Jak udělat z bytu domov?

Zapomeňte na všechny architekty, bytové designery a interiérové specialisty, aspoň na chvíli. Všichni tito odborníci vám mohou představit atraktivní koncepty vašeho bydlení. To jistě ano. Jenže mají jeden problém – nejsou vy. Domov je daný zejména jeho obyvateli.

Bydlení vám může poskytnout i přítel. Může vás prostě pozvat dál. Tím však ze svého domova neudělá ten váš. Také designér vás může pozvat dál – dál do svých představ, přesto váš domov vytvořit neumí. Nikdo cizí pro vás nemůže vytvořit domov.

Domov je tam, kde je mé srdce

Ten pravý domov si každý z nás vytváří sám. Jednoduše tím, že do místa, které obývá, vkládá své srdce. Nejde o honosné koncepty, nejmodernější styly nebo poslední interiérové vychytávky. Jde o to, že doma se člověk cítí příjemně.

Stačí obyčejné předměty. Jsou to drobnosti, které udělají z bytu skutečný domov. Třeba takový hrníček, vlastní hrníček, který nás provází v hřejivých okamžicích pohody i perných chvilkách.

 • Oblíbený bylinkový čaj, který nás zaručeně zklidní.
 • Silná aromatická káva na posilněnou, která nám pomůže zvládnout i ty nejnáročnější úkoly.
 • Anebo třeba svařák, který vůní skořice s kapkou šťavnatého pomeranče vykouzlí romantickou atmosféru večera ve dvou.

To všechno zažíváme se svým hrníčkem, s obyčejným hrníčkem. To všechno si vychutnáváme doma, tam, kde máme své srdce (a třeba i svůj hrníček). Jak vypadá váš hrníček?

Domov je tam, kde je má rodina a blízcí

Rodina může mít spoustu podob, důležité je, že je naše. Do rodiny samozřejmě patří i domácí mazlíčci, kocour, kočka, pes, ale i další. Jsou tu s námi a náš domov je také jejich domovem, takže pochopitelně musí odpovídat jejich potřebám.

Doma s vámi však může být i širší rodina, třeba oblíbený strýček. Do okruhu lidí, kteří jsou s vámi spojeni pochopitelně patří i blízcí přátelé. Ne, nemusíte je všechny současně vměstnávat k sobě domů. Nemusí s vámi přímo bydlet. Stačí, že o nich víte. Připomínat vám je může třeba předmět, který vám s láskou darovali. Společné zážitky s rodinou, přáteli a blízkými si nosíme v sobě. Můžou se také odrážet ve fotografiích a obrázcích, které máme doma na zdech.

Doma je tam, kde se cítím dobře

Domov je spojený s pocity bezpečí. Je to naše soukromé útočiště před okolním světem. Domov může být jakýkoliv, ale nemělo by mu chybět pohodlí. Pohodlí může znamenat pohovku, gauč nebo křeslo, kde se můžeme schoulit a užít si chvilky pro sebe. Může to být příjemná deka, do které se schováme před zimou i před všemi starostmi. Může to být prosté ložní povlečení, do kterého zalezeme, když už nezbývá sil na nic jiného. Jasně, vyspat se dá i v hotelu. Avšak jak se spí v hotelovém povlečení a jak se spí v povlečení, které je součástí našeho domova?

Nenechte se mýlit. Přestože má být domov místem pro odpočinek a relaxaci, přestože má poskytovat kvalitní spánek, měl by být naplněný světlem. Světlo a teplo jsou totiž klíčové k tomu, abychom se doma cítili skutečně jako doma. Existují však celkem 4 klíčové faktory kvality vnitřního prostředí, které zajistí, že se doma budeme cítit dobře. Jde také o vzduch, který dýcháme, akustickou pohodu nebo materiály. Více tady…

Podtrženo, sečteno

 • Domov je naplněný láskou, je láskyplný.
 • Domov je originální, je otiskem osobnosti.
 • Domov skýtá bezpečí, je bezpečný.
 • Domov nabízí pohodlí, je útulný.
 • K domovu patří světlo a teplo.
 • Život domovu dávají lidé, domácí mazlíčci i pokojové rostliny.

Literatura: 

 • Boháčková, J. a kol.: Průvodce bytového designéra. Praha: Edika, 2013. ISBN: 978-80-266-0360-3
 • Hradecká, J. a kol.: Škola interiérového designu: pro všechny, koho zajímá dobré bydlení. Praha: Grada, 2013. ISBN: 978-80-247-3559-7
 • Hála, B.: Interiér. Praha: Grada, 2009. ISBN: 978-80-247-3216-9

Internet:

 

/5/ Lachoutová, Š.: Jak kombinovat barvy v interiéru? Řiďte se pravidlem 60–30–10. Stavebnictví3000.cz [online]. Hradec Králové: VEGA spol. s r.o., 29. září 2021 [cit. 2021-09-29]. Dostupné z: https://www.stavebnictvi3000.cz/clanky/jak-kombinovat-barvy-v-interieru-ridte-se-pravidlem-60-30-10

 

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Jak udělat z bytu domov?

Není to nic složitého. Domov nevytváří architekt nebo interiérový designer. Domov si vytváří každý z nás sám. Domov je místo, kam dáváme své srdce.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

5/5 - (3 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *