6 + 1 tip jak zbavit kočku stresu

Kočka a stres

I kočky trpí stresem, ne vždy však stres u kočky majitel dokáže rozeznat. Dokonce může být právě majitel kočky původcem jejich potíží…

Prozradíme vám, z čeho může být kočka ve stresu, jak stres poznat a hlavně, jak kočku stresu zbavit. S tím dlouhodobým stresem si totiž kočka většinou sama neporadí.

 

Jaké jsou příčiny stresu u kočky?

Kočka je neustále ve střehu. Není jen lovcem, v přírodě je také potenciální kořistí, takže si musí dávat pozor. Kočky jsou přirozeně opatrné, někdy opatrnost přerůstá až do nervozity a stresu. Záleží na jejich povaze a také zkušenostech. Lépe jsou na tom kočky, které se jako koťata setkaly s nejrůznějšími podněty a potenciálním nebezpečím. Kočky žijící v bytě mohou být příliš bojácné a přehnaně reagovat na sebemenší podněty. Stres může mít původ také v nudě a nedostatku příležitostí k vybití energie.

Na druhé straně platí i to, že každá kočka ocení klid. Má ráda bezpečí, svědčí jí bezpečné prostředí. Kočka se cítí dobře v prostředí, které zná. Potřebuje kolem sebe věci, lidi a zvířata, které zná. Pokud tomu tak není, kočka se nemusí cítit bezpečně. Stres u kočky vzniká v důsledku ohrožení jejího bezpečí. Nesvědčí jí změny v chodu domácnosti. Z míry ji vyvede i nadměrný hluk, neidentifikovatelné zvuky nebo třeba hádky majitelů. Stres tak může být způsobený stěhováním, pobytem v hotelu pro zvířata, cestováním nebo příchodem nového člena do domácnosti, ať již zvířecího nebo lidského.

Kočku může stresovat třeba i nový kus nábytku. Kočkám vidí věci, kterých si člověk nemusí vůbec všimnout. O to důležitější je sledovat kočku a její projevy.

Ke stresu dává kočce mnohdy její majitel, který nerespektuje její potřeby a špatně reaguje na její chování.

Jaké jsou projevy stresu u kočky?

Kočičí stres může být buď krátkodobý, nebo dlouhodobý.

Projevy kočičího stresu mohou být různé. Krátkodobý stres poznáme například dle zrychleného dýchání, vrčení či zvýšeného mňoukání, naježené srsti, sklopených uší, strnulosti, třesu těla nebo slinění.

Dlouhodobý stres se projevuje méně nápadně, většinou jde o změnu v chování, projevech a aktivitě, či hygieně. Kočka nedokáže sama říct, co jí vadí. Její majitel na to musí přijít. Krátkodobě si se stresem kočka zpravidla poradí sama, stačí ji chvilka na zklidnění. Dlouhodobý stres kočky však vyžaduje pozornost majitele.

Projevy dlouhodobého kočičího stresu

  • kočka se více skrývá, působí línější, častěji spí
  • kočka je hyperaktivní, více reaguje na menší podněty, vyžaduje pozornost
  • kočka ztrácí hygienické návyky – močí a kálí všude po bytě nebo se naopak příliš intenzivně věnuje očistě srsti
  • kočka může škrábat a kousat zařízení bytu, také značkování močí může být spojené se strachem a úzkostí
  • kočka častěji mňouká, prská, syčí nebo vrčí
  • kočka se chová nepochopitelně, může být podrážděná, náladová až agresivní

Rozhodně není řešením kočku za nežádoucí chování trestat, jakkoli může být majiteli nepříjemné. Toto chování (ospalost, hyperaktivita, agresivita, škrábání, kousání, mňoukání, značkování aj.) může být jenom známkou toho, že kočku něco trápí.

Stres a nemoci

Stres lze zaměnit za jiné zdravotní potíže. Při projevech stresu je tak vhodné navštívit veterináře, aby vyloučil jiný zdravotní problém. Stejně jako u lidí jde stres a nějaká nemoc ruku v ruce. Stres může být příčinou nemoci a stejně tak nemoc může mít za následek stres.

Jak kočku zbavit stresu?

7 + 1 tip proti stresu u kočky

1. Dejte kočce možnost, aby dělala to, co chce. Nenuďte ji k mazlení, když nemá zájem. Nenuťte ji k něčemu, co právě dělat nechce. To je pro kočku stresující a stejně k ničemu nevede.

2. Pokud má kočka přístup ven, nechte na ni, kdy odchází a přichází. Pamatujte, že kočka by sama měla určovat, co bude dělat. Nesnáší nátlak.

3. Snažte se najít stresové faktory, najděte to, co kočku stresuje – může to být prostředí, konkrétní předmět, člen domácnosti.

4. Poskytněte kočce bezpečí, nedovolte, aby její teritorium narušovaly jiné kočky či zvířata.

5. Nechte kočku odpočívat, dejte ji možnost se někam schovat. Kočka si zpravidla sama vybírá místo, kde se cítí dobře. Může to být kočičí domeček, ale třeba i obyčejná krabice.

Kočka ocení také vyvýšené místo, kde ji nebude nic rušit, ale současně bude mít přehled o tom, co se v domácnosti děje. Najde se u vás pro kočku takové místo?

6. Pokud jde o domácí kočku, najděte jí zábavu. Nedovolte, aby se nudila. Hrajte si s kočkou, nezapomínejte na kočičí hračky (avšak jen v případě, že má o hraní a hračky kočka zájem, nic ji nenuťte). Kdo si hraje, nezlobí, ani se nestresuje.

7. Pro zklidnění můžete vyzkoušet i bylinky jako je šanta kočičí (catnip) nebo kozlík lékařský. Na každou kočku šanta i kozlík působí jinak, třeba právě té vaší zlepší náladu.

EXTRA TIP OD KOCOURA – Bachovy krizové kapky pro zvířata

V životě zažíváme i krizové situace. Existují však i Bachovy esence, které jemnou, ale nenásilnou a účinnou formou pomůžou zvládnout negativní emoce. V praxi se uplatní ve chvílích náročných na psychiku zvířete, může jít třeba o cestování, příchod nového člena domácnosti, konflikty v rodině apod.

Krizové kapky jsou základem každé domácí lékárničky pro zvířata. Dají se využít jako první pomoc při každé krizové situaci, ať je její původ jakýkoliv. Pomůžou v případě psychických i fyzických potíží.

Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v herbářích a další literatuře, v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů, a nejenom jich. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče. Web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog.

Disclaimer. Tyto webové stránky mají má pouze informativní charakter. Nemůžeme nahradit lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel. To nejdůležitější je láska.:-)

Nejsme a nechceme se tvářit jako odborníci. Jsme jenom nadšení chovatelé, milovníci přírody a bylinek, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními.

Nejsme eshop. 

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *