Kočičí hračky, ty, se kterými si kočky opravdu hrají

Kočky jsou inteligentní, elegantní a noblesní stvoření. Nic na tom nemění ani fakt, že si až do pozdního věku rády hrají a vyhledávají zábavu nejrůznějšího druhu. Dokonce pro zábavu i loví. Mezi zvířaty jsou tak výjimkou, naprostá většina zvířat totiž loví jenom když má hlad.

Jak kočkám zajistit hraní a zábavu i v bytě? A proč vůbec? Máme i tipy na hračky pro kočky, se kterými si opravdu hrají.

Úvodní foto: Unsplash.com

Hraní je zábava i nutnost

Divoká duše kočky potřebuje prostor, temperament se musí někde projevit a hraní je tím nejlepším způsobem. Od toho jsou k dispozici nejrůznější kočičí hračky. I kočka v bytě může být šťastná, avšak za podmínky, že zde bude mít dostatek podnětů k hraní si. Kočka sice dokáže prospat většinu dne, ale během spánku shromažďuje energii pro lov. Tuto energii musí nějak vybít. Může se to projevovat také jako zlobení, zpravidla jde však jen o způsob, jak zabít nudu. „Kočka by se neměla nudit, jinak vymýšlí kraviny,“ upozorňuje pro iDnes kočičí psycholožka Klára Vodičková.

Proč by si kočky vůbec měly hrát?

 • Hraní je pro kočky skvělá zábava, způsob, jak zabít nudu a vybít energii.
 • Hraním se kočky udržují v kondici. Trénují své smysly.
 • V případě bytových koček jde také o způsob, jak udržet rozumnou hmotnost.

REKLAMA

Hračky pro kočky – typy a druhy

V přírodě si kočka nejčastěji hraje s tím, co loví. Pokud je kočka doma, hraní ji nechybí tolik jako skutečný lov. I proto jsou pro domácí kočku nejdůležitější hračky, které simulují lov – lov myší, ptáků, hadů, rybek apod. Způsobem zábavy a hraní je pro kočku i škrábání. Mezi hračky pro kočky tak řadíme i škrabadla, šplhadla, prolézačky, domečky, tunely, skrýše a nakonec i odpočívadla.

Jak vypadají kočičí hračky?

 • Jde o nejrůznější myšky, ptáčky, hady… Nebojte, nejsou živí. Jsou to přece hračky!
 • Lov kočce simulují i nejrůznější škádlítka, mávátka, udice – na konci bývá nejenom rybka, ale zase i myška, ptáček, had…
 • Podobnou funkci jako udice má i laser, resp. laserové hračky pro kočky, nejčastěji laserové ukazovátka.
 • Podobně fungují i míčky a kuličky, které kočka honí, ale také si s nimi hraje.
 • Vedle těch klasických jsou k dispozici i interaktivní hračky či inteligentní hračky.

Hračky pro kočky číslo jedna: myšky

Nemusíte kočkám obstarávat přímo živou myš, stačí hračka, která myšku a její lovení nahradí. Mezi kočičími hračkami tak na prvním místě stojí myši v nejrůznějších variacích – textilní, plyšové, sisalové, umělé, dokonce takové, které se sami pohybují. Ty nejlákavější myšky kočkám skutečně voní. Je to díky aromatickým bylinkám, jako je kozlík lékařský či šanta kočičí – kočičí máta, tzv. catnip, kterými se hračky plní.

REKLAMA

DIY: Jak vyrobit hračky pro kočky?

Někdy se člověk nestačí divit, co všechno kočka považuje za svoji hračku. Může to být třeba zmačkaný papírek, víčko od PET láhve, tkanička od bot nebo gumička do vlasů… I taková myška se dá doma docela snadno ušít z kousku látky, ideálně pokud její náplň provoníme šantou nebo kozlíkem. Vyrobit vlastní myšku si můžete také dle návodu ve videu níže. Najdete tam i další tipy na výrobu kočičích hraček doma, DIY.

Video: DIY hračky pro kočky

DIY NÁVOD OD KOCOURA

U nás doma, tedy U KOCOURA DOMA, najdete celou řadu myšek, tedy těch neživých, většina z nich je kupovaných, ale máme i vlastní – molitanovou myšku. Kočky si s nimi hrají čas od času, když mají zrovna chuť, ale je třeba hlídat psa. Ten má totiž chuť na myšky skoro pořád a když se nedává pozor, myška snadno skončí v jeho zubech. Opatrnost však přijde vhod u všech chlupáčů, některé myšky prodávané jako hračky obsahují části, které by kočka ani pes v žádném případě neměli polykat. I kvůli bezpečnosti je tak lepší si myšku vyrobit doma, alespoň máme přehled o tom, z čeho taková myška je.

Molitanová myška

My u kocoura máme jednu DIY vlněnou myšku. Jejím základem je molitanový válec. Ten jsme omotali vlnou tak, aby válec získal tvar myšky. Při motání jsme nechali myšce vousky a připravili jí taky ocásek. Myška vypadá krásně, ale popravdě, stejný úspěch sklidí pouhé klubko vlny – a je to bez práce.:-)

a8_kocka

Foto: Archiv U kocoura doma

kocky-klubko

Foto: Archiv U kocoura doma

Hračky pro kočky: škádlítka

Na lov si s kočkou můžete hrát i prostřednictvím nejrůznějších mávátek (říká se jim také udice nebo škádlítka). Škádlítka nahrazují kočkám ptáky, na které si kočka v přírodě také ráda počíhá. V bytě jde o tyčku nebo jenom provázek s nějakým kočičím lákadlem na konci, nejčastěji má podobu peří, ale může to být skoro cokoliv. Takové „mávátko pro kočky“ vypadá podobně jako udice – také se jí udice říká – udice na kočky. A když už jsme u toho, rybky jako hračky pro kočky také udělají svoji službu. A taky jsou tu hadi! Na konci takového kočičího mávátka však může být klidně i myška. 

REKLAMA

DIY NÁVOD: Jak vyrobit mávátko pro kočky?

Mávátka se pochopitelně dají zakoupit, ale není problém takovou jednoduchou hračku vyrobit. Stačí vzít provázek a přivázat na něho peříčko nebo třeba proužek látky. Kočky mají rády šustění, to obstará klasická dárková stuha. Pokud je vám a vašim kočičákům provázek málo, můžete na druhý konec ještě přidat dřevěnou tyčku nebo klacík.

Laserové hračky pro kočky

Kočky prostě rády loví, téměř cokoliv. Dokonce budou lovit i drobnou světelnou skvrnku. Od toho jsou laserové hračky, aby kočky zabavily a aby je také trochu rozhýbaly. Laserové hračky mají velmi jednoduchý princip, prostě jen vystřelují světelný laserový paprsek. Kočky za nim peláší téměř kamkoli, dokonce třeba i na strop, kdyby to šlo. I U KOCOURA DOMA se laserová hračka pro kočky osvědčila, světýlko opět honí s kočkami i pes. Máme ve výbavě klasické laserové světýlko, které má člověk v ruce a laserový paprsek tak ovládá sám. Avšak existují i interaktivní hračky, který laser vystřelují automaticky, na základě zachycení pohybu speciálním senzorem.

REKLAMA

POZOR, v případě laseru je nanejvýš důležité, aby paprsek nemířil přímo do očí kočky či psa, hrozí poškození zraku. Právě z důvodu bezpečnosti zahrnují interaktivní hračky s laserem i zrcadlo. Laserový paprsek pak směruje nepřímo přes zrcadlo a neměl by tak očím uškodit.

Laser, resp. laserové hračky jsou u koček oblíbené. Dokazuje to video níže.

Cats vs laser pointer compilation

Video: laserové hračky pro kočky

Škrabadla jako hračky pro kočky

Způsobem zábavy je pro kočky také škrábání. Přestože kočky škrábou i z čistě praktických důvodů (obrušují si drápky), nebo proto, aby někde zanechali svůj otisk, škrábání je pro kočky také zábavné či relaxační. Umožňuje jim vybít energii a také se přitom protáhnout.

Jako hračky pro kočky tam můžeme označit i škrabadla nebo celé sestavy škrabadel s prolézačkami, odpočívadly, pelíšky, hračkami apod.

Samozřejmě jsou tu i další kočičí hračky

Jde o nejrůznější míčky, také domečky pro kočky, tunely, příp. krabice. Nesmíme zapomenout ani na interaktivní, důmyslné technologické hračky nebo hračky s catnipem, využívající bylinky lákavé pro kočky. Těmto hračkám se věnujeme v dalších článcích:

Které hračky kočky skutečně baví?

Každý majitel má asi své zkušenosti. Kočky jsou různé a mají také různé podoby zábavy. Zatímco některá kočka je maximálně spokojená se sisalovou myškou, další bude mnohem raději skákat za hopsací kuličkou. Zkušenosti od kocoura jsou takové, že nejlepší hračky jsou ty nové. Kočku nejvíc baví ta hračka, kterou vidí poprvé. Vždy je to také o tom, že kočka si nejraději hraje s někým. Může to být jiná kočka nebo majitel, ale musí to někdo být. Výjimkou jsou možná interaktivní hračky, nabízející technologické vychytávky, které slibují, že kočku zabaví. Pozornost chovatele je však nenahraditelná.

Tip od kocoura: myška jako živá

Některé z myšek nabízených v zoo potřebách jsme vám na obrázcích představili výše. My však myšky pořizujeme také v Ikea. Říkají jim tam GOSIG MUS. Mají tam sice i větší potkany, ale myšky jsou pro nás tak akorát. Tak akorát je pro nás i myška šedivá, ačkoliv mají i bílou a hnědou. Myška stojí 29,- Kč.

kocka-hracky-2

Foto: Archiv U kocoura doma

Literatura

 • Gordoň, Zdeněk; Thámová, Olga: Plemena koček: Průvodce do kapsy. Praha: Aventinum, 1999.
 • Verhoef – Verhallen, Ester: Kočky – Velký atlas plemen. Praha: Rebo Production, 2015.
 • Gordoň, Zdeněk, Kočky – příruční atlas. Praha: Universum, 2018.
 • Říhová, Marie: Chov koček. Praha: Grada, 2007.
 • Hüsemann, Lena: Kočka: chov, bydlení, hry. Praha: Grada, 2010.

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Kočičí hračky, ty, se kterými si kočky opravdu hrají

Kočky jsou inteligentní, elegantní a noblesní stvoření. Nic na tom nemění ani fakt, že si až do pozdního věku rády hrají, vyhledávají hračky a zábavu nejrůznějšího druhu. Jaké hračky pro kočky sklidí největší úspěch?

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

KOČKA |  PLEMENA KOČEK | KOŤATA | KOČIČÍ MAGIE

 

5/5 - (4 votes)

1 názor na “Kočičí hračky, ty, se kterými si kočky opravdu hrají”

 1. Zdravim,
  Perfektni článek. Doma máme tuny hraček, které kocky vůbec nezajímají. Nemáte nějaký typ na výrobce takovýchto hraček?
  Moc díky!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *