatá Kateřina, YouTube

Pranostiky na 26. listopad, Svátek svaté Kateřiny

 • Svatá Kateřina chodívá ráda bíle přioděna.
 • Kateřina má pěkné jméno, ale chladné věno.
 • Přišla svatá Kateřina, nevzdaluj se od komína.
 • Na svatou Kateřinu schováme se pod peřinu.
 • Kateřina na ledě, Vánoce na blátě.
 • Když Kateřina po ledě chodívá, Eva potom blátem oplývá.
 • Svatá Kateřina prádlo máchá a svatá Barbora je škrobí.
 • Jaká svatá Kateřina, taková je celá zima.

Další pranostiky na listopad

 • Udeří-li v listopadu brzy zima, stálá nebude.
 • Mají-li se stromy v listopadu ke květu, sahá zima až k létu.
 • Když se v listopadu hvězdy třpytí, mrazy se brzy uchytí.
 • Všechny listopadové pranostiky…

Kdo byla sv. Kateřina?

Krásná, vzdělaná a ctnostná Kateřina Alexandrijská se stala mučednicí kvůli svému křesťanskému vyznání, údajně se přitom narodila jako egyptská princezna a pohanství opustila až na popud setkání s jedním poutníkem. Dle legendy pro ni egyptský císař Maxentius nechal někdy v 1. století vyrobit kolo s hřeby, když odmítla jeho nabídku ke sňatku. Předtím ho okouzlila svým přesvědčením a moudrostí, když dokázala argumentovat proti padesátce pohanských filosofů. Ty dal císař za neschopnost upálit, Kateřinu chtěl za trest umučit, jenže mučící kolo se rozpadlo, když na něho Bůh zaslal blesk z nebes. Kateřina tak byla sťata. Její ostatky jsou uloženy vysoko v horách poblíž Sinaje, měli je tam přenést andělé.

Přestože je svatá Kateřina Alexandrijská obklopena řadou legend bez reálných dokladů o její existenci, řadí se mezi nejoblíbenější křesťanské světce. Patří mezi klíčových 14 svatých pomocníků v nouzi a společně se sv. Barborou, sv. Markétou a sv. Dorotou také mezi Quattuor Virgines Capitales, čtyři svaté panny. Ve středověku se její kult rozšířil o mimořádné zázraky, které se jí připisují.

Církevní kalendář 25.11. sv. Kateřina (Religious calendar)

Video: Církevní kalendář 25.11. Svatá Kateřina, YouTube

Významným propagátorem sv. Kateřiny byl Karel IV., který v den jejího svátku 25. listopadu 1332 zvítězil v bitvě u San Felice v severní Itálii. Vítězství přičítal ochraně svaté Kateřiny a také se zasadil od to, aby byl 25. listopad v Čechách ustanoven zasvěceným svátkem. Malá věž Karlštějna, kde měl Karel soukromou svatyni s vyobrazením svaté Kateřiny také na počest světice nazývá Kaple svaté Kateřiny, ačkoliv název vznikl až po smrti Karla IV.

Jako patronka učenců je Kateřina také patronkou pražské univerzity nebo Fakulty svobodných umění pařížské Sorbonny. Svatá Kateřina je patronkou univerzit obecně, také knihoven a knihovníků, studentů, učitelů a učenců. Jako svoji patronku ji uctívají i řemeslníci, mlynáři, kolaři a vozkové, stejně jako přadleny, knihtiskaři nebo brusiči nůžek, všichni, kdo při práci používají kolo nebo ostří. Jenom v Čechách nese jméno Kateřiny téměř šest desítek kostelů a dalších svatostánků, například chrám sv. Kateřiny Alexandrijské, založený v roce 1355 Karlem IV., kostel sv. Kateřiny ve Štramberku nebo gotický kostel sv. Kateřiny Alexandrijské v Kateřinské ulici v Olomouci. Ve Znojmě jí patří románská rotunda sv. Kateřiny (původně rotunda Panny Marie).

Někdy je Kateřina Alexandrijská zaměňována se sv. Kateřinou Sienskou. I ta byla křesťanskou intelektuálkou, avšak žila až ve 14. století v Sieně. Církevní kalendář svátek Kateřiny Sienské od svátku Kateřiny Alexandrijské odděluje. Svatá Kateřina Sienská má v církevním kalendáři svátek 29. dubna.

,

DÁRKY A DÁREČKY

Oslavy svátku sv. Kateřiny a Kateřinské zábavy bývaly štědré a veselé. Nejenom na Mikuláše nebo na Vánoce, dokonce i na Kateřinu se rozdávali dárečky. Protože na Kateřinu vládly ženy nejenom ženskou volenkou, byly to ženy, kdo obdarovávaly své partnery nějakou drobností. Symbolicky se loučily se svými tanečními partnery, tradičně zdobeným pečivem zvaným vrkoč. Těsto koláče vrkoč neslo dřevěné špejle, na které se umísťovalo sušené ovoce a další pochoutky.

Dárky a dárečky se během moderního adventu objevují každý den, jako dílky či položky adventního kalendáře. Adventní kalendář přináší nějaký drobný dárek každý den adventu, aby po 24 dnech vyvrcholil Štědrým dnem, štědrým již dle svého označení. Vánoce jsou protkány vůněmi, a vůně provází i ty nejlepší vánoční dárky. Jako dárkové balíčky přírodní kosmetiky s kouzelnými vůněmi esenciální olejů najdete například pod značkou Kvitok, laSaponaria nebo Tierra Verde.

Vánoce 2022

Potěšit sebe a své blízké můžete letos například s vůní vanilky, pomeranče a vánočního koření jako skořice, hřebíček či kardamom. Tak voní Dárkový balíček Kvitok Teplo domova, ve kterém najdete šlehaný tělové krém a tuhý tělový balzám ve tvaru vločky s harmonickou vůní, která vytvoří atmosféru klidu. Trojici pokladů balíčku Teplo domova završuje vonná sójová svíčka.

laSaponaria připravila sérii minimalistických dárkových domečků, například Dárkový domeček Hvězda, který skrývá hned dvě luxusní pleťová séra pro výjimečnou péči. Takovou si jistě na Vánoce zaslouží i ruce. Od toho vznikla Dárková krabička na ruce laSaponaria s vůní mandlí a červeného ovoce. Skvěle nasytí vánoční čas.

Česká značka Tierra Verde připravila v dárkovém balení voňavou relaxaci i osvěžení, Relaxační koupelnový balíček s esenciálními oleji BIO lavandin a pomeranč nebo přírodním sprchovým gelem Esence omamnosti ve skleněné lahvičce s vůní Ylang Ylang a kardamomu. Osvěžující dárkový balíček do koupelny vnáší voňavé povzbuzení esenciálních olejů rozmarýn a citronová tráva, spolu s vůní vavřínu kubébového, který nese přírodní sprchový gel Esence svěžesti.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *