Péče o srst kočky. Jak na česání a kartáčování?

Je-li něco pro kočky typické, je to jejich srst a péče, kterou své srsti sami věnují. Přesto je na místě, aby někdy přiložil ruku k dílu, resp. k srsti i majitel kočky. Pochopitelně záleží o jakou srst jde, péče o srst se odvíjí také od plemena kočky.

Pokud jde o srst, dělíme kočky na krátkosrsté a dlouhosrsté. Péče o dlouhosrsté kočky bude pochopitelně znamenat i péči o jejich atraktivní srst. Kočky jsou sice přirozeně velmi čistotné, ale zvláště ty dlouhosrsté se o srst sami nepostarají. Pozor, péče o srst kočky se týká i koček krátkosrstých. Nakonec péči vyžadují i kočky bez srsti, ta je však pochopitelně specifická.

Úvodní foto: Pixabay.com

Jak to tedy je? Péče o srst koček se liší dle toho, zda jde o: dlouhosrsté kočky, krátkosrsté kočky, kočky bez srsti.

I. Dlouhosrsté kočky a jejich srst

Aby kočičí kožich byl pořád přitažlivě krásný, je potřeba ho čas od času vyčesat či vykartáčovat. Pokud půjde o dlouhosrsté kočky (především perské kočky), mělo by se česání stát každodenním rituálem. Kočka si na česání musí zvyknout, nejlépe, když se češe od útlého věku.

Dlouhá srst koček má tendenci plstnatět. Perské kočky se proto bez pomoci svých majitelů neobejdou.

REKLAMAFurminátor pro dlouhosrsté kočky

Česání a kartáčování předchází tvorbě nepříjemných smotků a dredů. Je však prospěšné nejenom pro vzhled, ale i pro zdraví kočky.

Nečesaná, plstnatá srst vytváří nepříjemný krunýř, který omezuje kočku v pohybu. Navíc je rodnou půdou pro všemožná kožní onemocnění. V plstnaté srsti, mezi odumřelými chlupy se velmi snadno množí nejrůznější paraziti či plísně.

Vyčesávání odumřelých chlupů však má ještě jeden výrazný zdravotní efekt. V rámci hygieny, kdy kočka líže svůj vlastní kožíšek, totiž polyká i vlastní uvolněné chlupy. Ty se mohou hromadit v žaludku a způsobovat nebezpečné chuchvalce, tzv. bezoáry (tribezoáry). Je proto lepší uvolněné chlupy z kožichu kočky vyčesat dřív, než si je kočka sama olíže. To platí pro všechny kočky, dlouhosrsté i krátkosrsté s hustou podsadou, především v době, kdy línají.

II. Krátkosrsté kočky a jejich srst

Kožíšek krátkosrstých koček stačí vyčesat či vykartáčovat cca jednou týdně, zvýšenou péči vyžaduje srst koček v době línání. Funguje jako prevence možných kožních potíží a také vzniku bezoárů.

Vyčesávání kočky však představuje také možnost, jak si s ní vytvořit úzký vztah. Je předmětem socializace kočky, slouží k utužení pouta mezi kočkou a jejím majitelem. Pokud s česáním začneme odmalička, kotěti bude připomínat starostlivé olizování jeho kočičí matky.

Pravidelné česání je také způsobem, jak kontrolovat zdravotní stav kočky. Můžete tak odhalit nejrůznější parazity, plísně, ale i projevy jiných onemocnění.

REKLAMA

Proč česat a kartáčovat kočku?

  • Předchází se tak plstnatění, vzniku smotků a kožních potíží.
  • Vyčesávání odumřelých chloupků funguje jako prevence bezoárů.
  • Česáním a kartáčováním se utužuje pouto mezi majitelem a jeho kočkou.
  • Jde zároveň o kontrolu zdravotního stavu kočky.

Jak pečovat o srst kočky?

K péči o srst kočky se hodí speciální hřeben a/nebo kartáč. Majitelé koček krátkosrstých si zpravidla vystačí s kartáčem. Může být umělohmotný, drátěný, s přírodními štětinami. Existuje nespočet variací kartáčů a hřebenů určených pro zvířecí srst. Vybírat byste měli pochopitelně s ohledem na srst vaší kočky.

Profi vyčesávání s furminátorem

Zejména majitelům dlouhosrstých koček jistě přijde vhod i speciální hrablo, tzv. furminátor. Furminátor se postaven na bázi statické elektřiny. Pomocí statické elektřiny vytahuje furminátor jemné chloupky. Ty se pak na něho lepí, neřeže a netrhá chloupky. Manipulace s ním však vyžaduje určitý cvik.

A jak se s takovým furminátorem zachází? Tady je názorné video:

alpeti test / FURminator

Video: Vyčesávání s furminátorem (Youtube)

Není to jen Furminator

Ne každému chovateli a každé kočce vyhovuje kovová hlavice furminátoru. Někteří upřednostňují přece jenom jemnější péči – pro ty je k dispozici šetrná alternativa ze 100% lékařského silikonu, zdravotně nezávadná s nulovým rizikem poranění od kovu nebo pryže. Je to speciální čistící a masážní kartář Furbliss (PET+ME).

Kartáč Furbliss odstraňuje nejenom chloupky, ale také přebyteční kožní maz, tak je čištění srsti ještě efektivnější. Kartáč využívá statický efekt, zachytává chloupky i nejjemnější prach, přitom se dá velmi snadno čistit, lze ho dokonce mýt v myčce na nádobí.

Jak kartáč Furbliss funguje? Podívejte se na video:

Furbliss™ Veterinarian Recommended Pet Brush

Video: Vyčesávání s kartáčem Furbliss (Youtube)

Furbliss je k dostání v několika variantách pro různé délky srsti, hodí se pro kočky i pro psy. Nabízí jemné flexibilní, ale odolné výstupky, které slouží nejenom pro efektivní vyčesávání, ale zároveň také masáž pokožky. Masáž podporuje krevní oběh, tím i vyživení pokožky, zdravou srst. A samozřejmě podporuje také vztah chovatele a jeho chlupáče, zklidňuje psychiku a pomáhá proti stresu.

REKLAMA

Sphynx - kartáč

A co koupání koček?

Zatímco krátkosrsté kočky nepotřebují pravidelné koupání, dokážou se očistit sami, dlouhosrstá plemena koček se vyplatí občas vykoupat. A to i přesto, že většina koček nesnáší vodu. Na druhé straně stále platí, že nic se nemá přehánět. Pro koupání koček to platí obzvlášť, už jenom kvůli tomu, že je to pro většinu koček velký stres.

III. Kočky bez srsti

Kočky jsou svým kožíškem typické. Existují však i výjimky potvrzující pravidlo. Kočky bez srsti náleží zpravidla do plemene Sphynx. Jedná se o nejrozšířenější plemeno koček bez srsti. Bez srsti je také plemeno peterbald, které vzniklo zkřížením dornské sphynx a orientální kočky.

Na povrchu kůže mají tyto kočky, na rozdíl od jiných, jen velmi jemné chloupky. Nemají srst, řasy a chybí jim i hmatové chloupky.

Péče o srst/kůži takové kočky jako je sphynx či peterbald spočívá zejména v pravidelném koupání (jednou za 1 – 2 týdny).

Kočka - koupání

Zdroj: Pixabay.com

Kočky bez srsti se mohou v létě spálit od sluníčka, proto by se měli před přímými slunečními paprsky chránit, případně mazat krémem s ochranným faktorem. Uši a oči koček sphynx, peterbald a jim podobných nechrání chloupky, proto jsou náchylnější na různé zdravotní potíže. Vyžadují zvýšenou péči, zejména péči o uši a péči o oči.

Kočky bez srsti pochopitelně snáze prochladnou. Hrozí jim nastydnutí více než jiným plemenům koček, vyplatí se proto pravidelné otužování (třeba v podobě koupání) a posilování imunity.

Literatura

  • Gordoň, Zdeněk; Thámová, Olga: Plemena koček: Průvodce do kapsy. Praha: Aventinum, 1999.
  • Verhoef – Verhallen, Ester: Kočky – Velký atlas plemen. Praha: Rebo Production, 2015.
  • Gordoň, Zdeněk, Kočky – příruční atlas. Praha: Universum, 2018.
  • Říhová, Marie: Chov koček. Praha: Grada, 2007.
  • Hüsemann, Lena: Kočka: chov, bydlení, hry. Praha: Grada, 2010.

Internetové zdroje

/1/ Srst zvíře chrání. Péče o ni je proto nezbytná. Novinky.cz [online]. Praha: Seznam.cz, 7. říjen 2015 [cit. 2016-12-30]. Dostupné z: https://www.novinky.cz/bydleni/jak-na-to/clanek/srst-zvire-chrani-pece-o-ni-je-proto-nezbytna-327934

/2/ Péče o kůži u dospělých koček. Purina.cz [online]. Purina.cz, 2020 [cit. 2016-12-30]. Dostupné z: https://www.purina.cz/proplan/clanky/kocka/pece-o-kuzi-u-dospelych-kocek

/3/ Jančaříková, L.: Jak pečovat o kočičí srst? Musí se kočky koupat? Kuličkyprokočičky.cz [online]. Přešovice: Kuličkyprokočičky.cz, 14. březen 2018 [cit. 2016-12-30]. Dostupné z: https://www.kulickyprokocicky.cz/blog/jak-pecovat-o-kocici-srst-musi-se-kocky-koupat

/4/ Vašáková, M.: Jak pečovat o kočičí srst. Mazloun.cz [online]. Mazloun.cz, 13. říjen 2011 [cit. 2016-12-30]. Dostupné z: https://mazloun.cz/jak-pecovat-o-kocici-srst/

/5/ Proč naše kočka líná? Je línání normální? Stav srsti vypovídá o zdravotním stavu zvířete. Česká-kočka.cz [online]. Brno: Česká-kočka.cz, 2020 [cit. 2016-12-30]. Dostupné z: http://www.ceska-kocka.cz/clanky-chlupy.html

/6/ VIDEO: Pomoc s péčí o srst vaše kočka ocení. Při línání dvojnásob. iDnes.cz [online]. Praha: MAFRA, a. s., 27. března 2019 [cit. 2019-03-27]. Dostupné z: https://www.idnes.cz/hobby/mazlicci/linani-srsti-u-kocek-a-pravidelne-vycesavani-ci-koupel.A190319_120602_hobby-mazlicci_mce

/7/ Na kočku i psa berte na jaře častěji kartáč, urychlíte línání. iDnes.cz [online]. Praha: MAFRA, 11. dubna 2018 [cit. 2018-04-11]. Dostupné z: https://www.idnes.cz/hobby/mazlicci/linani-kocka-pes-uprava-srsti-pece-o-srst.A180409_235335_hobby-mazlicci_mce

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Péče o srst kočky. Jak na česání a kartáčování?

Srst kočky je krásná a příjemná na dotek. Může být však také zdrojem potíží. Jak pečovat o srst kočky? Co obnáší péče o kočičí srst? Jak se starat o kočky dlouhosrsté, krátkosrsté nebo kočky bez srsti?

Redakce U kocoura doma

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

KOČKA |  PLEMENA KOČEK | KOŤATA | KOČIČÍ MAGIE

4.7/5 - (10 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *