Kočičí hračky, ty, se kterými si kočky opravdu hrají

Kočky jsou inteligentní, elegantní a noblesní stvoření. Nic na tom nemění ani fakt, že si až do pozdního věku rády hrají a vyhledávají zábavu nejrůznějšího druhu. Dokonce pro zábavu i loví. Mezi zvířaty jsou tak výjimkou, naprostá většina zvířat totiž loví jenom když má hlad.

Jak kočkám zajistit hraní a zábavu i v bytě? A proč vůbec? Máme tipy na hračky pro kočky.

HRANÍ JE ZÁBAVA I NUTNOST

A proč by si kočky vůbec měly hrát?

  • Hraní je pro kočky skvělá zábava, způsob, jak zabít nudu a vybít energii.
  • Hraním se kočky udržují v kondici. Trénují své smysly.
  • V případě bytových koček jde také o způsob, jak udržet rozumnou hmotnost.

TYPY HRAČEK PRO KOČKY

Jak vypadají kočičí hračky?

V přírodě si kočka nejčastěji hraje s tím, co loví. Pokud je kočka doma, hraní ji nechybí tolik jako skutečný lov. I proto jsou pro domácí kočku nejdůležitější hračky, které simulují lov – lov myší, ptáků nebo hadů.

  • Jde o nejrůznější myšky, ptáčky, hady… Nebojte, nejsou živí. Jsou to přece hračky!
  • Lov kočce simulují i nejrůznější škádlítka, mávátka, udice.
  • Stejnou funkci má i laser, resp. laserové hračky pro kočky, nejčastěji laserové ukazovátka.
  • Podobně fungují i míčky a kuličky, které kočka honí, ale také si s nimi hraje.

Způsobem zábavy a hraní je pro kočku i škrábání. Mezi hračky pro kočky tak řadíme i škrabadla, prolézačky, domečky, tunely, skrýše, odpočívadla aj.

I. Hračky pro kočky: MYŠKY

Nemusíte kočkám obstarávat přímo živou myš, stačí hračka, která myšku a její lovení nahradí.

Mezi kočičími hračkami tak na prvním místě stojí myši v nejrůznějších variacích – textilní, plyšové, sisalové, umělé, dokonce takové, které se sami pohybují.

mys1 mys2 mys3
Všechny hračky pro kočky v eshopu Dobrá-miska.cz

DIY Jak vyrobit hračky pro kočky?

Molitanová myška

My u kocoura máme jednu takovou doma vyrobenou myšku. Jejím základem je molitanový válec. Ten jsme omotali vlnou tak, aby válec získal tvar myšky. Při motání jsme nechali myšce vousky a připravili jí taky ocásek. Myška vypadá krásně, ale popravdě, stejný úspěch sklidí pouhé klubko vlny – a je to bez práce.:-)

a8_kockakocky-klubko

Vyrobit vlastní myšku si můžete také dle návodu ve videu.

Najdete tam i další tipy na výrobu kočičích hraček doma, DIY.

U nás doma, tedy u kocoura doma, najdete celou řadu myšek, tedy umělých, většina z nich je kupovaných. Kočky si s nimi hrají, ale je třeba hlídat psa. Ten má totiž myšky také rád a když se nedává pozor, myška skončí v jeho zubech.

Tip od kocoura: myška jako živá

Některé z myšek nabízených v zoo potřebách jsme vám na obrázcích představili výše. My však myšky pořizujeme také v Ikea. Říkají jim tam GOSIG MUS.

Mají tam sice i větší potkany, ale myšky jsou pro nás tak akorát. Tak akorát je pro nás i myška šedivá, ačkoliv mají i bílou a hnědou. Myška stojí 29,- Kč.

kocka-hracky-2

II. Hračky pro kočky: ŠKÁDLÍTKA

Na lov si s kočkou můžete hrát i prostřednictvím nejrůznějších mávátek (říká se jim také udice nebo škádlítka). Škádlítka nahrazují kočkám ptáky, na které si kočka v přírodě také ráda počíhá. V bytě jde o tyčku nebo provázek s nějakým kočičím lákadlem na konci, nejčastěji má podobu peří, ale může to být skoro cokoliv – viz mávátka níže, přímo z chovatelského eshopu.

UDICE1 udice_2 udice3
udice_c udice_d udice_b2

DIY – Jak vyrobit mávátko pro kočky?

Mávátka se pochopitelně dají zakoupit, ale není problém takovou jednoduchou hračku vyrobit. Stačí vzít provázek a přivázat na něho peříčko nebo třeba proužek látky. Kočky mají rády šustění, to obstará klasická dárková stuha.

Takové “mávátko pro kočky” vypadá podobně jako udice – také se jí udice říká, udice na kočky.:-) A když už jsme u toho, rybky jako hračky pro kočky také udělají svoji službu. A taky jsou tu hadi!

rybka-pro-kočky catnip Had

Hračky pro kočky: LASER

Kočky prostě rády loví, téměř cokoliv.

laserDokonce budou lovit i drobnou světelnou skvrnku. Od toho jsou laserové hračky, aby kočky zabavily a aby je také trochu rozhýbaly. Laserové hračky mají velmi jednoduchý princip, prostě jen vystřelují světelný laserový paprsek. Kočky za nim peláší téměř kamkoli, dokonce třeba i na strop, kdyby to šlo.

U nás se laserová hračka pro kočky osvědčila, světýlko opět honí s kočkami i pes. Zkoušeli jsme to klasické laserové světýlko, s kterým musí člověk hýbat. Avšak existují i interaktivní hračky, který laser vystřelují sami. Kvůli bezpečnosti koček ale automatický laser bez možnosti kontroly, že neosvítí kočce oči. nedoporučujeme. Více…

Jakkoli, laserové hračky, laser u koček frčí. Dokazuje to video:

Hračky pro kočky: ŠKRABADLA

Způsobem zábavy je pro kočky také škrábání. Přestože kočky škrábou i z čistě praktických důvodů (obrušují si drápky), nebo proto, aby někde zanechali svůj otisk, škrábání je pro kočky také zábavné či relaxační. Umožňuje jim vybít energii a také se přitom protáhnout.

Jako hračky pro kočky tam můžeme označit i škrabadla nebo celé sestavy škrabadel s prolézačkami, odpočívadly, pelíšky, hračkami apod.

Samozřejmě jsou tu i další kočičí hračky

Jde o nejrůznější míčky, také domečky pro kočky, tunely, příp. krabice. Nesmíme zapomenout ani na interaktivní, důmyslné technologické hračky nebo hračky s catnipem, využívající bylinky lákavé pro kočky. Těmto hračkám se věnujeme v dalších článcích:

 

Které hračky kočky skutečně baví?

Každý majitel má asi své zkušenosti. Kočky jsou různé a mají také různé podoby zábavy. Zatímco některá kočka je maximálně spokojená se sisalovou myškou, další bude mnohem raději skákat za hopsací kuličkou.

Zkušenosti od kocoura jsou takové, že nejlepší hračky jsou ty nové. Kočku nejvíc baví ta hračka, kterou vidí poprvé. Vždy je to také o tom, že kočka si nejraději hraje s někým. Může to být jiná kočka nebo majitel, ale musí to někdo být.

Výjimkou jsou možná interaktivní hračky, nabízející technologické vychytávky, také za odpovídající cenu.

© 2017 U KOCOURA DOMA Všechna práva vyhrazena. 

Ohodnotíte tento článek?

[ratings]

 

sdileni3

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *