Kouzla aromaterapie po francouzsku: hojivá vůně levandule

Romantická levandule se svými stříbřitými listy a jemně fialovými kvítky přináší potěšení na první pohled. Její bylinná vůně toto potěšení ještě násobí. Je to vůně slunné Francie, ale také klidné mysli, sladkých snů a hojivého působení.

Vůně levandule je nám v podobě esenciálního oleje dostupná kdykoliv a kdekoliv.

Esenciální olej levandule, BIOPokojový sprej levandule BIOAura parfém STRESS, Bachovy esence ve spreji, s levandulí

Svěží, bylinná až sladce květinová vůně nabízí uvolnění od napětí, zklidnění roztěkané mysli nebo úlevu od bolestí hlavy. Vytvoří hojivou atmosféru, pomůže proti stresu a naplní ovzduší bylinnou vůní, která široko daleko patří k těm nejoblíbenějším. To platí o čistou 100% přírodní esenci nebo přírodní spreje na této esenci založené, najdeme je  i mezi Bachovými esencemi.

AROMATERAPIE -- ESENCIÁLNÍ OLEJ LEVANDULE -- RELAXACE -- DEZINFEKCE -- VOŇAVÝ ÚKLID

ZÁKLADNÍ ESENCE AROMATERAPIE

Levandule je pouze nižším drobným keříkem, přesto je nepřehlédnutelná. Možná je to právě její jemná krása, která z ní udělala jednu z nejvyhledávanějších bylinek vůbec. Barva jejích květů, jakkoli je nevtíravá, dala název kouzelnému barevnému odstínu. Bylinka sama se pojí se svou domovskou Francií jako žádná jiná, a to i přesto, že je dnes oblíbená téměř po celém světě. Jako jedna z klíčových esencí stála právě levandule u zrodu věhlasného francouzského parfemářství, ale i aromaterapie, která si zakládá na terapeutickém působení vůní.

Od počátku až do současnosti je levandule jedním z nejužívanějších esenciálních olejů aromaterapie. Je to i pro její mnohostranné využití.

Levandulová esence se pyšní výraznými hojivými, čistícími a protizánětlivými vlastnostmi. Ty využívali již staří Římané ve svých proslulých lázních. Samotný pojem levandule pochází z latinského „lavere“ s významem „umývat“. K umývání, očistě těla, v péči o pokožku a kosmetice slouží levandule dodnes. Její unikátní působení nemohou nahradit žádné syntetické přípravky. I v současném supermoderním světě je levandule symbolem čistoty. Své místo si levandule najde v každé domácnosti, nejenom jako levandulová kosmetika, ale i jako čistý esenciální olej, základní esence aromaterapie.

Lavender Hill - Brian Crain

ESENCIÁLNÍ OLEJ LEVANDULE

Esenciální olej levandule, čistě přírodní, koncentrovaná levandulová vůně vyniká hojivými a zklidňujícími účinky.

Terapeutické účinky levandule

 • levandule zklidňuje nervy, pomáhá proti stresu
 • tlumí úzkosti a deprese, pomáhá při nespavosti
 • navozuje klidný spánek a sladké sny
 • je prospěšná proti bolesti hlavy
 • zmírňuje menstruační křeče
 • jemně snižuje krevní tlak
 • nese antiseptické účinky
 • ulevuje při dýchacích obtížích
 • osvěžuje vzduch, odpuzuje hmyz

Pod pojmem levandule se zpravidla míní levandule lékařská (Lavandula angustifolia), nazývaná také levandule úzkolistá, levandule pravá (Lavandula vera) apod. V aromaterapii se využívá i levandule širokolistá (Lavandula latifolia) – esenciální olej lavandin. Ta má oproti levanduli lékařské výraznější vůni s kafrovými tóny. Lavandin není tak jemný jako esenciální olej pravé levandule, právě jemnost je přitom pro levanduli lékařskou typická.

Esenciální olej levandule, BIOPokojový sprej levandule BIOAura parfém STRESS, Bachovy esence ve spreji, s levandulí

LEVANDULOVÁ RELAXACE

Nechte se okouzlit levandulovou vůní. Dopřejte si bylinkovou atmosféru, která vám přinese tolik potřebný klid a relaxaci. Tuto atmosféru vytvoříte s pomocí esenciálního oleje levandule.

Nakapejte pár kapek levandulového oleje do misky aromalampy a zapalte svíčku.

Anebo si pořiďte difuzér, který bez použití tepla vytvoří studenou vonnou mlhu. Tato mlha je synonymem pro zklidnění a psychickou pohodu, dokonce i pohodu dětí, seniorů nebo domácích mazlíčků.

Jak vypadá takový aroma difuzér? Třeba takto:

Aroma difuzér DaoliaAroma difuzér KaoliaAroma difuzér Cerealia
Kaolia, Ultrasonic diffuser

LEVANDULE JAKO PŘÍRODNÍ DEZINFEKCE

Levandule je jednou z mála bezpečných silicí, která se hodí i pro malé děti a zvířata, zejména pro psy (kočkám přece jenom zpravidla lépe voní například meduňka, šanta – anebo kozlík, ale ten zase nevoní lidem).

Levandule je také jedním z mála esenciálních olejů, který nedráždí pokožku ani v koncentrované podobě. Zatímco jiné esenciální oleje se užívají výhradně ředěné, esenciální olej levandule se dá využít i koncentrovaný – přímo na pokožku jako dezinfekce.

 • levandule hojí a působí jako lokální antiseptikum
 • zklidňuje podráždění pokožky, zmírňuje svědění
 • má protizánětlivé a analgetické vlastnosti

Levandule se dá využít jako dezinfekce i na pokožku domácího mazlíčka (psa, kočky). Uplatní se například na různé škrábance, štípance nebo kousance hmyzu, jako dezinfekce rány po vytažení klíštěte. Žádnou jinou silici přímo na pokožku zvířete v neředěné podobě nedoporučujeme! (zvláště pro kočky jsou vonné silice většinou silně toxické, například běžně užívaný tea tree oil).

Esenciální oleje s dezinfekčními, čistícími a antibiotickými účinky:

Esenciální olej levandule, BIOBorovice limba, esenciální olej 100%, BIO

VOŇAVÝ ÚKLID

Esenciální olej levandule, podobně jako další esenciální oleje, najde využití i při šetrném úklidu, úklidu bez chemie. Uplatní se dezinfekční, antibakteriální a protiplísňové vlastnosti levandule. Proto se přidává do různých čistících a úklidových prostředků.

Levandule se dá skvěle kombinovat s octem, který funguje jako universální přírodní čistič nebo i přírodní aviváž pro šetrné praní. Stejně tak funguje v kombinaci s jedlou sodou, která představuje přírodní čistící písek nebo pohlcovač pachů.

Levandulový recept pro osvěžení: do misky vsypte jedlou sodu a nakapejte pár kapek esenciálního oleje levandule. Misku dejte do šatny jako přírodní osvěžovač a odpuzovač obtížného hmyzu. Poslouží i v lednici, jako přírodní pohlcovač pachů a jemná dezinfekce.

Šetrný úklid, úklid bez chemie

Šetrný úklid, jedlá sodaPřírodní aviváž s levandulovou silicíALL-ONE Levandule, universální tekuté mýdlo a čistič

Jsme pisálci, fotografové a designéři života. Chceme se podělit o své poznatky, zkušenosti a zážitky ze života s chlupáči. Chceme sdílet svoji radost. Více o nás…

Přinášíme tipy na zdravé bydlení, inspiraci pro dům i zahradu, praktické návody a kouzla aromaterapie nebo články o bylinkování, to aby doma bylo jako doma.

#zdravebydleni #kouzlaaromaterapie #aromaterapie #bylinkovani #bylinky

 • Naší smečce vládne černý kocour.
 • Máme i kočičku Rozárku.
 • A nechybí nám ani pes. Vypadá sice jako pes baskervillský, ale jenom vypadá!

Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, vrnivou spokojenost a harmonii. Náš web U KOCOURA DOMA má být útočištěm pro všechny milovníky zvířat a přírody.

Jsme tady pro všechny vyznavače šťastného domova, věčné hledače krásy, i pro ty, kterým voní bylinky nebo jim přirostla k srdci zahradaVíce o nás…

Buďte s námi v kontaktu na sítích:  Facebook instagram pinterest youtube 

Kontaktujte nás na emailu ukocouradoma/zavináč/seznam.cz anebo využijte kontaktní formulář.

Jsme otevřeni různým formám spolupráce.

© 2016 – 2019 U KOCOURA DOMA Všechna práva vyhrazena. Pokud čerpáte z našeho obsahu, nezapomeňte nás uvést jako zdroj. Spolupráci se nebráníme.

Stojíme si za svým.

Aby tento web za něco stál.

Píšeme o tom, co se nás týká. Jsme osobní. Jsme chovatelé, ale nejsme odborníci. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odbornou pomoc, ať již lékařskou či veterinární v případě, že půjde o zvíře.

Nejsme eshop. Pouze doporučujeme, doporučujeme produkty, které známe, máme rádi a sami používáme. Naše tipy jsou skutečně naše tipy. Představujeme to, co se nám fakt líbí, nejenom na oko.

Affiliate Disclaimer

Když něco doporučujeme, tak to doporučujeme z vlastní vůle, nikoli proto, že nám za to někdo zaplatil.

Náš web má pouze informativní charakter, nejsme a netváříme se jako odborníci. Nemůžeme nahradit odbornou lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky. Nedáváme odborná ani obchodní doporučení. Tím však nevylučujeme partnerskou spolupráci.

Vyloučení odpovědnosti

www.ukocouradoma.cz slouží primárně jako osobní blog.

Jde o informační webové stránky pro širokou veřejnost s obsahem přizpůsobeným především srozumitelnosti a čitelnosti. Texty jsou vytvářeny s ohledem na přesnost a faktickou správnost, přesto autor ani provozovatel webu nenese odpovědnost za případnou škodu v důsledku nepřesných informací. Nenese a nemůže nést zodpovědnost ani za případnou škodu, která vznikla v souvislosti s užíváním webu a obsažených informací.

Tento web má pouze informační charakter. Informace si nekladou za cíl a v žádném případě nenahrazují konzultaci u odborníka. V případě konkrétních zdravotních potíží vyhledejte odbornou lékařskou pomoc.

Tímto vylučujeme zodpovědnost i za trvalost obsahu tohoto webu. Veškeré informace mohou být kdykoliv pozměněny nebo zcela odstraněny. Neneseme zodpovědnost ani za případné výpadky webu.

Všechna autorská práva vyhrazena. Veškerý obsah je autorským dílem a jako takový je chráněný autorským zákonem.

Tyto webové stránky mohou obsahovat odkazy na jiné webové stránky. Za externí stránky rozhodně nepřebíráme odpovědnost, neodpovídáme za případné škody vzniklé s jejich obsahem či provozováním. Přístup na jiné webové stránky a využití jejich obsahu je na vlastní riziko internetového uživatele.

NĚCO PRO PANIČKY A PÁNÍČKY

Udělejte něco pro spokojenost svých mazlíčků, dopřejte jim spokojené paničky a páníčky. Inspirujte se u chlupáčů, radujte se ze života, relaxujte, nedejte šanci stresu.

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *