Skip to content →

Co funguje proti klíšťatům? Jak chránit kočky a psy?

Sezóna klíšťat je tady! Příroda je plná života, bohužel mnohdy více, než bychom byli rádi. S jarem ožívají i klíšťata, právě na jaře – a také na konci podzimu s poklesem teplot – je jejich aktivita největší. Napadají kočky, psy i člověka. Tito nezvaní hosté se vyskytují všude kolem.

Kočka, pes: Jak bojovat proti klíšťatům?

Jak před nepříjemnými parazity chránit své mazlíčky? Jak proti klíšťatům bojovat?


V TOMTO ČLÁNKU NAJDETE MNOHO PRAKTICKÝCH INFORMACÍ


KLÍŠŤATA. ZDÁNLIVĚ NEŠKODNÍ PARAZITÉ

Klíšťata se vyskytují v takové míře, že je považujeme za běžné, neškodné parazity. Neškodní však rozhodně nejsou.

 • Stejně jako lidem, i kočkám a psům mohou klíšťata způsobit vážné zdravotní potíže.
 • Potíže mohou mít podobu lokálních hnisavých kožních zánětů, alergických reakcí nebo infekčních onemocnění.
 • Klíšťata roznášejí až stovky nemocí. Asi nejobávanější je klíšťová encefalitida (virový zánět mozku) nebo lymská borelióza. Lymská borelióza představuje nebezpečí jak pro člověka, tak pro kočku nebo psa. Jedno infikované klíště v domácnosti ohrozí všechny.

Něco o klíšťatech

Klíšťata číhají v lesích, ale i na zahradách a loukách nebo v městských parcích. Na svoji oběť čekají nejčastěji v nízkých křovinách nebo vysoké trávě.

Klíště ve všech svých vývojových stádiích parazituje na těle teplokrevných živočichů. Je mu přitom celkem jedno, zda jde o kočku, psa, člověka nebo třeba srnu, ježka či myš. Klíště saje krev, nejenom obrazně. Sáním krve může až několikrát zvětšit objem svého těla. Z této krve pak klíště vyžije i několik měsíců nebo dokonce let.

JAK SE PROTI KLÍŠŤATŮM BRÁNIT?

Nejefektivnějším způsobem, jak se proti klíšťatům bránit je prevence. Prevence je nejlepší ochranou. Prevence proti klíšťatům, vnější antiparazitika, tzv. ektoparazitika mají několik základních podob. Liší se ve způsobu aplikace, účinnosti či délce trvání. Pochopitelně se liší i cenou. Každá má své výhody i nevýhody.

Nedá se jednoznačně říct, které antiparazitikum je nejlepší.

 • Zatímco někomu vyhovují pipetky (spot-ony),
 • další nedá dopustit na spreje proti klíšťatům
 • a jinde zase využívají antiparazitní obojky proti klíšťatům.
 • Nově se objevily také tablety proti klíšťatům (dostupné pouze u veterináře)
 • nebo takové speciality jako je elektrický odpuzovač klíšťat.

Ektoparazitika rozdělujeme dle účinnosti na repelenty a přípravky s akaricidním (smrtícím) účinkem. Velká část ekoprarazitik je kombinací repelentů a látek s hubícím působením. Často působí proti klíšťatům, ale také dalším vnějším parazitům, například proti blechám.

POZOR! Vždy je třeba rozlišovat, zda se jedná o antiparazitikum pro kočky nebo pro psy. Některé přípravky pro psy jsou totiž pro kočky vysoce toxické. Pokud máte psa i kočku, dávejte pozor, aby se kočka nedostala do kontaktu s přípravkem pro psa (například při mazlení).

TIP OD KOCOURA – pivovarské kvasnice s česnekem

Někdy to vypadá, že krev zvířete či člověka klíšťatům vyloženě chutná. Babské rady v tom případě doporučují pivovarské kvasnice s vysokým obsahem vitamínů skupiny B (B-komplex). Údajně pak krev daného psa, kočky nebo člověka klíšťatům tolik nevoní. B-komplex se tak dá označit jako přírodní repelent.

Další babské rady pak doporučují česnek, i ten má být přírodním repelentem. Potíž může být v tom, jak ho do zvířete dostat. K dostání jsou česnekové tablety pro zvířata, které jsou pro ně přece jenom chutnější než česnek samotný. Základem některých česnekových tablet jsou přitom právě ony pivovarské kvasnice s B-komplexem, takže by měly fungovat dvojnásobně! 

Česnekové tablety pro zvířata, pivovarské kvasnice česnek, česnekové tablety Pivovarské kvasnice s česnekem, pro psy

I. Pipetka, spot-on proti klíšťatům

Pipetky, pipety, tzv. spot-ony patří k těm nejoblíbenějším přípravkům proti klíšťatům u koček i u psů. Pojem spot-on odkazuje na formu podání. Toto antiparazitikum má vždy podobu kapátka. Prostřednictvím tohoto kapátka (pipety) se pak účinné látky aplikují zvířeti na kůži, nejčastěji mezi lopatky.

Chemické látky se prostřednictvím kůže dostanou do mazových žláz a do krve, odtud pak do celého těla. Mají schopnost hubit parazity a fungují i jako prevence. Některé spot-ony účinkují proti vnějším i vnitřním parazitům.

Výhody a nevýhody pipetek

 • Pipetky nabízejí velmi snadný a rychlý způsob aplikace. Zatímco některá zvířata, zvláště kočky mají strach ze sprejů, pipetky přijímají bez potíží. Na rozdíl od repelentních obojků pipetky nezapáchají.
 • Nevýhodou pipetek je jejich nižší účinnost (ve srovnání s obojky). Proti klíšťatům působí obvykle cca měsíc. Ojediněle hrozí nežádoucí kožní reakce.

Pipetky proti klíšťatům pro psy

Pokud jde o pipetky, ty nejoblíbenější nesou značku Frontline. V nabídce spot-on Frontline najdeme antiparazitikární pipetky pro psy (dle hmotnosti psa), v různých variacích, zejména Frontline Combo Spot on určený k léčbě a prevenci proti napadení blechami, klíšťaty a všenkami. Tento spot on je účinný proti všem vývojovým stádiím blech. Je určený pro psy a štěňata od 8 týdnů věku.

Mezi chovateli psů si své výsadní místo vybudovala i značka Advantix. Není na trhu tak dlouho jako Frontline, takže je nižší pravděpodobnost, že si na ni hmyz stihl vytvořit rezistenci. Spot on Advantix představuje pipety pro psy proti klíšťatům, i ony jsou rozdělené dle hmotnosti psa.

Advantix - pipetka pro psi do 4 kg proti klíšťatům Advantix - pipetka pro psi 4 - 10 kg proti klíšťatům Advantix - pipetka pro psi 10 - 25 kg proti klíšťatům

Pipetky proti klíšťatům pro velké psy

Velký pes potřebuje pochopitelně větší dávku antiparazitika než pes malý, i proto jsou pipetky rozděleny dle hmotnosti. Pokud máte skutečně velkého psa, máte v oblasti pipetek zhruba tyto možnosti:

Pipetka proti klíšťatům Frontline Combo velký pes Pipetka proti klíšťatům pro velké psy Advantix Fyto pipeta proti klíšťatům, přírodní, velký pes

Více o tom, jak chránit proti klíšťatům velké psy…

Pipetky proti klíšťatům pro kočky

Kočky jsou k chemickým látkám mnohem citlivější než psi. Rozhodně proto nikdy neužívejte antiparazitika určená pro psy pro kočky, mohli byste jim fatálně ublížit!

Pokud jde o pipety proti klíšťatům pro kočky, nejčastěji jsou založeny na účinné látce Fipronil, která pro kočky není tak riziková. Fipronil obsahuje například oblíbený spot on Frontline Combo, ale i další pipetky. Většina těchto přípravků není určena pro koťata do 8 týdnů věku.

Tak jako je značka Advantix značkou antiparazitik pro psy, je značka Advantage určena pro kočky. Spot on Advantage proti klíšťatům se dostupný ve dvou variantách – pro kočky s hmotností do 4 kg a kočky nad 4 kg.


II. Antiparazitární obojky proti klíšťatům pro psy i kočky

Účinná látka se uvolňuje postupně, obojky proti klíšťatům proto mohou nabídnout dlouhodobou účinnost. To je jejich velká přednost. Na druhé straně fungují jenom v případě, že jsou čisté, proto je třeba je čas od času umýt od nánosů nečistot a mazu.

Vzhledem ke své delší účinnosti a ceně jsou obojky proti klíšťatům výhodnější. Na druhé straně mohou některé nést specifický zápach.

Ne každé zvíře také obojek snese. U citlivých jedinců navíc mohou vyvolat alergické reakce, dráždí kůži a svědí. Z hlediska bezpečnosti tak výhodné nejsou, protože účinná látka se z obojku může nejenom do srsti zvířete, ale i do ovzduší. Kontakt s obojkem je navíc rizikový, takže je třeba obezřetnost, zvláště v domácnosti s malými dětmi a kočkami.

Pokud jde o obojky pro kočky, účinná látka by pro ně měla být bezpečná. Nebezpečí však představují obojky samotné. Zvíře se totiž za obojek může někde chytit.

Foresto a ty další

V široké nabídce obojků proti klíšťatům najdeme i obojky značky Foresto. Na rozdíl od jiných slibují obojky Foresto účinnost až 8 měsíců. Jsou určeny pro psy i kočky. Oblíbené obojky proti klíšťatům nesou také značku Kiltix. Obojky Kiltix působí proti parazitům 3 měsíce a jsou určeny pouze pro psy (a štěňata starší třech měsíců). Někteří chovatelé nedají dopustit na obojky proti klíšťatům Scalibor se slibovanou účinností až 6 měsíců.

Obojek proti klíšťatům Scalibor

Vybírat můžeme i mezi antiparazitiky s přírodními repelenty, které nejsou na bázi chemických preparátů. Jejich účinnost je velmi individuální, to ostatně platí o všech antiparazitikách.

BIO obojek proti klíšťatům Beaphar Přírodní repelentní obojek Repelentní fyto obojek

III. Ektoparazitární spreje pro psy i kočky

Ektoparazitární spreje proti klíšťatům vynikají jednoduchým použitím. Před procházkou jednoduše zvíře postříkáme a je hotovo. Bohužel, tyto přípravky fungují jenom krátkodobě, stříkat zvíře je tak nutné před každou venkovní procházkou. Jejich účinnost není delší než týden.

Nevýhodou sprejů je zvuk, který mnoha zvířatům není příjemný. Výhodou je naopak to, že je lze použít i pro ošetření zvířecích pelechů, koberců apod.

Mezi nejužívanější spreje proti klíšťatům pro psy a kočky patří Frontline, tento sprej také sklízí nejlepší recenze. Oblíbený je zejména pro velké psy. K dostání jsou však i další spreje, většinou levnější, např. Fypryst. Svému miláčkovi můžete pořídit i přírodní repelent proti hmyzu – obsahuje výtažky konopí, citronelly a pelargonie.

Frontline sprej proti blechám a zvířatům Sprej proti blechám a zvířatům Přírodní repelent pro zvířata

Žádná prevence nefunguje 100% a žádná ochrana proti klíšťatům není dokonalá. Takže se může stát, že psovi či kočce objevíme v kožíšku klíště. Jak vytrhnout klíště co nejlépe?

JAK VYTRHNOUT KLÍŠTĚ?

Základním pravidlem je vytrhnout klíště co nejdříve. Po každé venkovní procházce je tak dobré zvíře zkontrolovat, často pak klíšťata můžeme odstranit ještě před tím, než se vůbec zakousnou. Je-li klíště zakousnuté, snažíme se ho dostat z kůže co nejrychleji tak, aby do krve předalo co nejméně potenciálně infekčních slin.

Klíště se nepokoušíme dusit pomocí tuku či jinak. Dalším zažitým mýtem je vytáčení klíštěte určitým směrem. Stačí klíště dobře zafixovat a pak ho vytočit jakýmkoliv směrem nebo odstranit kývavým pohybem. Pomůže klasická pinzeta nebo lépe speciální pinzeta na klíšťata (viz video níže) či háček na klíšťata.

Lékaři nedoporučují na klíště přímo sahat.

Pinzeta na klíšťata Sada na klíšťata: pinzeta + dezinfekce Háček na klíšťata

Bohužel, stane se, že v kůži kočky nebo psa zůstanou zbytky kusadel nebo hlavička. V tom případě se doporučuje ránu sledovat a v případě potíží se obrátit na veterináře.

Po odstranění klíštěte je vhodné rádu dezinfikovat. Pokud v ní zůstane kus klíštěte, tím spíš..

CO JE NEJLEPŠÍ PROTI KLÍŠŤATŮM?

Slovy veterináře Dominika Vlacha: „Nikdy se nedá jednoznačně říct, jaký přípravek proti klíšťatům je nejlepší. Jejich účinnost je vždy individuální. Antiparazitikum je třeba vyzkoušet a otestovat reakci zvířete.“ Až praxe ukáže./1/

Čím více, tím lépe? Rozhodně ne!

Veterinář však důrazně varuje před kombinováním více spot-on přípravků, protože vyšší koncentrace antiparazitik může být pro zvíře nebezpečná, přitom účinnost se zvýšit vůbec nemusí.

 • Jak pipetka proti klíšťatům (spot-on),
 • tak obojek proti klíšťatům
 • nebo sprej nebo jiná antiparazitika…

Vše má své výhody i nevýhody (výše jsme se snažili popsat jak výhody, tak nevýhody každého z prostředků proti klíšťatům).

POZOR! Vždy dodržujte doporučení výrobce, čtěte příbalový leták a rozhodně nezaměňujte přípravky pro jednotlivé druhy zvířat. Jak již bylo řečeno – některé typy antiparazitik pro psy mohou být toxické pro kočky. Je třeba také zohlednit věk či hmotnost zvířete a hlídat dobu účinnosti přípravku.

Mějte na paměti, že účinnost všech antiparazitik se snižuje koupáním – domácím i koupáním ve volné přírodě.

Žádný z prostředků proti klíšťatům nikdy není stoprocentní. Po každé procházce a pobytu venku proto zvíře prohlédněte. Někdy se klíštěti prostě vyhnout nedá a nezbývá než ho odstranit.

Co možná nevíte…

Pojem klíště nezahrnuje pouze jednoho parazita. Málokdo ví, že nás a naše chlupáče mohou napadat klíšťata, klíšťáci, klíšti nebo také pijáci. Tito parazité přitom osídlují celou republiku, jejich zastoupení je však v různých oblastech a různé nadmořské výšce různé. S nějakým tím klíštětem se však potkáme všude, naneštěstí pro nás.

Každé zvíře i člověk je pro klíšťata jinak atraktivní. Zatímco někdo se z vycházky vrátí obsypaný klíšťaty, další o nich vůbec neví. Individuální je také účinnost antiparazitních přípravků proti klíšťatům.

Každá hvězdička je dobrá! Ušlo to.Bylo to fajn, ale...Článek se líbil.Super článek.Super článek, chválím. 15x, ø4,80

Loading...


UPOZORNĚNÍ: Pečlivě studujeme dostupné zdroje, čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné veterinární péče. Nejsme ani obchodníci nebo eshop. Jsme jen chovatelé sdílející zkušenosti a získané informace. V případě zdravotních potíží se obraťte na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě víme, že nejvíce pro mazlíčky může udělat zejména jejich majitel. To nejdůležitější je láska.:-)


ZDROJE: /1/ http://www.moje-kocka.cz/zdravi-a-nemoci/kombinovat-antiparazitika-800.html, /2/ http://www.moje-kocka.cz/zdravi-a-nemoci/klistata-a-jejich-vliv-na-zdravi-zvirat-71.html, /3/ http://www.tyden.cz/rubriky/zdravi/klistata-jsou-tady-dejte-si-pozor-na-sve-psy-a-kocky_226893.html, /4/ https://hobby.idnes.cz/psi-kocky-paraziti-tabletka-dps-/hobby-mazlicci.aspx?c=A160630_124424_hobby-mazlicci_bma /5/ http://living.iprima.cz/zahrada/sezona-klistat-zacina-vite-jak-ochranit-sveho-psa-kocku /6/ https://www.muj-pes.cz/pece/nedejte-blecham-a-klistatum-sanci-655.html /7/ http://www.veterina-info.cz/odborne-clanky/klistata-a-blechy-jak-nejlepe-ochranit-vaseho-psa-a-vas-byt-172.html

© 2016 – 2018 U KOCOURA DOMA Všechna práva vyhrazena. Kontakt

sdileni3

Published in All Kočka domácí Návody pro kočkomily Návody pro pejskaře Pes, psi a pejsci Proti klíšťatům