Manul – divoká kočka, která člověka opravdu nemusí

Manul, divoká kočka

Manul. Vypadá téměř jako kočka domácí, ale je to kočka divoká, resp. jediná malá kočkovitá šelma rodu Otocolobus. Je to také jediná divoká, tedy divoce žijící kočka, která je dlouhosrstá.

Manul žije v kamenitých asijských stepích, ale díky svému zbarvení je téměř neviditelný. Narazit však na něho můžete i v českých ZOO. Ne, tahle kočka není mazlíček. Má povahu samotáře, ochočit se nedá, k člověku se chová agresivně.

Úvodní foto: Pixabay.com

Kočka stepní? Spíš ne

Manul, latinsky Otocolobus manul, anglicky Pallas cat, je původním obyvatelem některých částí Ruska, Nepálu a Tibetu. Obývá zdejší kamenité stepy, žije v jeskyních a doupatech pod kameny, přes den spí, aby v noci vylézal na lov. Živí se především malými hlodavci jako jsou pišťuchy (piky) .

Je zvyklý na nadmořskou výšku až pět tisíc metrů nad mořem a bez potíží zvládá extrémní teplotní rozdíly. Snese extrémní horko přes den i vysoké mrazy v noci, problémy mu dělá spíše vlhko.

Kvůli své domovině se manul někdy označuje také jako kočka stepní.

Častěji však pod kočkou stepní rozumíme poddruh kočky divoké žijící v centrální části Ruska. Manul není kočka divoká. Přestože se dříve řadil do rodu Felis, dnes mu patří samostatný rod Otocobulus. Vice o druzích koček…

O manulech toho moc nevíme

Manul je vzhledově podobný kočce domácí, dosahuje přibližně její velikosti, ale oproti ní je silnější. Manul dorůstá do výšky kolem 50 – 65 cm a váhy od 2,5 do 5 kg. Má zavalitou postavu a relativně krátké končetiny.

Chybí mu také nápadně vyčnívající kočičí uši, manul je má na rozdíl od běžné kočky skryté v husté srsti. Hustá srst je pro manula typická, zajímavostí je, že na břiše může být až dvakrát delší než na hřbete. Díky tomu manul zvládne i pohyb ve vysokém sněhu.

Na rozdíl od jiných malých koček je také charakteristický kulatými zornicemi.

Pallas cat and kitten

Video: manul, dospělá Pallas cat a kotě ve své domovině

Ve svém přirozeném prostředí se manul umí dobře skrýt. I díky svému zbarvení, kdy bílé konečky chlupů připomínají jinovatku, se lidskému zraku vyjeví jen velmi zřídka. Dokonce se nedá zaslechnout ani mňoukání manula. Manul totiž nemňouká, vydává zvuky spíše podobné štěkotu psa než mňoukání kočky. Člověk toho o manulovi také moc neví.

Video: manul není zrovna přátelská kočička

I v zajetí se manul k člověku chová plaše až agresivně. Je také náročný z hlediska stravování, těžko se vypořádává s bakteriálními infekcemi, trpí na salmonelu a nejrůznější choroby. Středoevropské podnebí mu nesvědčí.

Pokud chcete vidět manuly neboli štěkající kočky naživo, můžete navštívit některou ze zoologických zahrad, kde je chovají – například Zoo Brno, Zoo Jihlava, Podkrušnohorský zoopark Chomutov nebo Zoo Ostrava.

Zajímají vás další druhy koček? Co třeba serval?

Literatura

  • Gordoň, Zdeněk; Thámová, Olga: Plemena koček: Průvodce do kapsy. Praha: Aventinum, 1999.
  • Verhoef – Verhallen, Ester: Kočky – Velký atlas plemen. Praha: Rebo Production, 2015.
  • Gordoň, Zdeněk, Kočky – příruční atlas. Praha: Universum, 2018.
  • Říhová, Marie: Chov koček. Praha: Grada, 2007.
  • Hüsemann, Lena: Kočka: chov, bydlení, hry. Praha: Grada, 2010.

Internetové zdroje

Zdroje: Wikipedia/1/, Článek: Manul je huňatá šelma. Vypadá jako kočka, ale ochočit se nedá/2/

/23/ Malé kočky na wikipedii [online]. Wikipedia.org [cit. 2016-05-10]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Mal%C3%A9_ko%C4%8Dky

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Manul – divoká kočka, která člověka opravdu nemusí

Manul. Kočka, která s člověkem nechce nic mít. Chov kočky je proto problematický i v Zoo. Člověk toho o ní moc neví. Díky svému zbarvení je téměř neviditelná. Je to jediná divoká kočka s dlouhou srstí.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

5/5 - (3 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *