Naučná stezka. Co to vlastně je?

Rozhodli jsme se vydat za poznáním. Rozhodli jsme se vydat, resp. pravidelně vydávat ven, na výlety do přírody. Dali jsme si za cíl poznat různé naučné stezky. Své postřehy pak chceme sdílet dál tak, aby se každý mohl vydat někam, kde to stojí za to. Chystáme reportáže a tipy na výlety. Inspirujte se!

Začínáme teoreticky. Co je to vlastně naučná stezka?

Jako naučná stezka se označuje turistická trasa, která vede zajímavou krajinou. Může jít o les, lesopark, chráněné území, ale také zámecký či městský park, příp. přímo město.

Naučná stezka je ve své původní podobě určena pro pěší turisty, ale setkat se můžeme i s naučnými stezkami cyklistickými, vodáckými, běžkařskými aj.

Co se naučíte na naučné stezce?

Naučná stezka má návštěvníkovi přinést nějaké informace o dané lokalitě, místní přírodě, geologii, kultuře, historii apod. Má návštěvníka něco ho naučit. Většinou k tomu slouží informační panely umístěné přímo na stezce. Na některých naučných stezkách lze narazit i na interaktivní prvky. Někdy však informační panely chybí úplně – k naučení se využívá i elektronický či tištěný průvodce, kterého je třeba obstarat ještě před návštěvou stezky.

obora-2
Foto: Naučná stezka Obora Rosice a zástupce naší smečky

Jak taková naučná stezka vypadá?

1024px-Naucna-stezka.svg
Značení naučné stezky

Naučná stezka má nejčastěji délku v rozsahu několika kilometrů a sestává z několika značených zastávek, počet zastávek se pohybuje kolem deseti.

Každá zastávka naučné stezky se zpravidla zaměřuje na jedno konkrétní téma. Může se týkat například konkrétní krajiny, lesa, flóry a fauny, lesnictví, rybníkářství, ekologie, geologie a mineralogie, příp. hornictví, zemědělství, chovatelství, také historie a místního osídlení, konkrétních památek, architektury, ale také třeba sportu (informační tabule pak popisují doporučené cviky).

Určitý námět nese i samotná naučná stezka.

Naučná stezka je charakteristická také svým značením – jde o šikmý zelený pruh v bílém poli tvaru čtverce. Značení naučné stezky může odpovídat značení turistickému.

Jak naučná stezka vzniká?

Budování stezek v ČR probíhá samovolně, tvůrci mohou být Lesy ČR, Klub českých turistů, ale celé řada dalších organizací.

Naučné stezky v ČR

Neexistuje souhrnná evidence stezek, údajně jich v Česku existuje několik set.

Informace o některých stezkách najdete tady: https://lesycr.cz/naucne-stezky/ anebo tady: http://www.naucnastezka.cz. Naučné stezky nechybí ani na wikipedii.

Konkrétní informace o naučných stezkách přinášíme také u kocoura, tady jsou:

  • Naučná stezka Obora Rosice
  • A připravujeme další…
Hvězdičkujeme...

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *