Kočičí tráva, šáchor a šanta kočičí

Kočka - tráva, kočičí tráva

Má vaše kočka přístup ke trávě? Máte doma kočičí trávu? Pokud ne, určitě ji své kočce obstarejte, uděláte jí tak dobře a předejdete možným potížím.

Kočičí tráva pro venkovní i vnitřní kočky

Venkovní kočky pojídají trávu. Je to pro ně dobrota, zdroj vitamínů a zároveň způsob, jak čistit zažívací trakt. Na druhé straně může být venkovní tráva znečištěná, nezřídka jde o značkovací místo psů, i pro venkovní kočky je tedy vhodnější tráva doma.

Pokud kočka nemá přístup ven, tedy se ani nedostane k zelené trávě, okusuje pokojové rostliny. Ty pro ni mohou být škodlivé až jedovaté. Přitom není problém kočce trávu pořídit:

  • buď trávu pěstovat – od semínka
  • anebo si koupit zelenou rostlinu pro kočky

Chovatelské potřeby, zverimexy a eshopy nabízejí zejména balíčky pro pěstování nebo přímo semínka kočičí trávy.

K dostání jsou dokonce celé sady kočičí trávy na pěstování (semínka + substrát, případně miska) – nepotřebujete nic víc, snadnější a rychlejší to pěstování již být nemůže.

Sada kočičí trávy k pěstování se dá pořídit i v chovatelských eshopech. 

Kočičí tráva

 

Stačí 1 – 2 týdny a vaše kočka si může na kočičí trávě pochutnávat podobně jak ta naše:

Foto: Takto nám u kocoura chutná kočičí tráva

Co to vlastně je kočičí tráva?

Jako kočičí tráva se někdy označují klasické obiloviny (zelený ječmen, oves nebo pšenice). Jejich pěstování nabývá aktuálně na popularitě s trendem zelených potravin. Zelený ječmen či mladá pšenice nejsou jen pro kočky, ale také pro lidi…

Pěstování kočičí trávy není náročné. Stačí připravit substrát pro semínka, dát na teplé místo a zalévat. Za pár dnů se objeví první klíčky. Více o pěstování kočičí trávy přímo u kocoura doma připravujeme do samostatného článku…

Pokud nechcete kočičí trávu pěstovat od semínka, kočičí tráva jako zelená rostlina se dá obstarat v každém lepším zahradnictví. V zahradnictvích pod pojmem kočičí tráva většinou nabízejí šáchor (cyperus zumula), zvláštní druh papyru.

Šáchor (Cyperus zumula)

Šáchor se u nás pěstuje jako pokojová rostlina. Vytváří hustý zelený porost jemných dlouhých listů, které kožky zbožňují. Některé druhy vytvářejí i zajímavé vějíře listů. Vějířové listy provázejí i klásky květů. Většinou se však kvetení šáchoru nedočkáme. Z krásy šáchoru se netěšíme moc dlouho, kočka ho jednoduše stihne sežrat.

Jak pěstovat šáchor?

Šáchor představuje bahenní rostlinu, potřebuje proto hodně vody, svědčí jí i rosení. Této kočičí trávě se bude dařit při pokojové teplotě, na světlém místě.

Video: Jak to vypadá, když kočka žere kočičí trávu? Podívejte se na video!

Kočičí tráva v tabletách

Kočičí tráva se užívá i v doplňkovém krmivu pro kočky. Jde o pasty nebo tablety pro dobré trávení.

Kočičí tráva U KOCOURA DOMA

My u kocoura máme květináč s kočičí trávou téměř pořád. Buď koupíme šáchor anebo pěstujeme ze semínek. Průběžně trávu obměňujeme, protože se trávě u nás příliš nedaří. Kocour ji nejenom žvýká, ale také tlapkami vytahuje trsy trávy, která pak schne. Navíc se mu líbí i hlína, nejvíce právě zalitá. To pak květináč s oblibou převrací, aby hlína zůstala poházená všude kolem. Je obecně známo, že kočky velmi rády pijí z květináče, to ta naše taky.

Zkoušeli jsme květináč různě uvazovat, ale vždy marně. Nakonec skončil vysypaný. V novém domě jsme konečně našli řešení převrácených květináčů a podlahy zanesené hlínou. Abychom se vyhnuli zbytečnému uklízení, využili jsme větší, těžký okvětník a ještě do něho raději přiházeli kameny (viz foto níže). Teď už květináč s trávou nepřevrátí. Zůstalo i místo na misku s vodou. Kocour skutečně chodí k trávě rád pít, ale v tomto případě je to žádoucí. 

Kocour a kočičí tráva
Foto: Kocour a jeho kočičí tráva, v okvětníku, který nepřevrátí

Nyní zpět – k dalším kočičím rostlinám. Na řadě je šanta kočičí, speciální rostlinka, která kočkám není užitečná pro zažívání, ale prospěje jim pro zklidnění nervů. Šanta je kouzelnou rostlinkou, která dokáže vykouzlit kočičí spokojenost.

Šanta kočičí (Nepeta cataria)

Ne každá kočka, avšak většina koček tuto rostlinku z čeledi hluchavkovitých miluje. Podle koček dostala šanta také své jméno. Cataria se z latiny skutečně překládá jako kočičí. Někdy se označuje také latinským názvem catnip. Česky se jí říká také máta kočičí, kocourník, melisa nebo ožanka. Je příbuzná máta nebo marihuaně. Pochází ze Středomoří, ale v současnosti ji najdeme v přírodě celé Evropy či Severní Ameriky. Pěstuje se i jako okrasná rostlina, bez větších potíží přežije i české zimy.

Foto: šanta kočičí u kocoura doma, tedy na zahradě

Jak pěstovat šantu?

Pěstování šanty není složité, složitější je šanty ochránit před kočkami.

Šanta se dá pěstovat venku i v bytě. Roste na slunci či v polostínu. Na podzim se seřezává.

Jak šanta působí na kočky?

Šanta kočičí obsahuje mj. látku nepelakton, která vyvolává obdobné reakce jako feromony uvolňované v kočičí říji. Bývá také přirovnávána k působení marihuany nebo kokainu. Svoji vůní dokáže šanta kočkám pěkně zamotat hlavu. Kočky jsou hravější, někdy i přítulnější. Šantu však nejenom očichávají, ale přímo se v ní válejí, o stonky se třou packami či čumáčkem a některé ji i konzumují.

Video: Jak šanta působí na kočky? Jen se podívejte! (video je v angličtině, ale porozumí mu určitě každý)

Působení šanty kočičí může být sedativní, ale i stimulující a probouzet hyperaktivitu. Na různé kočky působí s různou intenzitou. Kocouři mohou na šantu kočičí reagovat i agresivním chováním. To je vysvětlováno tím, že šanta připodobňuje sexuální chování, které bývá u kocourů spojené s agresivitou.

Asi třetina koček na šantu kočičí nijak zvlášť nereaguje. Obecně vyvolává větší zájem dospělých koček, koťata si jí spíše nevšímají. Může to být ale také naopak – s přibývajícím věkem kočka ztrácí o šantu zájem. Bylo také vypozorováno, že reakce na šantu bývá dědičná.

Video: Ještě jedno video se šantou, catnipem, tentokrát jde o Simonovu kočku

Jak šantu pro kočku využít?

Šantu můžete využívat jako kočičí odměnu. Kousky této voňavé rostlinky poslouží k tomu, abyste kočku přilákali, kam potřebujete, třeba k novému škrabadlu. Ne náhodou se šanta (nazývaná spíše catnip) přidává do kočičích hraček. Je to pro kočky zábava.

Šantu můžete pěstovat nebo si ji zakoupit v sušené podobě. Prášek pak nasypete na hračku, škrabadlo či kamkoliv jinam. Můžete jí kočce provonět pelíšek, stačí malé množství.

Šanta kočičí, kterou si můžete prostě a jednoduše koupit vypadá takto:

Šanta kočičí sušená, catnip

Jakkoli kočky na šantu reagují, je pro ně neškodná. Většinou ani nehrozí předávkování. Kočka jednoduše vycítí, kdy má dost.

Co o šantě kočičí (asi) nevíte?

cup-898091_640Nepelakton obsažený v šantě funguje jako repelent. Údajně je několikanásobně účinnějším odpuzovačem než běžně využívané DEET, aktivní látka většiny repelentů. Šanta účinně odpuzuje komáry a další létající či lezoucí hmyz, ale také krysy a myši.

Šanta představuje také léčivou bylinu. Lidé si z ní mohou uvařit bylinný čaj, který působí jako mírné sedativum. Bylinný čaj ze šanty kočičí pomáhá i lidem – především proti stresu, je antidepresivní, užitečný třeba při bolestech hlavy, ale také zažívacích potížích. Je močopudný a v neposlední řadě nabízí i protirevmatické účinky. Více tady…

Zelené listy šanty poslouží do salátů, ale i dalších pokrmů, do kterých se hodí zelené bylinky.

Další rostliny a byliny pro kočky

Kočky si mohou pochutnat na běžných zelených bylinkách, jako je například meduňka, šalvěj, tymián nebo pažitka. Obdobně jako šanta na kočky působí ožanka kočičí (Teucrium marum) nebo kozlík lékařský (Valeriana officinalis). Kozlík snad šantu ještě předčí ve schopnosti zklidnit nervy. Tišivé účinky oceňují jak kočky, tak lidé. Více o kozlíku tady…

Pokud vybíráte pokojové rostliny s ohledem na své kočky, doporučuje se pokojový bambus nebo populární zelenec, nestárnoucí hvězdu pokojových rostlin.

kocka-kvetinac

Gooliwoog

Kočky uvítají také rostlinu známou jako Gooliwoog, česky kalísie voňavá, lat. Callisia repens. Pod označením Gooliwoog se prodává jako doplňkové krmivo určené pro široké spektrum domácích mazlíčků (kočky, také morčata, králíky, ještěrky, hady, ptáky, aj.). Gooliwoog je užitečná také proti patogenním mikroorganismům. Údajně povzbuzuje činnost imunitního systému.

Jedná se o rostlinu pocházející z Jižní Ameriky. Kalísie voňavá zde roste v nejnižších patrech tropických pralesů. U nás se kalísie pěstuje jako pokojová rostlina, které svědčí polostín nebo světlé stanoviště. Přímé slunce vede k zasychání listů. Intenzita slunečního světla ovlivňuje zbarvení listů. Čím více světla, tím jsou listy tmavší.

2 názory na “Kočičí tráva, šáchor a šanta kočičí”

  1. Katka

    Kvůli převráceným květináčům anebo rozhrabané hlíně i s kořínky byla na kočičí trávu vynalezena chytrá věcička…

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *