Energizující atmosféra borovice. Naplňte vzduch svěžestí lesa!

Čistý vzduch je klíčovou podmínkou života. Bohužel, aniž bychom si to uvědomovali, většina z nás trpí nedostatkem čistého vzduchu. A tak nám chybí i to základní pro zdravý život.

Svůj čas bohužel netrávíme v lese, abychom si vychutnávali jeho svěží esence a dopřáli každé buňce svého těla energizující kyslík. Své dny prožíváme zejména ve vydýchaných interiérech, v práci, v kanceláři, doma. Nikde si čistý vzduch moc neužijeme, přírodní esence lesa už vůbec ne. Je na čase to změnit!

Dýchání – Esenciální olej borovice – Praktické využití – Aromaterapie

 

Dýchání je základ života

Svůj domov můžeme mít nabitý čerstvým vzduchem, čistý a voňavý. Provoní ho lesní vůně borovice, která navíc povzbuzuje, pomáhá proti únavě a působí proti stresu. Borovice, stejně jako další lesní vůně povzbuzuje a posiluje organismus. Působí proti infekcím. Je antiseptická a pomáhá tak při potížích dýchacích cest. Napomáhá uvolnění zahleněných dutin, a tím lépe dýchat. A o to přeci jde!

Pozor, chemie skutečné čistotě a svěžesti rozhodně nepomůže. Vašim spojencem je aromaterapie a přírodní esenciální oleje (nazývané také éterické oleje nebo vonné silice). Aromaterapie vám pomůže vykouzlit domov, kde se budete moci zhluboka nadechnout. Na principech aromaterapie a blahodárném působení vonných esenciálních olejů jsou založeny i přírodní pokojové spreje nebo Bachovy esence.

reklama

 

Esenciální olej borovice

Esenciální olej borovice se získává parovodní destilací z jehličí, kůry, lýka a mladého dřeva borovice. Má příjemnou balsamickou vůni s jehličnatými a dřevitými tóny, která posiluje a osvěžuje na úrovni tělesné i duševní. Mj. zklidňuje při nervozitě a napomáhá koncentraci…

 • Esenciální olej borovice působí antisepticky a pomáhá tak při potížích dýchacích cest. Napomáhá uvolnění zahleněných dutin.
 • Má hojivé vlastnosti. Je antibakteriální a působí proti infekcím.
 • Esence borovice podporuje prokrvení, tím i lepší přísun kyslíku ke všem buňkám těla.
 • Je prospěšná jako pomocník proti únavě. Podporuje koncentraci a výkony.
 • Současně zklidňuje roztěkané nervy, působí proti stresu.
 • Povzbuzuje, třeba i k úklidu jako cestě k čistému a voňavému domovu.

 

Praktické využití vonných esencí

Esenciální olej borovice dezinfikuje a čistí vzduch. Chcete vědět jak? Stačí se nadechnout. Čistý vzduch provoněný přírodními esencemi a povzbuzující atmosféra snadno a rychle? Jednoduše otevřete lahvičku s esenciálním olejem borovice a zhluboka se nad ní nadechněte. Molekuly lesní vůně se okamžitě dostanou do mozku, jako čistý vzduch okamžitě dodají energii, povzbudí a pomůžou proti stresu. Pár kapek oleje můžete také nakapat na bavlněný kapesník, vatový polštářek nebo ideálně keramickou destičku. Když ji potom položíte na topení nebo na sluníčko, teplem se budou vonné esence uvolňovat do ovzduší.

Povzbuzující, posilující a antiseptické účinky nesou vedle borovice i další lesní vůně, jako je smrk, jedle nebo modřín, ale také třeba rozmarýn a oregano, bylinky využívané pro stimulaci mozkové činnosti a mentální výkon (více v článku 4 bylinky z květináče, které nakopnou mozek).

reklama

 

Esenciální oleje v domácnosti

Esenciální olej je také základem přírodních osvěžovačů vzduchu, pokojových sprejů a přírodních bytových parfémů, které čistí vzduch a vytvářejí příjemnou atmosféru. Terapeutické účinky esenciálního oleje využívá Bachova terapie, esenciální olej borovice je součástí Bachovy esence proti stresu ANTI-STRESS.

Esenciální olej využijete i při šetrném úklidu domácnosti – provoní a zvýší očistné vlastnosti každého čističe. Stačí prostě jen nakapat pár kapek esence do čističe a promíchat.

Meditation Music, Relaxing Music, Stress Relief, Meditation, Healing, Sleep, Study, Zen, Spa, ✿933C

Video: Meditace v lese (relaxační hudba)

Aroma lampa a aroma difuzér

Asi nejznámější praktické využití esenciálních olejů a silic představují aromalampy. Ty jsou založeny na teple zapálené svíčky. Právě teplo se stará o to, že dochází k rozptýlení molekul vonných esencí do ovzduší. Existuje však i bezpečnější varianta bez přímého ohně. Tím je aroma difuzér.

Aroma difuzér je přístroj, který rozptyluje aromaterapeutické esence do ovzduší automaticky, na rozdíl od aromalampy za studena. Aroma difuzér se spolu s esenciálním olejem borovice postará o povzbuzující atmosféru kdekoliv, navíc skvěle vypadá a je naprosto bezpečný, protože nevyužívá otevřeného ohně. Vytváří studenou mlhu provoněnou vonnými esencemi, čistí vzduch a přináší terapeutické účinky dané esence.

 

Aromaterapie dokáže divy

Přestože se v posledních letech díky ekologickým opatřením zlepšila kvalita venkovního vzduchu, vzduch v interiérech je toxický čím dál více. Mohou za to moderní stavební materiály, ale také vybavení interiéru, dekorace nebo agresivní čisticí prostředky. Nejrůznější čističe a čistidla založené na toxické chemii nezatěžují jen životní prostředí, ale i naše domovy. Dobrovolně jimi zamořuje prostor kolem sebe. Jde i o chemické osvěžovače vzduchu.

To však neznamená, že bychom se měli vůním zcela vyhýbat. Naopak, přírodní vonné esence, které jsou základním kamenem aromaterapie, umí příjemně provonět domov a také ho zdravě pročistit. Přírodní vonné silice – esenciální oleje se dají využívat přímo, anebo z nich vyrobit přírodní osvětlovače vzduchu.

Čistě přírodní vůni provází i přirozeně dezinfekční, antibakteriální či protiplísňové vlastnosti. Navíc má i terapeutické vlastnosti, pozitivně ovlivňuje i lidskou psychiku – dokáže povzbudit i zklidnit, pomáhá proti stresu, podporuje koncentraci i relaxaci. Každá z vonných silic působí trošku jinak, některé jsou dokonce užitečné při řešení konkrétních zdravotních obtíží.

Odhalujeme kouzla aromaterapie!

Vonné silice, také esenciální oleje nebo jen esence jsou čistými výtažky rostlin. Pocházejí z květů, ale i plodů, kůry nebo kořenů. Pocházejí z květin, ale i bylin nebo stromů. V koncentrované podobě předávají jejich přirozenou vůni, ale i očistné vlastnosti, které se dají využít i při šetrném úklidu domácnosti. Vonné esenciální oleje nesou i terapeutické vlastnosti. Právě ty využívá aromaterapie, voňavá věda s úkolem harmonizovat lidský organismus i prostor kolem člověka.

Udělat nás zdravějšími a spokojenějšími. S tím zajisté pomůžou i esenciální oleje pocházející z lesa, zejména borovice, ale také i smrk, jedle, modřín aj. Lesní esence vynikají právě očistnými, dezinfekčními a antiseptickými účinky, ale jsou tu i esenciální oleje jiné. K těm nejoblíbenějším patří relaxační levandule proti stresu nebo také protistresový a povzbuzující bergamot s kořeněnou citrusovou vůní plnou svěžesti.

Tymián

Zdraví voní po tymiánu. Jak s kouzelnou bylinkou osvěžit a dezinfikovat vzduch?

Tymián je typická středomořská bylinka, která má ráda slunce a sucho. Nedostatek vody kompenzuje vysokým…

Stres zmizí hned. Kouzlit umí bergamot. Citrusová vůně vám zvedne náladu!

Každým okamžikem prožíváme nádech nebo výdech. Prostřednictvím dýchání se dostane kyslík ke každé jediné buňce…

 

 • Úvodní foto: Instagram

Literatura

 • Frej, D., Kuchař, J., Kozumplík, M.: Svět přírodních antivirotik: Prevence a terapie pomocí domácích prostředků. Praha: Eminent, 2020. ISBN: 978-80-7281-557-9
 • Armbruster, U., Bergmann, H.: Léčivé byliny v květináči a na zahradě: Jak je pěstovat a sklízet. Praha: grada, 2020. ISBN: 978-80-271-1005-6
 • Zrubecká, A.: Aromaterapie podle ročních období. Praha: CPress, 2018. ISBN 978-80-264-2085-9
 • Germann, G., Germann, P.: Rostliny pro aromaterapii. 90 vonných rostlin, jejich znaky a způsob využití. Praha: Grada, 2013. ISBN: 978-80-247-4672-2

Internetové zdroje

/1/ 10 tipů pro domácnost bez chemikálií. Nazeleno.cz [online]. Praha: Narrative Media, 13. červenec 2011 [cit. 2020-09-11]. Dostupné z:
https://www.nazeleno.cz/bydleni/domacnost/10-tipu-pro-domacnost-bez-chemikalii.aspx

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Ilustrační obrázky

 • Canva.com, Pixabay.com, Unsplash.com, commons.wikipedia.org

Energizující atmosféra borovice. Naplňte vzduch svěžestí lesa!

TVonná silice borovice má příjemnou balsamickou vůni s jehličnatými a dřevitými tóny, která posiluje a osvěžuje. Působí antisepticky, pomáhá proti únavě a proti stresu. Jak ji využít? Odhalujeme kouzla aromaterapie!

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

AROMATERAPIE | BACHOVY ESENCE | BYLINKOVÁNÍ |  VRNIVÁ MAGIE |  DŮM & ZAHRADA

Hvězdičkujeme...

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *