Kouzla aromaterapie po francouzsku: hojivá vůně levandule

Romantická levandule se svými stříbřitými listy a jemně fialovými kvítky přináší potěšení na první pohled. Její bylinná vůně toto potěšení ještě násobí. Je to vůně slunné Francie, ale také klidné mysli, sladkých snů a hojivého působení.

Vůně levandule je nám v podobě esenciálního oleje dostupná kdykoliv a kdekoliv. Svěží, bylinná až sladce květinová vůně nabízí uvolnění od napětí, zklidnění roztěkané mysli nebo úlevu od bolestí hlavy. A nejenom to!

Základní esence aromaterapie

Levandule je pouze nižším drobným keříkem, přesto je nepřehlédnutelná. Možná je to právě její jemná krása, která z ní udělala jednu z nejvyhledávanějších bylinek vůbec. Barva jejích květů, jakkoli je nevtíravá, dala název kouzelnému barevnému odstínu. Bylinka sama se pojí se svou domovskou Francií jako žádná jiná, a to i přesto, že je dnes oblíbená téměř po celém světě. Jako jedna z klíčových esencí stála právě levandule u zrodu věhlasného francouzského parfemářství, ale i aromaterapie, která si zakládá na terapeutickém působení vůní.

Lavender Hill - Brian Crain

Video: Levandule

Esenciální olej levandule

Esenciální olej levandule, čistě přírodní, koncentrovaná levandulová vůně vyniká relaxačními, zklidňujícími a hojivými účinky.

Terapeutické účinky levandule

 • levandule zklidňuje nervy, pomáhá proti stresu
 • tlumí úzkosti a deprese, pomáhá při nespavosti
 • navozuje klidný spánek a sladké sny
 • je prospěšná proti bolesti hlavy
 • zmírňuje menstruační křeče
 • jemně snižuje krevní tlak
 • nese antiseptické účinky
 • ulevuje při dýchacích obtížích
 • osvěžuje vzduch, odpuzuje hmyz

Pod pojmem levandule se zpravidla míní levandule lékařská (Lavandula angustifolia), nazývaná také levandule úzkolistá, levandule pravá (Lavandula vera) apod. V aromaterapii se využívá i levandule širokolistá (Lavandula latifolia) – esenciální olej lavandin. Ta má oproti levanduli lékařské výraznější vůni s kafrovými tóny. Lavandin není tak jemný jako esenciální olej pravé levandule, právě jemnost je přitom pro levanduli lékařskou typická.

Levandule jako přírodní dezinfekce

Levandule je jednou z mála bezpečných silicí, která se hodí i pro malé děti a zvířata, zejména pro psy (kočkám přece jenom zpravidla lépe voní například meduňka, šanta – anebo kozlík, ale ten zase nevoní lidem).

Levandule je také jedním z mála esenciálních olejů, který nedráždí pokožku ani v koncentrované podobě. Zatímco jiné esenciální oleje se užívají výhradně ředěné, esenciální olej levandule se dá využít i koncentrovaný – přímo na pokožku jako dezinfekce.

 • levandule hojí a působí jako lokální antiseptikum
 • zklidňuje podráždění pokožky, zmírňuje svědění
 • má protizánětlivé a analgetické vlastnosti

Levandule se dá využít jako dezinfekce i na pokožku domácího mazlíčka (psa, kočky). Uplatní se například na různé škrábance, štípance nebo kousance hmyzu, jako dezinfekce rány po vytažení klíštěte. Žádnou jinou silici přímo na pokožku zvířete v neředěné podobě nedoporučujeme! (zvláště pro kočky jsou vonné silice většinou silně toxické, například běžně užívaný tea tree oil).

Esenciální oleje s dezinfekčními, čistícími a antibiotickými účinky: borovice, oregano aj.

Voňavý úklid

Esenciální olej levandule, podobně jako další esenciální oleje, najde využití i při šetrném úklidu, úklidu bez chemie. Uplatní se dezinfekční, antibakteriální a protiplísňové vlastnosti levandule. Proto se přidává do různých čistících a úklidových prostředků. Levandule se dá skvěle kombinovat s octem, který funguje jako universální přírodní čistič nebo i přírodní aviváž pro šetrné praní. Stejně tak funguje v kombinaci s jedlou sodou, která představuje přírodní čistící písek nebo pohlcovač pachů.

Levandulový recept pro osvěžení: do misky vsypte jedlou sodu a nakapejte pár kapek esenciálního oleje levandule. Misku dejte do šatny jako přírodní osvěžovač a odpuzovač obtížného hmyzu. Poslouží i v lednici, jako přírodní pohlcovač pachů a jemná dezinfekce.

Levandulová relaxace

Nechte se okouzlit levandulovou vůní. Dopřejte si bylinkovou atmosféru, která vám přinese tolik potřebný klid a relaxaci. Tuto atmosféru vytvoříte s pomocí esenciálního oleje levandule. Nakapejte pár kapek levandulového oleje do misky aromalampy a zapalte svíčku. Anebo si pořiďte difuzér, který bez použití tepla vytvoří studenou vonnou mlhu. Tato mlha je synonymem pro zklidnění a psychickou pohodu, dokonce i pohodu dětí, seniorů nebo domácích mazlíčků.

Jak vypadá takový aroma difuzér? Třeba takto:

Aroma difuzér Sento Eta
Aroma difuzér Essenco Eta
Aroma difuzér Eta Himalaia
Aroma difuzér Sento Eta
Aroma difuzér Essenco Eta
Aroma difuzér Eta Himalaia
next arrow
previous arrow

Levandulové lázně

Od počátku až do současnosti je levandule jedním z nejužívanějších esenciálních olejů aromaterapie. Je to i pro její mnohostranné využití. Vytvoří hojivou atmosféru, pomůže proti stresu a naplní ovzduší bylinnou vůní, která široko daleko patří k těm nejoblíbenějším. To platí o čistou 100% přírodní esenci nebo přírodní spreje na této esenci založené, najdeme je  i mezi Bachovými esencemi.

Levandulová esence se pyšní výraznými hojivými, čistícími a protizánětlivými vlastnostmi. Ty využívali již staří Římané ve svých proslulých lázních. Samotný pojem levandule pochází z latinského „lavere“ s významem „umývat“. K umývání, očistě těla, v péči o pokožku a kosmetice slouží levandule dodnes. Její unikátní působení nemohou nahradit žádné syntetické přípravky. I v současném supermoderním světě je levandule symbolem čistoty. Své místo si levandule najde v každé domácnosti, nejenom jako levandulová kosmetika, ale i jako čistý esenciální olej, základní esence aromaterapie.

S čistým esenciálním olejem můžete provonět téměř jakoukoliv kosmetiku. Když ho zkombinujete s nosným rostlinným olejem (olivový, slunečnicový, mandlový), získáte relaxační masážní olej. Využijete-li jemnější rostlinný olej (meruňkový, arganový, růžový), můžete ho pak využívat v péči o pleť, levandule ji povýší o hojivé a antiseptické účinky. K dispozici je vám také příjemná levandulová koupel. Vonnou silici budete však muset smíchat s olejem hydrofilním, tedy takovým, který se rozpouští ve vodě. Využít můžete stejně tak například med nebo mořskou sůl.

Kouzla aromaterapie

Aromaterapie je postavena na působení vůní, které dokážou vytvořit příjemnou atmosféru, zklidnit i povzbudit, mají terapeutické působení na mysl, tělo i duši. Esenciální oleje aromaterapie harmonizují prostor, současně přitom čistí a osvěžují vzduch. Všechny silice nesou i očistné vlastnosti, obzvláště některé vynikají svými antibakteriálními, protivirovými a protiplísňovými účinky. Některé působí i jako přírodní dezinfekce, vedle borovicové silice je to také citronová silice nebo levandule.

Poslouží i k dezinfekci prádla, pak se kape asi 10 kapek přímo do bubnu pračky anebo do tekutého pracího gelu. Esenciální oleje se uplatní i jako aviváž k provonění prádla, pak se ředí s neutrální aviváží nebo octem namísto aviváže. Provoní prádlo a chrání ho proti parazitům, vedle tymiánu se k tomuto účelu ideálně hodí oblíbená silice levandule, ale i další silice. Vybrat si tu pravou můžete v eshopu econea.cz.

reklama

Přírodní dezinfekce povrchů

Dezinfekční prostředky bývají často založeny na alkoholu, který se dá označit jako přírodní dezinfekce. DIY dezinfekce se dá jednoduše připravit smícháním vody a vysokoprocentního alkoholu jako je líh. Dle serveru ekokoza.cz by měla být koncentrace alkoholu minimálně šedesátiprocentní, vychází přitom ze stanoviska Světové zdravotnické organizace (WHO), Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) a dalších organizací v souvislosti s koronavirovou pandemií. Dezinfekční a antiseptické vlastnosti ještě povýší esenciální oleje aromaterapie, například zmiňovaný tymián a jeho složka thymol.

Přírodní dezinfekce Atok thymol, hřebíček, alkohol

Alkohol a esenciální oleje bývají také základem ekologické drogerie, přírodní dezinfekce, která se dá běžně pořídit, například pod značkou Original ATOK.

Vysoce účinná lihovo-bylinná dezinfekce povrchů a předmětů. Tak definuje dezinfekční sprej Thymosan výrobce, společnost Original ATOK. Tradiční postupy starých bylinkářů kombinuje s nejnovějšími trendy v přírodní kosmetice a aromaterapii, aby vytvářela vlastní unikátní receptury. Tou je i dezinfekce Thymosan s lehce kořeněnou vůní esenciálního oleje hřebíček, ve které nechybí vedle alkoholu ani thymol. Aromaterapeutická receptura je speciálně vyvinutá pro dezinfekci všech typů obuvi, ponožek i dalších textilií. Má výrazné baktericidní, fungicidní a virucidní účinky. Vhod přijde zejména těm, které trápí plíseň, mykóza nebo nadměrné pocení nohou.

Česká značka Original ATOK je jednou z mnoha zajímavých značek, které najdete v eshopu BIOOO.cz.

 • Frej, D., Kuchař, J., Kozumplík, M.: Svět přírodních antivirotik: Prevence a terapie pomocí domácích prostředků. Praha: Eminent, 2020. ISBN: 978-80-7281-557-9
 • Armbruster, U., Bergmann, H.: Léčivé byliny v květináči a na zahradě: Jak je pěstovat a sklízet. Praha: grada, 2020. ISBN: 978-80-271-1005-6
 • Zrubecká, A.: Aromaterapie podle ročních období. Praha: CPress, 2018. ISBN 978-80-264-2085-9
 • Germann, G., Germann, P.: Rostliny pro aromaterapii. 90 vonných rostlin, jejich znaky a způsob využití. Praha: Grada, 2013. ISBN: 978-80-247-4672-2

Tymián je typická středomořská bylinka, která má ráda slunce a sucho. Nedostatek vody kompenzuje vysokým obsahem silic. Právě silice dávají bylince vůni, ale také výrazné léčivé účinky. Hodí se pak jako dezinfekce prostoru, pročistí, osvěží a provoní ovzduší v domácnosti. Jak na to?

,

Křivánková, R.: Zdraví voní po tymiánu. Jak s kouzelnou bylinkou osvěžit a dezinfikovat vzduch? ukocouradoma.cz [online]. U Kocoura doma, 11. září 2020 [cit. 2022-05-21]. Dostupné z: https://ukocouradoma.cz/zdravi-tymian/

Aromaterapie

Aromaterapie je postavena na působení vůní, které dokážou vytvořit příjemnou atmosféru, zklidnit i povzbudit, mají terapeutické působení na mysl, tělo i duši. Esenciální oleje aromaterapie harmonizují prostor, současně přitom čistí a osvěžují vzduch. Všechny silice nesou i očistné vlastnosti, obzvláště některé vynikají svými antibakteriálními, protivirovými a protiplísňovými účinky. Některé působí i jako přírodní dezinfekce, vedle borovicové silice je to také citronová silice nebo levandule, nejoblíbenější silice vůbec.

PRAKTICKÁ AROMATERAPIE · ZDRAVÝ DOMOV · VOŇAVÝ ÚKLID · OBJEVUJTE!

CANNOR Relaxační sprej bergamot a Ylang Ylang
Alma Olej Z lesa
Jungle Way vykuřovací tyčinky
Alma Miluj se
Alma přírodní parfém Láska
Almara soap Gold Chocolate
Dekubitus konopná mast
Alma Měsíčková péče
Alma Šípkové pohlazení
Alma Růžová zahrada
Zázračné srdéčko Medarek
Almara soap Magická aura
Poetico Večerní maska se šípkovým olejem, arnikou a plicníkem
Almara soap Medový květ
Renovality Betaglukan
Relaxační spray na polštář
CANNOR Relaxační sprej bergamot a Ylang Ylang
Alma Olej Z lesa
Jungle Way vykuřovací tyčinky
Alma Miluj se
Alma přírodní parfém Láska
Almara soap Gold Chocolate
Dekubitus konopná mast
Alma Měsíčková péče
Alma Šípkové pohlazení
Alma Růžová zahrada
Zázračné srdéčko Medarek
Almara soap Magická aura
Poetico Večerní maska se šípkovým olejem, arnikou a plicníkem
Almara soap Medový květ
Renovality Betaglukan
Relaxační spray na polštář_banner
next arrow
previous arrow
5/5 - (3 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *