Turecká van

Jezerní kočka turecká van je vzácné kočičí plemeno, také jedno z těch nejdražších. Jde o přírodní plemeno, které pochází z jihovýchodního Turecka. Již dle názvu je patrné, že jeho domovem je okolí jezera Van. Říká se jí také turecká vodní kočka, protože jde o jednu z mála koček, která má ráda vodu a s nadšením plave.

Turecká van ohromí nejenom svou láskou k vodě, ale i svou energickou povahou nebo nezvyklým vzhledem

Plemeno – Van Kedisi – Charakteristika – Povaha kočky – Chovatelské stanice – Péče o kočku

O plemeni

Jezero Van leží v jihovýchodním Turecku u hranic s Iránem v nadmořské výšce asi 1 600 m n. m. Zdejší hory jsou nehostinné, přesto zde žijí kočky, které se dokážou vyrovnat s extrémními zimními mrazy i vysokými letními teplotami. V roce 1955 zde na typicky bílé kočky se skvrnami na hlavě a ocasu, které se nebojí vody, natrefily britské reportérky Laura Lushingtonová a Sonia Hallidayová. Posléze daly základ chovu plemene, když si jezerní kočky Van odvezly domů. Nevšedním vzhledem turecké kočky právem vzbudily zájem chovatelů.

Britská chovatelskou organizace GCCF plemeno uznala v roce 1969, dodnes povoluje pouze původní zbarvení van, tedy bílé s červenou (arburn) kresbou, ve stejném odstínu na hlavě i na ocase. Mezinárodní organizace FIFe tureckou van uznala jako samostatné plemeno v roce 1972, na rozdíl od výstav ve Velké Británii mohou mít jinde kočky dle standardu i zbarvení v kombinacích bílé srsti s černými, modrými nebo želvovinovými znaky. FIFe řadí tureckou van do skupiny II, mezi polodlouhosrsté kočky.

Turkish van cat History, Personality, Health, Care

Video: Turecká van (Youtube)

Turecká kočka v legendách

Turecká van (Van kedisi) má být příbuzná turecké kočce angorské, která byla vyšlechtěna před tisíci a tisíci lety. Na rozdíl od turecké angory je však turecká van mohutnější a má bohatší srst.

V Turecku je tato kočka považovaná za posvátnou. Když u jezera Van kočku potkáte a dáte ji nějaký pamlsek, údajně vám také splní přání. Legenda také praví, že právě tuto kočku vzal Noe na svoji archu. O kočce se toho v Turecku vypráví mnoho, třeba i to, že se do Turecka dostala ze starověké Číny po Hedvábné stezce s obchodníky.

Van kedisi

V samotném Turecku se jako vanská kočka (Van kedisi) označují dva různé typy koček. Jednak je to to bílá kočka od jezera Van s typickým zrzavým ocasem a kresbou na hlavně, jednak je to každá bílá kočka, která má různou barvu očí. Bývá čistě bílá a natrefit na ni můžete po celém Turecku, ovšem vzácně. Může jít také o tureckou angoru, které toto zbarvení mívají. Bílé kočky s různobarevnýma očima ale mohou být postižené hluchotou. Plemeno turecká van hluchotou netrpí a nikdy také není čistě bílá. Přesto je bílá srst typickým znakem vanky.

The Van Cat Documentary- Van Kedisi Belgesel (english)

Video: Van Kedisi (dokument), Youtube

Charakteristika

Jezerní kočka je dokonale přizpůsobená nepříznivému klimatu jihovýchodního Turecka. Polodlouhá srst nemá vlnitou podsadu, avšak díky jemným a hustým chlupům kočku ochrání i před nejvyššími mrazy. Po namočení navíc velmi rychle usychá, takže neomezuje kočku v lovení ryb v jezeře. Srst pravidelně líná, v zimě je hustá a dlouhá, v létě je znatelně kratší. Polodlouhá srst je dle standardu bílá se skvrnami na hlavě a pod ušima. Tmavé zbarvení má zpravidla i huňatý ocas. Bílá barva by vždy měla převažovat.

Turecká van je středně velká kočka s hmotností 3 až 8 kilogramů, se silnou kostrou a hlubokým hrudníkem. Pevné tělo je dobře osvalené. Tlapky jsou jen malé a zakulacené. Hlava je klínovitá s dlouhým nosem. Blíže vysvětluje chovatelka z chovatelské stanice Satinpaws pro iDnes:

Typickým znakem tohoto plemene je silná, široká klínovitá hlava s kulatými konturami a se silnými lícními kostmi.

Chlupaté uši jsou postavené nápadně blízko. Jsou velké, špičaté, na koncích ozdobené štětičkami. Oči kočky jsou velké a kulaté, barva očí je světle jantarová, ale není to pravidlem. Turecká van nemá jen svérázné zbarvení, ale má i svéráznou povahu. Vanka se na rozdíl od jiných koček nebojí vody, ne nadarmo se jí říká turecká vodní kočka. Je nebojácná obecně.

Turkish Van cat loves water

Video: Turecká van (kočka ve vodě), Youtube

Povaha turecké van

Vanská kočka je zvídavá, inteligentní, temperamentní aktivní kočka. Touží po zábavě, baví ji nejrůznější hry a hračky pro kočky. Je chytrá a učenlivá. Svědčí jí pobyt venku venku. Díky husté srsti je to kočka otužilá a nevadí ji ani mrazy. Neustále se dožaduje pozornosti člověka. Její povaha je značně tvrdohlavá. Zkušení chovatelé doporučují kočku vychovávat s laskavou přísností, vhod přijde vymezení hranic, ale zejména schopnost kočku zabavit. Její energická povaha neodpovídá stereotypům o tom, že si kočka žije svým životem.

V domácnosti si turecká kočka většinou vybere jednoho člověka, kterého takřka pronásleduje. Svého člověka považuje za rovnocenného partnera, dokonce ho může napodobovat. Je zvídavá a zajímá se o vše, co se doma děje. Patří mezi komunikativní kočky, které na člověka nezřídka mňoukají, ale svoji náklonnost projevují i tělesným kontaktem, třeba kousáním.

Animal Planet : Cats 101 ~ Turkish Van

Video: Turecká van (Youtube)

Chovatelské stanice

Turecká van je vzácné plemeno. V Česku se jejím chovem zabývá jen minimum chovatelských stanic, kde podlehli kouzlu jezerní kočky Van s nezměrným temperamentem a neobvyklou povahou. Potíž může být v případech, kdy kočka zůstává sama doma. Chovatelka však nabízí řešení, a to takové, že vanské kočce pořídíme společnost.

Pokud si vanku chce pořídit někdo, kdo nebývá delší dobu doma, měl by si pořídit rovnou dvě kočky. Kočka o samotě bude nešťastná. Je nanejvýš vhodné, aby i druhá kočka měla podobnou aktivní povahu a temperament. Může to být třeba další turecká kočka – turecká angora.

Chovatelka koček

Péče o kočku

Pokud si pořídíte tureckou van, počítejte s tím, že bude vyžadovat vaši pozornost. Součástí péče o kočku se tak stanou nejrůznější hry, hračky pro kočky, šplhadla, škrabadla a další příležitosti k vybití energie by měly být samozřejmostí. Stále však platí, že v ideálním případě bude mít kočka přístup ven (s odpovídajícím zabezpečením).

Srst této pozoruhodné bílé kočky se neobejde bez vyčesávání. Pravidelné vyčesávání zamezí plstnatění srsti. Zejména v období línání bude třeba kočku vyčesávat denně.

Kočka nejspíš překvapí svoji chutí k jídlu, ta je na její velikost neobyčejná. Kvalitní strava je základem péče o kočku. Turecká van je lovec jako každá kočka, na rozdíl od jiných se dá označit také jako rybář. Její přirozená strava bude vždy založená především na mase, v případě jezerní kočky to bude ideálně maso rybí.

Literatura

  • Gordoň, Zdeněk; Thámová, Olga: Plemena koček: Průvodce do kapsy. Praha: Aventinum, 1999.
  • Verhoef – Verhallen, Ester: Kočky – Velký atlas plemen. Praha: Rebo Production, 2015.
  • Gordoň, Zdeněk, Kočky – příruční atlas. Praha: Universum, 2018.
  • Říhová, Marie: Chov koček. Praha: Grada, 2007.
  • Hüsemann, Lena: Kočka: chov, bydlení, hry. Praha: Grada, 2010.

Internetové zdroje

/1/ Mašín, R.: Turecká van. Kočka, která se ráda koupe, má tajemný původ a miluje svého páníčka. Novinky.cz [online]. Praha: Borgis, 25. července 2019 [cit. 2020-07-17]. Dostupné z: https://www.novinky.cz/bydleni/jak-na-to/clanek/turecka-van-kocka-ktera-se-rada-koupe-ma-tajemny-puvod-a-miluje-sveho-panicka-40291062

/2/ Janovský, D.: Vanská kočka, turecká Van. Turecko.org [online]. Turecko.org, 2020 [cit. 2020-07-17]. Dostupné z:  https://www.turecko.org/vanska-kocka.html

/3/ Neznámá plemena koček: Podle legendy byla turecká Van pasažérkou na arše Noemově. Mazlíčkoviny.cz [online]. Mazlíčkoviny.cz, 16. ledna 2020 [cit. 2020-07-18]. Dostupné z: https://www.mazlickoviny.cz/clanek/neznama-plemena-kocek-podle-legendy-byla-turecka-van-pasazerkou-na-arse-noemove/

/4/Turecká van. Zoohit.cz [online]. Zoohit.cz, 2020 [cit. 2020-07-18]. Dostupné z: https://www.zoohit.cz/magazin/kocky/plemena-kocek/turecka-van

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Turecká van

Jezerní kočka turecká van je vzácné kočičí plemeno, také jedno z těch nejdražších. Jde o přírodní plemeno, které pochází z jihovýchodního Turecka, z okolí jezera Van. Říká se jí také turecká vodní kočka, protože jde o jednu z mála koček, která má ráda vodu a s nadšením plave.

Autor: Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

PLEMENA KOČEK PODLE ABECEDY | PLEMENA KOČEK | KOČKA |  NÁVODY PRO KOČKOMILY

5/5 - (5 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.