Kymerská kočka

Kymerská kočka je plemeno blízce příbuzné kočce manské. Stejně jako manx má i ta kymerská typicky zkrácený, nebo zcela chybějící ocas. Tím se řadí mezi několik málo plemen bezocasých koček. Na rozdíl od manské kočky je však ta kymerská dlouhosrstá.

Kymerská kočka, kymerka nebo také cymric, je vlastně dlouhosrstá manská kočka. Právě kočky manx stály u zrodu plemene.

Plemeno – Charakteristika – Povaha kočky – Chovatelské stanice – Péče o kočku

O plemeni

Plemeno pochází z USA, ačkoliv název odkazuje na „Cymr“, tedy velšské označení pro ostrov Wales. Právě ve Walesu se měly kočky bez ocasu původně chovat. Plemeno však reálně vzniklo až za oceánem selekcí krátkosrstých manských koček, kterým se čas od času narodí dlouhosrstá koťata. Manské kočky přitom pocházejí již dle názvu z ostrova Mans, i ten leží nedaleko Anglie, stejně jako Wales. I na ostrově Man se po celá staletí vyskytují kočky bez ocasu, zřejmě v důsledku náhodné genetické mutace. Právě uzavřená ostrovní populace zajistila zafixování genu, který kočky připravuje o ocas.

Přestože se bezocasé kočky objevovaly na evropských výstavách již na konci 19. století, až jejich export do Spojených států vedl ke vzniku konkrétních bezocasých plemen. Právě v USA jsou bezocasé kočky oblíbené a právě tady se proto oficiálně zrodila kymerská kočka, také cymric nebo dlouhosrstý manx. Zpočátku však byly upřednostňovány ty krátkosrsté – manské kočky, plemeno manx. Až posléze, v šedesátých letech dvacátého století, se z nich vyvinulo samostatné plemeno dlouhosrstých koček kymerských. Nejprve ho uznaly americké chovatelské organizace CFA a TICA, evropská FIFe kymerskou kočku uznala až v roce 2006. Řadí se tak mezi nová plemena koček.

Video: Cymric Cat (YouTube)

Charakteristika kymerské kočky

Je to středně velká kočka působící kompaktním dojmem. Kulatá hlava kymerské kočky je posazena na krátkém svalnatém krku, nahoře sedí široké kočičí uši se zaoblenými špičkami, oči jsou velké a kulaté. Oči cymric nabývají různých barev, vyskytují se i variety, kdy má každé oko jinou barvu.

Pro kymerskou kočku je charakteristický pohyb podobný skokům králíka. Zadní nohy jsou nápadně delší než přední, zato ocas může zcela chybět. Bezocasá kočka se označuje rumpy, případně rumpy-riser, což je kočka bez ocasních obratlů, které ale nechybí křížové obratle. Existují i kočky s krátkým tupým ocasem (stumpy), nebo se zkráceným ocasem (longie). Kymerské kočce se rodí i koťata s plným ocasem (tailed) a právě ty se (spolu s longie kočkami se zkráceným ocasem) využívají v chovu, zatímco na výstavách jsou k vidění bezocasé variety rumpy, rumpy-riser a stumpy.

Gen způsobující zakrnělý ocas u kymerských a manských koček v chovném páru vede k vrhu s částí neživotaschopných koťat, proto se nikdy nepřipouští dva jedinci se zakrnělým ocasem. Vždy jeden z páru chovných kymerských koček musí být ve varietě tailed, příp. longie. Tak se rodí zdravá koťata, asi polovina z nich má ocas plné délky a polovina krátký, nebo žádný ocas.

Standard kymerské kočky odpovídá plemenu manx, až na délku srsti. Kymerskou kočku charakterizuje hustá polodlouhá srst s podsadou. Dlouhá srst vytváří na krku hustý límec, pokrývá i zadní končetiny, stejně jako u angorské kočky. Na dotek je srst cymric pružná a jemná, na pohled přírodní. Barva srsti může být čistě bílá, ale také černá, červená, modrá želvovinová, s kresbou, se skvrnami, nebo bez nich. Povoleny jsou všechny barvy, jejich kombinace i kresby.

Cymric Cat and Kittens | History of This Charming Breed

Video: Kymerská kočka a koťata (YouTube)

Povaha kymerská kočky

Kymerka má stejnou povahu jako manx, tedy přátelskou a vyrovnanou. Není to ani klidná, ani nadmíru aktivní kočka, má střední temperament. Je to poslušná, důvěřivá a vstřícná kočičí společnice s přívětivou povahou. I ona si však ráda hraje. Má zavalitý vzhled a chybí ji ocas, přesto je obratná stejně jako jiné kočky a vyžívá se také v různých akrobatických kouscích. Nedělá ji problém skákání ani šplhání. I kymerka uvítá v domácnosti šplhadla, škrabadla, prolézačky a další příležitosti ke kočičí zábavě. Milá a přítulná kočka si však raději než sama hraje ve společnosti.

Povaha kymerské kočky je tolerantní. Zpravidla dobře vychází s jinými kočkami, domácími mazlíčky i členy rodiny. Mívá pochopení i pro děti, ačkoliv se jí nemusí líbit všechny dětské hry. Nebývá agresivní, když se jí něco nelíbí, většinou se stáhne do ústraní. Stejně jako z možností pro zábavu bude ráda za klid a hřejivý pelíšek, kde si bude moct klid opravdu dopřát. Je jí vlastní inteligence a učenlivost, v domácnosti tak dokáže respektovat i vytyčená pravidla, například nechodit do postele, ale právě do svého pelíšku, neskákat na linku, ale řádit na kočičím škrabadle a prolézačkách apod. Může se z ní stát i kočka na vodítku.

Cymric Cat 101 : Breed & Personality

Video: Kymerská kočka, plemeno, povaha (YouTube)

Chovatelské stanice

Kymerská kočka je jedno z mála přirozeně bezocasých kočičích plemen. Je výjimečná také svými skoky, ovšem v Česku toto plemeno najdeme také jen výjimečně. Chovatelské stanice kymerských koček a případná koťata musíme hledat za hranicemi Česka. Jde o vzácné plemeno, což odráží také jeho cena.

Péče o kočku

Kymerská kočka není náročná. Srst cymrik vypadá sice honosně, vyžaduje pravidelné vyčesávání či kartáčování, ale rozhodně není tak náročná na péči jako je tomu u jiných dlouhosrstých plemen. Taková perská kočka má například srst s tendencemi k cuchání, cymrik ne. Při kartáčování přijde vhod nejlépe nejprve jemný kartáč, a pak hrubý hřeben, asi jednou týdně. Péče o kočku spočívá také v pravidelné (asi měsíční) kontrole a čištění uší, nebo občasném stříhání drápků. To zejména u bytových koček, které si drápky nemohou obrousit sami. Bytové kočky také ocení kočičí trávu, která pomáhá předcházet zažívacím potížím a vzniku bezoárů, tedy chuchvalců chlupů v trávicím ústrojí.

Jako krmení se uplatňují nejčastěji granule. Základní složkou stravy by mělo být maso, resp. živočišné bílkoviny, tedy granule s vysokým podílem masa. To platí i pro kastrované kočky, které mohou být náchylné k tloustnutí. Vyplatí se pak zvážit množství podávaného krmiva a regulovat denní dávku.

Literatura

  • Gordoň, Zdeněk; Thámová, Olga: Plemena koček: Průvodce do kapsy. Praha: Aventinum, 1999.
  • Verhoef – Verhallen, Ester: Kočky – Velký atlas plemen. Praha: Rebo Production, 2015.
  • Gordoň, Zdeněk, Kočky – příruční atlas. Praha: Universum, 2018.
  • Říhová, Marie: Chov koček. Praha: Grada, 2007.
  • Hüsemann, Lena: Kočka: chov, bydlení, hry. Praha: Grada, 2010.

Internetové zdroje

/1/ Kymerská kočka. Plemena. Krmení.cz [online]. Úpice: TV PROBBE, 13. červen 2016 [cit. 2020-12-25]. Dostupné z: https://krmeni.cz/kymerska-kocka-96882

/2/ Kymerská kočka, cymric. HelloSandy.cz [online]. Brno: Hello Sandy, 2020 [cit. 2020-12-25]. Dostupné z: https://www.hellosandy.cz/kymerska-kocka/

/3/ Kymerská kočka. iFauna.cz [online]. iFauna.cz, 2020 [cit. 2020-12-25]. Dostupné z: https://www.ifauna.cz/kocky/atlas/kymerska-kocka

/4/ Cymric Cat Breed. pawculture.com [online]. pawculture.com, 2020 [cit. 2020-12-25]. Dostupné z: https://www.pawculture.com/breed-basics/cat-breeds/cymric-cat-breed/

/5/ Cymric. vetstreet.com [online]. vetstreet.com, 2020 [cit. 2020-12-25]. Dostupné z: http://www.vetstreet.com/cats/cymric

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Kymerská kočka

Kymerská kočka je plemeno blízce příbuzné kočce manské. Stejně jako manx má i ta kymerská typicky zkrácený, nebo zcela chybějící ocas. Řadí se mezi přirozeně bezocasé kočky. Kymerská kočka, kymerka nebo také cymric, je vlastně dlouhosrstá manská kočka.

Autor: Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

PLEMENA KOČEK PODLE ABECEDY | PLEMENA KOČEK | KOČKA |  NÁVODY PRO KOČKOMILY

5/5 - (7 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *