6 + 1 tip jak zbavit kočku stresu

I kočky trpí stresem, ne vždy však stres u kočky majitel dokáže rozeznat. Dokonce může být právě majitel kočky původcem jejich potíží… Prozradíme vám, z čeho může být kočka ve stresu, jak stres poznat a hlavně, jak kočku stresu zbavit. S tím dlouhodobým stresem si totiž kočka většinou sama neporadí.

Úvodní foto: Pixabay.com

Příčiny stresu – Projevy stresu u kočky – Tipy proti stresu

Příčiny stresu u kočky

Kočka je neustále ve střehu, nebezpečí totiž číhá všude. Kočka není jen lovcem, v přírodě je také potenciální kořistí, takže si musí dávat pozor. Kočky jsou přirozeně opatrné, někdy opatrnost přerůstá až do nervozity a stresu. Záleží na jejich povaze a také zkušenostech. Lépe jsou na tom kočky, které se jako koťata setkaly s nejrůznějšími podněty a potenciálním nebezpečím. Kočky žijící v bytě mohou být příliš bojácné a přehnaně reagovat na sebemenší podněty. Stres může mít původ také v nudě a nedostatku příležitostí k vybití energie.

Na druhé straně platí i to, že každá kočka ocení klid. Má ráda bezpečí, svědčí jí bezpečné prostředí. Kočka se cítí dobře v prostředí, které zná. Potřebuje kolem sebe věci, lidi a zvířata, které zná. Pokud tomu tak není, kočka se nemusí cítit bezpečně. Stres u kočky vzniká v důsledku ohrožení jejího bezpečí. Nesvědčí jí změny v chodu domácnosti. Z míry ji vyvede i nadměrný hluk, neidentifikovatelné zvuky nebo třeba hádky majitelů. Stres tak může být způsobený stěhováním, pobytem v hotelu pro zvířata, cestováním nebo příchodem nového člena do domácnosti, ať již zvířecího nebo lidského.

Kočku může stresovat třeba i nový kus nábytku. Kočkám vidí věci, kterých si člověk nemusí vůbec všimnout. O to důležitější je sledovat kočku a její projevy. Ke stresu dává kočce mnohdy její majitel, který nerespektuje její potřeby a špatně reaguje na její chování.

Bachovy esence pro zvířata proti stresu

REKLAMA

Projevy stresu u kočky

Kočičí stres může být buď krátkodobý, nebo dlouhodobý. Projevy kočičího stresu mohou být různé, zpravidla nejde o konkrétní chování, ale o změnu od normálního chování kočky. Krátkodobý stres poznáme například dle zrychleného dýchání, vrčení či zvýšeného mňoukání, naježené srsti, sklopených uší, strnulosti, třesu těla nebo slinění. Dlouhodobý stres se projevuje méně nápadně, většinou jde o změnu v chování, projevech a aktivitě či hygieně. Veterinární klinika HOPE jako nejběžnější příznaky stresu uvádí neobvyklá místa močení a kálení, nadměrné čištění a olizování, které může vést až ke vzniku lysin. Stres se může projevovat také skrýváním se nebo agresí.

Kočka nedokáže sama říct, co jí vadí. Její majitel na to musí přijít. Krátkodobě si se stresem kočka zpravidla poradí sama, stačí ji chvilka na zklidnění. Dlouhodobý stres kočky však vyžaduje pozornost majitele.

Projevy kočičího stresu

  • kočka se více skrývá, působí línější, častěji spí
  • kočka je hyperaktivní, více reaguje na menší podněty, vyžaduje pozornost
  • kočka ztrácí hygienické návyky – močí a kálí všude po bytě nebo se naopak příliš intenzivně věnuje očistě srsti
  • kočka může škrábat a kousat zařízení bytu, také značkování močí může být spojené se strachem a úzkostí
  • kočka častěji mňouká, prská, syčí nebo vrčí
  • kočka se chová nepochopitelně, může být podrážděná, náladová až agresivní

Rozhodně není řešením kočku za nežádoucí chování trestat, jakkoli může být majiteli nepříjemné. Toto chování (ospalost, hyperaktivita, agresivita, škrábání, kousání, mňoukání, značkování aj.) může být jenom známkou toho, že kočku něco trápí.

Stres a nemoci

Stres lze zaměnit za jiné zdravotní potíže. Při projevech stresu je tak vhodné navštívit veterináře, aby vyloučil jiný zdravotní problém. Stejně jako u lidí jde stres a nějaká nemoc ruku v ruce. Stres může být příčinou nemoci a stejně tak nemoc může mít za následek stres.

Jak kočku zbavit stresu?

Tipy proti stresu u kočky

1. Dejte kočce možnost, aby dělala to, co chce. Nenuďte ji k mazlení, když nemá zájem. Nenuťte ji k něčemu, co právě dělat nechce. To je pro kočku stresující a stejně k ničemu nevede.

2. Pokud má kočka přístup ven, nechte na ni, kdy odchází a přichází. Pamatujte, že kočka by sama měla určovat, co bude dělat. Nesnáší nátlak.

3. Snažte se najít stresové faktory, najděte to, co kočku stresuje – může to být prostředí, konkrétní předmět, člen domácnosti.

4. Poskytněte kočce bezpečí, nedovolte, aby její teritorium narušovaly jiné kočky či zvířata.

5. Nechte kočku odpočívat, dejte ji možnost se někam schovat. Kočka si zpravidla sama vybírá místo, kde se cítí dobře. Může to být kočičí domeček, ale třeba i obyčejná krabice. Kočka ocení také vyvýšené místo, kde ji nebude nic rušit, ale současně bude mít přehled o tom, co se v domácnosti děje. Najde se u vás pro kočku takové místo?

Video: Kočka v krabici (Youtube)

6. Pokud jde o domácí kočku, najděte jí zábavu. Nedovolte, aby se nudila. Hrajte si s kočkou, nezapomínejte na kočičí hračky (avšak jen v případě, že má o hraní a hračky kočka zájem, nic ji nenuťte). Kdo si hraje, nezlobí, ani se nestresuje.

7. Pro zklidnění můžete vyzkoušet i bylinky jako je šanta kočičí (catnip) nebo kozlík lékařský. Na každou kočku šanta, catnip i kozlík působí jinak, třeba právě té vaší zlepší náladu. To by bylo aby to nefungovalo, zvlášť v kombinaci s hračkou…

Myška pro kočky s catnipem

EXTRA TIP OD KOCOURA: Bachovy krizové kapky pro zvířata

V životě zažíváme i krizové situace. Existují však i Bachovy esence, které jemnou, ale nenásilnou a účinnou formou pomůžou zvládnout negativní emoce. V praxi se uplatní ve chvílích náročných na psychiku zvířete, může jít třeba o cestování, příchod nového člena domácnosti, konflikty v rodině apod.

Krizové kapky jsou základem každé domácí lékárničky pro zvířata. Dají se využít jako první pomoc při každé krizové situaci, ať je její původ jakýkoliv. Pomůžou v případě psychických i fyzických potíží.

REKLAMA

Literatura

  • Říhová, Marie: Chov koček. Praha: Grada, 2007.
  • Hüsemann, Lena: Kočka: chov, bydlení, hry. Praha: Grada, 2010.
  • Verhoef – Verhallen, Ester: Kočky – Velký atlas plemen. Praha: Rebo Production, 2015.

Internetové zdroje

/1/ Stres u koček. Vethope.cz [online]. Praha: Vethope, 31. květen 2015 [cit. 2018-09-09]. Dostupné z: https://www.vethope.cz/cs/stres-u-kocek/

/2/ Úzkost u koček. Zoohit.cz [online]. Zoohit.cz, 2018 [cit. 2018-09-09]. Dostupné z: https://www.zoohit.cz/magazin/kocky/vychova-kocek/uzkost-u-kocek

/3/ Kočičí stres ve zkratce. Česká-kočka.cz [online].Brno, Česká-kočka.cz, 2018 [cit. 2018-09-09]. Dostupné z: http://www.ceska-kocka.cz/clanky-stres.html

/4/ Stres u koček aneb proč jsou kočky nešťastné? Feliway.com [online]. Feliway.com, 2018 [cit. 2018-09-09]. Dostupné z: https://www.feliway.com/cz/Blog/Stres-u-kocek-aneb-proc-jsou-kocky-nestastne

/5/ Jak rozpoznat stres u koček. RoyalCanin.com [online]. RoyalCanin.com, 2018 [cit. 2018-09-09]. Dostupné z: https://www.royalcanin.com/cz/cats/health-and-wellbeing/is-your-cat-stressed

/6/ Kalmusová, I.: Na psí a kočičí nervy pomáhá klidný přístup, psycholog nebo přírodní veterinární přípravky. Radaveterináře.cz [online]. Praha: HKR Vet, 27. prosince 2017 [cit. 2018-09-09]. Dostupné z: https://www.radaveterinare.cz/clanky/na-psi-a-kocici-nervy-pomaha-klidny-pristup-psycholog-nebo-prirodni-veterinarni-pripravky-274

/7/ Nováková, J.: Zvířecí psycholog Skácel: Za psychické potíže psů a koček může většinou člověk. Sebevraždy zvířat jsou výjimkou. Euro.cz [online]. Praha: Mladá fronta, 14. ledna 2020 [cit. 2020-01-14]. Dostupné z: https://www.euro.cz/udalosti/zvireci-psycholog-skacel-za-psychicke-potize-psu-a-kocek-muze-vetsinou-clovek-sebevrazdy-zvirat-jsou-vyjimkou-1479785

…a vlastní poznatky a zkušenosti

6 + 1 tip jak zbavit kočku stresu

Stres se týká i kočky. Prozradíme vám, z čeho může být kočka ve stresu, jak stres poznat a hlavně, jak kočku stresu zbavit. Co dělat proti stresu u kočky? Máme pro vás tipy.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

4.7/5 - (10 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *