Kočičí tráva, šáchor a šanta kočičí

Jako kočičí tráva se označují různé rostliny. Pokud jde o tu trávu, která slouží jako očista trávicího traktu kočky a prevence bezoárů, většinou jde o obiloviny (ječmen, pšenice aj.) anebo rostlinu šáchor. Kočičí tráva funguje jako doplněk stravy, pro kočku je to pochoutka a také zpestření.

Jako kočičí tráva se někdy označují i bylinky pro kočky, především šanta kočičí nebo kozlík lékařský. Jejich vůně kočky zklidňuje nebo povzbuzuje, někdy jsou jejich účinky až omamné.

Úvodní foto: Pixabay.com

Kočičí tráva – Šáchor – Šanta kočičí – Kozlík lékařský – Gooliwoog

Kočičí tráva pro venkovní i vnitřní kočky

Má vaše kočka přístup k zelené trávě? Máte doma kočičí trávu? Pokud ne, určitě ji své kočce obstarejte, uděláte jí tak dobře a předejdete možným potížím. Venkovní kočky běžně pojídají trávu, podobně jako psi. Je to pro ně dobrota, zdroj vitamínů a zároveň způsob, jak čistit zažívací trakt. Na druhé straně může být venkovní tráva znečištěná, nezřídka jde totiž o značkovací místo, zvláště ve městech, kde se v trávě usazují i zplodiny aut a další nečistoty. I pro kočky s přístupem k trávě venku je tedy vhodnější tráva pěstovaná doma.

Pokud kočka nemá přístup ven, tedy se ani nedostane k zelené trávě, okusuje pokojové rostliny. Ty pro ni mohou být škodlivé až jedovaté. Pokud kočce pořídíme kočičí trávu, s velkou pravděpodobností si nebude ostatních rostlin v domácnosti všímat.

Dvě varianty trávy pro kočky

Tráva pro kočky se dá pořídit ve dvou variantách – jako semínka pro pěstování nebo jako zelená rostlina, nejčastěji šáchor (papyrus), pěstuje se jako klasická pokojová rostlina.

  • Chovatelské potřeby, zverimexy a eshopy nabízejí zejména balíčky pro pěstování nebo přímo semínka kočičí trávy (nejčastěji zrna obilovin). K dostání jsou dokonce celé sady kočičí trávy na pěstování (semínka + substrát, případně miska) – nepotřebujete nic víc, snadnější a rychlejší to pěstování již být nemůže. Pěstování od semínka se však dá vyhnout zcela tak, že zakoupíte trávu pro kočky v zahradnictví či květinářství….
  • Zahradnictví a květinářství nabízejí zelené rostliny pro kočky. Botanicky jde o šáchor (Cyperus zumula). Je to pokojová rostlina, která je jedná pro kočky, chutná jim a prospívá stejně zelené obiloviny pěstované ze semínek. Na rozdíl od nich mívá delší životnost. Existuje také kočičí tráva v tabletách, doplňkové krmivo pro kočky. Může jít o tablety pro dobré trávení, ale i přídavek krmiva pro kočky.

Kočičí tráva k pěstování

TIP OD KOCOURA: Kočičí tráva snadno a rychle

Kočičí tráva se dá pořídit i v tabletách. Je to sice jenom alternativa pravé zelené kočičí trávy, ale je to velmi praktická alternativa. Je to ten nejlepší způsob, jak trávu pro kočku obstarat snadno a rychle a jako kočce trávu alespoň v nějaké podobě skutečně dopřát.

Kočičí tráva se dá chlupatým společníkům pořídit jako pamlsky nebo doplňky stravy pro kočky, zpravidla jako doplňky k odstranění trichobezoárů (jak vypadá nabídka se můžete podívat třeba tady).

Kočičí tráva jako tablety

Co to vlastně je kočičí tráva?

Jako kočičí tráva se někdy označují klasické obiloviny (zelený ječmen, oves nebo pšenice). Jejich pěstování nabývá aktuálně na popularitě s trendem zelených potravin. Zelený ječmen či mladá pšenice nejsou jen pro kočky, ale také pro lidi…

Pěstování kočičí trávy není náročné. Stačí připravit substrát pro semínka, dát na teplé místo a zalévat. Za pár dnů se objeví první klíčky. Více o pěstování kočičí trávy tady. Pokud nechcete kočičí trávu pěstovat od semínka, kočičí tráva jako zelená rostlina se dá obstarat v každém lepším zahradnictví. V zahradnictvích pod pojmem kočičí tráva většinou nabízejí šáchor (cyperus zumula), zvláštní druh papyru (viz video níže).

https://youtu.be/iNxC7zB-Kx8

Video: Jak to vypadá, když kočka žere kočičí trávu? (Youtube)

Šáchor (Cyperus zumula)

Šáchor se u nás pěstuje jako pokojová rostlina. Vytváří hustý zelený porost jemných dlouhých listů, které kožky zbožňují. Některé druhy vytvářejí i zajímavé vějíře listů. Vějířové listy provázejí i klásky květů. Většinou se však kvetení šáchoru nedočkáme. Z krásy šáchoru se netěšíme moc dlouho, kočka ho jednoduše stihne sežrat.

Jak pěstovat šáchor?

Šáchor představuje bahenní rostlinu, potřebuje proto hodně vody, svědčí jí i rosení. Této kočičí trávě se bude dařit při pokojové teplotě, na světlém místě.

KOČIČÍ TRÁVA U KOCOURA DOMA

My u kocoura doma máme květináč s kočičí trávou téměř pořád. Buď koupíme šáchor anebo pěstujeme ze semínek. Průběžně trávu obměňujeme, protože se trávě u nás příliš nedaří. Kocour ji nejenom žvýká, ale také tlapkami vytahuje trsy trávy, která pak schne. Navíc se mu líbí i hlína, nejvíce právě zalitá. To pak květináč s oblibou převrací, aby hlína zůstala poházená všude kolem. Je obecně známo, že kočky velmi rády pijí z květináče, to ta naše taky.

Zkoušeli jsme květináč různě uvazovat, ale vždy marně. Nakonec skončil vysypaný. Až jsme konečně našli řešení převrácených květináčů a podlahy zanesené hlínou. Abychom se vyhnuli zbytečnému uklízení, využili jsme větší, těžký okvětník a ještě do něho raději přiházeli kameny (viz foto níže). Teď už květináč s trávou nepřevrátí. Zůstalo i místo na misku s vodou. Kocour skutečně chodí k trávě rád pít, ale v tomto případě je to žádoucí.

Kocour a kočičí tráva
Foto: Kocour a jeho kočičí tráva (šáchor) v okvětníku, autor: Ondřej Musil, archiv U kocoura doma
Foto: Kočičí tráva pěstovaná ze semínka, autor: Ondřej Musil, archiv U kocoura doma

Šanta kočičí (Nepeta cataria)

Kočičí rostliny zastupují i aromatické bylinky, někdy se i ty nazývají jako kočičí tráva, ačkoliv jde o nepřesný název. Je to především šanta kočičí, speciální rostlinka, která kočkám není užitečná pro zažívání, ale prospěje jim pro zklidnění nervů. Šanta je kouzelnou rostlinkou, která dokáže vykouzlit kočičí spokojenost.

Ne každá kočka, avšak většina koček tuto rostlinku z čeledi hluchavkovitých miluje. Podle koček dostala šanta také své jméno. Cataria se z latiny skutečně překládá jako kočičí. Někdy se označuje také latinským názvem catnip. Česky se jí říká také máta kočičí, kocourník, melisa nebo ožanka. Je příbuzná máta nebo marihuaně. Pochází ze Středomoří, ale v současnosti ji najdeme v přírodě celé Evropy či Severní Ameriky. Pěstuje se i jako okrasná rostlina, bez větších potíží přežije i české zimy.

Foto: šanta kočičí u kocoura doma, tedy na zahradě, autor: Ondřej Musil, archiv U kocoura doma

Jak pěstovat šantu?

Pěstování šanty není složité, složitější je šanty ochránit před kočkami. Šanta se dá pěstovat venku i v bytě. Roste na slunci či v polostínu. Na podzim se seřezává.

Jak šanta působí na kočky?

Šanta kočičí obsahuje mj. látku nepelakton, která vyvolává obdobné reakce jako feromony uvolňované v kočičí říji. Bývá také přirovnávána k působení marihuany nebo kokainu. Svoji vůní dokáže šanta kočkám pěkně zamotat hlavu. Kočky jsou hravější, někdy i přítulnější. Šantu však nejenom očichávají, ale přímo se v ní válejí, o stonky se třou packami či čumáčkem a některé ji i konzumují.

Působení šanty kočičí může být sedativní, ale i stimulující a probouzet hyperaktivitu. Na různé kočky působí s různou intenzitou. Kocouři mohou na šantu kočičí reagovat i agresivním chováním. To je vysvětlováno tím, že šanta připodobňuje sexuální chování, které bývá u kocourů spojené s agresivitou.

Asi třetina koček na šantu kočičí nijak zvlášť nereaguje. Obecně vyvolává větší zájem dospělých koček, koťata si jí spíše nevšímají. Může to být ale také naopak – s přibývajícím věkem kočka ztrácí o šantu zájem. Bylo také vypozorováno, že reakce na šantu bývá dědičná.

How catnip gets cats high

Video: Jak šanta působí na kočky? (Youtube)

Jak šantu pro kočku využít?

Šantu můžete využívat jako kočičí odměnu. Kousky této voňavé rostlinky poslouží k tomu, abyste kočku přilákali, kam potřebujete, třeba k novému škrabadlu. Ne náhodou se šanta (nazývaná spíše catnip) přidává do kočičích hraček. Je to pro kočky zábava.

Šantu můžete pěstovat nebo si ji zakoupit v sušené podobě. Prášek – catnip pak nasypete na hračku, škrabadlo či kamkoliv jinam. Můžete jí kočce provonět pelíšek, stačí malé množství. K tomu poslouží i různé spreje pro kočky s catnipem.

Jakkoli kočky na šantu reagují, je pro ně neškodná. Většinou ani nehrozí předávkování. Kočka jednoduše vycítí, kdy má dost.

Myška pro kočky s catnipem

Co o šantě kočičí (asi) nevíte?

Nepelakton obsažený v šantě funguje jako repelent. Údajně je několikanásobně účinnějším odpuzovačem než běžně využívané DEET, aktivní látka většiny repelentů. Šanta účinně odpuzuje komáry a další létající či lezoucí hmyz, ale také krysy a myši.

Šanta představuje také léčivou bylinu. Lidé si z ní mohou uvařit bylinný čaj, který působí jako mírné sedativum. Bylinný čaj ze šanty kočičí pomáhá i lidem – především proti stresu, je antidepresivní, užitečný třeba při bolestech hlavy, ale také zažívacích potížích. Je močopudný a v neposlední řadě nabízí i protirevmatické účinky. Zelené listy šanty poslouží do salátů, ale i dalších pokrmů, do kterých se hodí zelené bylinky. Více tady…

Catnip - Simon's Cat (A Christmas Special!)

Video: Simonova kočka a catnip, resp. šanta kočičí (Youtube)

Další rostliny a byliny pro kočky

Kočky si mohou pochutnat na běžných zelených bylinkách, jako je například meduňka, šalvěj, tymián nebo pažitka. Obdobně jako šanta na kočky působí ožanka kočičí (Teucrium marum) nebo kozlík lékařský (Valeriana officinalis). Kozlík snad šantu ještě předčí ve schopnosti zklidnit nervy. Tišivé účinky oceňují jak kočky, tak lidé. Více o kozlíku tady…

Gooliwoog

Pokud vybíráte pokojové rostliny s ohledem na své kočky, doporučuje se pokojový bambus nebo populární zelenec, nestárnoucí hvězdu pokojových rostlin. Kočky uvítají také rostlinu známou jako Gooliwoog (Basket Plant), česky kalísie voňavá, lat. Callisia repens. Pod označením Gooliwoog se prodává jako doplňkové krmivo určené pro široké spektrum domácích mazlíčků (kočky, také morčata, králíky, ještěrky, hady, ptáky, aj.). Gooliwoog je užitečná také proti patogenním mikroorganismům. Údajně povzbuzuje činnost imunitního systému.

Jedná se o rostlinu pocházející z Jižní Ameriky. Kalísie voňavá zde roste v nejnižších patrech tropických pralesů. U nás se kalísie pěstuje jako pokojová rostlina, které svědčí polostín nebo světlé stanoviště. Přímé slunce vede k zasychání listů. Intenzita slunečního světla ovlivňuje zbarvení listů. Čím více světla, tím jsou listy tmavší.

02.How To Grow and Care Callisia Fragrans /Basket Plant/Chain Plant/Octopus Plant

Video: Pěstování kalísie (Youtube)

Literatura

  • Gordoň, Zdeněk; Thámová, Olga: Plemena koček: Průvodce do kapsy. Praha: Aventinum, 1999.
  • Verhoef – Verhallen, Ester: Kočky – Velký atlas plemen. Praha: Rebo Production, 2015.
  • Gordoň, Zdeněk, Kočky – příruční atlas. Praha: Universum, 2018.
  • Říhová, Marie: Chov koček. Praha: Grada, 2007.
  • Hüsemann, Lena: Kočka: chov, bydlení, hry. Praha: Grada, 2010.

Internetové zdroje

/1/ Kočičí tráva čistí kočce žaludek a dodává jí potřebné vitamíny a minerály. Spektrumzdraví.cz [online]. Spektrumzdraví.cz, 2020 [cit. 2016-11-08]. Dostupné z: https://www.spektrumzdravi.cz/mazlicci/mazlicci-kocici-trava-cisti-kocce-zaludek-a-dodava-ji-potrebne-vitaminy-a-mineraly

/2/ Popelková, M.: Kočky žerou trávu. Domů jim pořiďte šáchor. inStory.cz [online]. inStory.cz, 18. září 2016 [cit. 2016-11-08]. Dostupné z: https://hobby.instory.cz/607-kocky-zerou-travu-domu-jim-poridte-sachor.html

/3/ Kočky trávu potřebují. Mazliccivpohybu.cz [online]. Mazliccivpohybu.cz, 2020 [cit. 2016-11-08]. Dostupné z:
https://mazliccivpohybu.cz/blog/articles/1121-kocky-travu-potrebuji

/4/ Šanta, kozlík a kočičí tráva pro pohodu i zdraví kočky. Shelma.eu [online]. Praha: Partner in Pet Food CZ, 2020 [cit. 2016-11-08]. Dostupné z: https://www.shelma.eu/cz/blog/52/santa-kozlik-a-kocici-trava-pro-pohodu-i-zdravi-kocky

/5/ Šanta kočičí (Nepeta cataria). Tráva pro kočky? Modrýkocouř.cz [online]. Modrýkocouř.cz,  18. října 2003 [cit. 2016-11-08]. Dostupné z:  https://www.modrykocour.cz/kockocteni/zajimavosti/santa-kocici-trava

/6/ Kočka a byliny: Jaké zasadit na zahradě, abyste jim udělali radost. Ostrovzvířat.cz [online]. Makawiel Publishing, 8. duben 2019 [cit. 2016-11-08]. Dostupné z: https://ostrovzvirat.cz/kocka-a-byliny-jake-zasadit-na-zahrade-abyste-jim-udelali-radost/

/7/ Šáchor (Cyperus, papyrus) – kočičí pochoutka, Modrýkocouř.cz [online]. Modrýkocouř.cz, 29. březen 2004 [cit. 2016-11-08]. Dostupné z: https://www.modrykocour.cz/kockocteni/zajimavosti/sachor-kocici-pochoutka

/8/ Byliny pro kočky. Griffprokočky.cz [online]. Praha: GRIFF pro kočky, 2020 [cit. 2016-11-08]. Dostupné z: http://www.griffprokocky.cz/nase-novinky/byliny-pro-kocky-2/

/9/ Jak pěstovat kočičí trávu? Diskuze na iFauna.cz [online]. Brno: iFauna.cz, 21. říjen 2013 [cit. 2016-11-08]. Dostupné z: https://www.ifauna.cz/kocky/nemodforum/r/detail/1609076/jak-pestovat-kocici-travu

/10/ Pokojové rostliny, které budou chutnat vaší kočce. Deník.cz [online]. Praha: VLTAVA LABE MEDIA, 1. únor 2019 [cit. 2019-02-01]. Dostupné z: https://www.denik.cz/zahrada/pokojove-rostliny-ktere-budou-chutnat-vasi-kocce-20190201.html

/11/ Proč kočky žerou trávu? Podle vědců je to pudové. Novinky.cz [online]. Praha: Seznam.cz, 20. listopad 2019 [cit. 2016-11-08]. Dostupné z: https://www.novinky.cz/veda-skoly/clanek/proc-kocky-zerou-travu-podle-vedcu-je-to-pudove-40303242

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Kočičí tráva, šáchor a šanta kočičí

Kočičí tráva je pro kočky nejenom zábava, je to také způsob, jak si udržují zdravé trávení. Co je to vlastně kočičí tráva? Jaké rostliny se hodí pro kočky? A kde se dá tráva pro kočky obstarat? Jak na její pěstování? To vše se dozvíte v tomto článku.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

4.8/5 - (13 votes)

2 názory na “Kočičí tráva, šáchor a šanta kočičí”

  1. Kvůli převráceným květináčům anebo rozhrabané hlíně i s kořínky byla na kočičí trávu vynalezena chytrá věcička…

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *