Péče o srst kočky. Jak na česání a kartáčování?

Kočka - srst

Je-li něco pro kočky typické, je to jejich srst a péče, kterou své srsti sami věnují. Přesto je na místě, aby někdy přiložil ruku k dílu, resp. k srsti i majitel kočky. Pochopitelně záleží o jakou srst jde, péče o srst se odvíjí také od plemena kočky.

Pokud jde o srst, dělíme kočky na krátkosrsté a dlouhosrsté. Péče o dlouhosrsté kočky bude pochopitelně znamenat i péči o jejich atraktivní srst. Kočky jsou sice přirozeně velmi čistotné, ale zvláště ty dlouhosrsté se o srst sami nepostarají. Pozor, péče o srst kočky se týká i koček krátkosrstých. Nakonec péči vyžadují i kočky bez srsti, ta je však pochopitelně specifická.

Jak to tedy je?

Péče o srst koček se liší dle toho, zda jde o: dlouhosrsté kočky, krátkosrsté kočky, kočky bez srsti.

 

I. Dlouhosrsté kočky a jejich srst

Aby kočičí kožich byl pořád přitažlivě krásný, je potřeba ho čas od času vyčesat či vykartáčovat. Pokud půjde o dlouhosrsté kočky (především perské kočky), mělo by se česání stát každodenním rituálem. Kočka si na česání musí zvyknout, nejlépe, když se češe od útlého věku.

Dlouhá srst koček má tendenci plstnatět. Perské kočky se proto bez pomoci svých majitelů neobejdou.

Furminátor pro dlouhosrsté kočky

Česání a kartáčování předchází tvorbě nepříjemných smotků a dredů. Je však prospěšné nejenom pro vzhled, ale i pro zdraví kočky.

Nečesaná, plstnatá srst vytváří nepříjemný krunýř, který omezuje kočku v pohybu. Navíc je rodnou půdou pro všemožná kožní onemocnění. V plstnaté srsti, mezi odumřelými chlupy se velmi snadno množí nejrůznější paraziti či plísně.

Vyčesávání odumřelých chlupů však má ještě jeden výrazný zdravotní efekt. V rámci hygieny, kdy kočka líže svůj vlastní kožíšek, totiž polyká i vlastní uvolněné chlupy. Ty se mohou hromadit v žaludku a způsobovat nebezpečné chuchvalce, tzv. bezoáry (tribezoáry). Je proto lepší uvolněné chlupy z kožichu kočky vyčesat dřív, než si je kočka sama olíže. To platí pro všechny kočky, dlouhosrsté i krátkosrsté s hustou podsadou, především v době, kdy línají.

II. Krátkosrsté kočky a jejich srst

Kožíšek krátkosrstých koček stačí vyčesat či vykartáčovat cca jednou týdně, zvýšenou péči vyžaduje srst koček v době línání. Funguje jako prevence možných kožních potíží a také vzniku bezoárů.

Vyčesávání kočky však představuje také možnost, jak si s ní vytvořit úzký vztah. Je předmětem socializace kočky, slouží k utužení pouta mezi kočkou a jejím majitelem. Pokud s česáním začneme odmalička, kotěti bude připomínat starostlivé olizování jeho kočičí matky.

Pravidelné česání je také způsobem, jak kontrolovat zdravotní stav kočky. Můžete tak odhalit nejrůznější parazity, plísně, ale i projevy jiných onemocnění.

Furminátor pro krátkosrsté kočky

Proč česat a kartáčovat kočku?

  • Předchází se tak plstnatění, vzniku smotků a kožních potíží.
  • Vyčesávání odumřelých chloupků funguje jako prevence bezoárů.
  • Česáním a kartáčováním se utužuje pouto mezi majitelem a jeho kočkou.
  • Jde zároveň o kontrolu zdravotního stavu kočky.

Jak pečovat o srst kočky?

K péči o srst kočky se hodí speciální hřeben a/nebo kartáč. Majitelé koček krátkosrstých si zpravidla vystačí s kartáčem. Může být umělohmotný, drátěný, s přírodními štětinami. Existuje nespočet variací kartáčů a hřebenů určených pro zvířecí srst. Vybírat byste měli pochopitelně s ohledem na srst vaší kočky.

Profi vyčesávání s furminátorem

Zejména majitelům dlouhosrstých koček jistě přijde vhod i speciální hrablo, tzv. furminátor. Furminátor se postaven na bázi statické elektřiny. Pomocí statické elektřiny vytahuje furminátor jemné chloupky. Ty se pak na něho lepí, neřeže a netrhá chloupky. Manipulace s ním však vyžaduje určitý cvik.

A jak se s takovým furminátorem zachází? Tady je názorné video:

alpeti test / FURminator

Není to jen Furminator

Ne každému chovateli a každé kočce vyhovuje kovová hlavice furminátoru. Někteří upřednostňují přece jenom jemnější péči -- pro ty je k dispozici šetrná alternativa ze 100% lékařského silikonu, zdravotně nezávadná s nulovým rizikem poranění od kovu nebo pryže. Je to speciální čistící a masážní kartář Furbliss (PET+ME).

Furblis je k dostání v několika variantách pro různé délky srsti, hodí se pro kočky i pro psy. Nabízí jemné flexibilní, ale odolné výstupky, které slouží nejenom pro efektivní vyčesávání, ale zároveň také masáž pokožky. Masáž podporuje krevní oběh, tím i vyživení pokožky, zdravou srst. A samozřejmě podporuje také vztah chovatele a jeho chlupáče, zklidňuje psychiku a pomáhá proti stresu.

Kartáč Furbliss odstraňuje nejenom chloupky, ale také přebyteční kožní maz, tak je čištění srsti ještě efektivnější. Kartáč využívá statický efekt, zachytává chloupky i nejjemnější prach, přitom se dá velmi snadno čistit, lze ho dokonce mýt v myčce na nádobí.

Jak kartáč Furbliss funguje? Podívejte se na video:

Furbliss™ Veterinarian Recommended Pet Brush

 

Sphynx - kartáč

A co koupání koček?

Zatímco krátkosrsté kočky nepotřebují pravidelné koupání, dokážou se očistit sami, dlouhosrstá plemena koček se vyplatí občas vykoupat. A to i přesto, že většina koček nesnáší vodu. Na druhé straně stále platí, že nic se nemá přehánět. Pro koupání koček to platí obzvlášť, už jenom kvůli tomu, že je to pro většinu koček velký stres.

III. Kočky bez srsti

Kočky jsou svým kožíškem typické. Existují však i výjimky potvrzující pravidlo. Kočky bez srsti náleží zpravidla do plemene Sphynx. Jedná se o nejrozšířenější plemeno koček bez srsti. Bez srsti je také plemeno Peterbald, které vzniklo zkřížením dornské sphynx a orientální kočky.

Na povrchu kůže mají tyto kočky, na rozdíl od jiných, jen velmi jemné chloupky. Nemají srst, řasy a chybí jim i hmatové chloupky.

Péče o srst/kůži takové kočky jako je sphynx či peterbald spočívá zejména v pravidelném koupání (jednou za 1 – 2 týdny).

Kočka - koupání

Kočky bez srsti se mohou v létě spálit od sluníčka, proto by se měli před přímými slunečními paprsky chránit, případně mazat krémem s ochranným faktorem. Uši a oči koček sphynx, peterbald a jim podobných nechrání chloupky, proto jsou náchylnější na různé zdravotní potíže. Vyžadují zvýšenou péči, zejména péči o uši a péči o oči.

Více v článcích:

Kočky bez srsti pochopitelně snáze prochladnou. Hrozí jim nastydnutí více než jiným plemenům koček, vyplatí se proto pravidelné otužování (třeba v podobě koupání) a posilování imunity.

Hvězdičky se hodí! [ratings]


Upozornění: pečlivě studujeme dostupné zdroje, čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné veterinární péče. Jsme jenom chovatelé, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel.

Zdroje: internet a vlastní poznatky

© 2016 -- 2018 Všechna práva vyhrazena. Pokud čerpáte z našeho obsahu, nezapomeňte nás uvést jako zdroj. V případě zájmu o spolupráci nás kontaktujte.

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *