Plemena koček podle velikosti

Malé kočky (Felinae) jsou podčeledí kočkovitých šelem, do které patří vedle kočky divoké také rys, puma nebo karakal. Kočka domácí patří do rodu Felix. Hmotností se kočky rodu Felix nemohou rysovi, pumě nebo karakalovi rovnat, přesto mohou svým majestátním vzezřením ohromit. Na druhé straně existují i malá plemena koček, věčná koťata, která zase okouzlí svým miniaturním vzhledem a roztomilostí.

Kočky velké i malé

I. Největší plemena koček

Ta největší plemena koček váží i více než deset kilogramů, přesto mívají mazlivou povahu, kvůli které se jim přezdívá také něžní obři. Mezi chovnými kočkami se za největší plemeno považuje mainská mývalí kočka.

Mainská mývalí kočka

Mainská mývalí kočka, Maine Coon má polodlouhou bohatou srst, která ještě podporuje její mohutný dojem. Kočky jsou o něco lehčí, kocouři však dorůstají i do váhy kolem 12 kilogramů. Robustní vzhled Maine Coon přitom provází společenská a hravá povaha.

Mainská mývalí kočka má původ v USA, kde vznikla pravděpodobně zkřížením amerických koček v oblasti Nové Anglie ve státě Maine. Jejími předky mají být evropské lesní kočky. I norská lesní kočka patří mezi ta největší plemena koček, ačkoliv mainku nepřekoná. Mohutné lesní kočky najdeme i v Rusku. Také sibiřská kočka nebo její sestra něvská maškaráda představují něžné obry. Odkazují sice na divoké kočky mrazivého severu a nezapřou v sobě lovecké instinkty, robustní vzhled však provází i přátelská povaha.

Největší kočka na světě-Mainská mývalí

Video: Mainská mývalí kočka, největší kočka na světě (Youtube)

Ragdoll

Velká plemena reprezentuje i další americká kočka – ragdoll. Hmotností sice mainskou mývalí kočku nepřekoná, avšak mohutnou stavbou, osvalením a bohatou srstí působí jako opravdu velká kočka.

Savannah

Savannah, savanová kočka představuje nové plemeno, které má přímé příbuzné mezi divokými kočkami. Vznikla křížením kočky domácí s africkým servalem stepním. Jejími příbuznými je nejenom serval, ale i bengálská kočka, resp. asijská leopardí kočka, ocicat nebo egyptská mau.

Zatímco mainská mývalí kočka a jí podobné působí mohutně, savannah je štíhlá kočka elegantního vzhledu. Srst nezaujme svoji délkou, ale exotickým zbarvením. To zdědila po svých divokých příbuzných, stejně jako svalnaté tělo s hmotností kolem deseti kilogramů. Divoký vzhled přitom provází přátelská povaha a inteligence. Savannah se běžně naučí chodit na vodítku nebo aportovat. Podobně jako pes si vytváří silný vztah ke své rodině, přestože ji neopouštějí ani lovecké instinkty a atletická postava vyžaduje hodně pohybu.

The Savannah: The Largest Domestic Cats in the World | Cats 101

Video: Savannah (YouTube)

II. Malá plemena koček

Na jedné straně se setkáváme s plemeny s hmotností kolem deseti kilogramů, na druhé straně jsou středně velké kočky s hmotností jen několik málo kilogramů. Mezi nimi bude z těch nejlehčích munchkin, miniaturní kočka vzhledu jezevčíka.

Munchkin

Kvůli genetické mutaci má munchkin krátké nohy. Váží tak jen od dvou do čtyř kilogramů. I přes zkrácení končetin je to aktivní hbitá a rychlá kočka. Není nijak omezená v pohybu a miluje kočičí hry. Pro svůj roztomilý vzhled a veselou povahu je to milý kočičí společník. Munchkin však nepatří mezi oficiálně uznaná plemena. Pokud bychom měli malá plemena hledat mezi těmi uznanými, narazíme na singapurskou kočku.

Video: Munchkin kočka a kotě (YouTube)

Singapura

Singapurská kočka nebo jen singapura je považováno za nejmenší plemeno kočky domácí. Je to drobná kočka se štíhlým tělem a zbarvením připomínající habešskou kočku. Singapura však patří také mezi nejvzácnější a nejdražší kočičí plemena, proto na ni narazíme jen zřídka, v Česku nenajdeme žádné chovatelské stanice. Vzácná je i její příbuzná habešská kočka, ačkoliv ta je dostupnější. Stejně jako podobná burmilla, která se chová i v Česku, patří i habešská kočka mezi malá plemena koček.

The Tiny Singapura Is The Smallest Of All Cat Breeds | Cats 101

Video: Singapura, nejmenší plemeno kočky (Youtube)

Cejlonská kočka

Jako nejmenší kočka světa se označuje kočka ze Srí Lanky, dříve Cejlonu. Jde o kočku cejlonskou, která dorůstá do délky od 30 do 50 centimetrů a váhy od 1 do 1,5 kilogramu. Je to příbuzná kočky indické, která je však o něco větší. Velikostí je jí podobná jen africká kočka černonohá.

Kočka cejlonská je typický noční tvor, který se přes den věnuje spánku v korunách a dutinách stromů. Dá se sice ochočit, ovšem jde o ohrožený druh, proto to také není vhodný domácí mazlíček. K vidění je v zoologických zahradách, například Zoo Liberec nebo Zoo Ostrava.

Literatura

  • Gordoň, Zdeněk; Thámová, Olga: Plemena koček: Průvodce do kapsy. Praha: Aventinum, 1999.
  • Verhoef – Verhallen, Ester: Kočky – Velký atlas plemen. Praha: Rebo Production, 2015.
  • Gordoň, Zdeněk, Kočky – příruční atlas. Praha: Universum, 2018.
  • Říhová, Marie: Chov koček. Praha: Grada, 2007.
  • Hüsemann, Lena: Kočka: chov, bydlení, hry. Praha: Grada, 2010.

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Plemena koček podle velikosti

Největší plemena koček dosahují hmotnosti před deset kilogramů, přezdívá se jim něžní obři. Roztomilostí však ohromí i malá plemena koček, která vzhledem připomínají spíše koťata. Mezi uznanými plemeny je tím největším mainská mývalí kočka, tím nejmenším pak singapura.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

5/5 - (8 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.