Kouzla aromaterapie po francouzsku: hojivá vůně levandule

Romantická levandule se svými stříbřitými listy a jemně fialovými kvítky přináší potěšení na první pohled. Její bylinná vůně toto potěšení ještě násobí. Je to vůně slunné Francie, ale také klidné mysli, sladkých snů a hojivého působení.

Vůně levandule je nám v podobě esenciálního oleje dostupná kdykoliv a kdekoliv. Svěží, bylinná až sladce květinová vůně nabízí uvolnění od napětí, zklidnění roztěkané mysli nebo úlevu od bolestí hlavy. A nejenom to!

AromaterapieEsenciální olej levanduleRelaxaceDezinfekceVoňavý úklid

 

Základní esence aromaterapie


Levandule je pouze nižším drobným keříkem, přesto je nepřehlédnutelná. Možná je to právě její jemná krása, která z ní udělala jednu z nejvyhledávanějších bylinek vůbec. Barva jejích květů, jakkoli je nevtíravá, dala název kouzelnému barevnému odstínu. Bylinka sama se pojí se svou domovskou Francií jako žádná jiná, a to i přesto, že je dnes oblíbená téměř po celém světě. Jako jedna z klíčových esencí stála právě levandule u zrodu věhlasného francouzského parfemářství, ale i aromaterapie, která si zakládá na terapeutickém působení vůní.

Lavender Hill - Brian Crain

Video: Levandule

Esenciální olej levandule


Esenciální olej levandule, čistě přírodní, koncentrovaná levandulová vůně vyniká relaxačními, zklidňujícími a hojivými účinky.

Terapeutické účinky levandule

 • levandule zklidňuje nervy, pomáhá proti stresu
 • tlumí úzkosti a deprese, pomáhá při nespavosti
 • navozuje klidný spánek a sladké sny
 • je prospěšná proti bolesti hlavy
 • zmírňuje menstruační křeče
 • jemně snižuje krevní tlak
 • nese antiseptické účinky
 • ulevuje při dýchacích obtížích
 • osvěžuje vzduch, odpuzuje hmyz

Pod pojmem levandule se zpravidla míní levandule lékařská (Lavandula angustifolia), nazývaná také levandule úzkolistá, levandule pravá (Lavandula vera) apod. V aromaterapii se využívá i levandule širokolistá (Lavandula latifolia) – esenciální olej lavandin. Ta má oproti levanduli lékařské výraznější vůni s kafrovými tóny. Lavandin není tak jemný jako esenciální olej pravé levandule, právě jemnost je přitom pro levanduli lékařskou typická.

Esenciální olej levandule, BIOPokojový sprej levandule BIOAura parfém STRESS, Bachovy esence ve spreji, s levandulí

Levandule jako přírodní dezinfekce

Levandule je jednou z mála bezpečných silicí, která se hodí i pro malé děti a zvířata, zejména pro psy (kočkám přece jenom zpravidla lépe voní například meduňka, šanta – anebo kozlík, ale ten zase nevoní lidem).

Levandule je také jedním z mála esenciálních olejů, který nedráždí pokožku ani v koncentrované podobě. Zatímco jiné esenciální oleje se užívají výhradně ředěné, esenciální olej levandule se dá využít i koncentrovaný – přímo na pokožku jako dezinfekce.

 • levandule hojí a působí jako lokální antiseptikum
 • zklidňuje podráždění pokožky, zmírňuje svědění
 • má protizánětlivé a analgetické vlastnosti

Levandule se dá využít jako dezinfekce i na pokožku domácího mazlíčka (psa, kočky). Uplatní se například na různé škrábance, štípance nebo kousance hmyzu, jako dezinfekce rány po vytažení klíštěte. Žádnou jinou silici přímo na pokožku zvířete v neředěné podobě nedoporučujeme! (zvláště pro kočky jsou vonné silice většinou silně toxické, například běžně užívaný tea tree oil).

Esenciální oleje s dezinfekčními, čistícími a antibiotickými účinky: borovice, oregano aj.

Esenciální olej levandule, BIOBorovice limba, esenciální olej 100%, BIO

Voňavý úklid

Esenciální olej levandule, podobně jako další esenciální oleje, najde využití i při šetrném úklidu, úklidu bez chemie. Uplatní se dezinfekční, antibakteriální a protiplísňové vlastnosti levandule. Proto se přidává do různých čistících a úklidových prostředků. Levandule se dá skvěle kombinovat s octem, který funguje jako universální přírodní čistič nebo i přírodní aviváž pro šetrné praní. Stejně tak funguje v kombinaci s jedlou sodou, která představuje přírodní čistící písek nebo pohlcovač pachů.

Levandulový recept pro osvěžení: do misky vsypte jedlou sodu a nakapejte pár kapek esenciálního oleje levandule. Misku dejte do šatny jako přírodní osvěžovač a odpuzovač obtížného hmyzu. Poslouží i v lednici, jako přírodní pohlcovač pachů a jemná dezinfekce.

Šetrný úklid, jedlá sodaPřírodní aviváž s levandulovou silicíALL-ONE Levandule, universální tekuté mýdlo a čistič

Levandulová relaxace

Nechte se okouzlit levandulovou vůní. Dopřejte si bylinkovou atmosféru, která vám přinese tolik potřebný klid a relaxaci. Tuto atmosféru vytvoříte s pomocí esenciálního oleje levandule. Nakapejte pár kapek levandulového oleje do misky aromalampy a zapalte svíčku. Anebo si pořiďte difuzér, který bez použití tepla vytvoří studenou vonnou mlhu. Tato mlha je synonymem pro zklidnění a psychickou pohodu, dokonce i pohodu dětí, seniorů nebo domácích mazlíčků.

Jak vypadá takový aroma difuzér? Třeba takto:

Aroma difuzér DaoliaAroma difuzér KaoliaAroma difuzér Cerealia
Kaolia, Ultrasonic diffuser

Video: Aroma difuzér v praxi

Levandulové lázně


Od počátku až do současnosti je levandule jedním z nejužívanějších esenciálních olejů aromaterapie. Je to i pro její mnohostranné využití. Vytvoří hojivou atmosféru, pomůže proti stresu a naplní ovzduší bylinnou vůní, která široko daleko patří k těm nejoblíbenějším. To platí o čistou 100% přírodní esenci nebo přírodní spreje na této esenci založené, najdeme je  i mezi Bachovými esencemi.

Levandulová esence se pyšní výraznými hojivými, čistícími a protizánětlivými vlastnostmi. Ty využívali již staří Římané ve svých proslulých lázních. Samotný pojem levandule pochází z latinského „lavere“ s významem „umývat“. K umývání, očistě těla, v péči o pokožku a kosmetice slouží levandule dodnes. Její unikátní působení nemohou nahradit žádné syntetické přípravky. I v současném supermoderním světě je levandule symbolem čistoty. Své místo si levandule najde v každé domácnosti, nejenom jako levandulová kosmetika, ale i jako čistý esenciální olej, základní esence aromaterapie.

S čistým esenciálním olejem můžete provonět téměř jakoukoliv kosmetiku. Když ho zkombinujete s nosným rostlinným olejem (olivový, slunečnicový, mandlový), získáte relaxační masážní olej. Využijete-li jemnější rostlinný olej (meruňkový, arganový, růžový), můžete ho pak využívat v péči o pleť, levandule ji povýší o hojivé a antiseptické účinky. K dispozici je vám také příjemná levandulová koupel. Vonnou silici budete však muset smíchat s olejem hydrofilním, tedy takovým, který se rozpouští ve vodě. Využít můžete stejně tak například med nebo mořskou sůl.

Energizující atmosféra borovice. Naplňte vzduch svěžestí lesa!

Čistý vzduch je klíčovou podmínkou života. Bohužel, aniž bychom si to uvědomovali, většina z nás…

Stres zmizí hned. Kouzlit umí svěží bergamot…

Každým okamžikem prožíváme nádech nebo výdech. Prostřednictvím dýchání se dostane kyslík ke každé jediné buňce…

AROMATERAPIE | DŮM & ZAHRADA | ZDRAVÉ BYDLENÍ | VESELÝ ÚKLID

Internetové zdroje: 

/1/ Ionizace. Wikipedie. [online]. Wikipedia.org, 2019 [cit. 2019-02-25]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Ionizace

 

Obrázky:

Zdroj ilustračních obrázků: Pixabay.com, Unsplush.com, commons.wikipedia.org

Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v herbářích a další literatuře, v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů, a nejenom jich. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče. Web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog.

Disclaimer. Tyto webové stránky mají má pouze informativní charakter. Nemůžeme nahradit lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel. To nejdůležitější je láska.:-)

Nejsme a nechceme se tvářit jako odborníci. Jsme jenom nadšení chovatelé, milovníci přírody a bylinek, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními.

Affiliate Disclaimer. Nefungujeme jako eshop. Naše tipy jsou naše tipy. Doporučované produkty máme rádi a sami používáme.

Tags: Domov bez chemie, zdraví, aromaterapie

NECHYBÍ VÁM DOMA NĚCO?


Příjemná atmosféra domova. Dá se vůbec nějak definovat? Jisté je, že se na ní velkou měrou podílí vzduch v domácnosti. Měl by být čistý, bez prachu a dalších nečistot, bez patogenních mikroorganismů, jako jsou bakterie, viry a plísně. V dobré víře sami zamořujeme své ovzduší nejrůznějšími chemickými přípravky, agresivními čističi nebo dokonce na chemii založenými osvěžovači vzduchu. Ty patří paradoxně v domácnosti k největším znečišťovatelům ovzduší. Přitom je lze snadno nahradit přírodní cestou. Čisté esenciální oleje, základ aromaterapie mají původ v různých částech rostlin. 

Pokud mají esenciální oleje skutečně dlouhodobě pročistit a provonět vzduch v domácnosti, bude se hodit aroma difuzér. Jde o přístroj, který se stará o rozptylování vonných esencí do ovzduší. Funguje jako přírodní osvěžovač vzduchu, navíc dlouhodobý. Představuje ten nejefektivnější a zároveň nejbezpečnější způsob provonění interiéru, ale stará se také o jeho zvlhčení, i tím prospívá dýchání. Aroma difuzéry vedle vůní často využívají i hru barev, i díky tomu jsou v interiéru nejenom funkčním, ale i designovým prvkem. To platí i pro aroma difuzéry české značky Eta.

Aroma difuzér a zvlhčovač vzduchu Eta

Česká značka Eta nabízí hned tři aroma difuzéry v různých designových provedeních. Minimalistický design aroma difuzéru ETA Essencio kontrastuje s krajkovým motivem difuzéru ETA essenco. ETA Sento, luxusní designový doplněk, je v provedení sklo a bambusové dřevo jako podstavec skleněné baňky. Všechny využívají vysokofrekvenční ultrazvukový oscilátor, ten z vody s esenciálním olejem vytváří mikroskopické kapičky a ty pak vyfukuje do místnosti v podobě studené páry (vodní tříště). Praktickou vychytávkou difuzérů je nabíjecí akumulátor, při umístění tak nelimituje délka přívodního kabelu.

Aroma difuzéry a zvlhčovače vzduchu najdete v eshopu DATART:

reklama

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *