Jak na úklid s domácími mazlíčky? Hlavně šetrně!

Domácí mazlíčci přinášejí spoustu radostí, ale občas také nějakou tu starost. Ať chceme nebo ne, domácnost s mazlíčkem prostě vyžaduje častější úklid. Avšak nešetrným úklidem s agresivními čisticími prostředky můžeme ublížit nejenom sobě, ale především svým chlupáčům.

Jak provádět úklid šetrně? Jak realizovat úklid, aby byl bezpečný pro všechny členy domácnosti? Prozradíme vám, jaké fígle frčí u kocoura.

Chemie, drogerie, agresivní čističNejdříve varovné číslo

Přes 80 % lidí trpí respiračními, dermatologickými potížemi a alergiemi především kvůli špatnému ovzduší v domácnosti.

Chemické látky, které se do ovzduší uvolňují při použití různých čističů (na vodní kámen, rez apod.) dráždí sliznice a dýchací cesty. Častější kontakt s těmito látkami ústí v častějším výskytu chřipek, angín a dalších respiračních potíží.

Jemné sliznice s čichovými buňkami jsou u psů i koček mnohem citlivější než ty lidské. Je pochopitelné, že agresivní chemie je proto dráždí více než lidi. Mnohdy registrují i pachy, které člověk svým čichovým ústrojím vůbec nepostřehne.

Zvláště u koček navíc kvůli olizování kožíšku a tlapek hrozí, že chemii nejen vdechnou, ale i pozřou. Myslíte na to, když čistíte podlahu chemií?

econea_cistic

Jaké čističe použít v bytě s domácími mazlíčky?

KočkaExistuje nespočet chemických přípravků a agresivních čističů kdečeho. Účinnost jde ruku v ruce vysokou toxicitou. Přitom existují alternativy, ekologické a šetrné. Jsou šetrnější k domácím mazlíčkům, životnímu prostředí a nakonec i vaší peněžence. Uklízet ekologicky se prostě vyplatí.

Ve většině případů si vystačíte s přírodními produkty, které se dají najít v každé domácnosti. Jde o ocet, jedlou sodu, sůl nebo citron.

Recepty a návody na jejich použití najdete níže. K úklidu, čistění, dezinfekci nebo odstranění pachů můžete využít i nejrůznější bylinky, buď přímo nebo jako esenciální oleje.

Úklid s domácími mazlíčky – tři největší pomocníci

  • ocet
  • jedlá soda
  • citron

Recept na šetrný úklid: univerzální čistič s octem

Ocet - šetrný úklidObyčejný ocet má antibakteriální účinky, poradí si s mastnotou i vodním kamenem, vyčistí nejrůznější povrchy.

Jak na to?

Ocet se dá využít přímo – neředěný, nebo ředěný s vodou k poměru 2:1 (ocet:voda).

Čistič můžeme provonět i pár kapkami esenciálního oleje. Esenciální oleje (označované také jako silice) podpoří antibakteriální a dezinfekční vlastnosti čističe. V octu se krásně rozpustí (ve vodě jsou nerozpustné) a navíc ho příjemně provoní. Vhodné jsou například esenciální oleje citron, borovice, levandule, šalvěj, rozmarýn, vavřín aj. (pozor, neředěné esenciální oleje jsou vysoce koncentrované a mohou být pro domácí mazlíčky nebezpečné).

Univerzální čistič z octa si poradí se špínou a mastnotou na kuchyňské desce, keramických dlaždicích nebo třeba nerezové výlevce. A nemusíte se obávat, že by při čištění někomu uškodil.

Neředěný ocet můžete využít i na čištění vodního kamene v konvici nebo zašlých dvířek od trouby. Poslouží i k mytí oken nebo nádobí, které se pak krásně leskne. Využít se dá i k dezinfekci prádla při praní a dezinfikuje i samotnou pračku. Tento levný kyselý čistič vytváří prostředí, které zabraňuje množení bakterií i plísní.

Recept: leštěnka s olivovým olejem

olivový olej, ekologický úklidJak na to?

Budeme potřebovat olivový olej, nahradí ho i olej lněný.

Smíchejte olej s octem, nejlépe vinným nebo jablečným, v poměru 1:2 (ocet:olivový olej).

Leštěnkou pak naneste na flanelový hadřík a nábytek leštěte.

Proti škrábancům na dřevěném nábytku údajně pomáhá olej smíchaný s citronovou šťávou v poměru 1:1.

Jedlá soda, šetrný úklidRecept: čistící pasta z jedlé sody

Také jedlá soda patří k přírodním čisticím prostředkům, vyniká navíc schopností pohlcovat pachy.

Jak na to?

Stačí sodu jednoduše smíchat s vodou (poměr cca 1:1). Silnější účinky získáme naředěním s citronovou šťávou nebo octem.

Čistící pastu z jedlé sody využijete k čištění nejrůznějších povrchů. Poradí si i se rzí a nepříjemnými skvrnami. Vyčistí i zašlé hrnky od čaje a kávy nebo grilovací náčiní.

Zvláště soda v kombinaci s octem se doporučuje na čištění páchnoucích loužiček po domácích mazlíčcích. Nejenže odstraní pach, ale má i zabránit tomu, aby stejné místo mazlíček využil ke stejným účelům i příště.

Využití jedlé sody je však ještě širší. Můžete s ní čistit i čalouněný nábytek nebo koberce. Přidáte-li ji k prádlu do pračky při praní, změkčí vodu, tím praní zefektivní.

Recept: přírodní osvěžovač vzduchu s citronovou šťávou

Jak na to?

Na hrníček vody budeme potřebovat lžičku citronové šťávy a lžičku jedlé sody. Směs ovoníme některým esenciálním olejem (třeba esenciálním olejem levandule).

Nejdříve odšťavníme citron. Do šťávy pak nakapeme pár kapek esenciálního oleje a přidáme jedlou sodu. Vše promícháme, nakonec směs přidáme do rozprašovače s vodou a důkladně protřepeme.

Zatímco chemické osvěžovače vzduchu mohou být zdraví škodlivé a domácím mazlíčkům rozhodně nesvědčí, tento přírodní osvěžovač provoní a osvěží vzduch a ještě mírně dezinfikuje.


Přírodní dezinfekce a čistič v jednom

Jako přírodní čistič a dezinfekci v jednom lze využít i ekologický čistící prostředek s pomerančovým olejem značky Bio-D.

Ekologický čistič a dezinfekce s pomerančovým olejemTento univerzální čistič čistí, odmašťuje a dezinfikuje všechny tvrdé povrchy. Jako odmašťovadlo působí zejména pomerančový olej, jako dezinfekce kyselina mléčná (získaná z evropské kukuřice) Dle výrobce odstraňuje 99,9% bakterií. Je certifikovaný pro účinnost proti E.coli, salmonele a MRSA stafylokokovi. Hypoalergenní, vhodný i pro citlivou pokožku.

Tento čistič i další produkty Bio-D neobsahují: fosfáty, enzymy, triklosan, optické zjasňovače, ropné deriváty, formaldehyd, glycerín, EDTA, bělidla na bázi chlóru, geneticky modifikované látky (GMO), lanolín, umělé vůně ani umělá barviva. Produkty ani přísady nejsou testované na zvířatech, neobsahují žádné živočišné složky a všechny jsou vhodné pro vegany.

Všechny produkty jsou vhodné pro použití se septiky a domácími čističkami.

Česká eko drogerie

Podobnou filosofii jako značka Bio-D vyznává i značka eko drogerie Yellow&Blue české společnosti Tierra Verde s.r.o. Ta stojí také za značkou Catz&Dogz (ekologické prací a čistící prostředky pro chovatele domácích zvířat) nebo Gaia Cup (menstruační kalíšky).

Úklid bude ekologický, šetrný i ke čtyřnohým miláčkům a také snadný třeba s těmito produkty:

Ekologický čistič, úklid s domácími mazlíčkyJedlá soda, šetrný úklidEkologický wc čistič, šetrný úklid

Produkty Yellow&Blue mnohdy obsahují esenciální oleje, známé z aromaterapie. V její nabídce najdete i čisté esenciální oleje (silice). Ano, hodí se i pro úklid, dají se přimíchat do jakéhokoliv čističe, mycího či pracího prostředku, tekutého mýdla apod.:

Silice, esenciální olej levanduleEsenciální olej citrona_silice-borovice

Aromaterapie pro zvířata

Přestože aromaterapie slouží zejména lidem, hodí se i pro zvířata. Je však třeba esenciální oleje pečlivě vybírat a vždy je ředit. Neředěné, vysoce koncentrované silice mohou být pro zvířata nebezpečné. Vždy s nimi nakládejte obezřetně.

Do domácnosti s domácími mazlíčky jsou vhodné zejména výše uvedené esenciální oleje – celá řada jiných esenciálních olejů je pro zvířata, především pro kočky, toxická. Jednou z nejbezpečnějších vonných silic, pro dospělého člověka, děti, seniory i zvířata je levandule.

Vonné silice, šetrný úklid

Více se dozvíte v samostatném článku Tři silice, které provoní každou domácnost.

Máme pro vás i další tipy na šetrný úklid a energetickou očistu prostoru podle Feng Shui. Najdete je v článcích:

Očista prostoru: (ne)obyčejný úklid

5 Feng Šuej elementů a rituály pro očistu prostoru

 

© 2016 – 2017 U KOCOURA DOMA Všechna práva vyhrazena. 

Zaslouží si tento článek hodnocení? Stačí jeden klik! Kolik radosti udělá!

[ratings]

 

sdileni3

3 názory na “Jak na úklid s domácími mazlíčky? Hlavně šetrně!”

  1. Dobrý den. Moc pěkný článek, opravdu. Trochu mě mrzí, že se o této problematice na internetu moc nepíše. Já už dlouhodobě sleduji ekologický úklid, ale lidi to moc nezajímá. Lidi vidí jenom levný čisticí prostředek nebo deodorant, ale už si neuvědomují, protože jim to nikdo neřekne, co vlastně tyto chemikálie mohou způsobit lidskému organizmu, zejména pak dětem. Četla jsem několik studií od předních světových odborníků, kteří se vlivy čisticích prostředků na člověka zabývají a je dokázáno, že jejich výpary mají velmi špatný vliv na plíce, respektive zvyšují riziko plicních onemocnění. Nedávno jsem o tomto problému četla zajímavý článek, ale nemohu ho najít. Ještě jednou díky za váš článek. Posílám dál.

    1. Dobrý den Edito, děkujeme za milý a pozitivní komentář. Udělal nám radost, rádi v podobném duchu budeme pokračovat dál, tak snad se i naše další články budou hodit.

      1. Dobrý den. Našla jsem ten článek, tak si dovolím ho sem přidat. Je to výtažek ze studie podle Orianne Dumas, Ph.D. (výzkumnice z francouzského Národního ústavu pro zdraví a lékařský výzkum) a Davida Vizcaya z Výzkumného centra nemocnice v Montrealu. -REKLAMA ODSTRANĚNA-

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *