Kočka není náročná, ale bez škrabadla se neobejde

Kočky jsou pořád uvnitř duše divokými šelmami. Jsou to šelmy, které s námi mohou žít ve společné domácnosti. Jako šelmy však mají své potřeby. Aby byly kočky spokojené, je potřeba jim domácnost částečně přizpůsobit. Jednou ze základních věcí, která by každá domácí kočka měla mít k dispozici, je škrabadlo. Bez škrabadla se totiž kočka neobejde.

Úvodní foto: Unsplash.com

Níže najdete odpovědi na tyto otázky: Proč škrabadlo? Jak vybrat škrabadlo? Kam dát škrabadlo? Jak přilákat kočku na škrabadlo?

Proč kočka škrabadlo vlastně potřebuje?

Ano, jde o škrábání, škrábání drápků. Stejně jako lidské nehty také kočičí drápky neustále dorůstají. Zatímco venkovní kočky si drápky přirozeně brousí sami, nejvíce o kůru stromů, vnitřní kočky tuto možnost nemají. Drápky si tak brousí tím, že škrábou do toho, co se jim v bytě hodí. Pokud to není škrabadlo, může to být klidně nábytek.

Škrábání je pro kočky naprosto přirozené. Pokud nemá kočka k dispozici strom či jiné vhodné škrabadlo, vystačí si klidně s gaučem, kobercem a podobnými předměty, často hodnotnými. Škrabadlo eliminuje škody, které vám kočka způsobí škrábáním nábytku. I proto je škrabadlo v domácnosti s kočkou na místě. Pozor, škrábání se nedá zamezit prostřednictvím ostříhání drápků.

Kočky škrábou instinktivně a těžko se to odnaučí. V přírodě škrábání dokonce slouží jako vizuální a pachové značkování. Nejenže způsobuje viditelné stopy, ale kočka škrábáním na místě nechává také svůj pach. Na packách má totiž pachové žlázky, a tak zanechává na škrábaném předmětu nejen viditelný, ale také pachový otisk.

Škrábání je pro kočky také způsobem hraní nebo metodou, jak se dostat do pohody. V neposlední řadě kočka škrabadlo využívá proto, aby si protáhla tělo.

Škrábání kočky

Zdroj: Pixabay.com

Proč kočka miluje škrábání?

 • Obrušuje si tak drápky.
 • Zanechává vizuální a pachové značky.
 • Baví ji to, je to způsob kočičí hry.
 • Dělá ji to dobře, zklidňuje se tak.
 • Škrábáním se zároveň protahuje.

To vše hovoří pro škrabadlo, jak si takové škrabadlo obstarat? Můžete si ho vyrobit nebo zakoupit. Možností je nespočet.

DIY: Jak vyrobit škrabadlo pro kočku?

Jako škrabadlo může posloužit kus stromu, ale uklízet obroušenou kůru je značně nepraktické. Kmeny stromů se proto pro tyto účely loupou, aby se kolem nich omotal třeba sisalový provázek. Ten je jako škrabadlo ideální, kočkám se líbí. Má však nevýhodu – kočka drápkami kousky sisalu odškrabává a dělá tak nepořádek. Praktičtější tak bude silnější provázek nebo přímo lano.

To je prostý návod na to jak vyrobit škrabadlo doma. Ne každý je však ochotný mít doma kus stromu. My jedno takové podomácku vyrobené škrabadlo U KOCOURA DOMA také máme – základem jsou kartonové tubusy omotané klasickým lezeckým lanem.

Jak vybrat vhodné škrabadlo?

Pochopitelně ne každý je kutil. Naštěstí se dá škrabadlo pro kočky také jednoduše zakoupit. A že je z čeho vybírat.

Kočka je osobnost a má svoji hlavu. Těžko do ní někdy uvidíte. Každá kočka je také jedinečná, proto se těžko radí, které škrabadlo je nejlepší. Tady je jen pár malých rad:

 • Řiďte se tedy především vlastní intuicí (kdo lépe zná vaši kočku než vy sami).
 • Dbejte především na pevnost, a tím i bezpečnost škrabadla.
 • Zohledněte prostor, který pro škrabadlo máte doma.
 • Bez ohledu na prostor však platí, že žádné škrabadlo není pro kočku dost velké.:-)
 • Jedním z faktorů výběru je pochopitelně cena.

1.Ta nejjednodušší – levná škrabadla

Ta nejjednodušší škrabadla jsou kartonová, příp. představují zpevněné kousky sisalu – tzv. škrabací koberce, škrabací podložky nebo škrabací desky pro kočky. Některé se také umísťují na zeď nebo roh zdi. Dá se připevnit také na roh stolu, i tam funguje skvěle.

Každé škrabadlo je omezené v odolnosti, je potřeba počítat s tím, že kočka je postupně devastuje. Levná škrabadla mají zpravidla omezenou odolnost, ale vzhledem k nižší ceně se snáze obměňují.

Škrabací kmen

Škrabadlo pro kočky míč

2. Základní – ještě pořád levná škrabadla

Základní škrabadla bývají samonosná. Pouze je někam postavíte a dáte kočce prostor, ať si škrábe. Nezřídka je součástí škrabadla hračka, příp. i domeček, skrýš nebo pelíšek…

Škrabací válec Trixie Edorado

Škrabací válec s pelíškem

3. Větší škrabadla – škrabací válce

Kočky na škrabadle rády dovádějí. To ostatně platí zejména pro ty vyšší a složitější škrabadla, která zároveň slouží pro hraní i jako prolézačka, domeček či pelíšek pro kočky. Mohou vypadat různě. Jsou to především stromy pro kočky, ale i škrabací válce, škrabací věže nebo nejrůznější nábytek pro kočky, na který se vejde i škrabadlo.

Škrabadlo může vypadat různě, každé je tak trochu jiné. Přesto základní varianty škrabadel vypadají velmi podobně a bohužel většinou nebývají universální. Nemusejí zapadnout do každého interiéru. K dostání jsou však i neobyčejná škrabadla, třeba zmiňované škrabací válce, věže nebo domečky pro kočky se škrabadlem.

Dřevěný škrabací válec pro kočky

4. Luxusní škrabadla z přírodních materiálů

Podívejte se na neobyčejná – luxusní škrabadla, resp. nábytek pro kočky. primární je komfort a maximální funkčnost.

Kam dát škrabadlo?

Kočka je ráda v centru dění, ale také potřebuje mít klidné místo jen pro sebe.

Škrabadlo by mělo být tam, kde se zdržují všichni členové domácnosti. Kočka uvítá, kdy z něho uvidí po pokoji a bude vděčná i za případný výhled z okna. Nejlépe, když na škrabadlo dosáhnou sluneční paprsky.

Pokud bude škrabadlo vyšší, tím lépe. Kočka po něm bude i šplhat. Musí však být stabilní. Kočka miluje výšky. Pokud nahoře bude mít prostor pro odpočinek, jistě ho uvítá. Na druhé straně je třeba počítat s tím, že při kočičích hrách budou kočky dovádět i na okolním nábytku. Proto škrabadlo umístěte tak, aby nemohlo dojít ke škodám v případě, že z něho bude kočka skákat na sousední nábytek.

Pokud jde o vysoké škrabadlo, snažte se ho maximálně upevnit pro bezpečnost koček. Optimální je, když je škrabadlo připevněné ke stropu nebo ke zdi.

Na nové škrabadlo si musí kočka zvyknout. Někdy se na něho hned vrhne, ale ne vždy to jde tak hladce. Pro úspěch umístěte škrabadlo tam, kde se kočka zdržuje, kde si často lehá, kde odpočívá, kde si hraje… Řešení existuje i v případě, že si kočka nového škrabadla nevšímá.

Jak přilákat kočku na škrabadlo?

Skvělé škrabadlo pro kočky dřevo

U škrabadla to nekončí…

Přestože mají domácí kočky škrabadlo, ne vždy si dokážou drápky oškrábat natolik, aby jim nebyly na obtíž. Čas od času je tak třeba kočkám drápky ostříhat. Jak stříhat kočce drápky? I odpověď na tuto otázku najdete mezi našimi návody pro kočkomily.

Literatura

 • Gordoň, Zdeněk; Thámová, Olga: Plemena koček: Průvodce do kapsy. Praha: Aventinum, 1999.
 • Verhoef – Verhallen, Ester: Kočky – Velký atlas plemen. Praha: Rebo Production, 2015.
 • Gordoň, Zdeněk, Kočky – příruční atlas. Praha: Universum, 2018.
 • Říhová, Marie: Chov koček. Praha: Grada, 2007.
 • Hüsemann, Lena: Kočka: chov, bydlení, hry. Praha: Grada, 2010.

Internetové zdroje

/1/ K čemu potřebuje kočka drápky. Catmania.cz [online]. Catmania.cz, 2020 [cit. 2016-11-20]. Dostupné z: http://www.catmania.cz/pece/31-pece-o-kocku/202-pece-o-drapky

/2/ Jak stříhat kočičí drápky. iDnes.cz [online]. Praha: MAFRA, 1. srpna 2008 [cit. 2016-11-20]. Dostupné z: https://www.idnes.cz/hobby/mazlicci/jak-strihat-kocici-drapky.A080731_111602_hobby-mazlicci_tyn

/3/ Jurík, S.: Kočkám drápky nestříhejte, radí veterinář. Rozhlas.cz [online]. Plzeň: Český rozhlas, 10. září 2018 [cit. 2016-11-20]. Dostupné z:
https://plzen.rozhlas.cz/kockam-drapky-nestrihejte-radi-veterinar-7609532

/4/ Dlouhé drápky, velké problémy. Jak na stříhání drápků u koček? Spektrumzdraví.cz [online]. Spektrumzdraví.cz, 2020 [cit. 2016-11-20]. Dostupné z: https://www.spektrumzdravi.cz/mazlicci/mazlicci-dlouhe-drapky-velke-problemy-jak-na-strihani-drapku-u-kocek

/5/ Jak přežít stříhání kočičích drápků. Moulík.cz [online]. Moulík.cz, 3. prosinec 2019 [cit. 2016-11-20]. Dostupné z: https://www.moulik.cz/zdravi/jak-prezit-strihani-kocicich-drapku-336991

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Kočka není náročná, ale bez škrabadla se neobejde

Kočky jsou uvnitř duše stále divokými šelmami a jako šelmy mají také své potřeby. Škrabadlo patří k základnímu vybavení každé domácnosti s kočkou. Proč?

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

KOČKA |  PLEMENA KOČEK | KOŤATA | KOČIČÍ MAGIE

5/5 - (4 votes)

1 názor na “Kočka není náročná, ale bez škrabadla se neobejde”

 1. Nám se osvědčilo klasické šplhadlo… Naše Kíťa využívá denně a je zatím pevné.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *